Schronisko Szwajcarka góry sokole rudawy janowickie

Schronisko Szwajcarka

Schronisko Szwajcarka to górskie schronisko, będące najstarszym budynkiem użytkowanym jako schronisko turystyczne w Polsce. Znajduje się na wysokości 520 m.n.p.m. na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry w Górach Sokolich na obszarze Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Schronisko Szwajcarka to jednym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach, które wybudowano w 1823 roku na zlecenie właściciela zamku w pobliskich Karpnikach – Wilhelma von Hohenzollerna, brata króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Początkowo budynek pełnił role domku myśliwskiego, który wzniesiono na wzór budynków na Wyżynie Berneńskiej w Szwajcarii, nadając mu charakterystyczny, tyrolski styl. Początkowo na parterze znajdowały się pomieszczenia leśniczego a na piętrze sala książęca z ogromnym kominkiem, zachowanym do dnia dzisiejszego. Kilka lat po wybudowaniu domku, ze względu na jego rosnąca popularność na parterze urządzono gospodę. Budynek jako schronisko górskie zaczął funkcjonować dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym. Po II wojnie światowej w 1950 roku zabytkowy budynek przejęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, otwierając w nim schronisko turystyczne, funkcjonujące do dzisiaj.

Jest schroniskiem całorocznym, oferujących zarówno nocleg (dla kilkudziesięciu osób) oraz wyżywienie w bufecie, który znajduje się na parterze budynku.Położone jest na węźle 5 szlaków turystycznych, dzięki czemu jest doskonałym miejscem wypadowym na wyjścia w góry.

Schronisko Szwajcarka

Karpniki, ul. Janowicka 7, pomiędzy szczytem Krzyżna Góra a Trzy Korony w Górach Sokolich

Dokładną lokalizację miejsca: Schronisko Szwajcarka, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Schronisko Szwajcarka nie jest tylko kolejnym schroniskiem górskim ale przepięknym budynkiem, wyróżniającym się przede wszystkich swoja historią i wdziękiem, nawiązującym do alpejskiej architektury.

Schronisko Szwajcarka

szwajcarka w górach sokolich rudawy janowickie
schronisko pttk góry sokole
szlak dojście do schroniska szwajcarka
Schronisko Szwajcarka
bufet w schronisku rudawy janowickie
Schronisko Szwajcarka wnętrze sala
3 / 5

Schronisko Szwajcarka to doskonała baza wypadowa w Góry Sokole i świetne miejsce na odpoczynek po górskiej wędrówce. Warto wstąpić.

Schronisko Szwajcarka
3.1 / 5

3 / 5

Ceny w schronisku kształtują się na standardowym, schroniskowym poziomie. Dzięki temu za rozsądne pieniądze możecie zjeść tutaj domowy obiad czy kupić pamiątkę.

3 / 5

Położenie schroniska na skrzyżowaniu szlaków turystycznych oraz brak podobnego obiektu w okolicy sprawia, że to bardzo popularne miejsce i chętnie odwiedzane przez turystów i wędrowców. Szczególnie duży ruch panuje w wakacje i weekendy. W pozostałe dni jest spokojniej.

3.5 / 5

Schronisko Szwajcarka jak i drogi do niego prowadzące są dobrze oznakowane a dodatkowo przy budynku znajduje się również duża tablica z mapą i opisem ciekawych miejsc w okolicy. Brakuje jednak przybliżenia historii samego schroniska oraz kilku innych, cennych informacji, o które pozostaje nam dopytać obsługę.

4 / 5

Pod schroniskiem znajduje się niewielki parking (płatny, drogi) do którego prowadzi szutrowa droga. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest większy bezpłatny parking na Przełęczy Karpnickiej (przy głównej drodze między Karpnikami a Trzcińskiem). Z niego zielonym szlakiem w ciągu 15 minut dojdziemy do schroniska.

Zatrzymując się w schronisku, warto przewidzieć ok. 45-minutową przerwę w wędrówce, która pozwoli Wam w spokoju zjeść, chwilę odpocząć i załatwić inne potrzeby. W przypadku większej ilości turystów, warto zarezerwować sobie około godziny czasy.

Dla każdego.

Ze względu na położenie w górach Schronisko Szwajcarka nie będzie dostępne dla każdego. Do schroniska prowadzi droga utwardzona kamieniami i szutrem, która będzie wystarczająca aby dojechać wózkiem dziecięcym ale może sprawić problem osobom niepełnosprawnym, które będą musiały skorzystać z pomocy innych.

  • doskonałe położenie na węźle szlaków turystycznych i blisko fantastycznych miejsc w Górach Sokolich,
  • wyjątkowa architektura,
  • ciekawa historia,
  • bywa tłoczno (szczególnie w wakacje i weekendy),
  • bywają problemy z wodą, które sprawiają niespodzianki,

Schronisko ze względu na swoje położenie, miewa problemy z bieżącą wodą. W sytuacji kiedy studnia już nie daje rady, musicie liczyć się z niespodziankami zarówno w toalecie jak i pod prysznicem.

Schronisko Szwajcarka

Wpis opublikowano: 31 stycznia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 31 stycznia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl