Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Pałac w Ciążeniu atrakcje w okolicach Pyzdr
 • Marcin
 • 22 lipca 2021
Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Pałac w Ciążeniu to XVIII-wieczny pałac biskupi, którego budowę zainicjował biskup poznański Teodor Czartoryski. Jego budowa trwała 10 lat do 1768 roku, jednak dopiero w 1810 roku, za czasów biskupa Ignacego Raczyńskiego, pałac ostatecznie wykończono w stylu rokoko. Budynek długo nie pełnił swojej pierwotnej funkcji, czyli pałacu biskupiego, ponieważ już w 1818 roku przeszedł w ręce prywatne.

Ten imponujący, trzykondygnacyjny budynek z bogato zdobionymi fasadami jest obecnie Domem Pracy Twórczej, poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz oddziałem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To właśnie w pałacu w Ciążeniu przechowywane jest ponad 80 000 woluminów dzieł masońskich, co jest największym tego typu zbiorem w Polsce!

Pałac w Ciążeniu otoczony jest pełnym uroku zabytkowym parkiem w stylu francuskim, który następnie przeobraża się w park krajobrazowy o powierzchni niemal 10 ha. Teren parku sąsiaduje z Nadwarciańskim Parkiem Krajobrazowym, na terenie którego zresztą znajduje się cały teren pałacowy.

Pałac mieści w sobie również pomieszczenia noclegowe, którymi zarządza i dysponuje UAM w Poznaniu.

region
lokalizacja

Ciążeń, ul. Wolności 33

GALERIA

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

Pałac w Ciążeniu atrakcje w okolicach Pyzdr
Pałac w Ciążeniu
Pałac w Ciążeniu
Pałac w Ciążeniu

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Pałac w Ciążeniu to jeden z wielu pięknych pałaców, które możemy podziwiać w naszym kraju. Jak każdy z nich jest unikatowy, jednak nie wyróżnia się w znaczący sposób na tle innych, podobnych obiektów.

 • MOIM ZDANIEM

Niestety z racji, że pałac w Ciążeniu możemy podziwiać tylko z zewnątrz, wyjedziemy stąd z pewnym niedosytem. Głównie z tego powodu, trzeba przyznać, że choć potencjał ogromy, architektura cudowna to atrakcja turystyczna bardzo średnia…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.3 / 5

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów


CENY

5 / 5

Wstęp na teren pałacu nie wiąże się z żadnymi kosztami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Turystów jest niewielu, zazwyczaj to pojedyncze osoby. Częściej spotkamy studentów, mających zajęcia w pałacu.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Bieda, choć pewnie wynika to z faktu, że pałac nie jest obecnie obiektem turystycznym. Nie zmienia to faktu, że jest to cenny zabytek, dlatego chociaż tablica informacyjna z krótką historią pałacu i podstawowymi informacjami cennymi dla turystów byłaby wskazana. Regulamin parku oraz pamiątkowa tablica na ogrodzeniu to zdecydowanie za mało…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

1 / 5

Brak parkingu dla odwiedzających. Wjazd na tereny pałacowe zabroniony, a jedynie miejsce gdzie można zaparkować to pobocze głównej drogi, czyli na dziko…

POTRZEBNY CZAS

Optymalny czas to maksymalnie 30 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Większość terenu dostępna dla każdego, tylko niektóre fragmenty parkowych ścieżek jest mocno kamienistych i potencjalnie trudnych do pokonania wózkiem inwalidzkim czy dziecięcym.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Nie można zwiedzać wnętrz pałacu, co jest największym minusem… Można zobaczyć to miejsce jedynie z zewnątrz, ale za to przez cały rok. Ogólnie z turystycznego punktu widzenia, czujemy się w tym miejscu osamotnieni, ponieważ na żadnym kroku nie ma ułatwień czy infrastruktury dla gości chcących zobaczyć ten ciekawy zabytek.

Pałac w Ciążeniu, czyli dawna letnia rezydencja biskupów

MOCNE STRONY

 • piękna architektura,
 • pełen uroku park otaczający pałac,
 • imponująca (choć niedostępna dla odwiedzających) biblioteka,

SŁABE STRONY

 • brak możliwości zwiedzania oraz jakiejkolwiek oferty turystycznej,
 • szczątkowa infrastruktura turystyczna (brak nośników informacji, kierunkowskazów, tablic itp.),
 • brak parkingu dla odwiedzających (nie dotyczy gości UAM),

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!