Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle

Kto bogatemu zabroni? To dobre pytanie w tym miejscu, przecież kogo stać na to, by postawić sobie rezydencję, a tak naprawdę pałacyk myśliwski na górskiej polanie, po to by raz na jakiś czas przyjechać sobie na polowanko. Jak widać arcyksięcia Austrii, Fryderyka Habsburga (tak z tych Habsburgów) było stać, ba! Nawet zbytnio nie oszczędzał:) Z tego powodu w skrócie powstał ten pałacyk, który dziś można oglądać w Wiśle. Trochę faktów: budowę rozpoczęto w 1897 i trwała rok. Budynek powstał na polanie Przysłop, na zboczach Baraniej Góry w sąsiedztwie starej leśniczówki i domku myśliwskiego, które okazały się za małe, by pomieścić gości polowań u arcyksięcia.

Pałacyk był drewniany, jednopiętrowy i stylizowany na wzór budynków tyrolskich. Służył Habsburgom do 1916 roku, goszcząc m. in. cesarza niemieckiego czy arcyksięcia Austrii Karola, późniejszego cesarza. Od czasów I wojny światowej, do połowy lat 20 XX w. rezydencja popadała w niełaskę, by później (od 1925) służyć jak schronisko. W latach 70 ubiegłego stulecia, w związku ze zwiększonym ruchem turystycznym PTTK zdecydowało o budowie nowego, większego schroniska, ponieważ dawny pałacyk okazywał się już niewystarczający. Po wybudowaniu nowego obiektu, dawna rezydencja zaczęła niszczeć, jednak dzięki lokalnym miłośnikom budynek uratowano. Rozebrano go i przeniesiono do centrum Wisły, gdzie do dziś mieści w sobie tutejszy oddział PTTK.

Dokładną lokalizację miejsca: Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Trochę się zastanawiałem, jak bardzo jest on unikalny. Przecież nie jest to jedyna rezydencja któregokolwiek z rodów cesarskich na naszych ziemiach. Jednak, żadna inna nie została “zniesiona z gór” po latach (delikatnie mówiąc) niełaski. Stąd ocena najwyższa – bo drugiej takiej rezydencji  jak pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle, jednak nie ma.

Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle

3 / 5

Atrakcja jedyna w swoim rodzaju. Mimo, że nie sprawia takiego wrażenia, gdy nie znasz jego historii.

Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle
3.8 / 5

5 / 5

Bezpłatnie

4 / 5

Bez tłumów

2.5 / 5

Skromnie, budynek z taką historią mógłby mieć tego zdecydowanie więcej.

4 / 5

Zaparkujesz bezproblemowo, tylko że na ulicy.

Żeby zobaczyć rezydencję 30 minut wystarczy.

Dla każdego.

Miejsce łatwo dostępne i bez dodatkowych utrudnień.

  • wyjątkowość,
  • łatwo dostępny,
  • brak stałej wystawy na temat pałacyku, przybliżającej jego ciekawą historię,
  • mało informacji, które jeszcze bardziej zaciekawiłyby turystów,
  • niewykorzystany potencjał…
  • Budynek leży kilkaset metrów od deptaku w centrum Wisły. Trochę dłuższy spacer i jesteśmy na miejscu.

Pałacyk myśliwski Habsburgów w Wiśle

Wpis opublikowano: 23 grudnia 2019, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl