Wiatraki w Moraczewie koźlak skarby architektury drewnianej

Wiatraki w Moraczewie

Wiatraki w Moraczewie to punkt ekspozycyjny Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który znajduje się ok. 1,5 na wschód od nich. Znajdują się na niewielkim wzgórzu w sąsiedztwie pierścieniowatego grodziska z okresu wczesnego średniowiecza. Kompleks moraczewskich wiatraków tworzą trzy drewniane koźlaki, które przeniesiono w to miejsce w latach 60. XX wieku z okolic Wrześni (Sedziwojewo, Sołeczno) oraz Poznania (Swadzim). Wszystkie pochodzą z początku XIX wieku, kiedy były elementem typowego krajobrazu Wielkopolski, kiedy to wiatraków było wtedy na wielkopolskiej ziemi aż 12000!

Na terenie, gdzie stoją wiatraki w Moraczewie znajdują się również zabudowania zagrody z początków XIX wieku: kopia domu podcieniowego z Gębarzewa (środkowa Wielkopolska) z 1829 roku, kopia zabytkowej stodoły z Dąbrówki Kościelnej (środkowa Wielkopolska) z 1801 roku oraz budynek inwentarski, również kopia XIX-wiecznego budynku z Dziekanowic. Obecnie zagroda jest niedostępna do zwiedzania, podobnie jak drewniane wiatraki (teren jest ogrodzony, co uniemożliwia wstęp).

 

Dokładną lokalizację miejsca: Wiatraki w Moraczewie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Trzy drewniane wiatraki w jednym miejscu to dzisiaj już rzadko spotykany widok, dlatego wiatraki w Moraczewie na pewno zasługują na małe “wyróżnienie”. Niestety ich stan póki co wymaga remontu, by odzyskały pełnię swojego blasku sprzed lat.

Wiatraki w Moraczewie

Wiatraki w Moraczewie koźlak
Wiatraki w Moraczewie koźlak skarby architektury drewnianej
moraczewo lednogóra wiatraki koźlaki
Wiatraki w Moraczewie
moraczewo lednogóra wiatraki koźlaki
1 / 5

Niestety wiatraki w Moraczewie znajdują się na ogrodzonym terenie, przez co możemy oglądać je jedynie z daleka… To sprawia, że póki co równie wiele zobaczymy z okiem samochodu jadąc pobliską drogą…

Wiatraki w Moraczewie
3 / 5

3 / 5

Trudno mówić o cenach biletów, kiedy teren jest ogrodzony a wstęp nie jest możliwy. Oglądanie wiatraków zza ogrodzenia oczywiście nie wiąże się z żadnymi opłatami.

5 / 5

Najprawdopodobniej będziecie tutaj sami.

1 / 5

Poza tabliczkami na ogrodzeniu “wstęp wzbroniony” oraz “teren monitorowany” nie przygotowano nic więcej…

2 / 5

Brak parkingu stworzonego z myślą o osobach chcących zobaczyć z bliska wiatraki w Moraczewie. Samochód można zaparkować na poboczu drogi dojazdowej do zagrody na terenie której stoją wiatraki.

Zobaczenie wiatraków zza ogrodzenia to maksymalnie 5 minut.

Dla każdego.

Teren wokół wiatraków jest ogrodzony i niedostępny do zwiedzania.

  • zgrupowanie trzech drewnianych wiatraków w jednym miejscu,
  • malownicze położenie na niewielkim wzgórzu,
  • blisko głównej drogi,
  • teren wokół wiatraków jest ogrodzony, przez co nie można podejść bliżej by zobaczyć wiatraków z bliska,
  • brak jakiejkolwiek informacji turystycznej czy elementów dedykowanych turystom przybywającym w to miejsce,
  • niewykorzystany potencjał wiatraków oraz zagrody, która została odtworzona, tworząc ciekawie wyglądający punkt etnograficzny, który niestety jest na chwilę obecną (2022) niedostępny,

Okolice jeziora Lednica to miejsce, gdzie znajdziecie bardzo wiele wiatraków, różnych rodzajów. Oprócz trzech koźlaków w Moraczewie, znajdziecie w najbliższej okolicy kolejne trzy wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, jeden wiatrak w tzw. Małym Skansenie, będącym częścią muzeum Ostrowa Lednickiego oraz jeszcze jeden drewniany wiatrak w Rybitwach.

Wiatraki w Moraczewie

Wpis opublikowano: 17 października 2022, ostatnia modyfikacja treści: 17 października 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl