Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
 • Marcin
 • 29 sierpnia 2022
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w mieście. Na pewno jest to zasługa doskonałej lokalizacji w samym sercu Parku Cytadela ale również zgromadzonych zbiorów, które wyłaniają się zza muzealnego ogrodzenia, będąc najlepszą jego reklamą. Formalnie Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, podobnie jak pobliskie Muzeum Armii Poznań jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Założone zostało w latach 60. XX wieku, pierwotnie jako Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania, by po kilku kolejnych przekształceniach, ostatecznie w 1998 roku zostać Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu. Muzeum zostało podzielone na dwie części:

 • ekspozycję we wnętrzach zabudowań dawnego Fortu Winiary, która prezentuje wyposażenie żołnierza i uzbrojenie lekkie: broń, amunicję artyleryjską czy mundury ale również przybliża historię walk o Poznań w 1945 roku,
 • plenerowy park sprzętu wojskowego, w którym znajduje się kilkadziesiąt egzemplarzy pojazdów wojskowych, samolotów, śmigłowców i armat, głównie z czasów po II wojnie światowej.

Dumą i chlubą Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu są czołgi T-72, T-55, T-34, działo samobieżne ISU-122, niezwykle cenna wyrzutnia rakiet BM-13N „Katiusza”, zamontowana na podwozu amerykańskiej ciężarówki oraz samoloty, m. in. bombowiec Ił-28 oraz Su-22, myśliwiec MiG-15 czy Lim-5. Sami widzicie, że jest co oglądać:)

region
lokalizacja

Poznań, Park Cytadela, Al. Armii Poznań

GALERIA

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu armata
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
wóz piechoty pojazd wojskowy muzeum poznań
ił-28 muzeum poznań Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu
kapral wojtek muzeum poznań
Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu czołgi cytadel poznań t-72 t-55

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu to jedno z wielu tego typu placówek, które gromadzą w swoich zbiorach dawne pojazdy wojskowe oraz eksponaty związane z wojskowością. Mimo kilku unikalnych skarbów, które muzeum posiada w swoich zbiorach, to nadal za mało by ocenić je jako miejsca bardziej niepowtarzalne.

 • MOIM ZDANIEM

Choć Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu w mojej ocenie daleko jeszcze np. do Pilskiego Muzeum Wojskowego, warto odwiedzić je podczas spaceru po Parku Cytadela. Szkoda tylko, że wiele z pojazdów niszczeje, pewnie z braku funduszy na ich remont – dlatego tym bardziej, zachęcam by wejść do muzeum, zobaczyć zebrane eksponaty i kupując bilet wspomóc ich utrzymanie w jak najlepszym stanie.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu


CENY

3.5 / 5

Ceny biletów nie są wysokie a dodatkowo we wtorki można odwiedzić muzeum bezpłatnie. Dodatkowo wiele osób uprawionych jest biletów ulgowych.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

W tygodniu muzeum odwiedza niewiele osób, znacznie więcej osób zwiedza muzeum w weekendy.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Poprawnie oznaczone dojście do muzeum od bardzo dobrze przygotowana informacja na terenie muzeum. Jedyne niedopracowanie to oznakowanie wejścia na wystawę plenerową, które choć oznakowane, trudno odnaleźć…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Dookoła Parku Cytadela, w którym mieści się Muzeum Uzbrojenia, znajdziecie wiele (również bezpłatnych) miejsc parkingowych.

POTRZEBNY CZAS

Przejście całej ekspozycji zajmie Wam około 30 minut, choć oczywiście zainteresowani tematyką mogą spędzić tutaj znacznie więcej czasu.

SUGEROWANY WIEK

Ze względu na tematykę muzeum, moim zdaniem jest to miejsce do którego warto zabrać dzieci 7-letnie i starsze.

DOSTĘPNOŚĆ

Wystawa wewnątrz budynku znajduje się na jednym poziomie nie nie powinna sprawić nikomu żadnych problemów. Aby wejść na wystawę plenerową należy pokonać kilkanaście stromych schodów, co może być problemem dla osób mających problemy z poruszaniem się.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Na plenerowej części ekspozycji poznacie historię Kaprala Wojtka – sympatycznego niedźwiedzia brunatnego, którego adoptowali żołnierze generała Andersa na Bliskim Wschodzie. Jest to szczególnie historia fajna dla najmłodszych! Kapral Wojtek ma również swoją budkę w poznańskim Nowym ZOO, gdzie będziecie mogli jeszcze lepiej poznać jego wyjątkową historię. O Nowym ZOO przeczytacie we wpisie: Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • częściowo unikalna ekspozycja i niepowtarzalna tematyka muzeum, dotycząca walk o Poznań w 1945 roku,
 • lokalizacja w obiektach dawnych pruskich fortyfikacji – Fortu Winiary,
 • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
 • przystępna cena biletów,

SŁABE STRONY

 • tradycyjna i nienowoczesna forma ekspozycji, która może być ciekawa jedynie dla zainteresowanych tematyką muzeum,
 • niektóre pojazdy zaniedbane i w kiepskim stanie…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

polecane miejsca

Więcej praktycznych opisów ciekawych miejsc w Polsce znajdziecie w kategorii tu byłem!

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!