Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

rezerwat archeologiczny genius loci
 • Marcin
 • 24 maja 2021
Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, to niezwykłe miejsce na mapie miasta. Przybliża ono nam potęgę średniowiecznego grodu poznańskiego, poprzez prezentowanie autentycznych, doskonale zachowanych konstrukcji wału obronnego z X wieku. To właśnie dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym wokół dawnych obwarowań mamy wiedzę, jak bardzo potężną i ważną warownią był w średniowieczu Poznań. Rezerwat Genius loci eksponuje właśnie jeden z wykopów archeologicznych, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, zapis setek lat istnienia grodu poznańskiego. Wszystko to otoczone interaktywną ekspozycją multimedialną, która dopełnia wiedzę na temat średniowiecznego Poznania.

Zwiedzanie rezerwatu odbywa się przy wykorzystaniu audioprzewodnika oraz w oparciu o tzw. infokioski, czyli interaktywne ekrany. Wszystko to oczywiście w otoczeniu odkrywek archeologicznych, które są niezwykle cennym i unikatowym eksponatem. Placówka jest udostępniona do zwiedzania od 2012 roku a dodatkowo w 2020 roku na ulicy Posadzego, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu stanęła instalacja artystyczna Przekrój P(p)oznania, która swoją formą i wielkością nawiązuje do wielkości dawnych wałów grodowych. Jest ona nierozerwalnym elementem rezerwatu, ukazującym potęgę umocnień X-wiecznego grodu.

Tak naprawdę rezerwat archeologiczny w Poznaniu ukazuje historyczne pamiątki państwa polskiego, którego bezsprzecznie w opinii historyków, najważniejszym i najbardziej umocnionym grodem był Poznań. Prezentuje również najstarszą i najprawdopodobniej najbardziej rozbudowaną zabudowę grodową, która nawet dzisiaj w XXI wieku, stanowiła by nie lada przeszkodę i umocnienie. Oprócz ekspozycji stałej rezerwat archeologiczny Genius loci, podobnie jak pobliska Brama Poznania, jest miejscem wystaw czasowych i ekspozycji okolicznościowych.

region
lokalizacja

Poznań, ul. ks. Ignacego Posadzego 3

GALERIA

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

rezerwat archeologiczny genius loci
rezerwat archeologiczny genius loci
rezerwat archeologiczny genius loci główna sala relikty wałów ogronnych grodu
rezerwat archeologiczny genius loci makieta wału grodu piastów
rezerwat archeologiczny genius loci szklana podłoda na reliktami muru ostrów tumski

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, mimo bardzo pospolitej nazwy, prezentuje bardzo niepowtarzalne relikty dawnych wałów grodowych Poznania. Najprawdopodobniej jest to jedyne miejsce, gdzie możemy zobaczyć tak wiele z czasów, gdy powstawało państwo polskie!

 • MOIM ZDANIEM

Niewiele jest miejsc, które po prosto trzeba zobaczyć! Choć wielu może lekceważyć ekspozycję rezerwatu Genius loci, ma ona ogromną wartość historyczną, edukacyjna i archeologiczną. Możemy tutaj na własne oczy zobaczyć tysiące lat historii, tysiące dni pracy archeologów i historyków, których wiedza i doświadczenie pozwala odczytać z tych reliktów przeszłości, informacje kształtujące naszą obecna wiedzę. To niepozorne miejsce, czyli rezerwat archeologiczny w Poznaniu, jest właśnie kwintesencją docenienia pracy badaczy ale i naszych przodków sprzed ponad tysiąca lat!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.5 / 5

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu


CENY

4 / 5

Ceny akceptowalne a dodatkowa szeroka oferta biletów, pozwala zaoszczędzić kilka złotych w przypadku bardziej licznej chęci zwiedzania.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Bez tłumów, jedynie wycieczki mogą trochę zaludnić to miejsce.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

5 / 5

W tej kwestii jest doskonale! Nie ma się do czego przyczepić.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego (obowiązuje tutaj strefa płatnego parkowania).

POTRZEBNY CZAS

Zwiedzanie rezerwatu trwa około 30-40 minut.

SUGEROWANY WIEK

Z racji charakteru rezerwatu i wiedzy, którą w nim otrzymamy jest to miejsce przewidziane dla minimum 5-6 latków.

DOSTĘPNOŚĆ

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Zwiedzaj rezerwat archeologiczny y w Poznaniu wirtualnie! Wejdź na stronę rezerwatu i wybierz opcję „Wirtualny spacer po rezerwacie„. Więcej wirtualnych spacerów znajdziesz w moim wpisie: Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

MOCNE STRONY

 • ekspozycja oparta na autentycznych reliktach dawnych wałów i murów, która uzupełniona została interaktywnymi elementami wystawy,
 • szeroka oferta biletów wejściowych pozwala wybrać najbardziej optymalną opcję zwiedzania,
 • wygodny parking w pobliżu,
 • brak tłumów,
 • lokalizacja,
 • dostępność,

SŁABE STRONY

 • nie zauważyłem…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!