tu byłem

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ od frontu wygląda niepozornie, bardziej przypomina trochę większy pałac. Front zamku kryje jednak doskonale to co w głębi, to znaczy potężny, wielokrotnie rozbudowywany zamek posiadający około 400 pomieszczeń. Wielkością ustępujący miejsca jedynie zamkowi w Malborku i krakowskiemu Wawelowi. Przepięknie położony, zlokalizowany na urwistym, skalnym cyplu o wysokości do 80 m, który otoczony jest malowniczymi lasami. Doskonale to widać na zdjęciach z lotu ptaka, które znajdziecie obok a na których widać, również doskonale rozmiary zamku.

Początki zamku sięgają XIII wieku a czas od którego istnieje w tym miejscu był dla niego bardzo burzliwy, co zresztą widać doskonale po jego bryle. Szczególnie widoki z jego boku ukazują poszczególne „etapy” jego rozbudowy. W tym czasie wiele razy zmieniał właścicieli, którzy oczywiście mieli, każdy swój, pomysł na jego urządzenie. Przez to mamy tutaj mały misz-masz, który nie tworzy spójnej całości jest jednak doskonałym zapisem jego historii. Dodatkowo po za rozbudowami, zamek w czasach II wojny światowej został „rozbudowany” w sposób niewidoczny, myślę oczywiście o jego podziemiach, które do dziś pozostają zagadką i tajemnicą. Zamek miał być także kwaterą Hitlera, w związku z czym mocno przebudowano wnętrze – budując na przykład windę…

Zamek Książ to miejsce unikatowe z wielu powodów. Sam zamek, jego bryła i wyposażenie już robią wrażenie, dodatkowo jego historia dodaje pikanterii i przyciąga nie jednego głodnego sensacji i teorii spiskowych. Przyznam szczerze sam byłem ciekawy (i nadal jestem) wielu kwestii, które pewnie nigdy nie zostaną wyjaśnione, z prozaicznego powodu – brak dokumentów i dowodów. Jednak składając to wszystko w całość, Zamek Książ to jeden z naszych krajowych brylantów, który odzyskuje blask po latach zaniedbania, będąc dzisiaj w pełni zasłużenie, jednym z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju.

lokalizacja: Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

Zamek Książ w Wałbrzychu

zdjęcia

zamek książ
ksiaz.walbrzych.pl
ksiaz.walbrzych.pl
ksiaz.walbrzych.pl

unikalność

5/5

Taki zamek jak Zamek Książ jest tylko jeden! Oczywiście wielkością, okazałością czy architekturą znaleźlibyśmy pewnie godnych konkurentów. Jednak na jego wyjątkowość wpływa burzliwa i miejscami bardzo tajemnicza historia, którą możemy na miejscu poczuć na własnej skórze.

moim zdaniem

1/5

Perły zasługują na to by je oglądać. Zamek Książ powinien zobaczyć, każdy kto chce poznać Polskę, jej burzliwą historię i zobaczyć, że i my mamy zabytki i obiekty klasy zero, nie mające nigdzie indziej w Świecie swojego odpowiednika.

Zamek Książ w Wałbrzychu

dowiedź się więcej!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

mapa

oceny

średnia ocena
2.7/5

ceny

2.5/5

Ceny nie należą do najniższych, szczególnie gdy chcemy zamek zwiedzić np. liczniejszą rodziną.

ilość turystów

1.5/5

Rocznie Zamek Książ odwiedza około 300000 turystów, co daje wynik na poziomie 1000 turystów, każdego dnia. To nie jest mało i lepiej przygotuj się na mały tłum.

infrastruktura turystyczna

4/5

Niewielkie braki w stałej informacji turystycznej nadrabiają przewodnicy i audioguide („słuchawki”). Przewodnik na którego, my trafiliśmy to pasjonat tego miejsca, co wyraźnie przełożyło się na jego oprowadzanie po obiekcie.

przydatne informacje

potrzebny czas

Na sam zamek w zależności od wybranego wariantu zwiedzania zarezerwuj od 40 minut do blisko 4 godzin. Pamiętaj również o czasie na dojście do zamku z parkingu i oczekiwaniu za wejściem.

sugerowany wiek

Można powiedzieć, że dla każdego jednak przyznam, że dzieci do 7 lat mogą trochę się tu ponudzić.

parking

4/5

Dwa duże i dedykowane parkingi w odległości do jednego kilometra od zamku. Niestety płatne.

dostępność

Dostępne dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

 • Warto zamówić bilet wcześniej, korzystając z możliwości zakupu on-line. Unikniemy w ten sposób czekania na wejście lub braku biletów z racji dużej ilości turystów.
 • Zamek Książ to również wiele obiektów towarzyszących, takie jak Palmiarnia (piszę o niej tutaj: Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ), Stadnina czy Książański Park Krajobrazowy. Warto będąc tutaj spędzić więcej czasu i zobaczyć nie tylko sam zamek, lecz również jego otoczenie.
zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Zamek Książ w Wałbrzychu

mocne strony

 • unikalność,
 • historia,
 • bogata oferta,
 • doskonałe zarządzanie obiektem,
 • świetni przewodnicy,
 • obiekty towarzyszące,
 • bogata informacja turystyczna,
 • dwa, dedykowane parkingi w pobliżu,
 • świetnie prowadzone konta społecznościowe i strona www,

słabe strony

 • wysokie ceny biletów w porównaniu z innymi miejscami,
 • duża ilość turystów,
 • płatne parkingi,
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Zamek Książ w Wałbrzychu

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x