Patrol Tatry – podsumowanie całego sezonu serialu

#oznaczone: ,
patrol tatry serial

Dawno nie oglądałem polskiego serialu dokumentalnego, który wywarłby na mnie takie wrażenie. Oczywiście pozytywne, nawet mega pozytywne. Dlatego wracam do niego raz jeszcze, wcześniej pisałem o jego odkryciu: „Patrol Tatry” – serial, który musisz zobaczyć. Teraz postaram się go podsumować. Po obejrzeniu wszystkich odcinków serialu „Patrol Tatry”, zdradzę Wam trochę bardziej szczegółowo o czym on tak naprawdę jest.

Spis treści

Ostrożnie!

Poniżej znajdziesz sporo fabuły serialu, postaram się nie zdradzać najlepszych smaczków, po to by każdy mógł je zobaczyć samemu. Mimo to spróbuję przybliżyć dosyć dużo informacji, po to by zachęcić niezdecydowanych.

Fabuła całego sezonu serialu "Patrol Tatry"

„Patrol Tatry” to serial dokumentalny, który chce przybliżyć i pokazać nam funkcjonowanie Tatrzańskiego Parku Narodowego w bardzo szerokim spektrum. Od natury (fauny i flory) zaczynając, poprzez ludzi którzy o nią dbają i w nim żyją aż po wątki historyczne, sportowe i takie trochę ludzkie, codzienne i niecodzienne. Seria składa się z 8 odcinków, gdzie praktycznie każdy z nich jest osobną historią jednak w każdym odcinku są wątki wspólne, wiążące wszystko w jedną całość.

Miejsce, pomysł i realizacja

Oczywiście miejscem do którego przenosi nas serial są polskie Tatry, a dokładniej Tatrzański Park Narodowy (TPN). Serial jeżeli chodzi o ukazanie miejsca jest świetny, powiedziałbym „półka światowa”. Otrzymujemy bardzo dużo ujęć z powietrza, ujęcia detali, świetna praca teleobiektywów (brak drżenia obrazu itp.) i prowadzenie kamery, w sposób, który wręcz przenosi nas na grań.

Blisko natury

Jak wiele pracy operatorów kosztował ten serial, ukazuje wiele uchwyconych „momentów”. Czy to ryczenie niedźwiedzia, który swoją bliskością przestraszył samego leśniczego TPN; czy kiedy indziej, ujęcia praktycznie nadciągającej burzy. Ogromna praca, dla osób niezwiązanych z górami na pewno bardzo wymagająca, czasami stresująca. To widać i czuć w tym serialu, dobrze wykonaną pracę zawsze czuć.

Wywiady i rozmowy

Pomysł na serial zawierał w sobie przedstawienie ludzi, którzy na co dzień głównie pracują w TPN (ale nie tylko) i dzięki którym to miejsce może cieszyć każdego z nas. Każda z tych osób to postać zasłużona dla Tatr czy TPN, często związana z nim przez wiele, wiele lat a co za tym idzie pełna wiedzy i opowieści. Właśnie to wykorzystano, dano im wszystkim sporo „czasu antenowego” by mogli zabrać nas w swoje opowiadania. Dzięki tym wywiadom, często monologom dowiadujemy się najwięcej. Zaczynamy dostrzegać rzeczy o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy.

Mieszkańcy Tatr

Myślę tutaj głównie o zwierzętach, ukazanych na wiele sposobów. Pokazane są one w swoim naturalnym środowisku jak i w sytuacjach gdzie „wymykają” się naturze poprzez nasze nieodpowiedzialne zachowania. Często chodzimy ich śladami, szukamy ich wśród traw i rejestrujemy na fotokamerach. To ukazanie ich od kompletnie innej strony niż znamy z podręczników. Do tego mamy również wątek osób które w Tatrach mieszkają, są to głównie właściciele schronisk ale i górale, zajmujący się wypasem owiec. Ich historie to również mocna strona tego serialu.

Życie i praca w Tatrach

To też duża część ogólnej fabuły. Serial opowiada o wszystkim co wyżej przy ukazaniu jednocześnie pracy pracowników TPN, ich obowiązków i pasji, którą mogą realizować w ramach swojej pracy (marzenie każdego z nas). Do tego często omawiany jest wątek przodków, którzy zaszczepili w bohaterach serialu miłość do gór. Poznajemy dzięki temu trochę góralskiej historii oraz tego jak jest ona pielęgnowana i kultywowana. Bardzo odbiega to od tego co znamy i widzimy w innych rejonach. Tam „ojcowizna” znaczy zupełnie coś innego.

"Patrol Tatry" - lektura obowiązkowa

Serial ten powinien obowiązkowo obejrzeć każdy kto wybiera się w góry. Pokazuje on, że góry to nie tylko skały, widoki, mapy i schroniska z pieczątkami. To żywy organizm, o który musimy po pierwsze dbać, by dopiero w dalszej kolejności z niego korzystać. „Patrol Tatry” niesie ze sobą wiedzę elementarną (podstawową) dla każdego cepra ale i pokazuje dlaczego to miejsce jest tak bardzo cenne oraz dlaczego jest tak bardzo chronione. Nie miałbym nic przeciwko gdyby puszczano ten serial młodzieży na lekcjach przyrody lub geografii, bo dla mnie to lektura obowiązkowa a do tego świetnie zrealizowana.

Dowiedź się więcej o serialu "Patrol Tatry"!

Chcesz dowiedzieć się więcej o serialu „Patrol Tatry”? Zapraszam do pozostałych moich wpisów:

History Hiking - jeżeli lubisz dobre programy, obejrzyj koniecznie!

Wspominałem już wcześniej o History Hiking, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym bardzo interesującym programie na Youtube, zapraszam Cię do kolejnego wpisu: History Hiking – kanał historyczny z potencjałem!

History Hiking
(kliknij i przejdź do wpisu)
0 0 votes
Article Rating
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane z kategorii

Jestem Marcin a to mój blog! Opowiadam na nim o swoich podróżach po Polsce, domowej kuchni i byciu tatą! Więcej dowiesz się ze strony o mnie.

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

Przekuj rady w czyny!

zwiedzaj Polskę!

Spakuj walizki i ruszaj w Polskę!

tu byłem!

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

zawładnij kuchnią!

Na początek proste i szybkie przypisy! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x