Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek książ
 • Marcin
 • 30 marca 2020
Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ od frontu wygląda niepozornie, bardziej przypomina trochę większy pałac. Front zamku kryje jednak doskonale to co w głębi, to znaczy potężny, wielokrotnie rozbudowywany zamek posiadający około 400 pomieszczeń. Wielkością ustępujący miejsca jedynie zamkowi w Malborku i krakowskiemu Wawelowi. Przepięknie położony, zlokalizowany na urwistym, skalnym cyplu o wysokości do 80 m, który otoczony jest malowniczymi lasami. Doskonale to widać na zdjęciach z lotu ptaka, które znajdziecie obok a na których widać, również doskonale rozmiary zamku.

Początki zamku sięgają XIII wieku a czas od którego istnieje w tym miejscu był dla niego bardzo burzliwy, co zresztą widać doskonale po jego bryle. Szczególnie widoki z jego boku ukazują poszczególne “etapy” jego rozbudowy. W tym czasie wiele razy zmieniał właścicieli, którzy oczywiście mieli, każdy swój, pomysł na jego urządzenie. Przez to mamy tutaj mały misz-masz, który nie tworzy spójnej całości jest jednak doskonałym zapisem jego historii. Dodatkowo po za rozbudowami, zamek w czasach II wojny światowej został “rozbudowany” w sposób niewidoczny, myślę oczywiście o jego podziemiach, które do dziś pozostają zagadką i tajemnicą. Zamek miał być także kwaterą Hitlera, w związku z czym mocno przebudowano wnętrze – budując na przykład windę…

Zamek Książ to miejsce unikatowe z wielu powodów. Sam zamek, jego bryła i wyposażenie już robią wrażenie, dodatkowo jego historia dodaje pikanterii i przyciąga nie jednego głodnego sensacji i teorii spiskowych. Przyznam szczerze sam byłem ciekawy (i nadal jestem) wielu kwestii, które pewnie nigdy nie zostaną wyjaśnione, z prozaicznego powodu – brak dokumentów i dowodów. Jednak składając to wszystko w całość, Zamek Książ to jeden z naszych krajowych brylantów, który odzyskuje blask po latach zaniedbania, będąc dzisiaj w pełni zasłużenie, jednym z najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie kraju.

lokalizacja

Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych

GALERIA

Zamek Książ w Wałbrzychu

zamek książ
zamek książ
zamek książ
zamek książ

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Taki zamek jak Zamek Książ jest tylko jeden! Oczywiście wielkością, okazałością czy architekturą znaleźlibyśmy pewnie godnych konkurentów. Jednak na jego wyjątkowość wpływa burzliwa i miejscami bardzo tajemnicza historia, którą możemy na miejscu poczuć na własnej skórze.

 • MOIM ZDANIEM

Perły zasługują na to by je oglądać. Zamek Książ powinien zobaczyć, każdy kto chce poznać Polskę, jej burzliwą historię i zobaczyć, że i my mamy zabytki i obiekty klasy zero, nie mające nigdzie indziej w Świecie swojego odpowiednika.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Książ w Wałbrzychu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

2.7 / 5

Zamek Książ w Wałbrzychu


CENY

2.5 / 5

Ceny nie należą do najniższych, szczególnie gdy chcemy zamek zwiedzić np. liczniejszą rodziną.

ILOŚĆ TURYSTÓW

1.5 / 5

Rocznie Zamek Książ odwiedza około 300000 turystów, co daje wynik na poziomie 1000 turystów, każdego dnia. To nie jest mało i lepiej przygotuj się na mały tłum.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Niewielkie braki w stałej informacji turystycznej nadrabiają przewodnicy i audioguide (“słuchawki”). Przewodnik na którego, my trafiliśmy to pasjonat tego miejsca, co wyraźnie przełożyło się na jego oprowadzanie po obiekcie.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Dwa duże i dedykowane parkingi w odległości do jednego kilometra od zamku. Niestety płatne.

POTRZEBNY CZAS

Na sam zamek w zależności od wybranego wariantu zwiedzania zarezerwuj od 40 minut do blisko 4 godzin. Pamiętaj również o czasie na dojście do zamku z parkingu i oczekiwaniu za wejściem.

SUGEROWANY WIEK

Można powiedzieć, że dla każdego jednak przyznam, że dzieci do 7 lat mogą trochę się tu ponudzić.

DOSTĘPNOŚĆ

Dostępne dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL
 • Warto zamówić bilet wcześniej, korzystając z możliwości zakupu on-line. Unikniemy w ten sposób czekania na wejście lub braku biletów z racji dużej ilości turystów.
 • Zamek Książ to również wiele obiektów towarzyszących, takie jak Palmiarnia (piszę o niej tutaj: Wałbrzych – palmiarnia Zamku Książ), Stadnina czy Książański Park Krajobrazowy. Warto będąc tutaj spędzić więcej czasu i zobaczyć nie tylko sam zamek, lecz również jego otoczenie.

Zamek Książ w Wałbrzychu

MOCNE STRONY

 • unikalność,
 • historia,
 • bogata oferta,
 • doskonałe zarządzanie obiektem,
 • świetni przewodnicy,
 • obiekty towarzyszące,
 • bogata informacja turystyczna,
 • dwa, dedykowane parkingi w pobliżu,
 • świetnie prowadzone konta społecznościowe i strona www,

SŁABE STRONY

 • wysokie ceny biletów w porównaniu z innymi miejscami,
 • duża ilość turystów,
 • płatne parkingi,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Dolny Śląsk to niesamowity zakątek Polski! Więcej o nim dowiesz się z moich wpisów:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!