Wiatraki w Moraczewie

Wiatraki w Moraczewie koźlak skarby architektury drewnianej
 • Marcin
 • 17 października 2022
Wiatraki w Moraczewie

Wiatraki w Moraczewie to punkt ekspozycyjny Wielkopolskiego Parku Etnograficznego, który znajduje się ok. 1,5 na wschód od nich. Znajdują się na niewielkim wzgórzu w sąsiedztwie pierścieniowatego grodziska z okresu wczesnego średniowiecza. Kompleks moraczewskich wiatraków tworzą trzy drewniane koźlaki, które przeniesiono w to miejsce w latach 60. XX wieku z okolic Wrześni (Sedziwojewo, Sołeczno) oraz Poznania (Swadzim). Wszystkie pochodzą z początku XIX wieku, kiedy były elementem typowego krajobrazu Wielkopolski, kiedy to wiatraków było wtedy na wielkopolskiej ziemi aż 12000!

Na terenie, gdzie stoją wiatraki w Moraczewie znajdują się również zabudowania zagrody z początków XIX wieku: kopia domu podcieniowego z Gębarzewa (środkowa Wielkopolska) z 1829 roku, kopia zabytkowej stodoły z Dąbrówki Kościelnej (środkowa Wielkopolska) z 1801 roku oraz budynek inwentarski, również kopia XIX-wiecznego budynku z Dziekanowic. Obecnie zagroda jest niedostępna do zwiedzania, podobnie jak drewniane wiatraki (teren jest ogrodzony, co uniemożliwia wstęp).

 

region
lokalizacja

Lednogóra 28

GALERIA

Wiatraki w Moraczewie

Wiatraki w Moraczewie koźlak
Wiatraki w Moraczewie koźlak skarby architektury drewnianej
moraczewo lednogóra wiatraki koźlaki
Wiatraki w Moraczewie
moraczewo lednogóra wiatraki koźlaki

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Trzy drewniane wiatraki w jednym miejscu to dzisiaj już rzadko spotykany widok, dlatego wiatraki w Moraczewie na pewno zasługują na małe “wyróżnienie”. Niestety ich stan póki co wymaga remontu, by odzyskały pełnię swojego blasku sprzed lat.

 • MOIM ZDANIEM

Niestety wiatraki w Moraczewie znajdują się na ogrodzonym terenie, przez co możemy oglądać je jedynie z daleka… To sprawia, że póki co równie wiele zobaczymy z okiem samochodu jadąc pobliską drogą…

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Wiatraki w Moraczewie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3 / 5

Wiatraki w Moraczewie


CENY

3 / 5

Trudno mówić o cenach biletów, kiedy teren jest ogrodzony a wstęp nie jest możliwy. Oglądanie wiatraków zza ogrodzenia oczywiście nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Najprawdopodobniej będziecie tutaj sami.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Poza tabliczkami na ogrodzeniu “wstęp wzbroniony” oraz “teren monitorowany” nie przygotowano nic więcej…

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

2 / 5

Brak parkingu stworzonego z myślą o osobach chcących zobaczyć z bliska wiatraki w Moraczewie. Samochód można zaparkować na poboczu drogi dojazdowej do zagrody na terenie której stoją wiatraki.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie wiatraków zza ogrodzenia to maksymalnie 5 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Teren wokół wiatraków jest ogrodzony i niedostępny do zwiedzania.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Okolice jeziora Lednica to miejsce, gdzie znajdziecie bardzo wiele wiatraków, różnych rodzajów. Oprócz trzech koźlaków w Moraczewie, znajdziecie w najbliższej okolicy kolejne trzy wiatraki w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach, jeden wiatrak w tzw. Małym Skansenie, będącym częścią muzeum Ostrowa Lednickiego oraz jeszcze jeden drewniany wiatrak w Rybitwach.

Wiatraki w Moraczewie

MOCNE STRONY

 • zgrupowanie trzech drewnianych wiatraków w jednym miejscu,
 • malownicze położenie na niewielkim wzgórzu,
 • blisko głównej drogi,

SŁABE STRONY

 • teren wokół wiatraków jest ogrodzony, przez co nie można podejść bliżej by zobaczyć wiatraków z bliska,
 • brak jakiejkolwiek informacji turystycznej czy elementów dedykowanych turystom przybywającym w to miejsce,
 • niewykorzystany potencjał wiatraków oraz zagrody, która została odtworzona, tworząc ciekawie wyglądający punkt etnograficzny, który niestety jest na chwilę obecną (2022) niedostępny,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!