Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Na rozległej polanie Przysłop, położonej na wysokości 900 m.n.p.m. nieopodal szczytu Baraniej Góry znajduje się górskie schronisko o tej samej nazwie. Już arcyksiążę austriacki Fryderyk Habsburg docenił uroki tego miejsca i postanowił w roku 1897 pobudować tutaj swoją rezydencje na czas polowań. Rezydencja w okresie I wojny światowej została zdewastowana. W 1925 roku Polacy przywrócili dawną rezydencje do użytku i zorganizowali w budynku schronisko górskie. W latach siedemdziesiątych XX wieku w związku z coraz większą ilością turystów postawiono nowy budynek, służący nam do dzisiaj. Schronisko jest na szlaku prowadzącym na Baranią Górę, przez co jest naturalnym miejscem na złapanie oddechu i chwilę odpoczynku. Jak na schronisko, mamy tutaj iście “królewskie” warunki:) Pokoje z balkonami, duży taras na którym można zjeść co nieco a w dni niepogody dużą jadalnię. Krótko mówiąc – jest fajnie.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Konkrety

lokalizacja

Wisła, ul. Czarna Wisełka 8

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

2 / 5

Schronisko bardzo podobne do wielu innych, jednak otoczenie i historia schroniska sprawiają, że warto poświęcić mu więcej uwagi niż zwykle.

Galeria

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Moim zdaniem

3 / 5

Będąc w okolicach szczytu Baraniej Góry grzechem byłoby nie wejść na chwilę odpoczynku.

Ranking

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą
3.8 / 5

ceny

4 / 5

Ceny jak to w schronisku – trochę wyższe niż normalnie ale na każdą kieszeń.

ilość turystów

3 / 5

Z racji, że to jedyne schronisko w okolicy turystów jest tutaj sporo. Jednak wielkość obiektu i otoczenia jest na tyle duża, że każdy znajdzie miejsce dla siebie.

przygotowanie

4.5 / 5

Oznakowanie super! Chciałoby się więcej tablic informacyjnych o tym pięknym miejscu.

Praktyczne info

parking

4.5 / 5

Parkingi oczywiście są na początku szlaków, sporo niżej. Wystarczająco pojemne, żeby zmieścić samochody turystów.

potrzebny czas

Zarezerwuj godzinę, tutaj nawet herbatą delektujesz się dłużej niż zwykle.

sugerowany wiek

Dzieci od 6 lat pewnie dadzą radę wejść i zejść. Dla młodszych może to być zbyt długa “atrakcja”.

dostępność

Schronisko położone w górach, podejście szlakami w lasach dyskwalifikuje wózki dziecięce i osoby niepełnosprawne.

Plusy i minusy

główne atuty

  • zlokalizowanie w idealnym punkcie podejścia pod Baranią Górę,
  • duże, pojemne i zadbane
  • mało turystów z przypadku,

słabsze strony

  • z racji że to jedyne schronisko w okolicy i do tego na popularnym szlaku jest w nim prawie zawsze sporo ludzi, ale spokojnie da się wygodnie usiąść i odpocząć
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

  • Zaplanujcie sobie w schronisku odpoczynek i może mały obiad podczas zdobywania Baraniej Góry, najlepiej podczas podejścia – wtedy nie ma jeszcze tylu osób i spokojnie znajdziecie miejsce.
  • Z ciekawostek, polana Przysłop to nie tylko schronisko. Znajdują się tu zabudowania jeszcze z czasów rezydencji arcyksięcia, w których mieści się dzisiaj m. in. mini muzeum. Na polanie w latach międzywojennych mieściła się również skocznia narciarska, niestety dzisiaj nie ma po niej śladu – można doszukać się tylko “przecinki” w pobliskim lesie, gdzie kiedyś się ona znajdowała. A co z dawną rezydencją? Zabrzmi to śmiesznie, ale rozebrano ją i zniesiono do centrum Wisły, gdzie stoi do dzisiaj. Znajdziecie ją w osobnym poście jako Pałacyk Myśliwski Habsburgów.

Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 23 grudnia 2019, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl