Rogalin. Co warto zobaczyć?
Rogalin to unikatowe miejsce na mapie Polski. Niewielu wie, że Rogalin to nie tylko okazały pałac wraz z imponującymi ogrodami…
Niemal 500-letni drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej to jeden z najstarszych drewnianych kościołów Wielkopolski oraz ścisła krajowa czołówka, jeżeli chodzi o najstarsze drewniane świątynie! Niepowtarzalny kościółek w Nowej Wsi Królewskiej, stojący przy głównej drodze z Kalisza do Wrześni (DW 442) to bardzo ciekawy budynek, który powinniście bez trudu wypatrzyć. Choć dookoła kościoła rosną dość gęsto drzewa, charakterystyczny kolor drewna kościelnych ścian, wyraźnie przebija się spomiędzy zieleni drzew.
Nowa Wieś Królewska w XIII i XIV wieku wchodziła w skład majątków królewskich (choć inne źródła podają, że nawet do XVIII wieku) i prawdopodobnie u schyłku XIII wieku z królewskiej inicjatywy wzniesiono tutaj pierwszy kościół. Obecny, drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej pochodzi z XVI wieku i powstał za panowania króla Zygmunta Augusta, który objął ją swym patronatem. Zbudowany został z drewna modrzewiowego i charakteryzuje się stylem podobnym do… małopolskich kościołów drewnianych, mimo że położony jest w sercu Wielkopolski a jest to najprawdopodobniej zasługa zaangażowania w budowę kościoła cieśli z Małopolski. W bryle świątyni możemy wyszczególnić część liturgiczną oraz dobudowaną do niej w XVIII wieku od południa wieżę, która nie miała w ogóle powstać według pierwotnych planów. Dach kościoła pokryty został gontami a w ścianach świątyni znajdują się niewielkie otwory okienne. Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi głównie z XVII wieku, jednak odkryte podczas prac remontowych w latach 70. XX wieku polichromie datowane są na XVI stulecie.
Teren przykościelny, będący dawnym cmentarzem przykościelnym, jest ogrodzony drewnianym płotem.
Nowa Wieś Królewska, pow. Września
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce i Polsce, przez co niewątpliwie jest on niepowtarzalnym zabytkiem i niezwykle cennym obiektem.
Takich świątyń jest w Polsce już bardzo niewiele, dlatego podróżując po tym regionie nie powinno się go pomijać. Dzięki niewielkiemu kościółkowi w Nowej Wsi Królewskiej będziemy mogli dosłownie przenieść się w czasie o kilkaset lat wstecz i poczuć na własnej skórze klimat XVI-wiecznej świątyni.
Dokładną lokalizację miejsca: Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Bez opłat.
Prawdopodobieństwo, że natrafisz tutaj na turystę jest bardzo niewielkie.
W linii ogrodzenia stoi tablica informacyjna z historią wsi i drewnianej świątyni. Dodatkowo przy głównej trasie znajduje się duży drogowskaz z informacją o wieku kościoła. To i tak bardzo dużo, jak na tak nieznane turystycznie miejsce! Osobiście brakowało mi jedynie tablicy ze zdjęciem wnętrz kościoła, bo nie jest on otwarty do zwiedzania a wnętrza można zobaczyć jedynie podczas nabożeństw i mszy.
Całkiem spory i bezpłatny parking pod samym kościołem.
Do 15 minut.
Dla każdego.
Dostępny dla każdego.
Dookoła kościoła znajdują się pola uprawne, które np. obsiane są kukurydzą, doskonale maskującą kościół:) Szukając go warto zwolnić i wypatrywać drogowskazu, to najprostszy sposób jego odnalezienia.
Będąc już pod kościołem poczujecie charakterystyczny zapach wiekowych drewnianych budowli:)
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)
Dowiedź się więcej o okolicy!
Nowa Wieś Królewska położona jest niedaleko Pyzdr, które wręcz idealnie nadają się na cel jednodniowej mikropodróży! Przeczytajcie co ciekawego możecie zobaczyć w tych stronach.
Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)
Rogalin to unikatowe miejsce na mapie Polski. Niewielu wie, że Rogalin to nie tylko okazały pałac wraz z imponującymi ogrodami…
Poznań rogalami stoi! Rogal świętomarciński to dzisiaj jedna z wizytówek Poznania, która nieśmiało wykracza poza Wielkopolskę i zdobywa coraz większą…
polecane miejsca
Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!
mapa atrakcji turystycznych w Polsce
Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!