Wielu z Was, również i ja, siedzi teraz w swoich domach i ogranicza kontakty z innymi do absolutnego minimum. Niestety wielu lekarzy i ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych, uważa, że czas pandemii, związanej z koronawirusem SARS-CoV-2 nie skończy się szybko. Prędzej czy później, przyjdzie czas, kiedy będziemy chcieli wyrwać się z tej izolacji, która daje nam poczucie bezpieczeństwa i ruszyć realizować nasze pasje. Czy można podróżować w czasie pandemii? Jeżeli tak, to jak zorganizować i zaplanować wyjazd w czasie pandemii? To wszystko, postaram się wyjaśnić Wam w tym poradniku.
Ważne informacje na wstępie!
Jestem osobą, która uważa pandemię koronawirusa jako realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Podejmując decyzję w okresie jej trwania, kieruję się zasadami bezpieczeństwa, tworzonymi przez ograny państwowe oraz chcąc uchronić siebie oraz Was, od sytuacji zagrożenia zdrowia i życia stosuję się do nakładanych zaleceń i zakazów. Poradnik ten został przygotowany w oparciu o obowiązujące zasady społeczne, prawne i etyczne. Jeżeli nie zgadzasz się z prezentowanym przeze mnie stanem rzeczy, po prostu zrezygnuj z przeczytania tego poradnika i odnoszenia się do treści w nim zawartych. Stworzyłem go z myślą pomocy każdemu, kto mógł zagubić się w gąszczu informacji a nie prowokować nim jakąkolwiek dyskusję.
Źródła wiedzy
Poniżej przedstawiam listę źródeł wiedzy, która była podstawą do przygotowania poradnika.
- aktualne wytyczne, zalecenia i akty prawne, związane z epidemią
- bardziej szczegółowe informacje:
Dalej wszystkie te źródła będę dla ułatwienia nazywał aktualnymi wytycznymi.
Wyjazd w czasie pandemii?
Czy można podróżować w czasie pandemii?
Na chwilę obecną (październik 2020) nie ma zakazu przemieszczania się, który znacząco utrudniłby podróżowanie. Oczywiście obowiązują zalecenia, by ograniczyć przemieszczanie się, dlatego jeżeli twój wyjazd można przełożyć na inny czas, lepiej skorzystać z tej opcji niż podróżować w dobie mocno zaostrzonych zasad bezpieczeństwa. Podróżowanie w takim okresie może okazać się możliwe, lecz samo korzystanie z atrakcji na miejscu, może być mocno utrudnione lub niemożliwe z racji zamknięcia danego obiektu.
Niezależnie od czasu, w którym czytasz ten poradnik, koniecznie sprawdź czy nie zmieniły się aktualne wytyczne, ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie.
Z czym trzeba się liczyć, planując wyjazd w czasie pandemii?
Aktualne wytyczne zmieniają się dynamiczne, w zależności od skali nowych zachorowań. Ich celem jest jednak przede wszystkim zapewnienie większego bezpieczeństwa naszego zdrowia, poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Dlatego w pierwszej kolejności, planując wyjazd w czasie pandemii, należy liczyć się z:
- zamknięciem lub znacznym ograniczeniem dostępności do atrakcji turystycznych,
- zamknięciem lub ograniczeniem w dostępności do lokali gastronomicznych, pubów i barów,
- nakazem noszenia maseczek, zasłaniających nos i usta w przestrzeni publicznej, za nielicznymi wyjątkami (np. tereny lasów, parków),
- reorganizacją działalności hotelarskiej (mniejsze pokoje, nieczynne restauracje hotelowe lub strefy wypoczynku dla gości),
- ograniczenia w przemieszczaniu się,
- zróżnicowanie aktualnych wytycznych, w zależności od obszaru (inne wytyczne w miejscu twojego zamieszkania a inne w miejscu wypoczynku),
- dłuższy czas obsługi z racji stosowania reżimy sanitarnego,
- reorganizacją swoich wakacyjnych planów w wyniku zmiany aktualnych wytycznych lub sytuacji epidemicznej w której mogliśmy się znaleźć (np. kontakt z osobą zakażoną, nakaz kwarantanny itp.),
- inne utrudnienia i ograniczenia, wynikające z aktualnych wytycznych
Dokąd najbezpieczniej zaplanować wyjazd w czasie pandemii?
Moim zdaniem odpowiedź jest prosta – Polska. I nie piszę tego, ponieważ swój blog poświęciłem zwiedzaniu Polski, tylko realnie patrząc, już u nas z obostrzeniami jest różnie a co jak dołożymy do tego wytyczne innych Państw.
Wyjazd w czasie pandemii do innych krajów może wiązać się z koniecznością odbycia kwarantanny na wjeździe do niego, wykonaniu testów lub w najgorszym przypadku zakazie wjazdu. Jest jeszcze jeden, zdecydowanie najgorszy przypadek – zamknięcie granic, w momencie gdy przebywasz za granicą. Oczywiście dodatkowo, wybierając się za granicę należy przestrzegać, tamtejszych wytycznych, które również mogą się dynamicznie zmieniać.
Zwiedzaj Polskę w czasie pandemii!
Jeżeli chcecie lub musicie podróżować w czasie pandemii, to zachęcam do zwiedzania Polski. Jest w tym wiele pozytywów, zarówno dla Was jak i dla nas wszystkich.
Po pierwsze podróżując po Polsce, bez problemu doszukasz się zasad bezpieczeństwa, obowiązujących w danym miejscu. Dodatkowo nie grozi Wam zamknięcie granic, kwarantanna po ich przekroczeniu czy konieczność wykonania testów „na wjeździe”. Mam świadomość, że wielu z nas swobodnie porozumiewa się w obcym języku, jednak zawsze istnieje ryzyko błędnego tłumaczenia lub złej interpretacji. Tego ryzyka nie ma, w sytuacji gdy analizujesz i stosujesz zasady, sformowane w ojczystym języku.
Po drugie, trzeba wspierać turystykę! To właśnie branża turystyczna znajduje się na krótkiej liście, najbardziej zagrożonych branż na skutek pandemii koronawirusa. Podróżując po Polsce, wspierasz naszą, lokalną turystykę i pomagasz przetrwać jej ten trudny czas. Dzięki twojej decyzji by zostać w Polsce i tutaj odpocząć, przyczyniasz się do ratowania miejsc pracy i utrzymania obiektów turystycznych w naszym kraju. A przecież zawsze najlepiej pomagać swoim!
Znajdź inspirację na wyjazd w Polskę!
Przeczytaj moje wpisy w kategorii zwiedzam Polskę i znajdź ciekawy i bezpieczny kierunek podróży!
Karpacz i okolice. Atrakcje warte twojej uwagi!
Poznajcie z mojego wpisu, wszystko co najlepszego skrywa w sobie malowniczy Karpacz i okolice: atrakcje, ciekawe miejsca, muzea, punkty widokowe…
Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
Sołacz to jedna z najbardziej niezwykłych i zarazem eleganckich oraz wytwornych dzielnic Poznania. Dzisiaj głównie doceniana ze względu na piękny…
Dodatkowo możesz przeszukać miejsca, które odwiedziłem! Znajdziesz je w kategorii tu byłem!
Wyjazd w czasie pandemii
Ogólne zasady bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w podróży
Ogólna zasady bezpieczeństwa oraz aktualne wytyczne znajdziesz w źródłach, które podałem na początku wpisu. Poniżej w oparciu o nie, podaję opracowaną listę tych najważniejszych do stosowania podczas podróży, niezależnie od fazy epidemii.
- Często myj ręce! Pamiętaj o częstym i dokładnym myciu rąk, które powinno trwać około 30 sekund. Do mycia używaj wody i mydła. Jeżeli nie możesz umyć rąk, stosuj płyny dezynfekcyjne, które znajdziesz już niemal wszędzie.
- Stosuj maseczkę zakrywającą nos i usta, za każdym razem gdy znajdujesz się wśród wielu osób. Oczywiście jeżeli aktualne wytyczne mówią inaczej, stosuj się do nich, nawet gdy obowiązuje nakaz stosowania maseczek w całej przestrzeni publicznej. Zwróć uwagę, by maseczka zakrywała nos i usta! Nie bądź „Janusz” i nie noś jej na brodzie.
- Nie spożywaj posiłków w przestrzeni publicznej w sytuacji, gdy obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Nie pal również papierosów, najlepiej w ogóle – będziesz dodatkowo na pewno zdrowszy!
- Zachowuj dystans społeczny, wynoszący 2 metry. Wiem, że ciężko ale pracuj nad tym!
- Unikaj dotykania brudnymi rękoma ust, nosa i oczu.
- Jeżeli masz jakiekolwiek objawy grypopodobne, pozostań w domu lub miejscu zakwaterowania. Obserwuj swój organizm i w sytuacji gdy objawy się nasilają, poddaj się samoizolacji.
- Unikaj zbiorowisk ludzkich.
- Ogranicz kontakty międzyludzkie.
- Dezynfekuj powierzchnie, które mogły mieć styczność z innymi osobami (stoliki, krzesła, uchwyty i klamki).
- Podróżuj w maksymalnie w małych grupach, najlepiej rodzinnych.
- Dbaj o siebie! Zdrowo się odżywiaj, zadbaj o odpowiednią ilość snu, ruszaj się i dbaj o higienę.
Najlepszy okres na wyjazd w czasie pandemii
Na wyjazd w czasie pandemii najlepiej wybrać miesiące, w których notowane jest najmniej zakażeń. Patrząc na rok 2020, wyraźny spadek ilości zakażeń przypadł na miesiące od maja do lipca. Teoretycznie bezpiecznym, choć z większą ilością osób zakażonych, jest okres od sierpnia do połowy września. Pozostałe miesiące w roku należy traktować jako najbardziej niebezpieczne, ponieważ to właśnie w nich notowane są tzw. „fale” epidemii i szczyty zachorowań.
Wyjazd rodzinny, indywidualny czy wieloosobowy (wielorodzinny)?
Dla własnego bezpieczeństwa najlepiej na wyjazd w czasie pandemii, wybrać się samemu lub w towarzystwie rodziny, z którą na co dzień mieszkamy. W ten sposób nie zwiększamy ryzyka ewentualnego zakażenia lub konieczności późniejszej izolacji lub kwarantanny.
Musimy pamiętać, że wyjazd wiąże się z reguły ze wspólnym przebywaniem (wszystkich uczestników) przez dłuższy czas czy to w środkach transportu (samochód, pociąg itp.) czy pomieszczeniach (wspólne pensjonaty, pokoje hotelowe, apartamenty). Mając to na uwadze, oczywistym jest, że w przypadku zakażenia któregokolwiek z uczestników wyjazdu, ryzyko zakażenia przez pozostałych jest bardzo duże.
Jeżeli jednak zdecydujemy się jechać w podróż z osobami, z którymi na co dzień nie mieszkamy, ograniczmy ilość uczestników do niezbędnego minimum. Wybierajmy również zaufane i odpowiedzialne osoby, które są również teoretycznie bezpieczne (np. pracujące zdalnie lub samodzielnie). Mocno podkreślam by dobierać osoby odpowiedzialne, które dobrze znamy i mamy pewność, że w przypadku niepokojących objawów poinformują nas o tym i będą czuć się odpowiedzialni również za nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Mocno zastanówmy się nad udziałem w kilkuosobowym wyjeździe dzieci, które przechodzą chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo.
Bezpieczne atrakcje na w czasie pandemii
Istotny jest również wybór naszego miejsca, gdzie chcemy się udać na wyjazd w czasie pandemii. Mając z tyłu głowy wszystkie ograniczenia, najbezpieczniej jest wybierać miejsca:
- mało oblegane,
- mało znane, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo spotkania tłumu,
- powierzchniowo duże, gdzie można się znacznie rozrzedzić i zachować dystans społeczny,
- dobrze wentylowane lub znajdujące się na wolnym powietrzu.
Dla naszej wygody, możemy również udać się do miejsc, gdzie zgodnie z aktualnymi wytycznymi, są wprowadzone łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie lasów, parków w których nie ma nakazu stosowania maseczek, przy zachowaniu dystansu społecznego o który nie jest tam trudno. Do takich terenów możemy zaliczyć większość parków narodowych, liczne puszcze na terenie kraju oraz obszary górskie.
Przykładowe mało oblegane miejsca w kategorii tu byłem
Poniżej prezentuje Wam kilka przykładowych miejsc, opisanych przeze mnie w kategorii tu byłem, gdzie nie powinniście spodziewać się tłumów.
Możesz również zobaczyć wszystkie miejsca, oznaczone przeze mnie #tagiem bez tłumów, klikając w ten link.
Bezpieczny dojazd
Niestety epidemia mocno zmienia nasze myślenie na temat transportu i poruszania się. Transport zbiorowy postrzegany jest jako potencjalnie niebezpieczny, w związku z czym obowiązują w nim ograniczenia, których przestrzeganie to osobna kwestia. W związku z tym na najbardziej bezpieczny środek transportu w dobie epidemii należy uznać transport indywidualny (np. samochód osobisty, motocykl czy rower). Oczywiście musimy pamiętać również o tym, że to nie odpowiedni samochód daje nam bezpieczeństwo a odpowiedni dobór osób, z którymi podróżujemy.
Bezpieczny nocleg
W przypadku noclegu, sytuacja wygląda podobnie jak w kwestiach związanych z dojazdem. Najbezpieczniejszy jest nocleg indywidualny lub w niewielkich pokojach / pensjonatach / apartamentach. Im mniej osób w obiekcie oraz w samym pokoju, tym zapewniamy sobie więcej bezpieczeństwa.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że pokój został zdezynfekowany na twój przyjazd, zdezynfekuj go sam, nim się wypakujesz. Szczególną uwagę zwróć na miejsca szczególnie często dotykane, takie jak klamki, uchwyty, gałki, przyciski oraz powierzchnie płaskie jak blaty czy stoły.
Przy wyborze miejsca noclegowego warto zwrócić uwagę na indywidualną łazienkę, możliwie osobne wejście oraz aneks kuchenny (lub wygodny stół z krzesłami), dzięki któremu będziemy mogli przygotować lub zjeść zakupione jedzenie. Aktualne wytyczne mogą w każdym momencie, zakazać działalności gastronomicznej lub ograniczyć ją tylko do wydawania posiłków na wynos, dlatego właśnie warto zwrócić na to uwagę, ponieważ możemy nie mieć możliwości zjedzenia „na mieście”.
Pamiętaj również, że możesz zaplanować wyjazd jednodniowy, podczas którego nie musisz zawracać sobie głowy noclegiem.
Wyjazd w czasie pandemii. Co warto ze sobą zabrać?
O tym co warto zabrać ze sobą na wyjazd, pisałem we wcześniejszym wpisie – Co zabrać na wakacje? Moja lista 15 nieoczywistych rzeczy. Jednak wyjazd przy obecnej sytuacji wymaga podkreślenia kilku szczegółów.
Na wyjazd w czasie pandemii spakuj również:
- maseczki zasłaniające nos i usta (jednorazowe lub wielorazowe),
- płyn dezynfekujący o stężeniu alkoholu min. 60% w podręcznym opakowaniu oraz większym, nieumożliwiającym zdezynfekowanie powierzchni,
- termometr lekarski (najwygodniejszy jest elektroniczny),
- zapas jednorazowych chusteczek higienicznych,
- podstawowe leki przeciw objawom przeziębienia i grypy, m. in. leki na obniżenie temperatury i łagodzące typowe objawy,
- rękawiczki jednorazowe
Więcej poradników!
Po więcej poradników zapraszam Was do kategorii poradnik! Poniżej znajdziecie kolejne dwa poradniki wypełnione praktyczną wiedzą!
Mikrowyprawy i mikropodróże, czyli nowe turystyczne trendy
Choć nie zwracamy na to uwagi, każdy sezon turystyczny przynosi nowe turystyczne pomysły, trendy i oferty. Wśród nich są również…
Co spakować na wyjazd z dzieckiem? Gotowa lista!
Każdy rodzic musi przez to przejść! Wyjazd z dzieckiem prędzej czy później i tak nastąpi, dlatego warto być na niego…