Wózek dziecięcy – jaki wybrać? [część 1]

Jak wybrać wózek dziecięcy? To jeden z zakupów, nad którym bardzo się skupiamy jeszcze przed narodzeniem dziecka. Na co zwrócić uwagę, co się przydaje a co jest zbędnym gadżetem? Odpowiem wam na podstawie własnych doświadczeń, ponieważ od ponad roku wózek to trochę taki kolejny członek naszej rodziny. Wiele razem przeszliśmy i bardzo dużo z niego korzystaliśmy, dlatego też mamy sporo przemyśleń na jego temat. Aby nie przeoczyć niczego ważnego i dać Wam jak najwięcej naszych obserwacji i wniosków, zdecydowałem że podzielę ten temat na trzy wpisy. Oto pierwszy z nich.

Co mamy do wyboru?

Bez wchodzenia w kwestie kosztów, na sam początek warto poznać co oferują producenci, jeżeli chodzi o wózek dziecięcy. Ogólnie mówiąc to podział ze względu na możliwość konfiguracji wózka. Tutaj mamy sprawę prostą: mamy wózki jednofunkcyjne lub wielofunkcyjne, które przez to że możemy je modyfikować wydłużają czas korzystania z niego. Ale przejdźmy do sedna!

Wózki jednofunkcyjne

Wózki głębokie (gondole)

Typ wózka, który będzie pierwszym w użyciu. Przeznaczony dla najmłodszych dzieci, posiada głęboką gondolę („wanienkę”) w której nasza pociecha może wygodnie leżeć. Ten właśnie wózek dziecięcy dedykowany jest dla dzieci do około 6 miesiąc życia, choć oczywiście każde dziecko w innym momencie może z niego wyrosnąć. Z gondoli rezygnujemy najczęściej gdy nasze dziecko po prostu wyrośnie lub w momencie gdy pewnie już siedzi.

Wózki spacerowe

To grupa wózków która następuje po odstawieniu wózka głębokiego. Popularna spacerówka, jak nazwa wskazuje przeznaczona jest na spacery. Ten typ wózka nie posłuży Wam wewnątrz, jest on tak zaprojektowany by jak najlepiej sprawdzał się na wolnym powietrzu. Służą tak długo, jak pozwoli dziecko. Kiedy będzie już ono chciało na spacerach chodzić samodzielnie, wózek spacerowy automatycznie pójdzie w odstawkę. Mimo tego, taki wózek dziecięcy posłuży Wam na pewno ponad rok. Podobnie jak wcześniej opisaną gondolę i tego wózka nie możemy modyfikować.

Wózki wielofunkcyjne

Ostatnia grupa wózków to wózki wielofunkcyjne. Taki wózek dziecięcy to tak naprawdę oba wózki powyżej, oferowane w jednym produkcie. Wspólnym elementem jest stelaż z kołami, góra jest wymienna. Można zamontować gondolę, spacerówkę oraz jako dodatkowy bajer również fotelik samochodowy, oczywiście jeżeli mamy odpowiednie adaptery. Ten typ wózka cieszy się obecnie chyba największą popularnością, jednak nadal są osoby nie lubiące rozwiązań kilka w jednym.

Wózki 2w1

To połączenie gondoli i spacerówki. Zestaw ten ma jeden, wspólny stelaż na którym możemy zamontować dowolną „górę”.

Wózki 3w1

W tym zestawie dostajemy tak naprawdę wózek 2w1 a dodatkowo załączone do zestawu zostaje nosidełko samochodowe wraz z adapterami. Oczywiście zazwyczaj wszystko z podobnej stylistyce i kolorystyce.

Wózki 4w1

Kolejny zestaw to kolejne rozszerzenie poprzedniego zestawu. Do tego kompletu po za zawartością wózka 3w1, dołączona jest baza ISOFIX, na której możemy zamontować nosidełko z zestawu w naszym aucie przy użyciu systemu ISOFIX.

typy wozkow dzieciecych

Ile kosztuje wózek dziecięcy?

