Patrol Tatry – podsumowanie całego sezonu serialu

#oznaczone: ,
patrol tatry
Dawno nie oglądałem polskiego serialu dokumentalnego, który wywarłby na mnie takie wrażenie. Oczywiście pozytywne, nawet mega pozytywne. Dlatego wracam do niego raz jeszcze, wcześniej pisałem o jego odkryciu [klik]. Teraz postaram się go podsumować. Po obejrzeniu wszystkich odcinków serialu „Patrol Tatry”, zdradzę Wam trochę bardziej szczegółowo o czym on tak naprawdę jest.

Ostrożnie!

Poniżej znajdziesz sporo fabuły serialu, postaram się nie zdradzać najlepszych smaczków, po to by każdy mógł je zobaczyć samemu. Mimo to spróbuję przybliżyć dosyć dużo informacji, po to by zachęcić niezdecydowanych.

Fabuła całego sezonu serialu "Patrol Tatry"

„Patrol Tatry” to serial dokumentalny, który chce przybliżyć i pokazać nam funkcjonowanie Tatrzańskiego Parku Narodowego w bardzo szerokim spektrum. Od natury (fauny i flory) zaczynając, poprzez ludzi którzy o nią dbają i w nim żyją aż po wątki historyczne, sportowe i takie trochę ludzkie, codzienne i niecodzienne. Seria składa się z 8 odcinków, gdzie praktycznie każdy z nich jest osobną historią jednak w każdym odcinku są wątki wspólne, wiążące wszystko w jedną całość.

Miejsce, pomysł i realizacja

Oczywiście miejscem do którego przenosi nas serial są polskie Tatry, a dokładniej Tatrzański Park Narodowy (TPN). Serial jeżeli chodzi o ukazanie miejsca jest świetny, powiedziałbym „półka światowa”. Otrzymujemy bardzo dużo ujęć z powietrza, ujęcia detali, świetna praca teleobiektywów (brak drżenia obrazu itp.) i prowadzenie kamery, w sposób, który wręcz przenosi nas na grań.

Blisko natury

Jak wiele pracy operatorów kosztował ten serial, ukazuje wiele uchwyconych „momentów”. Czy to ryczenie niedźwiedzia, który swoją bliskością przestraszył samego leśniczego TPN; czy kiedy indziej, ujęcia praktycznie nadciągającej burzy. Ogromna praca, dla osób niezwiązanych z górami na pewno bardzo wymagająca, czasami stresująca. To widać i czuć w tym serialu, dobrze wykonaną pracę zawsze czuć.

Wywiady i rozmowy

Pomysł na serial zawierał w sobie przedstawienie ludzi, którzy na co dzień głównie pracują w TPN (ale nie tylko) i dzięki którym to miejsce może cieszyć każdego z nas. Każda z tych osób to postać zasłużona dla Tatr czy TPN, często związana z nim przez wiele, wiele lat a co za tym idzie pełna wiedzy i opowieści. Właśnie to wykorzystano, dano im wszystkim sporo „czasu antenowego” by mogli zabrać nas w swoje opowiadania. Dzięki tym wywiadom, często monologom dowiadujemy się najwięcej. Zaczynamy dostrzegać rzeczy o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy.

Mieszkańcy Tatr

Myślę tutaj głównie o zwierzętach, ukazanych na wiele sposobów. Pokazane są one w swoim naturalnym środowisku jak i w sytuacjach gdzie „wymykają” się naturze poprzez nasze nieodpowiedzialne zachowania. Często chodzimy ich śladami, szukamy ich wśród traw i rejestrujemy na fotokamerach. To ukazanie ich od kompletnie innej strony niż znamy z podręczników. Do tego mamy również wątek osób które w Tatrach mieszkają, są to głównie właściciele schronisk ale i górale, zajmujący się wypasem owiec. Ich historie to również mocna strona tego serialu.

Życie i praca w Tatrach

To też duża część ogólnej fabuły. Serial opowiada o wszystkim co wyżej przy ukazaniu jednocześnie pracy pracowników TPN, ich obowiązków i pasji, którą mogą realizować w ramach swojej pracy (marzenie każdego z nas). Do tego często omawiany jest wątek przodków, którzy zaszczepili w bohaterach serialu miłość do gór. Poznajemy dzięki temu trochę góralskiej historii oraz tego jak jest ona pielęgnowana i kultywowana. Bardzo odbiega to od tego co znamy i widzimy w innych rejonach. Tam „ojcowizna” znaczy zupełnie coś innego.

"Patrol Tatry" - lektura obowiązkowa

Serial ten powinien obowiązkowo obejrzeć każdy kto wybiera się w góry. Pokazuje on, że góry to nie tylko skały, widoki, mapy i schroniska z pieczątkami. To żywy organizm, o który musimy po pierwsze dbać, by dopiero w dalszej kolejności z niego korzystać. „Patrol Tatry” niesie ze sobą wiedzę elementarną (podstawową) dla każdego cepra ale i pokazuje dlaczego to miejsce jest tak bardzo cenne oraz dlaczego jest tak bardzo chronione. Nie miałbym nic przeciwko gdyby puszczano ten serial młodzieży na lekcjach przyrody lub geografii, bo dla mnie to lektura obowiązkowa a do tego świetnie zrealizowana.

Zobacz więcej moich wpisów dotyczących serialu "Patrol Tatry"

0 0 vote
Article Rating

Patrol Tatry – podsumowanie całego sezonu serialu

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane z kategorii

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

Przekuj rady w czyny!

zwiedzaj Polskę!

Spakuj walizki i ruszaj w Polskę!

tu byłem!

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

zawładnij kuchnią!

Na początek proste i szybkie przypisy! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x