Poznajcie Ogrody Hortulus, które bez cienia wątpliwości są najpiękniejszymi i największymi ogrodami polskiego Pomorza. Od ponad 30 lat są jedną z wizytówek regionu ale również jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych, do której zjeżdżają tysiące turystów z całej Polski. Ogrody Hortulus to miejsce gdzie będziecie mogli zobaczyć dziesiątki ogrodów zaprojektowanych w różnych stylach w których rosną tysiące roślin z całego świata ale także gigantyczny grabowy labirynt, którego korytarze liczą sobie ponad 3 kilometry długości! Daje Wam słowo, że ogrody w Dobrzycy zrobią na Was ogromne wrażenie!
Ogrody Hortulus. Podstawowe informacje
Ogrody Hortulus w Dobrzycy to ogromne gospodarstwo, wręcz ogrodnicze imperium liczące aż 88 hektarów powierzchni, czyli w przybliżeniu 125 pełnowymiarowych boisk piłkarskich! Znajdują się w nich dwa kompleksy ogrodów pokazowych: Ogrody Tematyczne Hortulus i Ogrody Hortulus Spectabilis, Szkółka Roślin Ozdobnych oraz centrum ogrodnicze i zaplecze turystyczne.
Największą atrakcją tego miejsca są bez wątpienia przepiękne i rozległe ogrody, które uchodzą za jedną z największych atrakcji turystycznych całego Pomorza! Dowodem niech będzie zdobycie przez ogrody w Dobrzycy bardzo cenionej i prestiżowej nagrody „Najlepszy Produkt Turystyczny 2017”, który corocznie przyznaje Polska Organizacja Turystyczna.
Ogrody Hortulus w Dobrzycy – historia
Historia ogrodów w Dobrzycy sięga początku lat 90. XX wieku, kiedy to młoda studentka Wydziału Ogrodniczego ówczesnej Akademii Rolniczej w Poznaniu – Iwona Bigońska wraz ze swoim mężem Piotrem kupiła kilkuhektarowe gospodarstwo w Dobrzycy na Pomorzu. Początkowo wykorzystywali duży teren pod projektowanie zieleni oraz kolekcjonowanie i zbieranie roślin by następnie otworzyć tutaj Centrum Ogrodnicze i oferować usługi ogrodnicze. Równocześnie zaczęto zakładać ogród pokazowy, który od początku miał za zadanie przed wszystkim inspirować, zachwycać stylem, kompozycją i doborem roślin, które mogły się tutaj nie tylko dumnie prezentować ale również obrazować jak wiele czasu i pracy potrzeba, by dana odmiana urosła i zachwycała swoim wyglądem jeszcze bardziej. Jako pierwsze założono Ogrody Tematyczne Hortulus, które swoją historią sięgają 1992 roku. Choć główne prace przy tworzeniu Ogrodów Tematycznych zakończyły się w 2009 roku, nadal zachodzą w nich niewielkie zmiany aranżacji, które sprawiają że z roku na rok stają się one jeszcze piękniejsze.
Urok i piękno ogrodów w Dobrzycy zwróciły uwagę nie tylko poszukujących ogrodniczych inspiracji ale również wypoczywających w okolicy turystów. Z myślą o nich na terenie ogrodów otwarto kawiarnię, przygotowano dodatkowe materiały i publikacje oraz przygotowano ogrody do obsługi ruchu turystycznego. Od tego czasu Ogrody Hortulus to zarówno centrum ogrodnicze, szkółka roślin ozdobnych oraz ogrody pokazowe, będące jedną jednocześnie z największych atrakcji turystycznych regionu. Chcąc uatrakcyjnić swoją ofertę w 2003 rozpoczęto prace nad drugą częścią ogrodów – Ogrodami Hortulus Spectabilis. Po 11 latach prac ogrodników, w 2014 zostały one udostępnione turystom i odwiedzającym. Tworzą one oddzielny kompleks, oferując nie tylko ucztę dla zmysłów wśród wyjątkowych roślin i ich kompozycji ale również miejsca do odpoczynku, kawiarnię czy cykliczne wydarzenia, które organizowane są na ich terenie jeszcze bardziej uatrakcyjniając to miejsce.
Ogrody Hortulus na mapie
Ogrody Hortulus znajdują się w północnej Polsce, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem, zaledwie ok. 8 kilometrów od brzegów Morza Bałtyckiego.
Będąc bardziej dokładnym, zlokalizowane są w południowej części miejscowości Dobrzyca, leżącej około 7 kilometrów na południe od miejscowości Gąski, w której znajduje się jedna z polskich latarni morskich – Latarnia Morska w Gąskach.
Komunikacja i dojazd
Ogrody Hortulus położone są zaledwie kilka kilometrów od drogi ekspresowej S6/S11, odcinek Koszalin – Kołobrzeg. Najbliższy węzeł Borkowice (20) znajduje się zaledwie 3 kilometry od bramy ogrodów w Dobrzycy. Dodatkowo kilkaset metrów dalej przebiega droga krajowa nr 11, prowadząca do Kołobrzegu przez Koszalin aż na południe kraju (Piła, Poznań, Ostrów Wielkopolski aż po Aglomerację Śląską). Od tych tras do samych ogrodów dojedziecie już drogami lokalnymi. Na miejscu przygotowano bezpłatne parkingi, gdzie możecie bezpiecznie zaparkować swoje auto.
W pobliżu Dobrzycy (ok. 3 km na północ) przebiega również linia kolejowa nr 402 (Goleniów – Koszalin, odcinek Kołobrzeg-Koszalin). Najbliższa stacja kolejowa – Miłogoszcz znajduje się ok. 3 km na północ od ogrodów. Zatrzymują się na niej pociągi POLREGIO a aktualny rozkład jazdy pociągów znajdziecie na Portalu Pasażera PKP. Opcje dojazdu uzupełniają połączenia autobusowe z Kołobrzegu i Koszalina, obsługiwane przez lokalnych przewoźników.
Zwiedzanie, bilety i godziny otwarcia
Ogrody Hortulus otwarte są dla gości od początku marca aż do Świąt Bożego Narodzenia w grudniu. W okresie zimy ogrody są nieczynne, otwarte jest w tym czasie jedynie Centrum Ogrodnicze. Godziny otwarcia ogrodów w Dobrzycy są różne w zależności od pory roku a dodatkowo, każdy z kompleksów: Ogrody Tematyczne i Ogrody Hortulus Spectabilis mają inne godziny otwarcia. Należy też pamiętać, że Ogrody Hortulus Spectabilis są zamknięte w poniedziałki.
Zwiedzanie ogrodów możliwe jest po wcześniejszym zakupie biletów wstępu, które dostępne są w kasach zlokalizowanych przy wejściu do obu kompleksów. W sprzedaży dostępne są bilety osobne dla każdego z ogrodów, bilety łączone (umożliwiają wejście do obu kompleksów) a także bilety ulgowe dla dzieci i bilety grupowe. Koszt biletów nie należy do najniższych (ponad 40 zł za bilet normalny dla 1 osoby do jednego ogrodu), jednak nie mam wątpliwości, że miejsce to warte jest takiej ceny.
Najbardziej aktualne informacje o godzinach otwarcia, cenach biletów wstępu, dostępności oraz czasie zwiedzania znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Ogrodów Hortulus.
Czas i forma zwiedzania
Aby zwiedzić oba ogrody warto mieć zarezerwowane około 3 – 3,5 godziny. Tyle czasu pozwoli Wam przespacerować się po wszystkich strefach i ogrodach, które utworzono w tym gigantycznym kompleksie. Jeżeli chcecie poznać bardziej szczegółowo zebrane tutaj rośliny i dekoracje ogrodowe lub dłużej podelektować się urokiem tego miejsca, zarezerwujcie sobie więcej czasu – nawet do 5 godzin.
Miejsce to jest również chętnie odwiedzane przez całe rodziny z dziećmi, dla których ponad 3 godziny zwiedzania mogą być dużym wyzwaniem i wysiłkiem. Nam udało się przejść po najciekawszych zakątkach ogrodów z 4,5 letnim synkiem w około 2,5 godziny z przerwą na kawę w jednej z kawiarni (szacunkowo przeszliśmy około 80-85% powierzchni obu kompleksów).
Ogrody Hortulus zwiedza się indywidualnie, samodzielnie spacerując wśród kolorowych ogrodów. Dla grup zorganizowanych możliwe jest skorzystanie z usług przewodnika (dodatkowo płatna opcja).
Ułatwienia dla zwiedzających
Mimo bogactwa roślin z całego świata, Ogrody Hortulus nie są ogrodem botanicznym. Z tego powodu nie znajdziecie tutaj indywidualnych tabliczek informacyjnych dla każdej z roślin a jedynie tablice z nazwami danych stref ogrodu. Dzięki nim łatwej będzie Wam dostrzec to, co w nich najważniejsze i najbardziej warte uwagi oraz poznać ideę, która przyświecała jego twórcy.
Poza nimi na terenie ogrodów znajdziecie również wiele drogowskazów, dzięki którym łatwiej dotrzecie do najważniejszych miejsc oraz prościej będzie Wam zorientować się na ogromnym terenie kompleksu. W kasach biletowych możecie również zakupić plany ogrodów, które jeszcze bardziej ułatwią Wam poznanie i zrozumienie ich wszystkich zakątków.
Ważne informacje dla zwiedzających!
Na teren obu ogrodów nie można wprowadzać zwierząt oraz poruszać się po nich rowerem. Dodatkowo ze względu na wąskie i miejscami nierówne ścieżki do Ogrodów Tematycznych Hortulus (starsza i mniejsza część ogrodów w Dobrzycy) nie można wjechać wózkami dziecięcymi ani inwalidzkimi. W Ogrodach Hortulus Spectabilis za dodatkową opłatą można wynająć czterokołowe wózki, którymi można przewozić dzieci albo cięższy bagaż co na pewno będzie dużym ułatwieniem, patrząc na to jak dużą powierzchnię ma ta część ogrodów.
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poznajcie Ogrody Hortulus w Dobrzycy!
Trudno na 70 zdjęciach i w kilkudziesięciu zdaniach przybliżyć Wam tak piękny i rozległy ogród, jak dobrzycki Hortulus. Potraktujcie proszę ten wpis, podobnie jak inne moje publikacje w kategorii zwiedzam Polskę, jako zaledwie wprowadzenie do odkrywania i poznawania tego miejsca, które koniecznie powinniście dokończyć odwiedzając je osobiście! Gwarantuje Wam, że Ogrody Hortulus zaprezentują się Wam równie pięknie, jak zrobiły to podczas mojej wizyty!
Jak już wspominałem Ogrody Hortulus składają się z dwóch odrębnych ogrodów: Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Dodatkowo w każdym z nich znajdziecie zakątki, gdzie będziecie mogli przez chwilę odpocząć, skosztować miejscowych pyszności lub sprawić nieco radości swoim pociechom. Zgodnie z tym podzieliłem dalszą część wpisu, licząc że w ten sposób poznanie Ogrodów Hortulus będzie dla Was prostsze.
Zastanawiacie się być może skąd nazwa tego ogrodowego imperium? Rozwiązanie zagadki jest znacznie prostsze niż się wydaje! Słowo „hortulus” z języka łacińskiego oznacza po prostu ogródek a „spectabilis” (z łac.) znaczy spektakularny, godny, okazały. Wiedząc już to wszystko, poznajcie zatem pierwszy z tych spektakularnych ogródków🙂
Ogrody Tematyczne Hortulus
Jako pierwsze poznajcie Ogrody Tematyczne, których historia liczy sobie już około 30 lat. Znajdują się w północnej części całego kompleksu Hortulus w Dobrzycy, po sąsiedzku z centrum ogrodniczym i składają się z blisko 30 pokazowych ogrodów tematycznych o różnej aranżacji, kompozycji i roślinności. Zajmują one powierzchnię ponad 4 hektarów i rośnie w nich ponad 6000 gatunków i odmian roślin. Poznajcie najciekawsze jego zakątki!
Ogród japoński
Najstarszym ogrodem tematycznym jest ogród japoński, urzekający nie tylko przepiękna i bogatą roślinnością rosnącą wzdłuż wąskiego cieku wodnego, łączącego dwa sztuczne stawy ale również charakterystyczną architekturą ogrodową i dekoracjami, które nawiązują do kraju z dalekiej Azji.
W ogrodzie japońskim znajdziecie również kształtowane w stylu bonsai sosny – symbol długowieczności w kulturze Orientu, japońskie wiśnie, azalie czy ułożoną z granitowych płyt drogę przez wodę a także charakterystyczny, drewniany mostek.
Ogród zapachu
Założeniem przy tworzeniu Ogrodów Tematycznych było nie tylko dostarczenie doznań estetycznych ale również umożliwienie bezpośredniego kontaktu z przyrodą, poprzez pobudzenie wielu z naszych zmysłów, głównie wzroku, węchu i słuchu. Najlepszym tego dowodem jest zmysłowy ogród zapachu, który podczas naszej czerwcowej wizyty nie tylko przepięknie się prezentował ale również niezwykle intensywnie pachniał.
Mimo, że ogród zapachu jest jednym z mniejszych ogrodów tematycznych, na pewno bez problemu do niego traficie zaproszeni wonią kwitnących w nim kwiatów.
Ogród purpury i ognia
Kolejnym wyjątkowej urody ogrodem jest zaprojektowany w stylu śródziemnomorskim ogród purpury i ognia.
To kolejny z ogrodów zmysłów, w którym Waszym wzrokiem zawładną barwy, światła i cienie. Ogrody w Dobrzycy, to nie tylko rośliny ale również świetna architektura ogrodowa, detale i ozdoby ogrodowe, doskonale dobrane do charakteru każdego z ogrodów tematycznych.
Ogród francuski
Najbardziej okazałym ogrodem, zachwycającym bogactwem i regularnością form jest ogród zaprojektowany w stylu francuskim. Tworzą go w większości starannie uformowane kompozycje z ciętego ligustru i bukszpanów, uzupełnione elegancką mała architekturą.
Od południa góruje nad nim ogród skalny, w którym na skalnej półce zlokalizowano platformę widokową. To właśnie z nich ogród francuski prezentuje się najbardziej okazale, odkrywając przed nami całość swojej kompozycji.
Ogrody Hortulus Spectabilis
Druga część ogromnego kompleksu Ogrodów Hortulus to Ogrody Hortulus Spectabilis. W porównaniu do Ogrodów Tematycznych, które zajmują ponad 4 ha powierzchni, Ogrody Hortulus Spectabilis są ponad 3 razy większe; obecnie mają ok. 15 ha a docelowo zostaną powiększone do 35 hektarów, tworząc wyjątkowy zespół ogrodowo-parkowy. Znajdziecie w nich ogromy grabowy labirynt, kilka klasycznych ogrodów, ogrody New Design, Ogrody Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni a także poznacie Grabusia, wesołego ludka, będącego symbolem tych ogrodów.
Gigantyczny grabowy labirynt
Centralnym punktem Ogrodów Hortulus Spectabilis jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni jednego hektara, którego korytarze mają ponad 3 kilometry długości! Powstawał przez ponad 10 lat, podczas których 17 tysięcy sadzonek grabu pospolitego było przycinanych i formowanych, tworząc labirynt o gęstych, blisko 2-metrowych ścianach. Otwarto go w 2013 roku.
Labirynt tworzy trzy ścieżki, na których możemy sprawdzić swoją orientację w krętych korytarzach grabowych. Najkrótsza z nich ma ok. 400 metrów długości a najdłuższa ponad kilometr.
Wieża widokowa
Pośrodku grabowych korytarzy znajduje się blisko 20-metrowa wieża widokowa. Wykonano ją w całości stali i zaprojektowano na wzór nici DNA. Na jej szczyt prowadzą 102 stopnie, po pokonaniu których docieramy na platformę widokową, znajdującą się na wysokości 7 piętra!
Ogółem wieża ma 19 metrów wysokości a do jej budowy zużyto ponad 6000 śrub i ponad 40 ton stali. Dzięki niej możemy podziwiać Ogrody Hortulus Spectablisis z wyjątkowej perspektywy.
Widoki z wieży
Z platformy widokowej, znajdującej się 53 metry ponad poziomem morza (19 metrów nad terenem) roztacza się unikalna panorama na Ogrody Hortulus oraz otaczające je tereny a przy dobrej pogodzie dostrzec można również Morze Bałtyckie, którego ja niestety wypatrzyłem na horyzoncie…
Wieża widokowa to doskonałe miejsce nie tylko do spojrzenia z góry na imponujący labirynt ale również inne ogrody w tej części Ogrodów Hortulus i upatrzyć te, które prezentują się najokazalej podczas waszej wizyty w tym niezwykłym miejscu.
Tych ogrodów nie możecie ominąć!
Pozwólcie jednak, że wskażę Wam kilka z nich, które moim zdaniem szczególnie zasługują na odwiedzenie!
Ogród lawendowy
Lawenda zawsze prezentuje się przepięknie, a już szczególnie zjawiskowo, kiedy poświecono jej cały ogród. Rośnie w nim aż ponad 20 odmian tej popularnej rośliny, tworząc niesamowicie malowniczy pejzaż!
Ogród lawendowy znajdziecie w części Ogrodów Hortulus Spectabilis, która nazwana została Ogrodową Filozofią Smaku. Obok ogrodu lawendowego zerknijcie również do urokliwego ogrodu w smaku lila-róż znajdującego się po sąsiedzku ogrodu kwiatów jadalnych i Rozarium Pod Upadłym Aniołem! Gwarantuję, że nie pożałujecie:)
Ogród Cztery Pory Roku
W strefie Ogrodów Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni koniecznie zawitajcie do Ogrodu Czterech Pór Roku. Zaprojektowany na planie kwadratu i symetryczne podzielony na cztery części odpowiadające porom roku ogród, to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Ogrodów Spectabilis.
Ogrody wiosenny, letni i jesienny to strefy pełne kwiatów, które swoją najpiękniejszą odsłonę prezentują właśnie w danej porze roku. Natomiast ogród zimowy to ogród faktur, gdzie prezentowane są formy, różnorodność krzewów i roślin zimozielonych. Zestawienie 4 ogrodów, odpowiadających porom roku ma ukazać stale trwający cykl przemijania i zmian jakie zachodzą w świecie roślin na przestrzeni roku.
Cztery kameralne ogórki pór roku spina klamrą, posadzony pośrodku platan – drzewo życia i symbol nieśmiertelności, pod którym znajdziecie również okrągłą ławkę by móc na chwilę usiąść i nakarmić się pięknem tego miejsca.
Ogrodowa rezydencja w stylu francuskim
Wyjątkowo prezentuje się również najmniej zielony ale za to najbardziej dostojny Ogród Francuskiego Romansu, pełniący jednocześnie rolę Ogrodowej Rezydencji.
Znajdziecie tutaj wiele elementów (nie takiej) małej architektury ogrodowej jak np. popiersia, betonowy stół, kolumny czy ogromne kwiatowe łóżko. Całość otoczona regularnym żywopłotem oraz innymi elementami, charakterystycznymi dla ogrodów w stylu francuskim.
Uczta jadanych kwiatów!
Mimo, że Ogród Kwiatów Jadalnych znajduje się w innej części parku to kwiatowa uczta została przygotowana w Ogrodowej Rezydencji.
Na betonowym stole znajdziecie kwiaty jadalne w szklanych naczyniach z wodą, których możecie spróbować zaskakując swoje podniebienia! Wśród nich m. in. takie kwiaty jak stokrotki, aksamitki, begonie, pysznogłówki, róże czy niesamowicie intensywne w smaku kwiaty szczypiorku.
Warzywnik
Ciekawym miejscem, które powinno zainteresować mieszczuchów ale również najmłodszych, będzie sporych rozmiarów warzywnik, znajdujący się w południowo-wschodniej części Ogrodów Hortulus Spectabilis.
Warzywnik to jedno nielicznych miejsc w dobrzyckich ogrodach, w którym za sprawą pomysłowo przygotowanych tabliczek dowiecie się wielu ciekawych informacji o warzywach, które obecnie częściej widujemy na sklepowych półkach niż w ogrodzie. To też najlepsza okazja by przypomnieć sobie jak wyglądał wiejski ogród, który być może pamiętacie z dzieciństwa a także pokazać swoim dzieciom, najprawdziwszy ogród o co dzisiaj nie jest łatwo.
Zakątki dla dzieci
Skoro już wspomniałem o dzieciach przy okazji ogrodowego warzywnika, to warto przybliżyć inne miejsca które powinny spodobać się najmłodszym gościom ogrodów. Tym bardziej, że do Ogrodów Hortulus bardzo często przybywają całymi rodzinami wczasowicze wypoczywający nad polskim morzem.
Ogród Małego Skrzata
Pierwszym ogrodem stworzonym z myślą o dzieciach jest znajdujący się w Ogrodach Hortulus Spectabilis, Ogród Małego Skrzata. Główną jego atrakcją są kolorowe domki, które być może zamieszkują małe skrzaty. Bynajmniej tak można się domyślać po niewielkich drzwiach:)
Oprócz tego znajdziecie w nim również kolorowe zjeżdżalnie oraz stoliki, będące dobrym miejscem do urządzenia małego pikniku.
Smerfowa Kraina
Drugą lilipucią krainą Ogrodów Hortulus Spectabilis jest Smerfowa Kraina, skrywająca się za wspomnianym przed chwilą warzywniakiem.
Tutaj również znajdziecie kolorowe domki, z czego każdy z nich opsiany został jako mieszkanie innego smerfnego bohatera. Znajdziecie w nim, m. in. domek Smerfetki, Ważniaka, Flory, Papy Smerfa a nawet Gargamela i gwarantuje Wam, że ucieszą one nie tylko wasze dzieci ale i Was samych! Tylko czy aby smerfy nie mieszkały w grzybach…? Być może:)
Labirynt dla dzieci
W Ogrodach Hortulus Spectabilis, których symbolem jest ogromny labirynt grabowy przygotowano również mniejszy labirynt, by również dzieci mogły poczuć smak odkrywania właściwej drogi w pokręconych ścieżkach.
Nagrodą za dojście do serca mini labiryntu jest możliwość zadzwonienia dzwonkiem i oznajmienie wszystkim pokonanie zawiłej trasy. Labirynt dla dzieci znajdziecie pod samą wieżą widokową, w centrum ogromnego labiryntu grabowego.
Inne dziecięce zakątki ogrodów
Ze względu na to, że to Ogrody Spectabilis są większe, więcej ogrodów i atrakcji dla dzieci zlokalizowano właśnie w nim. Dodatkowo można poruszać się po nim wózkami dziecięcymi, co na pewno sprawia, że są dużo bardziej przyjazne i lepsze na rodzinne zwiedzanie wyjątkowych ogrodów w Dobrzycy.
Poza przestrzeniami stworzonymi specjalnie dla dzieci, na terenie ogrodów znajdziecie również inne atrakcje dla najmłodszych, jak np. ogromne domino, przypominające wiedźmy opiekunki ogrodów oraz inne elementy, mogące zaciekawić Wasze pociechy. W Ogrodach Tematycznych Hortulus, również przygotowano kącik dla dzieci, w którym znajduje się niewielki plac zabaw.
Galeria zdjęć
Nie sposób opisać wszystkie zakamarki i ogrody, tego przepięknego miejsca na polskim Pomorzu. Z racji, że opisałem i przybliżyłem Wam zaledwie niewielką ich część, pozostawiając jego dalsze odkrywanie Wam samym, dodam jeszcze mała galerię kilkunastu zdjęć, chcąc pokazać Wam jak wiele jeszcze one skrywają. Wszak nic nie odda piękna Ogrodów Hortulus jak zdjęcia!
Całość ogrodów została zaprojektowana w taki sposób, by cieszyły swoim pięknem wszystkich odwiedzających w całym sezonie od wiosny do jesieni. Właśnie dlatego Ogrody Hortulus mimo, że na przestrzeni roku prezentują się co chwilę nieco inaczej, stale zachwycają swoją różnorodnością, bogactwem roślin oraz urokiem niezależnie od pory roku. Powyższa galeria to zaledwie niewielki wycinek piękna i uroku tego niezwykłego miejsca, ponieważ przedstawiają one ogrody w Dobrzycy tylko w okresie pierwszych dni czerwca.
Dookoła ogrodów
Choć okazałe i zachwycające ogrody są sercem całego kompleksu Hortulus w Dobrzycy, znajdziecie w tym miejscu znacznie więcej! Początkowo Ogrody Hortulus nie miały być atrakcją turystyczną, jednak los napisał dla tego miejsca inną historię a opiekunowie tego miejsca, skutecznie przystosowali je do innej funkcji, niż pierwotnie zakładali. Zobaczcie, co jeszcze znajdziecie dookoła niesamowitych ogrodów w Dobrzycy.
Klimatyczne kawiarnie
Zwiedzanie całego kompleksu Ogrodów Hortulus potrafi trwać kilka godzin, dlatego każdego zwiedzającego to miejsce powinna ucieszyć możliwość odpoczynku przy filiżance kawy w klimatycznej kawiarence.
Pierwszym z miejsc gdzie możecie skosztować miejscowych słodkości jest znajdujący się przy wejściu do Ogrodów Tematycznych – Caffebar Barwinek. Dodatkowo w drugiej części kompleksu – Ogrodach Spectabilis czeka na Was Caffebar Rumianek i otwierany w szczycie sezonu Caffebar Piwonia.
Centrum ogrodnicze
Miejscem do którego zajrzy wielu gości ogrodów, zachwyconych pięknem rosnących tutaj roślin, będzie market „Ogród i Galeria”. Oferuje on w sprzedaży setki jak nie tysiące roślin, w dużej mierze pochodzących z działającej przy ogrodach Szkółki Roślin Ozdobnych.
Oprócz bogatej oferty roślin dostępnych w sprzedaży w tutejszym centrum ogrodniczym, znajdziecie również tysiące dekoracji i elementów małej architektury ogrodowej, którymi także możecie upiększyć swoje ogródki, wcześniej oczywiście kupując je w Hortulusie.
Sklepiki z pamiątkami i dekoracjami
W drugiej części kompleksu Ogrodów Hortulus znajdziecie mniejszy i bardziej kameralny sklep z dekoracjami ogrodowymi oraz pamiątkami. Mieści się on w dwóch budynkach przy wejściu do Ogrodów Hortulus Spectabilis, które nazwano „Serduszkowa Chata” i „Serduszkowy Domek”.
Wydarzenia i edukacja
Właściciele i pomysłodawcy tego miejsca od początku pragnęli w swoich niesamowitych ogrodach propagować wiedzę ogrodniczą i zarażać pasją do tworzenia i pielęgnowania ogrodów. Właśnie dlatego stworzone przez nich ogrody funkcjonują na wielu płaszczyznach. Odbywają się tutaj zajęcia edukacyjne, pokazy w ogrodach użytkowych a także wydarzenia i imprezy cykliczne m. in. Noc Kupały, Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych czy Dyniowe Garden Party.
Bibliografia
- oficjalna strona internetowa Ogrodów Tematycznych Hortulus – www.hortulus.com.pl, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- oficjalna strona internetowa Ogrodów Hortulus Spectabilis – www.hortulus-spectabilis.com.pl, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- broszura Plan Ogrodów Tematycznych Hortulus opracowana przez Ogrody Hortulus (dostępne na miejscu),
- broszura Plan Ogrodów Spectabilis i Labiryntu opracowana przez Ogrody Hortulus (dostępne na miejscu),
- odcinek z serii Przedsiębiorcze kobiety. Odcinek 53. Iwona Bigońska (pt. Ogrodowa innowatorka – Iwona Bigońska) dostępny na kanale BNP Paribas Bank Polska w serwisie YouTube, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- odcinek z serii Zakochaj się w Polsce pt. Ogrody Hortulus w Dobrzycy dostępny w serwisie vod.tvp.pl, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- wpis Ogrody Tematyczne Hortulus i Hortulus Spectabilis na stronie www.pomorzezachodnie.travel, link, dostęp z dn. 14.06.2023,
- wpis Hortulus: nie taki zwykły ogródek na stronie National Geografic Polska, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- artykuł Iwona Bigońska i jej ogrodowe imperium na stronie agronomist.pl, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- wpis Hortulus znaczy ogródek na stronie naogrodowej.pl, link, dostęp z dn. 15.06.2023,
- wpis Ogrody Tematyczne Hortulus w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 16.06.2023,
- wpis Ogrody Hortulus Spectabilis w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 16.06.2023,