zamek książ

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ od frontu wygląda niepozornie, bardziej przypomina trochę większy pałac. Front zamku kryje jednak doskonale to co w głębi, to znaczy potężny, wielokrotnie rozbudowywany zamek posiadający około 400 pomieszczeń. Wielkością ustępujący miejsca jedynie zamkowi w Malborku i krakowskiemu Wawelowi. Przepięknie położony, zlokalizowany na urwistym, skalnym cyplu o wysokości do 80 m, który otoczony jest malowniczymi lasami. Doskonale to widać na zdjęciach z lotu ptaka, które znajdziecie obok a na których widać, również doskonale rozmiary zamku.

Początki zamku sięgają XIII wieku a czas od którego istnieje w tym miejscu był dla niego bardzo burzliwy, co zresztą widać doskonale po jego bryle. Szczególnie widoki z jego boku ukazują poszczególne “etapy” jego rozbudowy. W tym czasie wiele razy zmieniał właścicieli, którzy oczywiście mieli, każdy swój, pomysł na jego urządzenie. Przez to mamy tutaj mały misz-masz, który nie tworzy spójnej całości jest jednak doskonałym zapisem jego historii. Dodatkowo po za rozbudowami, zamek w czasach II wojny światowej został “rozbudowany” w sposób niewidoczny, myślę oczywiście o jego podziemiach, które do dziś pozostają zagadką i tajemnicą. Zamek miał być także kwaterą Hitlera, w związku z czym mocno przebudowano wnętrze – budując na przykład windę…

Zamek Książ to miejsce unikatowe z wielu powodów. Sam zamek, jego bryła i wyposażenie już robią wrażenie, dodatkowo jego historia dodaje pikanterii i przyciąga nie jednego głodnego sensacji i teorii spiskowych. Przyznam szczerze sam byłem ciekawy (i nadal jestem) wielu kwestii, które pewnie nigdy nie zostaną wyjaśnione, z prozaicznego powodu – brak dokumentów i dowodów. Jednak składając to wszystko w całość, Zamek Książ to jeden z naszych krajowych brylantów, który odzyskuje blask po latach zaniedbania, będąc dzisiaj w pełni zasłużenie, jednym z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Książ w Wałbrzychu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Taki zamek jak Zamek Książ jest tylko jeden! Oczywiście wielkością, okazałością czy architekturą znaleźlibyśmy pewnie godnych konkurentów. Jednak na jego wyjątkowość wpływa burzliwa i miejscami bardzo tajemnicza historia, którą możemy na miejscu poczuć na własnej skórze.

Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek książ
zamek książ
zamek książ
zamek książ
5 / 5

Perły zasługują na to by je oglądać. Zamek Książ powinien zobaczyć, każdy kto chce poznać Polskę, jej burzliwą historię i zobaczyć, że i my mamy zabytki i obiekty klasy zero, nie mające nigdzie indziej w Świecie swojego odpowiednika.

Zamek Książ w Wałbrzychu
2.7 / 5

2.5 / 5

Ceny nie należą do najniższych, szczególnie gdy chcemy zamek zwiedzić np. liczniejszą rodziną.

1.5 / 5

Rocznie Zamek Książ odwiedza około 300000 turystów, co daje wynik na poziomie 1000 turystów, każdego dnia. To nie jest mało i lepiej przygotuj się na mały tłum.

4 / 5

Niewielkie braki w stałej informacji turystycznej nadrabiają przewodnicy i audioguide (“słuchawki”). Przewodnik na którego, my trafiliśmy to pasjonat tego miejsca, co wyraźnie przełożyło się na jego oprowadzanie po obiekcie.

4 / 5

Dwa duże i dedykowane parkingi w odległości do jednego kilometra od zamku. Niestety płatne.

Na sam zamek w zależności od wybranego wariantu zwiedzania zarezerwuj od 40 minut do blisko 4 godzin. Pamiętaj również o czasie na dojście do zamku z parkingu i oczekiwaniu za wejściem.

Można powiedzieć, że dla każdego jednak przyznam, że dzieci do 7 lat mogą trochę się tu ponudzić.

Dostępne dla każdego.

 • unikalność,
 • historia,
 • bogata oferta,
 • doskonałe zarządzanie obiektem,
 • świetni przewodnicy,
 • obiekty towarzyszące,
 • bogata informacja turystyczna,
 • dwa, dedykowane parkingi w pobliżu,
 • świetnie prowadzone konta społecznościowe i strona www,
 • wysokie ceny biletów w porównaniu z innymi miejscami,
 • duża ilość turystów,
 • płatne parkingi,
 • Warto zamówić bilet wcześniej, korzystając z możliwości zakupu on-line. Unikniemy w ten sposób czekania na wejście lub braku biletów z racji dużej ilości turystów.
 • Zamek Książ to również wiele obiektów towarzyszących, takie jak Palmiarnia (piszę o niej tutaj: Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ), Stadnina czy Książański Park Krajobrazowy. Warto będąc tutaj spędzić więcej czasu i zobaczyć nie tylko sam zamek, lecz również jego otoczenie.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Wpis opublikowano: 30 marca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl