Teatr Cortique w Poznaniu, a dokładniej Teatr Cortiqué Anny Niedźwiedź to jedna z najbardziej kameralnych i jednocześnie najbardziej widowiskowych scen teatralnych w Wielkopolsce! Znajdujący się na poznańskich Jeżycach Teatr Cortique, to miejsce które potrafi zachwycić dosłownie każdego swoimi spektaklami, łączącymi w sobie balet, musical, teatr czy akrobatykę. Dzięki temu, to nie tylko teatr dla dorosłych ale również fenomenalny teatr dla dzieci. Tym bardziej, że na deskach teatru swoje pierwsze kroki na prawdziwej scenie stawiają uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, działającej w tym samym budynku. A to dopiero początek! Poznajcie zatem wyjątkowy Teatr Cortique!
Wpis został zweryfikowany przez opiekunów tego miejsca, dzięki czemu możecie mu w pełni zaufać!
Teatr Cortique Anny Niedźwiedź – podstawowe informacje
Teatr Cortique powstał z inicjatywy Anny Niedźwiedź, absolwentki Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, byłej tancerki Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu, wybitnej pedagog tańca klasycznego oraz uznanej choreograf, na koncie której jest ponad 30 spektakli baletowych, wystawianych w całej Polsce! Funkcjonuje od 2017 roku, będąc wyjątkową sceną teatralną na deskach której zobaczyć można spektakle łączące w sobie różne sztuki (taniec, śpiew, akrobatyka) wzbogacone o przepiękne kostiumy i autorską muzykę.
Teatr Cortiqué stworzony został z myślą o edukacji scenicznej uczniów Szkoły Baletowej prowadzonej przez jego założycielkę. Ta idea stała się największym atutem i wyróżnikiem Teatru Cortique. Widowiska w teatrze realizowane są z udziałem dzieci i młodzieży, które prezentują swoje umiejętności u boku profesjonalnych artystów. Wystawiane w teatrze spektakle są tworzone z również z myślą o dzieciach oraz nastolatkach, dla których to będą one doskonałą okazją do pierwszego kontaktu z teatrem, operą, musicalem, akrobatyką czy tańcem!
Miejsce to zdobyło wyróżnienie w rankingu atrakcji turystycznych kierunkowo.pl „ZŁOTY KIERUNEK 2023”
Zabytkowy gmach
Teatr Cortique od początku swojego istnienia mieści się w zabytkowym gmachu przy ulicy Petera Mansfelda 4 na poznańskich Jeżycach. Wzniesiono go w dwudziestoleciu międzywojennym na zlecenie prof. Brunona Czajkowskiego – wybitnego filozofa i pedagoga a także wykładowcę Uniwersytetu Poznańskiego, żyjącego w latach 1881-1970.
W jego murach pierwotnie mieściło się Prywatnego Gimnazjum Męskie, które utworzył właśnie prof. Czajkowski. Dzisiaj w imponującym gmachu mieści się zarówno Teatr Cortique jak i Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź. Na jego zachodniej ścianie znajdziecie mural autorstwa poznańskiego artysty – Szymona Kaczmarka, który swoim dziełem wzbogacił jeżycką przestrzeń publiczną oraz podkreślił w wyjątkowy sposób siedzibę Szkoły Baletowej i teatru.
Teatr Cortique na mapie
Jak już wspomniałem Teatr Cortique znajduje się na poznańskich Jeżycach, przy ulicy Petera Mansfelda 4, położonej kilkaset metrów od ulicy Dąbrowskiego i Rynku Jeżyckiego, które są sercem dzielnicy.
Gmach teatru otaczają piękne, secesyjne kamieniczki z XIX i XX wieku, z których zresztą słyną poznańskie Jeżyce.
Komunikacja i dojazd do Teatr Cortique
Do Teatru Cortique możecie dotrzeć na wiele sposobów. Z racji, że znajduje się on w dzielnicy położonej w centrum miasta, najwygodniej dotrzeć do niego komunikacją miejską. Najbliższy przystanek tramwajowy – Rynek Jeżycki, znajduje się na ulicy Dąbrowskiego (ok. 200 m) a nieco dalej (ok. 500 m) znajduje się jeden z najważniejszych węzłów tramwajowych w mieście – Most Teatralny. Najbliższe przystanki autobusowe znajdziecie również na Rynku Jeżyckim oraz na ulicy Kościelnej (przystanek Jeżycka). Szczegółowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej dostępny jest na stronach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Do teatru możecie dojechać również własnym samochodem, jednak musicie liczyć się z ograniczoną ilością miejsc parkingowych w okolicy, które dodatkowo znajdują się w Strefie Płatnego Parkowania. Najwięcej miejsc do zaparkowania znajdziecie na pobliskich ulicach: Poznańskiej, Wąskiej, Strzałkowskiego i Dąbrowskiego. Dla najwytrwalszych zawsze dostępna jest również opcja rowerowa oraz spacer.
Warto wspomnieć również o możliwości dojazdu do Poznania koleją, bo z Dworca Głównego do Teatru Cortique dotrzecie spokojnym krokiem w około 20 minut.
Teatr Cortique – bilety i kalendarz
Teatr Cortique wystawia w ciągu roku kilkadziesiąt spektakli, na które możecie wejść po wcześniejszym zakupieniu biletów. Ich zakupu możecie dokonać z wyprzedzeniem, rezerwując sobie jednocześnie miejsce na widowni. Sprzedaż biletów online prowadzona jest na stronie bilety24.pl. Bilety możecie kupić również na miejscu w dniu spektaklu, pod warunkiem, że będą jeszcze wolne miejsca.
Aktualny repertuar oraz kalendarz spektakli znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Teatru Cortique a aktualności możecie śledzić w socialmediach: Facebooku, Instagramie oraz serwisie YouTube.
Poznajcie jedyny taki teatr w Poznaniu!
Myślicie, że teatr to nuda i rozrywka wyłącznie dla miłośników kultury wysokiej? Koniecznie poznajcie Teatr Cortique, który zdecydowanie wyróżnia się na kulturalnej scenie Poznania ale również całego regionu. Po pierwsze urzeka swoją kameralnością oraz bliskością sceny, po drugie zobaczyć możecie w nim wyjątkowe spektakle, będące połączeniem różnych dziedzin sztuki od klasycznego teatru, poprzez balet, akrobatykę a kończąc na doskonałej oprawie muzycznej. No i zdecydowanie Teatr Cortique może pochwalić się najniższą średnią wieku swoich artystów, którzy w dużej mierze są uczniami związanej z teatrem Szkoły Baletowej.
Poznański teatr jest również jedną z nielicznych scen w kraju, którego widownia otacza scenę aż z 3 stron. Dzięki temu mamy okazję oglądać widowiska teatralne z różnych perspektyw, zapewniając sobie za każdym razem inne wrażenia i doznania. Mimo, że główna sala Teatru Cortique wydaje się niewielka i kameralna, na widowi może zasiąść jednocześnie aż 300 osób!
Kostiumy, rekwizyty, muzyka…
Teatr Cortique bardzo mocno stawia na jakość! Samodzielnie przygotowuje się w nim stroje oraz rekwizyty do wystawianych spektakli, które czasami wymagają aż kilkudniowej pracy wielu osób nad pojedynczym kostiumem. Ogromnym atutem widowisk Teatru Cortique jest autorska muzyka tworzona przez m. in. bardzo cenionego kompozytora Gabriela Kaczmarka. Aby całość show dopięta była dosłownie na ostatni guzik, dużą uwagę przywiązuje się również do charakteryzacji występujących artystów, dzięki której ostatecznie zachwycają swoimi kreacjami. Efektem tego wszystkiego jest niesamowite widowisko, niezwykle starannie przygotowane, które zapiera dech w piersiach i na długo zapada w pamięci.
„Ach te koty” w Teatr Cortique!
Pierwszym spektaklem który mieliśmy przyjemność zobaczyć w Teatrze Cortique był musical „Ach te Koty”. W wielkim skrócie jest to opowieść o niewinnej i uroczej Białej Kotce, która niespodziewanie opuszcza swój domowy zakątek i wyrusza wraz z kocią ferajną na mroczne i tajemnicze ulice wielkich miast. Podczas podróży towarzyszą jej domowe Myszki wraz z którymi trafia do szczurzego podziemia, poznaje przebiegłe uliczne Koty oraz przeżywa nieznane dla niej wcześniej przygody, odkrywając swoją prawdziwą kocią naturę…
„Ach te Koty” okazały się imponującym widowiskiem, pełnym zachwycających układów tanecznych, zapierających dech w piersiach pokazów akrobatycznych oraz bajecznych kreacji! Intensywność spektaklu i dynamiczna akcja sprawiają, że 60-minutowe show mija nam dosłownie w mgnieniu oka. Wpływ na to ma również bardzo ciekawa i wciągająca fabuła, która intryguje i nie pozwala oderwać oczu od widowiska, prezentowanego dosłownie kilka kroków od nas. To wszystko sprawia, że po zakończeniu show, każdy z widzów opuszczających salę teatralną przepełniony jest wrażeniami oraz zachwycony magią teatru i kunsztem artystów!
Galeria ze spektaklu „Ach te Koty”
A oto galeria zdjęć z musicalu „Ach te Koty„. Pewnie domyślacie się, że będąc na spektaklu nie wypadało mi przeszkadzać innym widzom, robiąc dla Was zdjęcia, dlatego poniższa galeria zawiera piękne ujęcia udostępnione mi przez Teatr Cortique.
Więcej materiałów (zdjęć, filmów) przygotowanych przez Teatr Cortique znajdziecie na stronie internetowej teatru a także w socialmediach: Facebook, Instagram oraz w serwisie YouTube.
Teatr dla dzieci w Poznaniu
Teatr Cortique tworzą profesjonalni artyści ale również dzieci i nastolatkowie, którzy na co dzień kształcą się w Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź. Niektóre ze spektaklów wystawianych przez Teatr Cortique, m. in. „Ach te Koty„, stworzono z myślą nawet o najmłodszych dzieciach, w tym przedszkolakach (dzieci od 3-4 lat), dla których na pewno będą one ogromnym przeżyciem ale również wielką przygodą. Teatr Cortique, ze względu na swój kameralny charakter oraz udział w widowiskach małych aktorów jest bez wątpienia najlepszym miejscem na pierwszą styczność Waszych pociech ze sztuką przez duże „S”!
Aby najmłodszym spodobało się w Teatrze Cortique jeszcze bardziej, wnętrza gmachu są ciekawie udekorowane a wchodzących do gmachu widzów wita mim, który następnie przed samym rozpoczęciem widowiska przejmuje na chwilę główną scenę i zabawia publiczność. Po zakończonym show jest również możliwość wykonania pamiątkowych zdjęć z występującymi artystami, które będą niepowtarzalną pamiątką zarówno dla najmłodszych jaki ich rodziców, dziadków czy opiekunów.
Przychodząc do Teatru Cortique możecie liczyć na teatralną szatnię, toalety oraz niewielki kącik, by w najgorszym wypadku znaleźć nieco spokoju. Każdy rodzić doskonale wie z własnego doświadczenia, jak ważne potrafią być takie udogodnienia:)
Naturalion dookoła Świata, Alicja w Krainie Czarów – czyli inne spektakle
Repertuar Teatru Cortique to oczywiście nie tylko fenomenalne „Ach te Koty” ale również kilka innych, równie starannie i z rozmachem przygotowanych teatralnych show! Zresztą sami zobaczcie galerię zdjęć ze spektaklów „Alicja w Krainie Czarów” i „Naturalion dookoła Świata„.
Aktualny repertuar i terminy widowisk znajdziecie na stronie internetowej Teatru Cortique.
Teatr Cortique od kulis
Spektakl „Ach te Koty” zrobił na mnie piorunujące wrażenie, tym bardziej, że wcześniej jako jeden z nielicznych mogłem przekonać się na własne oczy jak wiele pracy trzeba włożyć w jego przygotowanie. Na kilkanaście dni przed spektaklem, skorzystałem z możliwości wejścia na próbę generalną, podczas której po raz pierwszy miałem okazję zobaczyć jak wygląda teatr od kulis. Największe wrażenie zrobiło na mnie zaangażowanie i profesjonalizm wszystkich osób biorących udział w przygotowaniu show, również tych, których zazwyczaj nie widzimy jak np. osoby odpowiedzialne za dźwięk, oświetlenie, kostiumy, charakteryzację itd.
Próba generalna „Ach te Koty”
Podczas próby miałem możliwość zrobienia dla Was relacji fotograficznej. Pamiętajcie, że to próba, więc nie wszystko było jeszcze dopięte na ostatni guzik, np. nie każdy z aktorów miał na sobie kostium czy makijaż a dodatkowo momentami panowała nieco luźniejsza atmosfera. Zdjęcia z próby generalnej spektaklu „Ach te Koty” możecie zobaczyć w poniższej galerii.
Na widowni podczas próby generalniej obecni byli również nauczyciele najmłodszych aktorów, biorących udział w spektaklu. Tak jak już wspomniałem wcześniej, Teatr Cortique to miejsce, gdzie swoje pierwsze kroki na profesjonalnej scenie stawiają uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, od której tak naprawdę zaczyna się cała historia tego wyjątkowego miejsca.
Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź w Poznaniu
Pod koniec wpisu, czas przedstawić Wam inicjatywę, bez której Teatr Cortique zapewne by nie powstał. Początkiem historii sztuki tańca na poznańskiej ulicy Mansfelda jest założona przez Annę Niedźwiedź w 1994 roku Szkoła Baletowa. To w niej prowadzone są zajęcia, które mają za zadanie zaciekawić tańcem oraz sprawić by stał się on życiowym hobby. Dla dzieci i młodzieży, które zaraziły się tańcem istnieje możliwość podjęcia nauki w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Poznaniu – profilu zawodowym Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź.
Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź jest pierwszą prywatną szkołą baletową w Wielkopolsce a najmłodsi mogą uczyć się w niej od pedagogów, choreografów i profesjonalistów z bogatym doświadczeniem. Ważną ideą szkoły jest łączenie edukacji szkolnej z jednoczesnym nabywaniem praktyki scenicznej, która początkowo realizowana była podczas gościnnych występów na poznańskich scenach, m. in. Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przez wiele lat, marzeniem była własna scena na której swoje umiejętności mogli by prezentować uczniowie Szkoły Baletowej. Utopijny pomysł udało się ziścić w 2017 roku, kiedy swoją działalność rozpoczął Teatr Cortique.
W ten sposób powstała unikalna Szkoła Baletowa w skali kraju, która może obecnie pochwalić się długoletnią historią, wieloma sukcesami, własną sceną teatralną oraz gronem uznanych pedagogów, mogących pochwalić się bogatym doświadczeniem teatralnym. W swojej obecnej działalności oferuje zajęcia zarówno dla dzieci i młodzieży (m. in. edukacja baletowa, edukacja artystyczno-akrobatyczna) jak i dla osób dorosłych (taniec klasyczny, pilates, joga). Więcej informacji o Szkole Baletowej Anny Niedźwiedź znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej.
Dziękujemy Teatrowi Cortique Anny Niedźwiedź za miłą współpracę, w ramach której mieliśmy możliwość odwiedzenia teatru, wykonania unikalnych zdjęć oraz przygotowania powyższego wpisu, przy którym nieoceniona była pomoc ze strony zespołu teatru, w szczególności Pani Katarzyny Gajdzińskiej.
Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!
Bibliografia
- oficjalna strona internetowa Teatru Cortique Anny Niedźwiedź – www.cortique.pl, link, dostęp z dn. 05.03.2023,
- oficjalna storna internetowa Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź – www.szkolabaletowa.poznan.pl, link, dostęp z dn. 07.03.2023,
- informator o spektaklu „Ach te Koty„, redakcja i opracowanie: Katarzyna Gajdzińska, Paulina Stanula,
- materiały wideo na kanale Szkoła Baletowa Anny Niedźwiedź w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 06.03.2023,
- artykuł (wywiad) Teatr ma być jak z bajki na stronie kulturaupodstaw.pl, link, dostęp z dn. 06.03.2023,
- wpis Otwarcie Muralu autorstwa Szymona Kaczmarka na oficjalnej stronie Miasta Poznań – www.poznan.pl, link, dostęp z dn. 06.03.2023,
- wpis Ulica Petera Mansfelda w serwisie poznan.fandom.com, link, dostęp z dn. 05.03.2023,