Wózki głębokie

Ceny wózków głębokich zaczynają się od 600 zł a kończą się w granicach 1800 zł. Oczywiście jeżeli popłyniesz i zamówisz złote wykończenia, drewniane podłokietniki i nawigację wbudowaną w rączkę to 1800 złotych na pewno nie wystarczy. Jest to przedział cenowy wózków katalogowych wg jednej z porównywarek internetowych.

Wózki spacerowe

Wózki spacerowe to już inna para kaloszy. Ceny zaczynają się od 100 zł a kończą w granicach 2400 złotych. Oczywiście cena zależy od jakości wykonania, ilości dodatków oraz designu. Tutaj mamy też dużo większy wybór niż w przypadku wózków głębokich, co przekłada się bezpośrednio na zakres cen.

Wózki wielofunkcyjne

Z racji że wózki wielofunkcyjne to w dużej mierze powtarzające się zestawy, dodatkowo powiększane o kolejne elementy stwierdziłem że podanie zakresu cen dla całej dużej grupy nie da dobrego rozeznania. Dlatego poniżej ceny każdej z konfiguracji.

Wózki 2w1

Ceny tych zestawów zaczynają się od 400 zł. Za tą cenę dostajemy jednak jeden wózek, który możemy modyfikować tak by otrzymać gondolę lub spacerówkę, choć nie tworzą one osobnych elementów. Zestawy dwuelementowe (osobno gondola i osobno spacerówka + stelaż oczywiście) zaczynają się od kwoty około 800 zł. Najdroższy katalogowy wózek, który znalazłem to koszt 5000 zł – sporo…

Wózek 3w1

Wózek dziecięcy 3w1 to wydatek od około 600 zł do ponad 3000 zł. Za najniższą cenę dostajemy podobnie jak w przypadku wózków 2w1 modyfikowalną „górę”, którą przy pomocy zamków błyskawicznych możemy zmontować jako gondolę lub spacerówkę. Typowy zestaw 3w1, czyli osobna gondola, osobna spacerówka, wspólny stelaż i fotelik samochodowy jest do znalezienia od kwoty 850 złotych.

Wózek 4w1

Tutaj żarty się kończą, ponieważ taki zestaw to już spory wydatek. Ceny zaczynają się od 1300 zł a kończą w okolicach 5000 zł. Cena jest wysoka, jednak otrzymujemy za nią kompletny zestaw i nie musimy już niczego dodatkowego szukać. Dla estetów ważne jest również to, że zestaw to z reguły wspólny design każdego z elementów.

ile kosztuje wózek dziecięcy

Trendy

Wózki dziecięce po za podziałem na funkcjonalności i możliwość konfiguracji trzeba podzielić jeszcze na coś, co dla niektórych staje się sprawą najważniejszą. Chodzi o wygląd wózka, który często staje się kluczową sprawą. Chwilowa moda na wózki typu retro, trójkołowce, wykonane w zgodnie z naturą czy będące stylową awangardą. Dla mnie akurat te kwestie są nieistotne, wspominam o nich z pisarskiego obowiązku. Na tematy stylu i wyglądu wózka również nie poświecę za dużo uwagi, postaram skupić się bardziej na funkcjonalności i parametrach wózków. Dla mnie to one są najważniejsze; ale o tym napiszę w kolejnych wpisach, ponieważ tak jak wspominałem temat jest szeroki i warto przedstawić go dokładniej.

Wózek dziecięcy - co już wiemy?

Liczę, ze tym wpisem przybliżyłem Wam to co mamy dostępne jeżeli chodzi o wózki dziecięce. Oczywiście można było napisać więcej, tylko pytanie czy miałoby to sens? Dlatego opisałem możliwie krótko ale precyzyjnie to co znajdziemy w sklepach oraz na jakiego rzędu wydatek musimy się przygotować. Więcej szczegółów w kolejnych wpisach!

0 0 vote
Article Rating
To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

inne wpsiy w kategorii jestem tatą

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

przepisy dla najmłodszych

Sprawdź przepisy na dane dla najmłodszych! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

urlop z dzieckiem

tu byłem!

Wszystkie opisane miejsca z informacjami dotyczącymi dzieci (sugerowany wiek i dostępność). Przejdź do kategorii „tu byłem„.

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x