Jakie piosenki dla dzieci lecą w moim domu?

piosenki dla dzieci

Mamy XXI wiek, wszystko jest multimedialne i na wyciągnięcie ręki. Chcesz obejrzeć film? Proszę bardzo! Posłuchać najnowszego albumu muzycznego? Nie ma problemu! Zająć czymś swoją pociechę? No problem – puść mu filmik na YouTube… Pomysł dobry, ale gdy trzymamy się dwóch warunków. Pierwszy, że masz umiar a drugi, że nie będą to po prostu słabe a czasami wręcz szkodliwe filmiki. Dlatego postanowiłem porównać dla Was, kilka kanałów na YouTube, na których znajdziecie piosenki dla dzieci. Piosenki – to ważne, nie bajki, ponieważ bajek jeszcze „nie przerobiliśmy”, z prostego powodu – nasz brzdąc jest jeszcze za mały.

Spis treści

Skąd pomysł na ten wpis?

Po prostu trafiłem na piosenki dla dzieci, które mi zrobiły „sieczkę” z mózgu a „młodemu” to nawet nie chcę myśleć. Od początku staraliśmy się trzymać zasad, które wpoiła nam nasza położna, już na szkole rodzenia – do dziecka podchodź powoli, mów powoli i daj mu czas pomyśleć. Oczywiście to dotyczyły przede wszystkim pierwszych miesięcy życia, ale z tego co sami zaobserwowaliśmy równie dobrze sprawdza się później. Skoro my mamy być stonowani, to i wszystkie zabawki czy treści, które dajemy swojemu dziecku, również nie powinny przypominać fajerwerków, mienić się tysiącami barw i ujadać ja papuga. Stąd pomysł by porównać kanały na YouTube, gdzie znajdziecie piosenki dla dzieci.

Co jest odpowiednie dla dziecka?

Moim zdaniem, odpowiednie jest to, co pozwoli mu się rozwijać. A by mógł się uczyć nowych rzeczy, potrzebuje dobrego i czytelnego przekazu, stonowanego i pozwalającego mu tą wiedzę bezbłędnie przyswoić. Nie ważne, czy uczysz go Ty, babcia, niania, opiekunka w żłobku, książka czy film – ta zasada jest uniwersalna do wszystkich. Dlatego nawet przy takiej prostej czynności jak wybór filmiku na YouTube, zastanów się czy aby, nie popełniasz błędu.

Czy filmiki na pewno są dobre dla naszych dzieci?

Nie będę kłamał – nie wiem. Zdania są podzielone, jedne autorytety w wychowaniu dzieci mówią, że tak – są dobre, inne krytykują ile mają sił. My w naszym domu zdecydowaliśmy, że akceptujemy tą „rozrywkę” dla naszego dziecka. Stwierdziliśmy, że sami za dziecka nie jedną bajkę oglądaliśmy, nie jedną piosenkę w telewizji wysłuchaliśmy. Ba! Ja nawet napisałem list do Hałabały (link dla tych, co gościa nie kojarzą), a on mi odpisał – czad!

https://retro.pewex.pl/481597
Hałabała - to ten krasnal z prawej

Dlatego, skoro ja mogłem i to moje dziecko może. Liczę, że tak jak ja nie zostałem przez bajki i telewizję skrzywiony, tak i on będzie trzymał pion. W tym już moja rola, jako taty.

Ile filmików dziennie?

Staramy się, by nie leciały dłużej niż godzina dziennie. Choć oczywiście zdarzają się dni, kiedy lecą i ponad dwie godziny ale są i dni, gdy nie lecą ani chwili. Średnio wychodzi godzina dziennie. Tak sobie postanowiliśmy i na razie nam się to sprawdza. Mały ma radochę, chętnie ogląda, nie jest nimi znudzony i sporo z nich wynosi.

Czy YouTube to dobry wybór?

YouTube to tylko platforma, która gromadzi i udostępnia Tobie filmy. Wybór należy tylko i wyłącznie do Ciebie. Dlatego nie rzucaj oskarżeń i negatywnych komentarzy na serwis, tylko na swoje wybory. Oczywiście, YouTube tworzą użytkownicy, jedni mają odpowiednią wiedzę i są bardziej myślący oraz dbający o jakość tego co wrzucają, inni nie. Naszym zadaniem, jako rodziców jest wybrać dla naszych dzieci, tych lepszych twórców.

Dla mnie YouTube to dobry wybór, jest łatwo dostępny i ma bardzo dużo materiałów video, w dodatku darmowych. Kwestia to znaleźć te „dobre” treści i mamy sprawę załatwioną. Jeżeli nie chcecie szukać ich sami, czytajcie dalej!

Piosenki dla dzieci - porównanie kanałów na YouTube

Jak wspomniałem wyżej, ten wpis będzie o kanałach, które publikują piosenki dla dzieci. Piosenki, które będziecie pewnie puszczać do drugich, może trzecich urodzinek swojej pociechy. Na bajki, pewnie przyjdzie czas później.

Jak oceniam?

Porównam jedną, tą samą piosenkę, w różnych wersjach, dostępną na różnych kanałach. Zwrócę uwagę głównie na:

  • tempo piosenki (wolne, szybkie itp.)
  • wyraźność śpiewu i oddawanie głosem emocji,
  • ilość instrumentów (dźwięków) w tle,
  • tempo filmiku (wolne, szybkie zmiany scen + szybkość poruszania się postaci)
  • stonowanie filmiku (ilość kolorów, efektów, postaci itp.)
  • aspekt męczący nas – dorosłych.

Wybór padł na „Jadą, jadą misie” – wybaczcie:)

Jadą, jadą misie - piosenki dla dzieci

BajeczkiPioseneczki

Na początek przykład stonowanego filmiku, gdzie może (jak dla nas) niewiele się dzieje, ale dla naszej pociechy – wystarczająco. Ogólnie jak dla mnie jest dobrze.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 5 800 000

Mini Bambini TV

Tu nawet ja miejscami, nie ogarniam. Mam wrażenie, że jest tutaj wszystkiego za dużo: postaci, dźwięków, ruchu na ekranie, kolorów i prędkości. Śpiew jednostajny… Nie puściłbym swojemu dziecku.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 3 300 000

Doremisie

Filmik ma minutę, a mieści tyle co inny w całe trzy. Wszystko tutaj zasuwa, miga i skacze. Dla mnie wszystko jest za szybko i dobrze, że kończy się po minucie. Nie polecam.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 50 000

Lulek.tv

Muzycznie jest OK. Gorzej z filmikiem, dużo się dzieje, sporo przejść, efektów i kolorów, choć sprawiają wrażenie leniwie płynących. Dla mnie za dużo… Ogólnie do posłuchania, niekoniecznie do oglądania dla najmłodszych widzów.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 21 000 000

Bobasy.tv

Tutaj odwrotność filmiku z Lulka. Filmik stonowany, za to muzyka bardziej żwawa, trochę na biesiadną nutę.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 10 500 000

BZYK.tv

Ciąg dalszy biesiadnych rytmów. Muzyka za szybka, za dużo dźwięków choć zaśpiewane ładnie. Filmik OK.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 65 000 000

bajubaju.tv

Filmik raczej spokojny, dziecko ogarnie. Śpiew, trochę jak kolęda, bez emocji – taki poprawny. Sporo też dźwięków towarzyszących.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 100 000

RosNutki TV
Mój vice lider

Delikatna melodia, bez super efektów i mnóstwa dźwięków. Do tego śpiewające dzieci, może bez okazywania wielkich emocji ale za to spokojnie i wyraźnie. Polecam, choć znam jednego lepszego.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 18 000 000

Śpiewanki.tv
Mój lider

Bardzo dyskretna muzyka w tle, głównie gitara. Do tego bardzo dobry, wyraźny i emocjonalny, nawet trochę aktorski wokal. Filmik – stonowany, spokojny, bez zbędnego efekciarstwa i tysiąca ruszających się postaci. Nawet mi się tego przyjemnie słucha, dlatego to mój wybór.

ciekawostka – wyświetleń na dziś: ok. 6 700 000

A jak inne filmiki na wybranych kanałach?

Podam jeszcze po jednym linku do każdego z kanałów. Oczywiście nie przejrzałem wszystkiego co na nich znajdziecie, starałem wyłapać się tylko pewien styl w którym są publikowane na nim filmiki.

BajeczkiPioseneczki

Trzymają poziom, jest spokojnie, wyraźnie choć trochę biesiadnie.

ogólna ocena:
Jak ktoś lubi, polecam!
Mini Bambini TV

Szczerze, ja się przy tym męczę… Jest za dużo, za szybko bez ładu i składu. To nie jest dobre dla naszych dzieci.

ogólna ocena:
Odradzam!
Doremisie

Nadal szybko, nadal zbyt dużo ruchu, nadal zbyt dużo postaci… Mimo, że ogólnie ładne to trochę przesadzone…

ogólna ocena:
Za mało plusów, by polecić!
Lulek.tv

Nadal muzycznie jest OK. Nadal gorzej wypada filmik, choć jest dużo lepiej niż w „misiach”.

ogólna ocena:
Ani tak, ani nie...
Bobasy.tv

Na kanale ogólne są spokojne piosenki dla dzieci, ale trzeba uważać na przykład na powyższy filmik. Brzmi trochę kosmo-disco…

ogólna ocena:
Ani tak, ani nie...
BZYK.tv

Dalej jest biesiadnie, lekko żwawo i efektów muzycznych. Filmik ogólnie średni. Nie przekonali mnie…

ogólna ocena:
Za mało plusów, by polecić!
bajubaju.tv

Na kanale, dalej biesiadne klimaty. Raczej żwawe, ale mimo to z subtelną muzyką i ładnie zaśpiewane. Filmiki raczej spokojne, choć w porównaniu do innych kanałów trochę pędzą…

ogólna ocena:
Ani tak, ani nie...
RosNutki TV

Znam ten kanał, wiem że trzymają poziom z „misiów”. Polecam z czystym sumieniem.

ogólna ocena:
Polecam!
Śpiewanki.tv

Lider z całą pewnością i zdecydowaniem. Wszystko co znajdziecie na tym kanale jest bardzo dobrze przygotowane, odpowiednie dla dzieci, spokojne, stonowane i dobrze wyważone. Samemu miło się słucha. Puszczam, słucham – POLECAM!

ogólna ocena:
GORĄCO POLECAM!

