Kiedy zrobić zakupy w 2020 roku? [niedziele handlowe]

#oznaczone:

Pierwszy wpis w nowym, 2020 roku. Nowy rok prawie zawsze oznacza pewne nowości. Jedne są dla nas miłą niespodzianką inne utrudnieniem, choć zależy też po której stronie się znajdujemy. Najbardziej odczuwalną zmianą w ostatnich latach były zmiany dotyczące zakupów w niedziele. Miniony rok, był okresem „łagodnego przejścia”, po to by w 2020 roku ustawa o zakazie handlu mogła już faktycznie wejść w życie, pełną parą. Dlatego też w nowym roku niedziele handlowe wypadną tylko w 7 razy w roku.

Niedziele handlowe 2020

niedziele handlowe 2020
(kliknij by powiększyć)

Jak już wspominałem w 2020 roku przypada tylko 7 niedzieli handlowych (na 52 niedziele ogółem). Mało ale co zrobić, tak zadecydowała „większość”. Dla mnie, pewnie jak dla większości osób niepracujących w handlu

Jak zrobić zakupy w niedziele?

Niedziele handlowe

Tu sprawa jest prosta: iść do sklepu jak co dzień i kupić co trzeba. Warto przed wyjściem z domu sprawdzić jedynie godziny otwarcia sklepu.

Niedziele niehandlowe

Małe sklepy

Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje (upraszczając oczywiście) małych, lokalnych sklepów. Warto jednak sprawdzić wcześniej czy są one otwarte w niedziele. Niestety rozwiązanie to ma swoje wady, główna, że zapłacimy w nich zazwyczaj więcej niż normalnie i nie będzie w nich takiego wyboru jak w supermarketach. Jednak jako opcja awaryjna powinny się sprawdzić.

Internet

Niedziele handlowe czy niehandlowe – internet i sprzedaż przy jego użyciu jest możliwa zawsze. Moim zdaniem to miejsce zakupów przyszłości, oczywiście ma swoje liczne wady (nie dotkniesz, nie powąchasz czy nie przymierzysz) jednak dla pewnej grupy produktów jest to idealne rozwiązanie. Książka, zabawki dla dziecka czy telefon komórkowy można spokojnie kupić bez organoleptycznej oceny.

Dodatkowo dużym plusem zakupów internetowych jest niższa cena produktów. Coraz lepiej funkcjonują też dostawy produktów, uruchomione zostało wiele nowych miejsc odbioru i opcji dostawy a firmy kurierskie coraz lepiej wywiązują się z obietnic dotyczących terminów dostawy. Również koszty dostawy stały się bardziej akceptowalne i nie przerażają, jak dawniej.

Stacje paliw

Opcja dla mnie bardzo awaryjna, przede wszystkim z racji ograniczonego asortymentu. Ale i to się zmienia, coraz częściej stacje rozbudowują swoje sklepu do rozmiarów małego dyskontu przez co można kupić na nich coraz więcej. Pamiętajmy, że ceny są wysokie…

Szeroko pojęta gastronomia

W niedziele niehandlowe normalnie funkcjonują lokale gastronomiczne. Zarówno restauracja, bary czy fast food-y powinny być normalnie otwarte. Jest to jakieś wyjście z sytuacji gdy nie mamy kupionego obiadu, a lodówka świeci pustkami. Dla leniwych wystarczy telefon i jedzenie samo przyjedzie. Dla bardziej wymagających pozostaje opcja osobistego odwiedzenia knajpy.

Jak odczujemy zakaz handlu w niedziele?

Przedsmak tego mieliśmy już w tym roku. Kto z nas nie stał w długich kolejkach do kas w piątkowe popołudnie czy w sobotę? Nie zawsze udało się wszystko kupić, czasami był problem zaparkować czy z parkingu wyjechać. Niestety nie zapowiada się, ze będzie lepiej. Moim zdaniem niezależnie czy niedziela będzie handlowa czy nie, w piątek czy sobotę czeka nas jeszcze większy armagedon niż był w tym roku. Wszystko przez założenie z góry, że w niedziele zakupów nie zrobimy – które pewnie większość z nas przyjmie. Dlatego nie pozostaje nam nic innego jak uzbroić się w cierpliwość i dzielnie znieść trudy zakupów.

Kilka słów na koniec...

Niezależnie czy popierasz pomysł by ograniczyć niedziele handlowe czy nie, musisz to zaakceptować. Ja jestem przeciwnikiem tego rozwiązania, to moje zdanie i nie będę go ukrywał, mimo że rozumiem jakie korzyści mają osoby zyskujące na podstawie tej ustawy, wolne niedziele. Jak wszyscy muszę sobie z tą niedogodnością (albo przyzwyczajeniem do wcześniejszej wygody) poradzić. Wymagać to będzie małej reorganizacji dotychczasowych rozwiązań, o czy postaram się Wam pisać na blogu.

Przy okazji Nowego Roku, po za ogólnymi życzeniami noworocznymi życzę cierpliwości i spokoju. Na pewno przyda się w tej nowej rzeczywistości.

0 0 vote
Article Rating

Kiedy zrobić zakupy w 2020 roku? [niedziele handlowe]

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane z kategorii

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

Przekuj rady w czyny!

zwiedzaj Polskę!

Spakuj walizki i ruszaj w Polskę!

tu byłem!

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

zawładnij kuchnią!

Na początek proste i szybkie przypisy! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x