wisła centrum

Wisła – centrum miasta

Wisła, centrum miasta – serce tej miejscowości. Sercem z pewnością jest centrum z długim i szerokim deptakiem, przy którym znajdują się prawie wszystkie miejsca, które znacie z tutejszych pocztówek. Jak już wspomniałem, prawie wszystko w Wiśle krąży wokół deptaku – długiego na blisko 700 metrów, ciągnącego się na całej długości ul. 1 Maja. Jest to ulubione miejsce turystów, dzieci, głodnych i “spragnionych” – my takie miejsca nazywany “Mielnem”, ponieważ jest tam wszystko od stoisk z pamiątkami, jedzeniem, piciem, automatami po mimów i ulicznych grajków. Tak jest i tyle! Nie zmienimy tego. Ok, ale przy tym deptaku znajdziemy również kilka wyjątkowych miejsc, ale po kolei. Zaczynamy pod pomnikiem Źródeł Wisły, mijamy po prawej park miejski na końcu którego mamy całkiem ładny kościół ewangelicki im. ap. Piotra i Pawła. Na przeciwko niego mieści się elegancko wyglądająca plebania a kawałek dalej dom rodzinny Jana Sztwiertnii, związanego z tymi stronami kompozytora i pedagoga. Idąc dalej ul. 1 Maja mijamy po prawej gmach szkoły a na przeciwko ewangelicki dom zborowy. Kawałek dalej mijamy Muzeum Beskidzkie mieszczące się w zabytkowym budynku starej Karczmy – jeden z najbardziej znanych budynków w Wiśle, by dojść do niezbyt okazałego i wyróżniającego się rynku, który nosi imię Bogdana Hoffa. Mieści się przy nim oczywiście Urząd Miejski ale i Biblioteka Miejska z Domem Zdrojowym. Ciekawa na rynku jest Aleja Gwiazd Sportu, gdzie na pewno będziecie znać wiele nazwisk. Dalej już mamy “Mielno”, gdzie jest pewno różnorakich atrakcji ale i pełno turystów. Deptak kończy się na styku ul. 1 Maja i Kolejowej, warto jednak przejść się jeszcze kawałek dalej, minąć pięknie wyremontowany dworzec kolejowy, rzucić okiem na “Gołębiewskiego”, skręcić w ul. Lipową by zobaczyć jeszcze Pałacyk Myśliwski Habsburgów. Tak oto wygląda Wisła – centrum miasta, na papierze (ekranie), uwierz mi na żywo jest o wiele fajniej:)

Dokładną lokalizację miejsca: Wisła – centrum miasta, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Piękne centrum miasta – doskonała wizytówka. Przestronna, zadbana i pełna atrakcji, mimo to jedna z wielu takich. Choć na prawdę wyjątkowo zadbana.

Wisła – centrum miasta

wisła centrum
wisła centrum
wisła centrum
wisła centrum
4 / 5

Góry w Beskidach Zachodnich są piękne, ale warto znaleźć chwilę by odwiedzić centrum Wisły. Cała Wisła a centrum szczególnie, są doskonałym miejscem do spędzenia wieczoru.

Wisła – centrum miasta
3 / 5

4.5 / 5

W każdym centrum znanej miejscowości jest drożej. Jednam mamy tam tyle atrakcji czy knajp do wyboru, że bez problemu możemy wybrać tą cenowo przystępną.

3 / 5

Dużo. Jednak deptak jest szeroki i przestrony dlatego nie czuć tak bardzo tej rzeszy ludzi.

3 / 5

Skromna informacja turystyczna, mimo to ciekawie opowiadająca o miejscu w którym jesteśmy.

4 / 5

Przy głównej trasie, przecinającej Wisłę na wysokości centrum mamy 4 nie małe parkingi. Niestety mogą być płatne.

Ilość potrzebnego czasu zależy o tego co chcesz tu robić. Możesz przejść cały deptak w godzinę, nigdzie nie wchodząc lub zjeść obiad czy kolację, wypić co nie co lub szukać pamiątek i wtedy lepiej zarezerwuj sobie 2 -3 godziny.

Dla każdego.

Deptak jest płaski i szeroki, do tego wyłączony z ruchu samochodowego, dlatego powinien być dostępny dla każdego.

 • ogrom atrakcji, każdy znajdzie coś dla siebie,
 • szeroki i długi deptak, na którym tłum trochę się rozprasza,
 • tętni życiem cały czas, niezależnie od pory dnia,
 • czysto, schludnie, nie widać żebractwa itp.
 • idealne miejsce na spacery,
 • dużo imprez i akcji okazjonalnych,
 • dużo turystów,
 • najazdy weekendowe dodatkowych osób, głównie ze Śląska,
 • dużo imprez okazyjnych, które zabierają trochę przestrzeni,
 • szczególnie w weekendy najbliższe parkingi okazują się za małe,
 • najmniej otwartych stoisk i lokali jest w poniedziałek,
 • żeby nie chodzić w kółko po deptaku, można np. w jedną stronę przejść się bulwarami nad Wisłą

Wisła – centrum miasta

Wpis opublikowano: 21 marca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl