Zalew Rydzyna
Zalew Rydzyna to zbiornik retencyjny na Rowie Dąbieckim, położony na północ od miasta. Budowa zbiornika trwała w latach 2011 – 2013 i pochłonęła około 30 milionów złotych. Powierzchnia zbiornika to około 40 ha a średnia głębokość wynosi około 1,8 metra, w wyniku czego może pomieścić nawet milion metrów sześciennych wody, dzięki czemu zabezpiecza Rydzynę oraz okoliczne tereny przed powodzią czy podtopieniami.
Zalew Rydzyna oprócz funkcji retencyjnej został zaaranżowany jako miejsce rekreacji. Koroną wału poprowadzono drogę pieszo-rowerową, której pętla liczy około 3700 metrów. Dodatkowo nad brzegiem zbiornika zlokalizowano również piaszczystą plażę, plac zabaw dla dzieci, siłownię plenerową oraz pomosty, które szczególnie upodobali sobie wędkarze. Niedaleko południowych brzegów zbiornika wodnego stoi drewniany wiatrak Józef, stojący na Młyńskiej Górze w Rydzynie.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Zalew Rydzyna
Lokalizacja miejsca „Zalew Rydzyna”: na północ od miasta Rydzyna, na terenie m. Dąbcze. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Zalew Rydzyna w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Trzeba przyznać, że Zalew Rydzyna to bardzo przyjemne miejsce do rekreacji, jednocześnie pełniące istotną dla okolicy funkcję retencyjną. Mimo tego, jest to jedno z wielu tego typu miejsc w kraju.
3/5
Zalew Rydzyna to bardzo dobre miejsce na spędzenie czasu na wolnym powietrzu. Każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie, dzięki kilku atrakcjom przygotowanym wokół zbiornika wodnego. Zalew Rydzyna to również świetne miejsce na krótką przerwę w trasie czy mikropodróży. Niestety brakuje gastronomii, wypożyczalni sprzętu wodnego czy sanitariatów, które na pewno podniosły by komfort korzystania z tego miejsca i wzbogaciły ofertę.
Galeria zdjęć
Zalew Rydzyna
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.8/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 3.5/5
Wokół zbiornika w Rydzynie często krążą okoliczni mieszkańcy, korzystający z uroków i atrakcji tego miejsca. Choć zazwyczaj nie jest tłumnie, zapewne w letnie, słoneczne weekendy można spodziewać się nieco większej ilości osób nad brzegami zalewu.
Przygotowanie – 3/5
Przy zbiorniku wodnym znajdziecie pomocnicze oznakowanie (drogowskazy, tablice informacyjne, regulaminy), to brakuje elementów, które zaciekawiły by nas jeszcze bardziej tym miejscem. Brakuje również zaplecza gastronomicznego czy sanitarnego, by dopełnić ofertę wypoczynkową i rekreacyjną.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Zalew Rydzyna
Parking – 4.5/5
Przy zbiorniku wodnym, wzdłuż ulicy Nad Zalewem (po zachodniej stronie zbiornika) rozciąga się parking, przygotowanych dla odwiedzających Zalew Rydzyna. Parking jest duży, utwardzony i bezpłatny.
Potrzebny czas
W zależności od Waszych oczekiwań. Możecie spędzić tutaj 15 minut jak również pół dnia.
Sugerowany wiek
Dla każdego, szczególnie że dla dzieci przygotowano duży i atrakcyjny plac zabaw.
Dostępność
Teren wokół zbiornika wodnego dostępny jest dla każdego. Dodatkowo sytuację ułatwia utwardzona ścieżka pieszo-rowerowa, biegnąca dookoła zbiornika.
Nie wjeżdżajcie i zostawiajcie swojego samochodu pod budynkiem Wód Polskich na południowym krańcu zalewu. Po zakończeniu pracy, pracownicy Wód Polskich zamykają szlaban przy placu zabaw, prze co możecie mieć problem z wyjazdem…
Plusy i minusy
główne atuty
- utwardzona droga pieszo-rowerowa dookoła zalewu,
- duży i atrakcyjny plac zabaw dla najmłodszych,
- wygodny i duży parking,
- czystość i ogólna estetyka miejsca,
słabsze strony
- brak gastronomii,
- brak sanitariatów czy przebieralni,
- uboga informacja turystyczna,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 27 września 2022Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz