20. miesiąc życia dziecka – tata raportuje

tata raportuje, miesiąc życia

20. miesiąc życia naszego małego człowieczka to była rewolucja, wręcz zamach stanu! Wcale nie przesadzam, gdyby nie znaki szczególne (oczywiście po tacie) stwierdziłbym, że mi dziecko podmieniono. Po pierwsze pojawiło się i zostało z nami na dłużej, (świadome) słowo „NIE!”. A ono zmienia wszystko… O szczegółach niżej, będzie co czytać. Poniżej również infografika, w której opisuję jak w pigułce wyglądał ten miesiąc oraz podaję trochę suchych, ale cennych i ważnych danych.

20. miesiąc życia. Jak było?

Nawet już nie pamiętamy jak to było dwa miesiące temu, gdy większość pytań, kończyła się odpowiedzią „Tak!”. Teraz nie większość a każde pytanie, kończy stanowcze i zbuntowane „Nie!”. Oczywiście do tego dochodzi płacz „niezgody”, małe tupanie nogami oraz pierwsze ucieczki z dala od rodziców, bo przecież oni coś chcą…

W ten sposób, „NIE!” stało się odpowiedzią na kąpiel, zmianę pieluchy, przebranie ciuchów, jedzenie, inną zabawę a nawet puszczoną bajkę. W tym miesiącu z dziecka, które lubiło się kąpać został nam osobnik z kąpielowstrętem, który panicznie boi się mycia głowy, czego wcześniej nie było. Zasypianie? Trwa długo, nawet do ponad godziny. Podobnie z jedzeniem, gdzie pojawiło się przesmradzanie i niedojadanie.

Jeżeli chodzi o mnie, to mógłbym znowu całymi dniami nie istnieć. Mama, jest tym, kogo ten młody kawaler oczekuje w swoim najbliższym otoczeniu. Mama usypia, mama karmi i mama może kąpać. No cóż takie życie, koniec miesiąca niósł powiew zmiany w tej kwestii, dlatego zobaczymy jak będzie dalej.

Z pozytywnych stron, warto wspomnieć o sporym skoku rozwojowym. Nauczenie się w krótkim czasie bardzo dobrze posługiwać łyżeczką, wkładać klocki do sortera i układać Duplo, to tylko kilka dowodów na jego potwierdzenie. Coraz lepiej również się z nim dogadujemy. Mimo, że słowa składa nieporadnie (np. tramwaj to bajan), to stosuje je powtarzalnie, nazywając przedmioty i rzeczy po swojemu, ale tak samo. Jest bardzo ciekawy świata, lubi spacerować, oglądać i obserwować. Na spacerach jest bardzo aktywny, biega, ucieka, dotyka co może i powoli łapie orientacje w terenie. W tym miesiącu, właśnie w związku z tymi „aktywnymi” spacerami, mamy również pierwsze poważne „ku-ku”, które boli nawet gdy się zagoi. Nie boli wtedy gdy go nie widać:)

Końcówka miesiąca wyglądała trochę lepiej, ale zobaczymy co przyniesie kolejny miesiąc.

Co zmieniło się w porównaniu do poprzedniego miesiąca?

Ten miesiąc to kontynuacja tego co zaserwował nam 19. miesiąc. Warto tylko odnotować, że jest kontynuacją z nasileniem, czyli mówiąc prościej jeszcze większy bunt. Dla rodzica to dokonały trening cierpliwości i kreatywności, którą jak pokazała moja wspaniała żona, można podejść młodzieńca i trochę poskromić jego ogólną niechęć. Poza tym nie zauważyłem większych zmian miesiąc do miesiąca.

Infografika - 20. miesiąc życia

0 0 vote
Article Rating
To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

inne wpsiy w kategorii jestem tatą

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

przepisy dla najmłodszych

Sprawdź przepisy na dane dla najmłodszych! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

urlop z dzieckiem

tu byłem!

Wszystkie opisane miejsca z informacjami dotyczącymi dzieci (sugerowany wiek i dostępność). Przejdź do kategorii „tu byłem„.

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x