Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju kudowa-zdrój atrakcje
 • Marcin
 • 27 lipca 2022
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju to wzniesienie mające 477 m n. p. m. wysokości, znajdujące się kilkaset metrów na północny-wschód od centrum miasta. Jest to część pasma Gór Stołowych, jednak nie znajdziecie na niej charakterystycznych ostańców skalnych. Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju ze względu na bliskość dzielnicy uzdrowiskowej jest popularnym miejscem na spacer a ze względu na stromość podejścia bardziej intensywny niż spokojny:)

Największą atrakcją Góry parkowej jest Altana Miłości, z której można podziwiać Kudowę-Zdrój z góry. Znajduje się ona na wysokości około 450 m n. p. m., czyli około 60 metrów wyżej niż centrum miasta. Altana Miłości to drewniana wiata, znajdująca się około 300 metrów od szczytu Góry Parkowej, na którym stoi maszt radiowo-telewizyjny widoczny z daleka. Widok na miasto z Altany Miłości niestety przez zadrzewienia nie jest rozległy ale sam widok jest przyjemny dla oka i wynagradza trud podejścia. Na zboczach wzniesienia znajduje się jeszcze jeden obiekt – ewangelicki kościółek z końca XVIII wieku, wzniesiony przez braci czeskich. Od kościółka, zachodnią część góry nazywa się często Wzgórzem Kaplicznym.

lokalizacja

na północ od uzdrowiskowego centrum Kudowy-Zdrój

GALERIA

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju kudowa-zdrój atrakcje
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju kudowa-zdrój atrakcje
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju kudowa-zdrój atrakcje
Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju nie wyróżnia się niczym szczególnym, choć na pewno Altanka Miłości z widokiem na miasto zasługuje na docenienie.

 • MOIM ZDANIEM

Niewiele przegapicie, rezygnując z wejścia na Górę Parkową. Mimo to, dla wielu będzie ona miłym miejscem na chwilę aktywnego wypoczynku na intensywnym spacerze czy ucieczką do ciszy od zgiełku centrum miasta.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości


CENY

5 / 5

Poruszanie się po Górze Parkowej jak i wejście do Altanki Miłości nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Na pewno jest ich znacznie mniej niż w położonym niżej uzdrowisku. Prawdopodobnie miniecie się na zboczach góry z pojedynczymi osobami.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Zielony szlak, którym dojdziemy na szczyt góry jest oznaczony, w pewnym miejscach trudno jednak odnaleźć oznaczenia. Podobnie z innymi ścieżkami, które wytyczono na zboczach Góry Parkowej. Na plus na pewno należy zaliczyć oznakowanie wejścia głównego, przyrządy do ćwiczeń rozlokowane oraz ławki przy trasach i drogowskazy w Parku Zdrojowym. Niestety ogólnie jest co najwyżej poprawnie.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Najbliższym parkingiem jest bezpłatny parking na ulicy Moniuszki. Również przy głównej ulicy (Zdrojowej) znajdziecie bezpłatne parkingi. Mimo, że miejsc parkingowych wydaje się dużo, często jest problem znaleźć wolne miejsce.

POTRZEBNY CZAS

Wejście z Parku Zdrojowego na szczyt Góry Parkowej to kwestia około 20 minut intensywnego podejścia. Nieco bliżej jest do Altany Miłości, do której dotrzecie w 10-15 minut w zależności od formy. Ogólnie na Górze Parkowej spędzicie najprawdopodobniej 30-45 minut, choć możecie oczywiście pospacerować dłużej.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego, choć dla najmłodszych stromy teren będzie małym wyzwaniem.

DOSTĘPNOŚĆ

Podejście pod Górę Parkową jest strome a w najtrudniejszych miejscach zamontowano betonowe schody. Trasa będzie zbyt trudna, by pokonać ją wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim. Również osoby mające problemy w poruszaniu się, mogą potrzebować tutaj pomocy.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Wchodząc pod Górę Parkową można się nieźle zmęczyć i spocić:) A człowiek spocony zdecydowanie bardziej przyciąga komary, których pod wieczór nie brakuje w lesie na zboczach wzniesienia. Warto pamiętać by zabrać spraye i płyny odstraszające, jeżeli nie chcecie ze spaceru wrócić za bardzo pokąsani.

Góra Parkowa w Kudowie-Zdroju i Altana Miłości

MOCNE STRONY

 • położenie blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • dobre miejsce na intensywny spacer z dala od gwaru centrum miasta,
 • punkt widokowy w Altanie Miłości,
 • przyrządy do ćwiczeń, zlokalizowane przy trasach,
 • bezpłatne parkingi w okolicy,

SŁABE STRONY

 • niedopracowane oznakowanie tras,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii tu byłem. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka.

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!