Drewniany wiatrak w Rydzynie
Drewniany wiatrak w Rydzynie to jeden z najpiękniejszych i najlepiej wyremontowanych wiatraków w Wielkopolsce a być może również w całym kraju! Pierwotnie w tym miejscu, na Młyńskiej Górze, stał drewniany wiatrak z XVIII wieku, który był jednym z 39 wiatraków w tej okolicy. Niestety oryginalny wiatrak Józef nie dotrwał do naszych czasów, choć zachowały się jego fundamenty na których wzniesiono w 1983 nowego Józefa. Nowy drewniany wiatrak w Rydzynie wzniesiono z dwóch innych wiatraków, stojących w pobliżu, również na Młyńskiej Górze.
W 2003 roku wiatrak przeszedł generalny remont a następnie, w tym samym roku w wiatraku otwarto Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Rydzynie, założone z inicjatywy Jarosława Jankowskiego, który przeprowadził również wcześniejsze prace remontowe. Po ośmiu latach działalności, muzeum przeniesiono do Osiecznej (ok. 10 km od Rydzyny), gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Możecie je poznać z wpisu: Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Podstawowe informacje – Drewniany wiatrak w Rydzynie
Drewniany wiatrak w Rydzynie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Unikalność miejsca – 2/5
Mimo pięknego wyglądu oraz ciekawej historii, drewniany wiatrak w Rydzynie to nadal jeden z wielu wiatraków w tych stronach kraju.
Moim zdaniem – 2/5
Dla wielu drewniany wiatrak w Rydzynie będzie mało ciekawą atrakcją. Niestety wnętrze wiatraka jest zamknięte, nie możemy nawet wejść na galeryjkę…
Lokalizacja – Drewniany wiatrak w Rydzynie
Lokalizacja miejsca „Drewniany wiatrak w Rydzynie”: Rydzyna, ul. Wolności 13E. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Drewniany wiatrak w Rydzynie bez tajemnic!
Dowiedz się wszystkiego co ważne o miejscu: Drewniany wiatrak w Rydzynie, z mojego wpisu! Oprócz praktycznych informacji, przydatnych dla każdego, kto chciałby odwiedzić to miejsce, znajdziecie w nim również zdjęcia, garść ciekawostek i możliwie obiektywnych ocen.
Ocena miejsca
Praktyczne informacje muszą być również przekazane w praktyczny i przejrzysty sposób! Właśnie dlatego dla ułatwienia wprowadziłem punktową ocenę najważniejszych, moim zdaniem kwestii: kosztów wstępu i cen na miejscu, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania do bycia pełnoprawna atrakcja turystyczną. To miejsce uzyskało u mnie ocenę – 3.7 / 5, z czego:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 5/5
Zapewne nie spotkacie tutaj innych turystów.
Przygotowanie – 1/5
Niestety nie znalazłem elementów informacji dla turystów w pobliżu wiatraka ani na drogach dojazdowych. Szkoda…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje
Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Gdzie zaparkować, ile potrzebujecie czasu, dla kogo to miejsce będzie odpowiednie i dostępne. Wszystko to wraz z dodatkową, extra podpowiedzią zebrałem dla Was poniżej!
Parking – 2.5/5
Brak dedykowanego parkingu w pobliżu wiatraka. Najbliższy parking znajduje się przy pobliskim boisku Orlik.
Potrzebny czas
Do 5 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Teren wokół wiatraka dostępny jest dla każdego.
Extra podpowiedź!
W pobliżu wiatraka znajduje się Rondo Młyńska Góra, na którym zrekonstruowano dawny drogowskaz i osadzono na dawnym, kamiennym graniczniku z okresu międzywojennego, który wydobyto z ziemi podczas budowy ronda.
Co na plus, co na minus?
Drewniany wiatrak w Rydzynie – podsumujmy, to co wiemy! Sprawdź jakie są mocne i słabe strony tego miejsca.
Główne atuty
- pięknie wyremontowany drewniany wiatrak typu koźlak,
- położony niemal tuż przy zalewie w Rydzynie i całkiem niedaleko rydzyńskiego rynku i zamku,
- ciekawa historia,
Słabsze strony
- brak parkingu,
- brak elementów informacji turystycznej,
- wnętrze wiatraka ani galeryjka wejściowa są niedostępne dla odwiedzających
Ciekawe miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 26 września 2022Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz