Serial „Patrol Tatry” – odcinek po odcinku

#oznaczone: ,
patrol tatry serial

Zobacz co w serialu piszczy! Poznaj pokrótce fabułę każdego odcinka, ale bez pikantnych szczegółów. „Patrol Tatry” to serial, o którym pisałem już w innych wpisach na swoim blogu („Patrol Tatry” – serial, który musisz zobaczyć oraz Patrol Tatry – podsumowanie całego sezonu serialu) i który szczerze Wam polecam. Wiem, że nie zawsze jest czas by usiąść wygodnie i obejrzeć dobry film czy serial. Dlatego chcę zachęcić Was jeszcze bardziej, krótko opisując czego możecie się spodziewać po serialu „Patrol Tatry”, odcinek po odcinku.

Spis treści

Ostrożnie!

Poniżej znajdziesz sporo fabuły serialu, postaram się nie zdradzać najlepszych smaczków, po to by każdy mógł je zobaczyć samemu. Mimo to spróbuję przybliżyć dosyć dużo informacji, po to by zachęcić niezdecydowanych.

Patrol Tatry - odcinek po odcinku

Odcinek 1

leśniczy, schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

Seria zaczyna się późną zimą i to z tym okresem związane są przedstawione w tym odcinku zajęcia pracowników TPN. Na początku odcinek krótko, opowiada o funkcjonowaniu najpopularniejszego obszaru Tatr, czyli rejonu Morskiego Oka. Później będzie o pilnej wycince drzew zagrażających bezpieczeństwu oraz budzeniu się z zimowego snu świstaków i niedźwiedzi. Poznamy też właścicieli schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i poznamy kilka ciekawostek z nim związanych. Ale odcinek pierwszy serialu „Patrol Tatry” to przybliżenie nam postaci leśniczych w Tatrzańskim Parku Narodowym.

Odcinek 2

Orla Perć, burza, Giewont

Kolejny odcinek opowiada o rutynowych patrolach szlaków w Tatrach (szlak na Giewont i odcinek Orlej Perci). Przeprowadzane są one przez leśniczych, których sylwetki są nam dodatkowo dalej przybliżane. Dodatkowo poznamy historię zmiany trasy i naprawy szlaku, który w wyniku obrywu skalnego został częściowo zasypany i uszkodzony. Na sam koniec serial przedstawia największą tragedię w Tatrach, która miała miejsce w ostatnich latach. Chodzi o gwałtowną burzę w górach, podczas której zostało poszkodowanych ponad 100 osób a zginęły 4. Najwięcej uwagi poświecono Giewontowi, gdzie wydarzył się wtedy największy dramat. Poznajemy tą historię okiem osób gór, m. in. właścicielki schroniska na Hali Kondratowej i leśniczych TPN, którzy opowiadają o niesieniu pomocy na następnie, przy okazji kolejnego patrolu pokazują zniszczenia szlaku na Giewont.

Odcinek 3

Mnich

Odcinek trzeci, serialu „Patrol Tatry” to piękna opowieść o przekraczaniu granic. Odcinek opowiada o wniesieniu niepełnosprawnej Ani Król, wielkiej miłośniczki gór, taterniczki, byłej wspinaczki, która w wyniku choroby została osobą niepełnosprawną, na legendarnego Mnicha. Złotego Grala polskich wspinaczy. Przy tej okazji poznajemy również wspinaczy, pokonujących tatrzańskie ściany.

Odcinek 4

Morskie Oko

Morskie Oko, to pierwszy i najważniejszy punkt tego odcinka. Poznajemy w nim właścicieli schroniska, ich historie oraz ogrom pracy jaki wkłada TPN w to, by Morskie Oko, pozostało blisko pierwotnej natury mimo tysięcy turystów każdego dnia. Wejdziemy również na Rysy, ale nie dla widoków czy górskich skalpów a by pozbierać śmieci…

Odcinek 5

konne zaprzęgi, schronisko w Dolinie Roztoki

Dalsza opowieść wokół Morskiego Oka, a zaczyna się ona od spraw dotarcia do niego. Poznamy parking na Palenicy Białczańskiej od kuchni oraz zobaczymy pracę konnych zaprzęgów od drugiej strony. Poznamy nowe technologie używane w TPN, m. in. fotokomórki, które służą nie tylko do podglądania przyrody. W dalszej części poznamy kolejne tatrzańskie schronisko. Tym razem poznamy schronisko w Dolinie Roztoki oraz ich właścicieli, mieszkających w nim na stałe.

Odcinek 6

kultura góralska, jaskinie

Ten odcinek przybliża nam kulturę góralską. Opowiada o tradycyjnym wypasie owiec, ojcowiznach, będących dzisiaj w obrębie TPN, które nadal jednoczą całe rody mimo różnych historii, z nimi związanymi. Dodatkowym smaczkiem tego odcinka jest taternictwo jaskiniowe, które pobieżnie poznajemy. A na koniec idziemy na patrol w poszukiwaniu niepylaka apollo.

Odcinek 7

rykowisko

Rykowisko, to temat przewodni tego odcinka. Wędrujemy po Tatrach i poznajemy jego sekrety, wsłuchując się w zalotne ryczenie jeleni. Oczywiście po TPN oprowadzają nas leśniczy i pracownicy parku. Poznamy też pracowników naprawiających szlaki turystyczne oraz techniki ich budowy.

Odcinek 8

kozice

Ostatni odcinek serii to opowieść o symbolu TPN, czyli kozicach. Poznamy od zaplecza ich ochronę, liczenie i działania, podejmowane w celu utrzymania populacji. Zapolujemy z aparatem na nietypowego i niewielkiego ptaka – pomurnika, który w Polsce występuje tylko w Tatrach i to bardzo nielicznie. Ostatnie przedstawione są nam działania pracowników przed zimą, m. in. dodatkowe znaczenie tras i konieczne wycinki drzew.

"Patrol Tatry" - podsumowanie pierwszego sezonu

Pierwszy sezon serialu (osiem odcinków) pozwala nam poznać jak wygląda życie i praca w Tatrzańskim Parku Narodowym w ciągu jednego „sezonu natury” (wiosna-lato-jesień). Poznajemy to wszystko od kuchni, niedostępnej dla nas turystów, ot tak! Dowiadujemy się co to smrek i zaskakujemy gdy słyszymy o bykach w Tatrach. I taki właśnie jest ten serial, zaskakujący ale i bardzo, bardzo edukujący. Dla każdego kto kocha góry lub po prostu chce tam jechać jest to pozycja obowiązkowa do zobaczenia, ponieważ daje wiele wiedzy uniwersalnej. Wiedzy która pomoże nam zadbać i nacieszyć się wszystkimi górami a nie tylko Tatrami. Choć to one są oczywiście koroną gór Polskich.

P.S.

Jedna z ostatnich scen, ostatniego odcinka to wypowiedź dyrektora TPN, który mówi że Tatry żyją w cyklach. Zmieniają się pory roku, jedna za drugą i pozornie wydaje się że wszystko toczy się tak samo, a jednak zawsze jest inaczej. Dlatego może warto taki serial powtórzyć za rok, bądź dwa lata. A może kolejny sezon o tatrzańskiej zimie? Co o tym myślicie?

Dowiedź się więcej o serialu "Patrol Tatry"!

Chcesz dowiedzieć się więcej o serialu „Patrol Tatry”? Zapraszam do pozostałych moich wpisów:

History Hiking - jeżeli lubisz dobre programy, obejrzyj koniecznie!

Wspominałem już wcześniej o History Hiking, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym bardzo interesującym programie na Youtube, zapraszam Cię do kolejnego wpisu: History Hiking – kanał historyczny z potencjałem!

History Hiking
(kliknij i przejdź do wpisu)
0 0 votes
Article Rating
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane z kategorii

Jestem Marcin a to mój blog! Opowiadam na nim o swoich podróżach po Polsce, domowej kuchni i byciu tatą! Więcej dowiesz się ze strony o mnie.

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

Przekuj rady w czyny!

zwiedzaj Polskę!

Spakuj walizki i ruszaj w Polskę!

tu byłem!

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

zawładnij kuchnią!

Na początek proste i szybkie przypisy! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x