józef drewniany wiatrak w rydzynie

Drewniany wiatrak w Rydzynie

Drewniany wiatrak w Rydzynie to jeden z najpiękniejszych i najlepiej wyremontowanych wiatraków w Wielkopolsce a być może również w całym kraju! Pierwotnie w tym miejscu, na Młyńskiej Górze, stał drewniany wiatrak z XVIII wieku, który był jednym z 39 wiatraków w tej okolicy. Niestety oryginalny wiatrak Józef nie dotrwał do naszych czasów, choć zachowały się jego fundamenty na których wzniesiono w 1983 nowego Józefa. Nowy drewniany wiatrak w Rydzynie wzniesiono z dwóch innych wiatraków, stojących w pobliżu, również na Młyńskiej Górze.

W 2003 roku wiatrak przeszedł generalny remont a następnie, w tym samym roku w wiatraku otwarto Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Rydzynie, założone z inicjatywy Jarosława Jankowskiego, który przeprowadził również wcześniejsze prace remontowe. Po ośmiu latach działalności, muzeum przeniesiono do Osiecznej (ok. 10 km od Rydzyny), gdzie funkcjonuje do dzisiaj. Możecie je poznać z wpisu: Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!

Dokładną lokalizację miejsca: Drewniany wiatrak w Rydzynie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Mimo pięknego wyglądu oraz ciekawej historii, drewniany wiatrak w Rydzynie to nadal jeden z wielu wiatraków w tych stronach kraju.

Drewniany wiatrak w Rydzynie

józef drewniany wiatrak w rydzynie
józef drewniany wiatrak w rydzynie
józef drewniany wiatrak w rydzynie
wiatrak józef rydzyna
józef drewniany wiatrak w rydzynie
wiatrak józef rydzyna
2 / 5

Dla wielu drewniany wiatrak w Rydzynie będzie mało ciekawą atrakcją. Niestety wnętrze wiatraka jest zamknięte, nie możemy nawet wejść na galeryjkę…

Drewniany wiatrak w Rydzynie
3.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Zapewne nie spotkacie tutaj innych turystów.

1 / 5

Niestety nie znalazłem elementów informacji dla turystów w pobliżu wiatraka ani na drogach dojazdowych. Szkoda…

2.5 / 5

Brak dedykowanego parkingu w pobliżu wiatraka. Najbliższy parking znajduje się przy pobliskim boisku Orlik.

Do 5 minut.

Dla każdego.

Teren wokół wiatraka dostępny jest dla każdego.

  • pięknie wyremontowany drewniany wiatrak typu koźlak,
  • położony niemal tuż przy zalewie w Rydzynie i całkiem niedaleko rydzyńskiego rynku i zamku,
  • ciekawa historia,
  • brak parkingu,
  • brak elementów informacji turystycznej,
  • wnętrze wiatraka ani galeryjka wejściowa są niedostępne dla odwiedzających

W pobliżu wiatraka znajduje się Rondo Młyńska Góra, na którym zrekonstruowano dawny drogowskaz i osadzono na dawnym, kamiennym graniczniku z okresu międzywojennego, który wydobyto z ziemi podczas budowy ronda.

Drewniany wiatrak w Rydzynie

Wpis opublikowano: 26 września 2022, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl