Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
  • Marcin
  • 28 września 2021
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Niemal 500-letni drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej to jeden z najstarszych drewnianych kościołów Wielkopolski oraz ścisła krajowa czołówka, jeżeli chodzi o najstarsze drewniane świątynie! Niepowtarzalny kościółek w Nowej Wsi Królewskiej, stojący przy głównej drodze z Kalisza do Wrześni (DW 442) to bardzo ciekawy budynek, który powinniście bez trudu wypatrzyć. Choć dookoła kościoła rosną dość gęsto drzewa, charakterystyczny kolor drewna kościelnych ścian, wyraźnie przebija się spomiędzy zieleni drzew.

Nowa Wieś Królewska w XIII i XIV wieku wchodziła w skład majątków królewskich (choć inne źródła podają, że nawet do XVIII wieku) i prawdopodobnie u schyłku XIII wieku z królewskiej inicjatywy wzniesiono tutaj pierwszy kościół. Obecny, drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej pochodzi z XVI wieku i powstał za panowania króla Zygmunta Augusta, który objął ją swym patronatem. Zbudowany został z drewna modrzewiowego i charakteryzuje się stylem podobnym do… małopolskich kościołów drewnianych, mimo że położony jest w sercu Wielkopolski a jest to najprawdopodobniej zasługa zaangażowania w budowę kościoła cieśli z Małopolski. W bryle świątyni możemy wyszczególnić część liturgiczną oraz dobudowaną do niej w XVIII wieku od południa wieżę, która nie miała w ogóle powstać według pierwotnych planów. Dach kościoła pokryty został gontami a w ścianach świątyni znajdują się niewielkie otwory okienne. Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi głównie z XVII wieku, jednak odkryte podczas prac remontowych w latach 70. XX wieku polichromie datowane są na XVI stulecie.

Teren przykościelny, będący dawnym cmentarzem przykościelnym, jest ogrodzony drewnianym płotem.

region
lokalizacja

Nowa Wieś Królewska, pow. Września

GALERIA

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
skarby architektury drewnianej kościół nowa wieś królewska
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
skarby architektury drewnianej drzwi kościół drewniany wielkopolska

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce i Polsce, przez co niewątpliwie jest on niepowtarzalnym zabytkiem i niezwykle cennym obiektem.

  • MOIM ZDANIEM

Takich świątyń jest w Polsce już bardzo niewiele, dlatego podróżując po tym regionie nie powinno się go pomijać. Dzięki niewielkiemu kościółkowi w Nowej Wsi Królewskiej będziemy mogli dosłownie przenieść się w czasie o kilkaset lat wstecz i poczuć na własnej skórze klimat XVI-wiecznej świątyni.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.8 / 5

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Prawdopodobieństwo, że natrafisz tutaj na turystę jest bardzo niewielkie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

W linii ogrodzenia stoi tablica informacyjna z historią wsi i drewnianej świątyni. Dodatkowo przy głównej trasie znajduje się duży drogowskaz z informacją o wieku kościoła. To i tak bardzo dużo, jak na tak nieznane turystycznie miejsce! Osobiście brakowało mi jedynie tablicy ze zdjęciem wnętrz kościoła, bo nie jest on otwarty do zwiedzania a wnętrza można zobaczyć jedynie podczas nabożeństw i mszy.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Całkiem spory i bezpłatny parking pod samym kościołem.

POTRZEBNY CZAS

Do 15 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępny dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Dookoła kościoła znajdują się pola uprawne, które np. obsiane są kukurydzą, doskonale maskującą kościół:) Szukając go warto zwolnić i wypatrywać drogowskazu, to najprostszy sposób jego odnalezienia.

Będąc już pod kościołem poczujecie charakterystyczny zapach wiekowych drewnianych budowli:)

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

MOCNE STRONY

  • historia i wiek kościoła,
  • unikalna forma architektoniczna i wyjątkowość na tle innych wielkopolskich świątyń,
  • dogodne położenie przy głównej drodze, wygodny parking i oznakowanie dla turystów,

SŁABE STRONY

  • niestety kościół otwiera swoje wnętrza jedynie na msze i nabożeństwa,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Nowa Wieś Królewska położona jest niedaleko Pyzdr, które wręcz idealnie nadają się na cel jednodniowej mikropodróży! Przeczytajcie co ciekawego możecie zobaczyć w tych stronach.

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!