Aplikacja RATUNEK – mała rzecz, a może uratować życie

Każdy z nas ma dzisiaj telefon komórkowy, zdecydowana większość smatfona. Mamy w nim dziesiątki aplikacji, jedne mądrzejsze inne totalnie głupie. Aplikacja RATUNEK, to jedna z tych aplikacji, których nie powinno zabraknąć nikomu, kto wybiera się w góry lub nad morze czy jezioro.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Podstawowa zasada – kiedy wydarzy się coś złego, należy reagować błyskawicznie i jak najszybciej wezwać pomoc. To zdanie słyszał każdy. Ok, numer 112 też zna każdy, ale czy znasz numer do WOPR lub GOPR? Obstawiam, że nie. Dobra, numerów można się nauczyć, tylko że to dopiero połowa sukcesu. Jak już się dodzwonimy na numer ratunkowy musimy podać konkretne i precyzyjne informacje, np. gdzie jesteśmy. I tu pojawia się drugi problem. Plaże są długie i pełne turystów a ty masz podać jakiś punkt orientacyjny dla ratowników. Zejścia na plażę pewnie co 1000 m, wieża ratownicza jeszcze rzadziej, parawanów tysiące – można się zgubić. Podobnie w górach, co to znaczy 30 minut od schroniska w stronę przełęczy kiedy jeden idzie szybciej a drugi wolniej, o tym że jeszcze pomylisz kolor szlaku z nerwów, nie wspomnę. Możemy bardzo się pomylić co w efekcie może bardzo wiele kosztować. Warto ryzykować? Czy warto iść na przysłowiową „pałę”? W ratowaniu zdrowia i życia nie ma czasu na zwłokę, zawahanie czy wspomnianą „pałę”.

Aplikacja RATUNEK

Już jakiś czas temu Polkomtel (tak ten od Plusa), stworzył darmową aplikację RATUNEK, która służy tylko i wyłącznie do wzywania pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Za jej pomocą możemy wezwać służby ratunkowe na terenach, gdzie o nasze bezpieczeństwo dba WOPR lub GOPR a tak się składa, że morze, jeziora i góry to najpopularniejsze kierunki naszych wakacji.

Zasada działania

Aplikacja RATUNEK łączy w sobie wszystkie podstawowe wymagania, które stawiamy gdy mówimy o skutecznym wzywaniu pomocy. Po pierwsze lokalizuje nasze położenie wykorzystując GPS, dlatego nawet nie znając terenu przekazujemy ratownikom dokładną informację na ten temat. Następnie jesteśmy łączeni automatycznie z jednostką WOPR lub GOPR, która działa na danym obszarze a telefon przestawia się automatycznie w tryb głośnomówiący, gdzie dalej rozmawiamy już z dyspozytorem, który dopyta nas o dalsze szczegóły.

I nie doszukujcie się tutaj żadnej reklamy, to po prostu Ś-W-I-E-T-N-A aplikacja. Robi to co trzeba, przede wszystkim podaje ratownikom nasze dokładne położenie, co jest zawsze największą trudnością. Wezwanie pomocy wymaga jedynie 9 kliknięć (wliczając odblokowanie telefonu i uruchomienie aplikacji). Dla mnie osobiście autorzy tej apki, powinni być obsypani nagrodami – myślę że uratowali już nie jedno życie a pomogli pewnie tysiącom.

aplikacja ratunek
Po lewej ikona aplikacji, po prawej zrzut ekranu.

Podsumowując

Dla mnie to obowiązkowa aplikacja na telefon. Nie wyobrażam się wakacji nad wodą czy w górach bez niej. I mimo że nie uruchamiam jest co dzień to wiem, że kiedy będę potrzebował pomocy to jestem odpowiednio przygotowany.

0 0 vote
Article Rating

Aplikacja RATUNEK – mała rzecz, a może uratować życie

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

zobacz również!

polecane z kategorii

Cześć, tu Marcin a oto mój blog!  Piszę o moich największych pasjach: podróżach, gotowaniu i byciu tatą.
Więcej o mnie

FACEBOOK

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

Przekuj rady w czyny!

zwiedzaj Polskę!

Spakuj walizki i ruszaj w Polskę!

tu byłem!

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? Sprawdź miejsca w których byłem! Przejdź do kategorii „tu byłem„.

zawładnij kuchnią!

Na początek proste i szybkie przypisy! Przejdź do kategorii „przepiśnik„.

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x