Co jeszcze mogę polecić? [Piosenki dla dzieci]

Jest jeszcze kilka kanałów, które mogę polecić a nie znalazły się w porównaniu powyżej, bo nie miały „jadących misiów”.

Śpiewające Brzdące

Nie tak wysoko notowane u mnie jak Śpiewanki, ale również chętnie puszczam swojemu dziecku. Mądre, starannie przygotowane piosenki i stworzone z myślą o dzieciach.

ogólna ocena:
Polecam!
Lili i Plaf

Spokojne piosenki dla dzieci. Może same filmiki trochę bardziej efekciarskie, jednak nie rozpędzają się do niebezpiecznych granic.

ogólna ocena:
Polecam!
WYGIBASY.TV

Jak nazwa wskazuje, piosenki dla dzieci zachęcające do ruchu. Mimo to, są spokojne, śpiewane przez dzieci i dla dzieci a do tego ładnie zrealizowane.

ogólna ocena:
Polecam!

Mój Zwycięzca? Śpiewanki.tv

Puszczam niemal codziennie swojemu synkowi, piosenki z tego kanału. Dla mnie zdały test, maluch nie jest przy nich ani po nich nerwowy, nie ma problemów z zasypianiem i ogólnie, podobają mu się. Czego chcieć więcej?

Do tego mamy tutaj piosenki dla dzieci z mądrymi tekstami, ładnie zrealizowane i bardzo dobrze zaśpiewane. A w tle subtelne instrumenty, które nie powodują przepychu.

By jeszcze bardziej pochwalić kanał, dodam, że filmiki są dodawane na bieżąco, dotyczą różnych, otaczających nas przedmiotów czy zwierząt. A z praktycznego punktu widzenia, mamy jeszcze „mixy” półgodzinne, godzinne itp.

Szukasz kanału z piosenkami dla dzieci – sprawdź Śpiewanki.tv!

Pamiętaj o jednym!

Nie jestem specjalistą jeżeli chodzi o prawidłowe wychowanie dzieci. Piszę tutaj jako młody tata, który sam na swojej (i syna) skórze sprawdza, testuje i wybiera. A to, co znajdzie czy zauważy, stara się opisać na swoim blogu. Dokonując wyborów, biorę pod uwagę to, co przekazali mi mądrzejsi ode mnie: lekarze, położne, psycholodzy dziecięcy, rodzice czy wychowawcy. Wiele z tych rzeczy to również zasługa mojej żony, która jest najlepszą mamą na świecie.

Mój blog rozwija się dzięki osobom takim jak Ty!

Zostań moim Patronem i pomóż w szybszym rozwoju bloga!

Dzięki twojemu wsparciu, nawet od 3 zł miesięcznie, na kierunkowo.pl będzie mogło się ukazywać jeszcze więcej praktycznych wpisów!

Ciekawe do by powiedzili specjaliści...

Czy ich oceny kanałów, publikujących piosenki dla dzieci były by choć podobne do moich… Może, akurat ktoś, kto zna się na rzeczy będzie chciał opisać w komentarzach swoją opinię. Was rodziców, również do tego zachęcam – ślijcie linki do Waszym zdaniem dobrych filmików z piosenkami dla najmłodszych.

Piosenki dla dzieci - podsumowanie

Dzieci same w sobie są wulkanem energii, moim zdaniem nie ma co dodatkowo ich nakręcać energetyczna muzyką. Lepiej „ładować” ich stonowanymi piosenkami, gdzie mogą swobodnie pokazać placem ulubione zwierzątko lub samochód albo po prostu nauczyć się nowych słówek czy gestów. Wybierając filmiki dla dzieci, kierujmy się ich potrzebami a nie swoimi – tym zrobimy im największą przysługę i frajdę. Czy wybierzecie to co polecam? Zostawiam to Waszej ocenie.

Poznaj inne moje poradniki dla rodziców!

0 0 vote
Article Rating
To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

inne wpsiy w kategorii jestem tatą

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

przepisy dla najmłodszych

Sprawdź przepisy na dane dla najmłodszych! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

urlop z dzieckiem

tu byłem!

Wszystkie opisane miejsca z informacjami dotyczącymi dzieci (sugerowany wiek i dostępność). Przejdź do kategorii „tu byłem„.

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x