sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

Narodowe sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu to jeden z trzech najważniejszych i najstarszych kościołów w mieście. Kaliska bazylika, położona na obrzeżach Starego Miasta tuż przy Baszcie Dorotce i Parku Miejskim jest najważniejszym w Polsce ośrodkiem kultu św. Józefa, patrona rodzin do której rocznie przybywa nawet 200 000 pielgrzymów z całej Polski.

Historia sanktuarium św. Józefa sięga XIII wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszej świątyni stał niewielki drewniany kościół filialny nieistniejącej kolegiaty św. Piotra na kaliskim Zawodziu. W XIV wieku najpierw został uznany kościołem parafialnym a następnie w 1359 roku, arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, nadał kościołowi tytuł kolegiaty, który przejęła po zniszczonej w 1331 roku kolegiacie na Zawodziu. Wraz z podniesieniem rangi kościoła biskup Skotnicki ufundował również nową, murowaną świątynię, która stanęła na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Przetrwała ona kilka kolejnych stuleci aż do XVIII wieku, kiedy to w wyniku katastrofy budowlanej na skutek nieudolnej rozbiórki dawnego dworu arcybiskupiego i innych zabudowań jezuickich przyległych do kościoła, część świątyni runęła i uległa zniszczeniu (1783). Od zniszczenia ocalały jedynie prezbiterium, zakrystia z kapitularzem i ołtarze przy ścianie południowej wraz z obrazem Świętej Rodziny. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Kłossowskiego już w latach 1790-1792 nastąpiła odbudowa kościoła oraz jego powiększenie. Nowobudowana część świątyni została wzniesiona w stylu późnobarokowym a dla cudownego obrazu Świętej Rodziny wybudowano boczną kaplicę, gdzie następnie umieszczono go w późnobarokowym, bogato dekorowanym ołtarzu. Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, podobnie jak duża część Starego Miasta uległ częściowemu zniszczeniu również podczas I wojny światowej, dlatego w latach 1925-1926 zrealizowano odbudowę zniszczonej wieży kościoła. W 1970 roku w podziemiach kościoła oddano kaplicę – pomnik ku czci martyrologi duchowieństwa polskiego w Dachau, którą ufundowali byli więźniowie, jako wotum dziękczynne. W 1978 roku papież Paweł VI podniósł kolegiatę do godności Bazyliki Mniejszej.

W kaliskim sanktuarium warto zwrócić uwagę również na jej wyposażenie. Do najciekawszych elementów należy m. in. gotycki ołtarz szafowy tzw. poliptyk kaliski mistrza z Gościszowic (w lewej nawie), klasycystyczny ołtarz główny z postaciami ewangelistów i kopią obrazu Matki Boskiej Ab igne (od ognia) z XV w. a także bogato rzeźbione stalle, polichromię o tematyce maryjnej i tron papieski w prezbiterium. Najważniejszym skarbem kaliskiego sanktuarium jest jednak cudowny obraz Świętej Rodziny, który został ufundowany jako wotum dziękczynne za uzdrowienie i umieszczony w kolegiacie około 1670 roku, przez mieszkańca wsi Szulec k. Opatówka o nazwisku Stobienia. Od początku otoczony był kultem mieszkańców miasta jak i przybywających do niego pielgrzymów. W 1758 roku wojewoda trocki ofiaruje swoje wota dziękczynne – srebrne sukienki i złote korony dla obrazu a kilkanaście lat później, w 1770 roku uznany dekretem prymasa Polski Gabriela Podolskiego za cudowny. Po odbudowie kolegiaty na skutek zawalenia części świątyni, dokładnie 15 maja 1796 roku miała miejsce uroczysta koronacja obrazu z rąk delegowanego przez Stolicę Apostolską, sufragana gnieźnieńskiego biskupa Michała Kosmowskiego. W 1983 roku dokonano zuchwałej kradzieży zabytkowych srebrnych sukienek i złotych koron oraz setek plakiet wotywnych. Obraz rekonorowano w 1985 roku a 4 czerwca 1997 roku do kaliskiego sanktuarium przybył podczas swojej VI pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II.

Największa popularność i znaczący wzrost kultu św. Józefa nastąpił po II wojnie światowej, w związku z pielgrzymkami księży ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, którzy to właśnie św. Józefowi zawdzięczają swoje cudowne ocielenie przed zagładą. Żyjący księżą dachauczycy pielgrzymują do obrazu sanktuarium św. Józefa w Kaliszu corocznie 29 kwietnia.

