bazylika w wambierzycach sanktuarium w wambierzycach

Bazylika w Wambierzycach

Bazylika w Wambierzycach to jedna z najbardziej okazałych i charakterystycznych świątyń na Dolnym Śląsku. Od stuleci do wambierzyckiej bazyliki przybywają tysiące pielgrzymów a od kilkuset lat, sanktuarium w Wambierzycach jest również atrakcja turystyczną Ziemi Kłodzkiej, do której zmierzają turyści i podróżnicy ciekawi jej piękna.

Historia kultu religijnego na miejscu dzisiejszej bazyliki sięga XII wieku, kiedy to na drzewie rosnącym w miejscu dzisiejszej świątyni umieszczono figurkę Matki Boskiej, modląc się do której ociemniały Jan z Raszewa odzyskał wzrok w 1218 roku. Wydarzenie to spowodowało przybywanie do Wambierzyc pierwszych pielgrzymów, modlących się o uzdrowienie. Według różnych źródeł w XIII lub XIV wieku na wzgórzu wzniesiono pierwszy drewniany kościół. W 1512 roku, na miejscu wcześniejszego kościoła Ludwik von Panwitz wzniósł większą i murowaną świątynię, która przetrwała do wojny trzydziestoletniej (1618-48). Dopiero po około pół wieku za sprawą właściciela dóbr w Ratnie Dolnym oraz w Wambierzycach, Danielowi Paschasiusowi von Osterberg, odbudowano wambierzycką świątynie. Stary, zniszczony kościół ostatecznie rozebrano a na jego miejscu w latach 1695-1711 wybudowano według projektu włoskiego budowniczego Domenica nową świątynię – trójnawową z obejściem i dwuwieżową fasadą. Konsekracji dokonano w 1710 roku a zaledwie kilka lat później kościół groził zawaleniem, co wymogło przeprowadzenie pilnej przebudowy (trwała w latach 1715-1725), którą ufundował ją hrabia Franciszek Antoni von Goetzen. Podczas niej wzmocniono konstrukcję, zmieniono bryłę kościoła, zbudowano nowe sklepienia i dobudowano kaplice, nadając jej kształt, który możemy podziwiać do dzisiaj. Ze względu na swoje znaczenie, wambierzycka świątynia w 1936 roku podniesiona została do rangi bazyliki mniejszej.

Bazyliki w Wambierzycach nie da się pomylić z żadną inną świątynią. Prowadza do niej monumentalne, kamienne schody nawiązujące swoją ilością do wieku Chrystusa oraz Maryi, kiedy urodziła ona Jezusa. Co ciekawe, prowadzą one do kościoła… od tyłu, bo właśnie tylna elewacja wambierzyckiej bazyliki jest tą najbardziej strojną, bogatą i znaną. Również wnętrze kościoła jest bogate w cenne wyposażenie, głównie barokowe. Sercem świątyni jest ołtarz główny z 1720 roku w którym umieszczona jest gotycka figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV wieku. Warto zwrócić uwagę również na bogato zdobioną ambonę z 1723 roku, wykonana podobnie jak ołtarz główny przez wiedeńskiego rzeźbiarza Sebastiana Flackera, związanego z Kłodzkiem. Równie pięknie i okazale prezentują się także zabytkowe ołtarze boczne, ławy i rzeźby.

Obecnie bazylika Nawiedzenia NMP w Wambierzycach nosi tytuł Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Dokładną lokalizację miejsca: Bazylika w Wambierzycach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Bazylika w Wambierzycach to świątynia o wyjątkowej lokalizacji, charakterystycznej bryle i architekturze oraz niepowtarzalnym otoczeniu, które sprawia, że niepozorna miejscowość Wambierzyce de facto jest jedną wielką świątynią i miejscem kultu. A jej sercem jest bez wątpienia niepowtarzalna wambierzycka bazylika.

Bazylika w Wambierzycach

kopuła bazylika w Wambierzycach sanktuarium w Wambierzycach malowidła freski
ołtarz główny wnętrze sanktuarium w wambierzycach
bazylika w wambierzycach nawa główna wnętrze
wambierzycka bazylika sanktuarium w wambierzycach
bazylika wambierzycka ołtarz główny
sanktuarium w Wambierzycach ambona wnętrze
4 / 5

Niezależnie od kwestii wiary, Wambierzyce i będąca jej centrum bazylika wambierzycka są miejscem jedynym w swoim rodzaju. To nie tylko miejsce kultu religijnego ale też lekcja architektury, symboliki i historii regionu, którą warto odbyć przemierzając Ziemię Kłodzką.

Bazylika w Wambierzycach
3.7 / 5

5 / 5

Wstęp do bazyliki w Wambierzycach jest bezpłatny. Chętni mogą zostawić na miejscu ofiarę.

2.5 / 5

Wambierzycka bazylika niezależnie od pory roku, sezonu turystycznego czy nawet dnia tygodnia, przyciąga do siebie setki pielgrzymów. Z tego powodu możecie być pewni, że nie będziecie zwiedzać jej wnętrz w samotności. Oczywiście najwięcej turystów i pielgrzymów przybywa tutaj w święta kościelne, odpusty oraz niedziele.

3.5 / 5

Choć na miejscu znajdziecie wiele tablic i elementów ułatwiających poruszanie się po wambierzyckiej świątyni oraz jej otoczeniu, a także pozwalających lepiej poznać jej architekturę i historię, informacja stworzona z myślą o turystach i pielgrzymach nie jest idealna. Brakuje przede wszystkim spójności oznaczeń, a także proponowanej trasy zwiedzania.

3 / 5

Teoretycznie parking znajduje się na placu przed samą bazyliką, jednak praktycznie trudno znaleźć na nim miejsce (parkowanie na nim jest płatne). Kilka dodatkowych miejsc parkingowych (również płatnych) znajdzie w głębi placu Najświętszej Maryi Panny. Duży i bezpłatny parking znajduje się ok. 400 metrów na północ od bazyliki (bezpośrednio przy DW388).

Aby dobrze poznać bazylikę w Wambierzycach warto mieć około 1 godziny czasu. Większość osób zwiedza świątynie jednak pobieżnie i spędza w niej około 15-20 minut.

Bazylika w Wambierzycach raczej niezainteresowanie dzieci. Jej piękno i wyjątkowość docenią najwcześniej nastolatkowie, którzy mają zainteresowania dot. architektury, historii czy Kościoła. Małe dzieci mogą czuć się w tej dużej świątyni nieco przytłoczone i przygniecione jej rozmiarem i przepychem, przez co szczególnie najmłodsi mogą chcieć ją opuścić szybciej niż planowaliście.

Sanktuarium w Wambierzycach dostępne jest dla każdego a jedynym utrudnieniem mogą być pojedyncze stopnie lub progi. Osoby poruszające się na wózku muszą wejść do świątyni od północnej lub zachodniej strony (podjazd ulicą Szpitalną), ponieważ od najbardziej znanej strony (z majestatycznymi schodami) nie ma przygotowanych dla nich ułatwień (np. windy).

  • perła architektury,
  • wyjątkowo malowniczo zlokalizowana,
  • otoczona innymi miejscami kultu religijnego, ściśle powiązanymi z bazyliką,
  • trudno zaparkować w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki a większy parking znajduje się ok. 400 od kościoła,
  • brak możliwości zwiedzania w czasie mszy i nabożeństw,

Pamiętajcie, że uznawana za główną i najbardziej reprezentacyjną spośród fasad świątyni, tą którą widzimy od strony placu Największej Maryi Panny jest jest… tyłem. Wchodząc do kościoła od tej strony musimy już wewnętrznym obejściem dostać się do nawy głównej świątyni.

Bazylika w Wambierzycach

Wpis opublikowano: 21 marca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 21 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl