pałac wojanów dolina pałaców i ogrodów kotliny jeleniogórskiej

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Pałac Wojanów to jedna z najpiękniejszych rezydencji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, wpisanej w 2011 na elitarną listę pomników historii. Okazały pałac położony jest w dolinie rzeki Bóbr, na skraju Rudawskiego Parku Krajobrazowego, zaledwie kilka kilometrów na południowy-wschód od Jeleniej Góry.

Historia wojanowskiej rezydencji sięga początków XVII wieku, kiedy to na zlecenie Nickela von Zedlitza und Nimmersatha wzniesiono w tym miejscu pierwszy dwór. Budowa dworu w stylu renesansowym trwała 4 lata i zakończyła się w 1607 roku. Niecałe 40 lat później podczas wojny trzydziestoletniej Szwedzi spalili dwór, który odbudowano częściowo na bazie ocalałych murów w stylu barokowym. W kolejnych stuleciach pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli i był kilka razy przebudowywany. Najbardziej znaczącej przebudowy pałacu dokonał w latach 1832-1834 Karl Ike, nadając mu dzisiejszy, klasycystyczno-neogotycki wygląd. Krótko po tym pałac w Wojanowie przeszedł w posiadania księżniczki Luizy, córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III i żona księcia Fryderyka Niderlandzkiego. Para książęca postanowiła ponownie przebudować rezydencję, angażując do pokierowania pracami Friedricha Augusta Stüllera lub Hermanna Alexandera Wentzela. Wtedy to w otoczeniu pałacu założono rozległy, kilkunastohektarowy park krajobrazowy. Po tej przebudowie Pałac Wojanów stał się największa i najbardziej okazałą rezydencją Kotliny Jeleniogórskiej. Do 1908 roku Wojanów i miejscowy zespół rezydencjonalny należał do pruskiej rodziny królewskiej, po czym zostały sprzedane. W czasie II wojny światowej w pałacu urządzono obóz pracy dla robotników przymusowych. W okresie PRL-u w zespole pałacowym funkcjonował PGR, który zrujnował majątek. W 2002 roku pałac z niewiadomych przyczyn stanął w płomieniach. Ogień strawił dach, naruszył stropy i zniszczył znaczącą część wyposażenia z XIX wieku (cześć wyposażenia uległa zniszczeniu również o okresie PRL). Pałac Wojanów miał jednak wielkie szczęście, bo znalazł się inwestor, który przywrócił mu dawną świetność i stworzył w jego murach centrum konferencyjno-wypoczynkowe, funkcjonujące od 2007 roku do dzisiaj.

Pałac Wojanów to nie tylko stylowy hotel i centrum konferencyjne ale przede wszystkim cenny i piękny zabytek. Pałac wzniesiono na planie prostokąta z alkierzowymi wieżami w narożach. Trójkondygnacyjną bryłę nakryto stromym dachem a od strony ogrodu zlokalizowano rozległy taras z szerokimi schodami, prowadzącymi ku pałacowemu ogrodowi. Po bokach pałacu znajdują się oranżerie, połączone z głównym pałacem krytymi przejściami. Wewnątrz na skutek pożaru i rujnującego okresu PRL-u, nie zachowało się zbyt wiele oryginalnych pomieszczeń i elementów wyposażenia. Szczęśliwie do naszych czasów zachowała się sala balowa z okazałą polichromią.Przed pałacem znajduj esie dziedziniec z fontanną, otoczony dawnymi zabudowaniami folwarcznymi, przekształconymi obecnie na cele hotelowe.

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Wojanów 8

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Pałac Wojanów to jeden z najpiękniejszych pałaców, będącym centrum największego zespołu rezydencjonalnego niesamowitej Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej. Bez wątpienia to skarb pałacowej architektury i przepiękna rezydencja, wyróżniająca się urokiem na tle innych dolnośląskich zamków i pałaców.

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

pałac wojanów dolina pałaców i ogrodów kotliny jeleniogórskiej
oficyny przy pałacu w wojanowie
ogród rzeźba wojanów
pałac w wojanowie
wejście do oficyny wojanów
hol wnętrze pałac w wojanowie
2 / 5

Z punktu widzenia mikropodróżniczego Pałac Wojanów jest mało dostępny z racji swoich obecnych funkcji hotelowo-konferencyjnych. Możemy zobaczyć go jedynie z zewnątrz, co nie pozwala nam odkryć i poznać go bliżej.

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów
3.7 / 5

5 / 5

Możliwość zwiedzania pałacu z zewnątrz, nie wiąże się z żadnymi opłatami. Usługi hotelowo-konfrencyjne płatne według określonego cennika.

4 / 5

Zaryzykuje stwierdzenie, że więcej w tym miejscu gości hotelowych niż turystów. Raczej nie musicie obawiać się tłumów.

2 / 5

Poza tablicami i drogowskazami, ułatwiającymi dotarcie do pałacu nie natknąłem się, na żadne elementy informacji czy infrastruktury dla turystów. Na obiektach znajdziecie jedynie tabliczki z nazwami obiektów, odpowiadające zarówno historycznym nazwom jak i obecnej funkcji.

4.5 / 5

Na terenie rezydencji znajdziecie parking dla gości pałacu z którego możecie bezpłatnie skorzystać. Z racji, że Pałac Wojanów to również miejsce, gdzie organizowane są przyjęcia i konferencje, podczas ich trwania możecie mieć problem z zaparkowaniem.

Spacer dookoła romantycznej rezydencji dworskiej zajmie wam około 15 minut.

Dla każdego.

Ze względu na obecną funkcje hotelowo-konferencyjną dostępność Pałacu Wojanów dla turystów jest bardzo mocno ograniczona. Pałac nie oferuje możliwości zwiedzania wnętrz, grupy zorganizowane mogą zwiedzić jedynie dziedziniec po wcześniejszym umówieniu a dodatkowo w przypadku organizacji wydarzeń na terenie Pałacu Wojanów mogą występować ograniczenia w ruchu turystycznym i zwiedzaniu terenu rezydencji.

  • jeden z kilkunastu pałaców Kotliny Jeleniogórskiej, tworzących Dolinę Pałaców i Ogrodów wpisaną na listę pomników historii,
  • doskonałe utrzymanie obiektu,
  • położenie wśród innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • obecna funkcja obiektu nie jest związana z turystyką, przez co dostęp do pałacu jest mocno ograniczony,

Najwięcej wydarzeń, które mogą pokrzyżować Wam plany poznania tego miejsca odbywa się w weekendy. Z tego powodu nie są one dobrym momentem na odwiedziny Wojanowa.

Pałac Wojanów. Perła Doliny Pałaców i Ogrodów

Wpis opublikowano: 1 lutego 2024, ostatnia modyfikacja treści: 1 lutego 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl