History Hiking – kanał historyczny z potencjałem!

#oznaczone: ,
History Hiking

źródło: kanał History Hiking w serwisie Youtube

YouTube jest pełen kanałów, również tych poświęconych historii. Niestety ich jakość często bywa po prostu kiepska. Filmy na nich często oparte są na dostępnych w internecie zdjęciach, powtarzane są w nich w kółko te same historie i opinie a do tego, widać w nich nastawienie na ilość a nie rzeczywistą jakość. Z History Hiking tak nie jest! A moja intuicja podpowiada mi, że tak nie będzie! Przeczytaj, dlaczego tak uważam.

Spis treści

History Hiking? Co to jest?

Jest to stosunkowo nowy kanał w serwisie YouTube, na którym zamieszczane są co czwartek, filmy o tematyce historycznej. Filmy opowiadają o zawiłej i nadaj mocno tajemniczej historii czasów II wojny światowej i okresu powojennego. Najwięcej miejsca poświęcone jest Dolnemu Śląskowi, a w szczególności Górom Sowim. Nie brakuje również innych, ciekawych miejsc na mapie polski. Za ich jakość i prowadzenie odpowiada Łukasz Kazek (dziennikarz, autor książek, popularyzator historii, w przeszłości przewodnik do sowiogórskich atrakcjach), który do spółki z Mateuszem Kudłą (dziennikarz, reżyser i reporter związany m. in. z TVN), Łukaszem Herodem (zdjęcia) i Krzysztofem Bąkiem (dźwięk) tworzy całą (czteroosobową!) ekipę History Hiking.

Łukasz Kazek - taki powinien być popularyzator historii!

Pierwszy raz poznałem go, przy okazji serii filmów dokumentalnych opowiadających o kwaterach Hitlera, wyprodukowanych przez Canal+ i Discovery (link do serii „Kwatery Hitlera”). Właśnie ta seria poświęcona kwaterom największego zbrodniarza w dziejach, zwróciła moją uwagę na Pana Łukasza. Po jej obejrzeniu, po za świetnym pomysłem i realizacją dokumentów, w pamięci pozostał mi prowadzący, który spokojnym głosem z wielką pasją opowiadał o tych obiektach. Obiektach, których historia nadal kryje w sobie wiele niewyjaśnionych zagadek i historii. Moja żona nazwała go nawet „synem Wołoszańskiego”, a to już chyba mówi samo za siebie.

Imponująca jest również działalność na przestrzeni lat, którą z ogromną pasją realizował Łukasz Kazek. Oczywiście niemal wszystko co do tej pory wyszło spod ręki Pana Łukasza związane jest z historią. Do tej pory wydał 3 książki, prowadził 5 telewizyjnych programów historycznych, wystąpił w 3 filmach oraz współpracował przy kilku kolejnych produkcjach. Do tego oczywiście należy odnotować liczne publikacje w czasopismach, kilkuletnią pracę w roli przewodnika między innymi po Zamku Grodno, Sztolniach Walimskich czy Pałacu Jedlinka.

Produkcje z jego udziałem były wielokrotnie docenianie i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Najświeższym wyróżnieniem (w 2020 roku) były dwie statuetki BohaterON-a w kategorii dziennikarz (Złoty BohaterON Publiczności oraz Brązowy BohaterON), którą zdobył wspólnie z Mateuszem Kudłą.

O czym opowiada History Hiking?

Z racji, że Łukasz Kazek to człowiek mocno związany z Górami Sowimi oraz ogromny pasjonat lokalnej historii, większość dotychczasowych odcinków poświęconych zostało właśnie temu regionowi Polski. Ten najbardziej tajemniczy zakątek Polski, upatrzony przez nazistowskie Niemcy na miejsce, w którym miała powstać podziemna siedziba Hitlera, kryje w sobie niezliczoną ilość historii oraz tajemnic.

Wiele z nich odrywamy właśnie dzięki History Hiking, gdzie niejednokrotnie poznamy je z relacji naocznych świadków oraz przenoszą się do miejsc, gdzie historia się rozgrywała. Ogromna wiedza prowadzącego, zdobywana przez lata oraz powiązania rodzinne z tymi stronami, powodują że przedstawiane historie to zupełnie inna jakość dokumentów historycznych. Doskonała znajomość tutejszej historii, zebrane świadectwa pozwalają opowiadać o miejscach i sytuacjach zapomnianych lub po prostu zatartych. Oglądając History Hiking czuję się, jakbym był oprowadzany przez najlepszego przewodnika w najciekawszej atrakcji okolicy! Niesamowita gratka dla każdego pasjonata historii zarówno tej dobrze znanej, jak i tej dopiero co odkrywanej.

 

Dzięki History Hiking odwiedzimy m. in. Pałac w Jedlince, sztolnie kompleksu Riese, Walim i jego okolice, Zamek Grodno a także inne miejsca w Polsce, gdzie historia jest na tyle ciekawa i tajmenicza, że warto o niej opowiadać.

Dlaczego akurat ten kanał, zapowiada się ciekawie?

Po pierwsze za stworzenie kanału zabrał się człowiek – instytucja. Dziennikarz z ogromną i imponującą wiedzą oraz dorobkiem w swojej pracy zawodowej. Ale to również ogromny pasjonat, świetny mówca i doskonały eksplorator. Wraz z nim za produkcję odpowiadają ludzie, który zawodowo zajmują się produkcjami filmowymi i telewizyjnymi. Moim zdaniem to musi się udać! YouTube mówi podobnie, ponieważ przez pierwsze 6 tygodni istnienia kanał History Hiking, zyskał już 20 000 subskrypcji. Obecnie (marzec 2021), czyli 9 miesięcy po uruchomieniu kanału ma on ponad 190 000 subskrybentów! I oby tak dalej!

Po drugie, brakuje nietelewizyjnych programów dokumentalnych, opowiadających często nieznane do tej pory historie i wydarzenia. W końcu ile można w kółko oglądać świetne filmy, wspomnianego już Bogusława Wołoszańskiego lub miałkie filmy historyczne na YouTube, w których często roi się od błędów z racji szybkiego i  hurtowego ich tworzenia.

Po trzecie to kanał, który sam realizuje nagrania w terenie, prowadzi własne eksploracje i dziennikarskie śledztwa historyczne. Dzięki temu otrzymujemy finalny efekt na bardzo wysokim poziomie z ciekawą, często nieodkrytą wcześniej historią, którą udało się ustalić przy tworzeniu programu.

Gdzie znaleźć History Hiking?

Główny kanał to oczywiście serwis Youtube, ale dodatkowo są również na Facebook-u i Instagramie. Poniżej podaję linki do History Hiking:

Dla zainteresowanych podaję jeszcze link do serwisu Patronite.pl, na którym można wspomóc twórców poprzez finansową cegiełkę.

Również i mojego bloga możecie wesprzeć na Patronite.pl! Dzięki temu będę mógł szybciej rozwijać swoją blogową pasję oraz dzielić się nią z Wami na jeszcze lepszym poziomie!

Lubisz dobre filmy dokumentalne? Coś Ci zaproponuję!

Przeczytaj koniecznie o serialu Patrol Tatry, który może nie jest poświęcony tematyce historycznej jak History Hiking, ale jest świetnie zrealizowaną produkcją, której fabuła dotyczy życia Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego pracowników. To seria kilku odcinków, które opowiadają o życiu i funkcjonowaniu wspomnianego TPN na przestrzeni jednego roku. Każdy wielbiciel dobrego filmu dokumentalnego i pasjonat polskiej kultury, przyrody i historii, powinien być usatysfakcjonowany tym serialem.

Poznaj Góry Sowie i okolice!

Zainteresowałeś się tematyka History Hiking i chciałbyś ruszyć w Góry Sowie, zobaczyć te miejsca, o których opowiada kanał na YouTube, sprawdź które miejsca w tych okolicach już opisałem w kategorii tu byłem!

Poznaj Dolny Śląsk!

Poznaj również inne atrakcje i ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku! Więcej oczywiście kategorii tu byłem.

0 0 votes
Article Rating
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane z kategorii

Jestem Marcin a to mój blog! Opowiadam na nim o swoich podróżach po Polsce, domowej kuchni i byciu tatą! Więcej dowiesz się ze strony o mnie.

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

Przekuj rady w czyny!

zwiedzaj Polskę!

Spakuj walizki i ruszaj w Polskę!

tu byłem!

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

zawładnij kuchnią!

Na początek proste i szybkie przypisy! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x