Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy
  • Marcin
  • 11 października 2022
Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy to powstały w 1988 roku park krajobrazowy, mający chronić niezwykle cenne historycznie, krajobrazowo oraz przyrodniczo tereny wokół Jeziora Lednica. Choć parki krajobrazowe w zdecydowanej większości na pierwszym miejscu chronią lokalną przyrodę, Lednicki Park Krajobrazowy pomaga zachować niezwykłe otoczenie wyjątkowych i unikalnych pozostałości zespołu osadniczego z czasów pierwszych Piastów, niezwykle ważnych w historii Polski.

Park ma ponad 76 kilometrów kwadratowych powierzchni i rozciąga się wokół rynnowego Jeziora Lednica, mającego około 7 km długości oraz urozmaiconą linię brzegową. Na jeziorze znajduje się 5 wysp, z których największa – Ostrów Lednicki, była miejscem dawnego grodu z czasów piastowskich oraz zdaniem wielu badaczy mogła być miejscem Chrztu Polski w 966 roku. Poza ochroną historycznego krajobrazu kulturowego, Lednicki Park Krajobrazowy przyczynia się do zachowania cennych przyrodniczo ekosystemów z rzadkimi gatunkami roślin oraz zwierząt. Teren parku w większości zajmują tereny uprawne i w mniejszej części obszary wodne oraz leśne. Na jego terenie znaleźć można blisko 50 drzew sklasyfikowanych jako pomniki przyrody.

region
lokalizacja

środkowo-wschodnia Wielkopolska; pomiędzy Gnieznem, Pobiedziskami, Łubowem i Kiszkowem

GALERIA

Lednicki Park Krajobrazowy

Lednicki Park Krajobrazowy
Lednicki Park Krajobrazowy
jezioro lednickie
jezioro lednickie
Lednicki Park Krajobrazowy

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Mimo wielu zmian w krajobrazie nad Jeziorem Lednica na przestrzeni wieków, nadal możemy się w tym niezwykłym miejscu poczuć choć trochę jak setki lat temu, gdy na tutejszym Ostrowie Lednickim rodziło się państwo polskie. Obecnie Lednicki Park Krajobrazowy to obszar chroniony, niezwykle cenny ze względów przyrodniczych i krajobrazowych, ale przede wszystkim historycznych!

  • MOIM ZDANIEM

Lednicki Park Krajobrazowy to wyjątkowy teren ze względu na swoją historię, unikalne miejsca w swoich granicach oraz przepiękny krajobraz – wręcz typowo wielkopolski!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Lednicki Park Krajobrazowy, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.2 / 5

Lednicki Park Krajobrazowy


CENY

5 / 5

Wstęp na teren parku krajobrazowego jest bezpłatny. Wejście na teren muzeów, skansenów i innych miejsc, znajdujących się na terenie parku może być płatne.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Obszar Lednickiego Parku Krajobrazowego jest popularnym miejscem, chętnie odwiedzanym przez turystów. Najwięcej z nich spotkać możecie przy najpopularniejszych atrakcjach parku: Muzeum Pierwszych Piastów, Wielkopolskim Parku Etnograficznym czy Polach Lednickich.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3.5 / 5

Jak przystało na atrakcyjny turystycznie obszar, Lednicki Park Krajobrazowy ma całkiem sporo elementów przygotowanych z myślą o turystach. Dzięki nim trafimy bez większego problemu do najpopularniejszych jego zakątków. Choć warto byłby pomyśleć o kolejnych, bo ciekawych miejsc tutaj nie brakuje.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

W najpopularniejszych miejscach parku znajdziecie również parkingi. Część z nich jest płatna, inne są bezpłatne ale często nieutwardzone, mimo to pozwalają bezpiecznie pozostawić auto i ruszyć w dalszą trasę pieszo lub rowerem.

POTRZEBNY CZAS

W Lednickim Parku Krajobrazowym możecie spędzić cały dzień a nawet weekend. Znajdziecie tutaj wiele miejsc wartych odwiedzenia oraz innych atrakcji, jak np. trasy rowerowe, sporty wodne itp. Te osoby, które chcą poznać najciekawsze zakątki parku warto by miały około 2 godzin czasu.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Jak w przypadku innych miejsc, które poznajemy spacerując wśród otaczającej przyrody, również w parku krajobrazowym nad jeziorem Lednica dostępność wielu zakątków może być ograniczona, ze względu na warunki terenowe (gruntowe drogi, piaszczyste lub kamieniste brzegi jeziora itp.).

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Będąc w Lednickim Parku Krajobrazowym warto zatrzymać się na plaży w Dziekanowicach (pomiędzy nowym budynkiem Muzeum Pierwszych Piastów a pawilonem wejściowym na Ostrów Lednicki). To doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku z pięknym widokiem na jezioro i wyspę Ostrów Lednicki.

Lednicki Park Krajobrazowy

MOCNE STRONY

  • miejsce o wyjątkowym krajobrazie i jeszcze bardziej niezwykłej historii,
  • wiele atrakcji i ciekawych miejsc na terenie parku,
  • dużo ścieżek i tras rowerowych,

SŁABE STRONY

  • miejscami niewykorzystany potencjał okolicy, poprzez brak większej ilości oznaczeń, tablic czy kierunkowskazów (np. punkt widokowy, plaże itp.),

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!