opactwo cystersów w lądzie opactwo ląd atrakcje w okolicach Pyzdr

Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie

Trudno w kilku słowach opisać dawne Opactwo Cystersów w Lądzie, które jest jednocześnie jednym z najstarszych klasztorów w Polsce, perłą architektury późnego baroku, modelowym przykładem cysterskiego opactwa oraz jednym z kilkudziesięciu pomników historii! Niewątpliwie to nieco zapomniane i położone na uboczu miejsce, zasługuje na uznanie i docenienie.

Opactwo Cystersów w Lądzie, zgodnie z tradycją założone zostało w XII wieku i bardzo szybko budowało swoją pozycję i znaczenie. Położenie przy ważnym szlaku oraz z dala od ośrodków miejskich, wpływało na wzrost znaczenia opactwa na mapie ówczesnego królestwa. Już w XIV wieku opactwo posiadało ponad 30 wsi w różnych częściach królestwa oraz stało się miejscem chętnie odwiedzanym przez polskich królów. Ciekawostką jest fakt, że do XVI wieku, klasztor w Lądzie był zasiedlony i zarządzany przez niemieckich zakonników. Dopiero od 1511 roku do klasztoru mogli dołączyć polscy zakonnicy a kilkadziesiąt lat później opatem został pierwszy Polak. Na skutek tych przemian niemieccy zakonnicy opuścili Ląd. Następnie w XVII i XVIII wieku klasztor oraz całe opactwo przeżywa chwile szczytowego rozwoju, które przerwały rozbiory Królestwa Polskiego pod koniec XVIII wieku. Wtedy to rozpoczął się okres podupadania lądzkiego opactwa. Od 1921 roku klasztor objęli salezjanie, którzy w Lądzie utworzyli poza zgromadzeniem klasztornym również seminarium duchowne. Zakon salezjański obecny jest w murach dawnego cysterskiego opactwa do dnia dzisiejszego, a od lat 70. XX wieku prowadzi na szeroką skalę prace remontowo-renowacyjne tego niezwykłego zabytku.

W skład całego kompleksu dawnego opactwa wchodzi: zabytkowy kościół pw. NMP oraz św. Mikołaja, przylegający do niego gotycki klasztor z wirydarzem, ogród klasztory oraz dawny cmentarz zakonny. Do najcenniejszych zabytków opactwa należą: oratorium św. Jakuba z unikatową, gotycką polichromią datowaną na 1370 rok (wow!), kapitularz ze sklepieniem wspartym na tylko jednym filarze, krużganki wokół wirydarza oraz oczywiście świątynia, która powala swoją architekturą i dosłownie wzbudza w zachwyt każdego odwiedzającego!

Dokładną lokalizację miejsca: Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Opactwo Cystersów w Lądzie to niepowtarzalny zabytek architektury, sztuki i historii! To również jeden z najstarszych klasztorów na polskich ziemiach, który przez wieki obecny był w historii Polski. Obecnie położony nieco na uboczu, próbuje poprzez liczne prace remontowe odtworzyć swój dawny blask, dzięki czemu stanie się prawdziwą atrakcją turystyczną, na co niewątpliwie zasługuje!

Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie

opactwo cystersów w lądzie opactwo ląd atrakcje w okolicach Pyzdr
opactwo cystersów w lądzie
opactwo cystersów w lądzie
opactwo cystersów w lądzie
4 / 5

Choć Ląd i tutejsze Opactwo nie jest tak znane jak imponujące wielkością Opactwo Cystersów w Lubiążu, zasługuje na co najmniej takie samo zainteresowanie, głównie ze względu na swoją porywającą architekturę, bezcenne gotyckie malowidła oraz historię i położenie! Miejsce, które po prostu należy odwiedzić!

Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie
4 / 5

4.5 / 5

Zwiedzanie opactwa nie wiąże się ze ściśle określonym cennikiem. Po zakończeniu oprowadzania możemy zostawić dowolną ofiarę, do czego zachęcam, ponieważ jeszcze wiele prac remontowych przed budynkami opactwa i każde środki będą niezwykle cenne.

4 / 5

Opactwo Cystersów w Lądzie to póki co, mało oblegany przez turystów obiekt.

3.5 / 5

Po opactwie oprowadza nas przewodnik, który w wyczerpujący sposób przedstawia nam historię oraz obecny stan obiektu. Z racji, że nie każdy decyduje się na zwiedzanie wnętrz, miło byłby pomyśleć o elementach informacji turystycznej na zewnątrz.

5 / 5

Duży i bezpłatny parking pod samym ogrodzeniem opactwa.

Zwiedzanie wnętrza świątyni i klasztoru wymaga zarezerwowania sobie około 75-90 minut. Zobaczenie opactwa jedynie z zewnątrz to kwestia kilkunastu minut. Godziny zwiedzania można sprawdzić na stronach internetowych Wyższego Seminarium Duchownego w Lądzie.

Ze względu na relikwie głów (!) w ołtarzu św. Urszuli oraz nieco surowy i mroczny klimat klasztoru, nie sugeruję przyjazdu tutaj z dziećmi poniżej 8 roku życia.

Opactwo Cystersów w Lądzie ma swoje lata, co oczywiście przekłada się na ograniczoną dostępność obiektu. W wnętrzach oprowadzanie wiedzie przez wiele schodów, co będzie kłopotliwe dla osób na wózkach inwalidzkich.

  • unikalna architektura,
  • bogata historia,
  • niesamowite oratorium św. Jakuba z gotyckimi malowidłami, liczącymi sobie grubo ponad 600 lat!
  • możliwość zwiedzania z przewodnikiem,
  • wygodny parking,
  • brak tłumów turystów,
  • ograniczona dostępność z racji specyfiki obiektu,

Opactwo Cystersów w Lądzie jest otoczone przez pokaźnych rozmiarów drzewa, które skutecznie ograniczają widok na obiekt oraz powodują złudne wrażenie, że nie stoimy przed prawdziwym i pokaźnym “gmaczyskiem”. Właśnie dlatego by wykonać ujęcie, na którym znajdzie się cały kompleks opactwa warto jechać na pobliski most na Wartą lub rozlewiska Warty na przeciwległym brzegu rzeki!

Dawne Opactwo Cystersów w Lądzie

Wpis opublikowano: 24 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 24 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl