zwiedzam Polskę
ślęża widok wieża widokowa

Jesienna mikropodróż na Dolny Śląsk – ciekawostki!

Podróże to przygody i ciekawostki, dlatego staram się pokazać Wam swoje wyprawy od drugiej strony, gdzie oprócz odwiedzania niesamowitych miejsc dzieje się dużo więcej. Domyślacie się na pewno, że podróże nie są tak piękne i bezproblemowe jak można przeczytać na blogach, również tym moim, choć staram się być z Wami szczery. Są jednak ciekawostki i sytuacje, które zasługują na osobny wpis. Oto moja mikropodróż na Dolny Śląsk od drugiej strony, gdzie nie zawsze wszystko idzie według planu a sama wyprawa zaskakuje i zadziwia nie tam gdzie się tego spodziewałem.

Spis treści

Mikropodróż na Dolny Śląsk. Gdzie dokładnie byłem?

Moja mikropodróż na Dolny Śląsk była jednodniowym wypadem na Ślężę i jej okolicach. Podczas tego wyjazdu odwiedziłem:

mikropodróż po dolnym śląsku ślęża
(kliknij i przejdź do wpisu)
(kliknij i przejdź do wpisu)

Mikropodróż na Dolny Śląsk. Ciekawostki!

Mama mówiła: "Nie dotykaj!"

Już na początku samej wyprawy, dosłownie po pierwszych krokach było lekkie zaskoczenie. Pamiętam jak jako dziecko tysiąc razy słyszałem z ust rodziców „Nie dotykaj!”, choć nie do końca rozumiałem dlaczego. Oczywiście później już wiedziałem o co chodzi, jednak przy ślężańskim Mnichu wspomnienia wróciły.

Rzeźby kultowe na Ślęży mnich
Z daleka jest wszystko OK:)

Z daleka wszystko wyglądało OK. Przy drodze stała tablica informacyjna a na niej mapa. Dla mnie ważna sprawa, bo sam zapomniałem zabrać mapę turystyczną Masywu Ślęży z domu… Pośpiech i gapiostwo! Chcąc sprawdzić raz jeszcze trasę, podszedłem a tam…

mikropodróż na Dolny Śląśk
Yyyyy...

… biała plama, wytarta palcami turystów, którzy prowadząc prezentację przed znajomymi, rodziną czy innymi turystami muszą pokazać dokładnie skąd ruszają i gdzie jest ten szczyt. Mi mama mówiła „Nie dotykaj!”, widocznie innym zapomniała lub oni zapomnieli. Trzeba było wzywać posiłki, które zostały w domu by przesłały zdjęcie zostawionej mapy:)

Dobra reklama to podstawa!

Trzeba przyznać, że Dom Turysty pod Wieżycą potrafi zachęcić do wejścia na browara! Co prawda w 15 sekund prędzej dobiegniesz niż dojdziesz do baru, jednak dla piwoszy to będzie chwytliwe hasło.

ślęża

Ja jednak zawsze podkreślam, że piwko oczywiście TAK, ale po zejściu z gór lub po powrocie do domu! Wbrew pewnym teoriom piwo ani nie poprawia wydolności, krążenia, siły ani nie rozgrzewa, wręcz przeciwnie jak każdy alkohol pobudza chwilowo po wypiciu ale później bardziej nuży niż pomaga w dalszej drodze.

Blogerzy też się pocą!

Jeżeli wydaje się Wam, że blogerzy których czytacie mają zawsze nienagannie ułożoną fryzurę i świetnie dobrane ubranie a do tego wszystkiego nie łapią zadyszki oraz zawsze wyglądają „świeżo”, koniecznie zaproście ich na żółty szlak prowadzący na Wieżycę w Masywie Ślęży. To krótkie, ale bardzo intensywne i strome podejście na samym początku drogi skutecznie mnie zagotowało. Naturalnie zalałem się potem, jak każdy śmiertelnik i na szczycie od razu ściągałem wierzchnie ubrania.

Nie widać tego, ale w tym miejscu było gorąco a pot dosłownie leciał po plecach! Mimo 15 stopni...

Krótka instrukcja "Jak zgubić się na Ślęży?"

Instrukcja jest prosta – wyjdź na Ślężę! Nie musisz zamykać oczu lub celowo odbijać w krzaki czy dziki las. Oznakowanie szlaków na Ślęży pozostawia wiele do życzenia, niezależnie od której strony wchodzicie. Dodatkowo zadanie utrudnia gęsta sieć dróg i ścieżek, która przecina cały Masyw. Myślisz że naciągam prawdę? Otóż na Ślęży byłem dwukrotnie, pierwszy raz kilka lat temu, kiedy to wchodziłem niebieskim szlakiem z Przełęczy Tąpadła a drugi właśnie gdy zdecydowałem się na mikropodróż na Dolny Śląsk. Przy obu tych okazjach pobłądziłem…

Niewiele trzeba by było ładnie!

Sobótka zaskoczyła mnie czystością! Mimo, że to niewielkie miasteczko jakich w Polsce są setki i w większości na co dzień krążą po niej pewnie sami mieszkańcy, to czuć tutaj starania by było po prostu ładnie.

mikropodróż na Dolny Śląśk
Kwiaty zdobiące ulice Sobótki

Nie potrzeba budować skwerów, stawiać pomników i tworzyć architektonicznych cudów, by miasto było schludne, czyste i przyjemnie się po nim spacerowało. Trochę pospolitych kwiatów, rosnących wzdłuż ulic, ubarwiających kolorami szare chodniki do tego estetycznie ale bez przesady odnowione budynki i jest pięknie! Dodatkowo po ulicach zasuwała zamiatarka, która mimo że nie jest to szczyt sezonu turystycznego a miasto jest niemal puste, usuwała z ulic to co mogłoby szpecić. Tak trzymać!

mikropodróż na Dolny Śląśk
Przyznajcie, że choć prosto to ładnie

Obiad w trasie

Obalam kolejny mit! Nie wszyscy blogerzy jadają podczas wyjazdów w najbardziej znanych lokalnych restauracjach, zamawiając jedynie to co najlepsze w danym regionie. Oczywiście chciałbym by tak było, lecz w większości przypadków ważniejsze jest dla mnie zwiedzanie, oglądanie i docieranie do kolejnych niesamowitych miejsc niż dobry obiad. Szczególnie podczas krótkich i intensywnych wyjazdów, takich jak mikropodróż na Dolny Śląsk. A oto mój „obiad” na tym wyjeździe:)

mikropodróż na Dolny Śląśk
Bo nie smak a miejsce się liczy!

Ale piękny kościół! No właśnie nie...

W samym centrum Srebrnej Góry stoi piękny kościół z strzelistą wieżą, która góruje nad całą osadą. Dodatkowo wygląda jakby był niedawno wyremontowany. Wszystko się zgadza, tylko że to nie jest już kościół… Obecnie w tej dawnej protestanckiej świątyni znajduje się sala widowiskowa, na której organizowane są okazyjne wydarzenia. Prawdziwy i czynny kościół katolicki stoi nieco z boku:)

mikropodróż na Dolny Śląśk
To jest "prawdziwy" kościół w Srebrnej Górze

Atrakcja dla dzieci

Jeżeli szukacie ciekawego miejsca na wyjazd z dziećmi, koniecznie ruszcie na Twierdzę Srebrna Góra! Tutaj nikt nie zapomniał o dzieciach i dodatkowo przygotowano dla nich ogrom atrakcji, nie tylko w samej twierdzy ale nawet na podejściu do niej! Mistrzowska robota!

mikropodróż na Dolny Śląśk
Jedna z zagadek przygotowanych dla dzieci na podejściu pod Twierdzę Srebrna Góra
Na samej twierdzy również nie zapomniano o dzieciach!

Twierdza Srebrna Góra jest większa niż myślisz!

Zwiedzając Twierdzę w Srebrnej Górze mamy wrażenie, że już sam Donjon oraz bastion dolny to imponujące i ogromne budowle. A tak naprawdę Twierdza Srebrna Góra to imponująca warownia, która ma około 3 kilometrów długości!! W jej skład poza najbardziej znanym fragmentem, czyli Dojon-em wchodzi kilka fortów i bastionów. Niesamowita sprawa, która niestety w większości nie przetrwała do naszych czasów ale i tak wiele z jej obiektów, można dzisiaj podziwiać!

mikropodróż na Dolny Śląśk
Mapa Twierdzy, którą można podziwiać zwiedzając jej wnętrza

Smaki regionu:)

Tradycyjnie z każdego zakątka Polski staram się przywieźć do domu lokalne, regionalne piwka. Sam Dolny Śląsk ma tego bardzo wiele, ja jednak starałem się wybrać te najbardziej lokalne. Jedno z nich to Muszkiet Srebrno Górski a pozostałe, to piwa z browaru Wielka Sowa i naszą nazwę „Sowie”. Smakowo delikatne i przyjemne, choć jak dla mnie aż za delikatne:)

mikropodróż na Dolny Śląśk

Ciekawostką jest wizerunek pruskiego żołnierza na „Muszkiecie”, który do złudzenia przypomina Pana Kazimierza, przewodnika, który oprowadzał mnie po Twierdzy w Srebrnej Górze. Przypadek?:)

Mikorpodróż na Dolny Śląsk. Wyjazd w liczbach!

Podsumowanie w liczbach moich wyjazdów to również już pewnego rodzaju tradycja na moim blogu. Dzięki temu można łatwo sprawdzić jak bardzo angażujące i wymagające są niektóre z wypraw. To oczywiście tylko liczby, które mogą a nie muszą robić wrażenia. Jednak jeżeli ktoś uważa, że taki wypad to błahostka, radzę spróbować:) Oto najważniejsze liczby z mikropodróży na Dolny Śląsk:

  • czas trwania jednodniowego wyjazdu (od wyjścia z domu do powrotu do niego) – 14,5 godziny,
  • odwiedzone 5 kluczowych miejsc: Masyw Ślęży, Sobótkę, okolice Bielawy, Srebrną Górę oraz Twierdzę Srebrna Góra
  • przejechane samochodem 550 kilometrów,
  • w trakcie wyjazdu pokonałem pieszo 17 kilometrów (co odpowiada 23500 krokom),
  • zrobione ponad 1500 zdjęć, które po selekcji możecie podziwiać na moim blogu,
  • ruszałem z Poznania.

Podsumowanie

Zapraszam Was również do pozostałych moich wpisów, które dotyczą tego wyjazdu. Znajdziecie je wszystkie na początku wpisu! Na koniec zapraszam Was również do podobnej przygody i odwiedzenia tych niesamowitych miejsc. Mam nadzieję, że to co znajdziecie na moim blogu, będzie dla Was pomocne.

0 0 votes
Article Rating
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

cześć!

Jestem Marcin a to mój blog! Opowiadam na nim o swoich podróżach po Polsce, domowej kuchni i byciu tatą! Więcej dowiesz się ze strony o mnie.

pierwszy raz na blogu?

Pozwól, że Cię po nim oprowadzę! Zobacz specjalnie przygotowany przewodnik po blogu, dzięki któremu dowiesz się wszystkiego o kierunkowo.pl i bez problemu znajdziesz to, co czego szukasz!

wsparcie

Podoba Ci się to co robię? Postaw mi kawę!

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x