 

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

Konkrety

lokalizacja

Kalisz, plac Świętego Józefa 7

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

3 / 5

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu, szerzej znany jest jako Narodowe Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu za sprawą znajdującego się w nim obrazu Świętej Rodziny z XVII w., który już w 1796 roku ozdobiono koronami papieskimi i od wieków otoczony jest szczególną czcią i kultem wiernych. Obecnie sanktuarium św. Józefa w Kaliszu to najważniejszy kierunek pielgrzymek spośród kaliskich świątyń.

Galeria

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP
sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP wnętrze kościoła
obraz świętej rodziny kalisz
sanktuarium św. józefa w kaliszu widok z wiezy ratusza
kościół pw. Wniebowzięcia NMP w kaliszu
sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP kaplica męczeństwa księży dachau

Moim zdaniem

2 / 5

Z punktu widzenia pielgrzymkowego sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu to najważniejsza świątynia w mieście, jednak z punktu widzenia turystycznego i historycznego, choć jest również ważną świątynią w mieście, ustępuje miejsca bardziej znaczącym kościołom m. in. kaliskiej katedrze czy kościołowi św. Stanisława Biskupa przy klasztorze franciszkanów.

Ranking

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu
3.7 / 5

ceny

5 / 5

Wejście do sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ilość turystów

2.5 / 5

Do kaliskiego sanktuarium rocznie przybywa nawet 200 000 pielgrzymów, dlatego musicie liczyć się z tym, że prawie zawsze w świątyni są inne osoby ale rzadko kiedy jest tutaj tłumnie.

przygotowanie

3.5 / 5

Kaliska kolegiata jako miejsce będące celem pielgrzymek jest całkiem dobrze przygotowana do obsługi większego ruchu turystycznego. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dom pielgrzyma z restauracją a na zewnątrz jak i wewnątrz świątyni znajdują się informacje informacyjne i drogowskazy, kierujące nas do najważniejszych zakątków tego miejsca. Brakuje jednak nieco lepszej informacji stworzonej z myślą o turystach, chcących poznać kościół z punktu widzenia nie tylko religijnego ale również historycznego.

Praktyczne info

parking

4 / 5

W okolicy znajdziecie wiele miejsc parkingowych, m. in. na Placu Świętego Józefa, ulicy Parczewskiego czy ulicy Niecałej. We wszystkich tych miejscach parkowanie jest płatne w dni robocze (Strefa Płatnego Parkowania) a w weekendy bezpłatne.

potrzebny czas

Standardowo turyści (nie pielgrzymi) spędzają w sanktuarium około 10 minut.

sugerowany wiek

Poza kaplicą poświęconą martyrologii duchowieństwa polskiego w Dachau, którą sugeruje odwiedzać z dziećmi minimum 10-letnimi, pozostałą część świątyni można odwiedzać i podziwiać bez ograniczeń wiekowych.

dostępność

Świątynia jest dostępna dla każdego oraz przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jedynie kaplica poświęcona duchownym z Dachau może sprawić pewne problemu, ponieważ by do niej wejść trzeba pokonać kilkanaście kamiennych stopni.

Plusy i minusy

główne atuty

  • jedna z najokazalszych i najstarszych świątyń w Kaliszu,
  • sanktuarium słynące z cudownego obrazu Świętej Rodziny,
  • położone w sąsiedztwie innych ciekawych miejsc i atrakcji miasta,
  • unikalna i ciekawa historia,
  • przygotowane zaplecze dla pielgrzymów,

słabsze strony

  • większy ruch, spowodowany obecnością pielgrzymów,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Choć autor odbudowy sanktuarium św. Józefa z XVII wieku nie jest znany, przypuszcza się, że stworzył on nie tylko projekt kaliskiej świątyni ale również projekty innych kościołów w okolicy. W mniej więcej tym samym okresie przebudowywane były w podobnym stylu m. in. kościół pokolegiacki w moim rodzinnym Choczu (opis wkrótce), świątynia parafialna w Błaszkach czy kościół w Tursku. Wszystkie one są zaprojektowane w podobnej stylistyce co kaliskie sanktuarium.

 

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 18 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2023
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU