zapora na łomnicy w karpaczu co warto zobaczyć w karpaczu

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Zapora na Łomnicy w Karpaczu to zapora wodna, zbudowana w latach 1910-1915 na rzece Łomnica w niemal samym centrum Karpacza.

Rzeka Łomnica ze względu na ukształtowanie terenu po którym spływa z Karkonoszy, uznawana jest od stuleci za rzekę kapryśną, zdradliwą i niebezpieczną. Swoją potęgę ukazała w 1897 roku, podczas wielkiej powodzi w Kotlinie Jeleniogórskiej, kiedy wezbrane wody to zniszczyły wiele domów, gospodarstw, dróg i linii kolejowych. Po niej Prusy uruchomiły wielki program przeciwpowodziowy, w ramach którego m. in. uregulowano rzeke na wielu odcinkach oraz wybudowano zaporę przeciwrumoszową w Karpaczu. Spiętrza ona wody rzeki, gromadząc nadmiar wód opadowych, regulując przepływ i zatrzymując niesione wodą skały (rumosz).

Półkolista zapora wodna na Łomnicy w Karpaczu, zbudowana z granitowych bloków oprócz ważnej funkcji hydrotechnicznej, stała się również kolejną atrakcją turystyczna miasta. Po jej koronie, liczącej 105 metrów poprowadzony został nawet czerwony szlak turystyczny, biegnący w kierunku pobliskiego szczytu Karpatka. Malowniczości temu miejscu dodaje niewielki zbiornik wodny (Zbiornik Łomnica), który utworzyła zapora piętrząc wody rzeki. W zaporze znajduje się pięć otworów przelewowych, przez które przelewają się wody rzeki tworząc sztuczny wodospad.

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Karpacz, ul. Rybacka 8, na rzece Łomnica

Dokładną lokalizację miejsca: Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Na Dolnym Śląsku znajdziecie kilka naprawdę efektownie wyglądających zapór wodnych. Jednak w okolicach Karpacza, zapora na Łomnicy nie ma dużej konkurencji. Na jej wyjątkowość wpływa również granitowa, elegancka konstrukcja oraz atrakcyjna lokalizacja niedaleko centrum miasta.

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

zapora na łomnicy w karpaczu
grzbiet zapory zapora na łomnicy w karpaczu zbiornik łomnica
zbiornik łomnica karpacz barierki
zapora na łomnicy w karpaczu
kłódka na barierkach zbiornik łomnica karpacz
rzeka łomnica pod zaporą karpacz
3 / 5

Zarówno spacer do zapory, zielonym lasem wzdłuż Łomnicy jak i delektowanie się szumem spływającej wody będzie przyjemnym wytchnieniem od gwaru, jaki panuje na pobliskim deptaku. Dodatkowo przy dużej ilości przelewanej wody, będziecie mieli okazje zobaczyć malowniczy sztuczny wodospad.

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu
3.3 / 5

5 / 5

Wstęp na zaporę na Łomnicy jest bezpłatny.

3 / 5

Zapora Łomnica w Karpaczu to popularna atrakcja turystyczna w mieście, położona dodatkowo blisko centrum i na trasie szlaku turystycznego. Z tego powodu na zaporze raczej zawsze spotkacie innych spacerowiczów i turystów.

1.5 / 5

Niestety poza oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego nie natrafiłem tutaj na żadne inne elementy, które pozwoliły by poznać to miejsce lub ułatwiły dotarcie do niego.

2 / 5

Bezpośrednio przy zaporze nie znajdziecie żadnego parkingu. Najbliższymi parkingami są miejskie parkingi: nr 2 (przy ul. Konstytucji 3 Maja) oraz nr 10 (przy ul. Rybackiej). Parkingi nie są duże, w szczycie sezonu zaparkowanie na nich może być trudne a dodatkowo jest płatne, choć znacznie tańsze niż na parkingach prywatnych. Oddalone są od zapory o ok. 500 metrów, które pokonacie pieszo w maksymalnie 10 minut.

Spacer koroną zapory, pamiątkowe zdjęcie oraz zejście do jej podstawy zajmie Wam około 15 minut.

Dla każdego.

Sama zapora nie posiada przeszkód, które byłby utrudnieniem dla osób niepełnosprawnych czy rodziców z wózkami dziecięcymi. Na dojściu do zapory trzeba pokonać nierówności terenu (schody, pochyłe zjazdy), dlatego warto mieć w tych miejscach kogoś do pomocy.

  • urokliwość i malowniczość miejsca,
  • bliskość centrum miasta,
  • położenie w cichym i zielonym zakątku Karpacza,
  • brak elementów informacji turystycznej ułatwiających dotarcie i poznanie miejsca,
  • trudność w zaparkowaniu w pobliżu zapory,

Najpiękniej zapora na Łomnicy w Karpaczu prezentuje się w czasie wiosennych roztopów, kiedy to z pięciu otworów spada woda, tworząc kaskady, łączące się w malowniczy sztuczny wodospad.

Zapora na Łomnicy. Urokliwa atrakcja w Karpaczu

Wpis opublikowano: 25 stycznia 2024, ostatnia modyfikacja treści: 25 stycznia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl