Pałac w Ciążeniu atrakcje w okolicach Pyzdr

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Pałac w Ciążeniu to XVIII-wieczny pałac biskupi, którego budowę zainicjował biskup poznański Teodor Czartoryski. Jego budowa trwała 10 lat do 1768 roku, jednak dopiero w 1810 roku, za czasów biskupa Ignacego Raczyńskiego, pałac ostatecznie wykończono w stylu rokoko. Budynek długo nie pełnił swojej pierwotnej funkcji, czyli pałacu biskupiego, ponieważ już w 1818 roku przeszedł w ręce prywatne.

Ten imponujący, trzykondygnacyjny budynek z bogato zdobionymi fasadami jest obecnie Domem Pracy Twórczej, poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz oddziałem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To właśnie w pałacu w Ciążeniu przechowywane jest ponad 80 000 woluminów dzieł masońskich, co jest największym tego typu zbiorem w Polsce!

Pałac w Ciążeniu otoczony jest pełnym uroku zabytkowym parkiem w stylu francuskim, który następnie przeobraża się w park krajobrazowy o powierzchni niemal 10 ha. Teren parku sąsiaduje z Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym, na terenie którego zresztą znajduje się cały teren pałacowy.

Pałac mieści w sobie również pomieszczenia noclegowe, którymi zarządza i dysponuje UAM w Poznaniu.

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Ciążeń, ul. Wolności 33

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Pałac w Ciążeniu to jeden z wielu pięknych pałaców, które możemy podziwiać w naszym kraju. Jak każdy z nich jest unikatowy, jednak nie wyróżnia się w znaczący sposób na tle innych, podobnych obiektów.

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Pałac w Ciążeniu atrakcje w okolicach Pyzdr
Pałac w Ciążeniu
Pałac w Ciążeniu
Pałac w Ciążeniu
2 / 5

Niestety z racji, że pałac w Ciążeniu możemy podziwiać tylko z zewnątrz, wyjedziemy stąd z pewnym niedosytem. Głównie z tego powodu, trzeba przyznać, że choć potencjał ogromy, architektura cudowna to atrakcja turystyczna bardzo średnia…

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów
3.3 / 5

5 / 5

Wstęp na teren pałacu nie wiąże się z żadnymi kosztami.

4 / 5

Turystów jest niewielu, zazwyczaj to pojedyncze osoby. Częściej spotkamy studentów, mających zajęcia w pałacu.

1 / 5

Bieda, choć pewnie wynika to z faktu, że pałac nie jest obecnie obiektem turystycznym. Nie zmienia to faktu, że jest to cenny zabytek, dlatego chociaż tablica informacyjna z krótką historią pałacu i podstawowymi informacjami cennymi dla turystów byłaby wskazana. Regulamin parku oraz pamiątkowa tablica na ogrodzeniu to zdecydowanie za mało…

1 / 5

Brak parkingu dla odwiedzających. Wjazd na tereny pałacowe zabroniony, a jedynie miejsce gdzie można zaparkować to pobocze głównej drogi, czyli na dziko…

Optymalny czas to maksymalnie 30 minut.

Dla każdego.

Większość terenu dostępna dla każdego, tylko niektóre fragmenty parkowych ścieżek jest mocno kamienistych i potencjalnie trudnych do pokonania wózkiem inwalidzkim czy dziecięcym.

  • piękna architektura,
  • pełen uroku park otaczający pałac,
  • imponująca (choć niedostępna dla odwiedzających) biblioteka,
  • brak możliwości zwiedzania oraz jakiejkolwiek oferty turystycznej,
  • szczątkowa infrastruktura turystyczna (brak nośników informacji, kierunkowskazów, tablic itp.),
  • brak parkingu dla odwiedzających (nie dotyczy gości UAM),

Nie można zwiedzać wnętrz pałacu, co jest największym minusem… Można zobaczyć to miejsce jedynie z zewnątrz, ale za to przez cały rok. Ogólnie z turystycznego punktu widzenia, czujemy się w tym miejscu osamotnieni, ponieważ na żadnym kroku nie ma ułatwień czy infrastruktury dla gości chcących zobaczyć ten ciekawy zabytek.

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Wpis opublikowano: 22 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 22 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl