Gołuchów znam od małego! Trudno pochodzić z południowej Wielkopolski i nie słyszeć o tym wyjątkowym miejscu, które potrafi oczarować każdego swoimi atrakcjami! Poznajcie to, co najlepszego skrywa Gołuchów – atrakcje: wyjątkowej urody zamek, malownicze arboretum, ciekawe i bogate w eksponaty Muzeum Leśnictwa, pokazowa zagroda zwierząt, jezioro z piaszczystą plażą i wiele, wiele więcej! O tym wszystkim opowiem Wam w tym wpisie i spróbuję przekonać Was, by jak najszybciej spakować plecak i ruszyć na południe Wielkopolski – w moje rodzinne strony!

Gołuchów – atrakcje, historia i podstawowe informacje

Skąd znam Gołuchów? Pochodzę z tych stron a mój rodzinny dom znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od gołuchowskiego zamku i jego okolic. Nawet nie jestem w stanie podać Wam ile razy byłem w Gołuchowie, bo trudno byłoby to zliczyć!

ogrodzenie zamku w gołuchowie zamek grafika
oficyna w gołuchowie muzeum leśnictwa

Mimo to, kilka lat zajęło mi przyjechanie do Gołuchowa z aparatem, by przedstawić Wam to miejsce na swoim blogu. Pozwólcie zatem, że zostanę waszym przewodnikiem i przedstawię Wam to co najciekawszego można zobaczyć odwiedzając Gołuchów: atrakcje, unikalne miejsca, piękną przyrodę, cenne zabytki i wiele więcej! Mnie możecie lepiej poznać na stronie o mnie, choć wydaje mi się, że Gołuchów będzie dla Was znacznie ciekawszy:)

kierunkowo.pl autor gołuchów

Gołuchów to mała miejscowość, położona w południowej Wielkopolsce około 15 kilometrów na północny-zachód od najstarszego miasta w Polsce – Kalisza. Obecnie miejscowość jest siedzibą władz gminnych i słynie z przepięknej dawnej rezydencji magnackiej, otoczonej imponującym parkiem oraz ośrodkiem wypoczynkowym, który znajduje się nad Jeziorem Gołuchowskim – sztucznym zbiornikiem wodnym, powstałym w latach 70. XX wieku.

Gołuchów – lokalizacja

Jak już wspomniałem Gołuchów położony jest w południowej Wielkopolsce, geograficznie na Wysoczyźnie Kaliskiej. Przez miejscowość przepływa niewielka rzeczka – Trzemna, nad którą położone są najciekawsze zakątki Gołuchowa.

Administracyjnie Gołuchów położony jest w województwie wielkopolskim i powiecie pleszewskim. Otaczają go głównie tereny rolnicze oraz niewielkie kompleksy leśne.

Komunikacja i dojazd

Przez Gołuchów przebiega droga krajowa nr 12 (odcinek Pleszew – Kalisz), biegnąca przez całą szerokość kraju od przejścia granicznego Łęknica (z Niemcami) aż do m. Berdyszcze (przejście graniczne z Ukrainą). DK 12 krzyżuje się z DK11 (dalej S11) biegnącą w kierunku Poznania a także z trasą S8 w okolicach Sieradza. Dzięki temu dojazd samochodem do Gołuchowa jest wygodny i możliwie szybki.

Przez Gołuchów nie przebiega żadna linia kolejowa ale miejscowość jest dosyć dobrze skomunikowana za sprawą połączeń autobusowych, które obsługuje m. in. PKS Kalisz czy prywatni przewoźnicy.

szlaki turystyczne w gołuchowie promenada
szlaki w gołuchowie szlaki turystyczne

Do Gołuchowa można dotrzeć również pieszo, wędrując lokalnymi szlakami turystycznymi, biegnącymi po najciekawszych miejscach powiatu pleszewskiego. Dodatkowo przez miejscowość przebiegają również trasy rowerowe, o których możecie przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Gminy Gołuchów.

Parking

parking przy zamku parking przy muzeum leśnictwa w gołuchowie

Zapewne wielu z Was przybędzie do Gołuchowa własnym samochodem, dlatego warto wspomnieć gdzie można nim bezpiecznie zaparkować. Największy parking w okolicach zamku znajduje się na ulicy Borowskiego. Równie duży parking zlokalizowano na wjeździe do ośrodka wypoczynkowego, który położony jest przy ul. Leśnej (ok. 1,5 km od zamku).

Zostawiając samochód w jednym z tych miejsc, możecie ruszyć by zobaczyć Gołuchów: atrakcje, najciekawsze miejsca, słynne żubry ale o tym wszystkim już za chwilę.

Informacja turystyczna

Dla ułatwienia poruszania się po Gołuchowie, przygotowano elementy informacji turystycznej, których szczególnie wiele jest w zamkowym parku.

park przy zamku park zamkowy arboretum w gołuchowie drogowskazy
ośrodek kultury leśnej w gołuchowie
park zamkowy park przy zamku w gołuchowie oznaczenia drogowskazy arboretum

Dzięki niej szybciej odnajdziecie się w terenie i nie przegapicie najciekawszych miejsc, jakie możecie zobaczyć odwiedzając Gołuchów: atrakcje, muzea, zagrodę zwierząt czy piękny park – arboretum.

Poznajcie bajkowy Gołuchów: atrakcje, zabytki i wyjątkową przyrodę!

Czas przejść do meritum! Przygotujcie się zatem na solidną dawkę atrakcji, ponieważ w Gołuchowie na pewno ich nie brakuje!

Zamek Czartoryskich w Gołuchowie

Pisząc o Gołuchowie nie można zacząć od innego miejsca – gołuchowski zamek to bez wątpienia najbardziej okazała budowla w tej okolicy. Liczący sobie już ponad 400 lat zamek, przez wieki był magnacką rezydencją a dzisiaj jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

zamek czartoryskich w gołuchowie gołuchów atrakcje

Zamek w Gołuchowie wyróżnia wyjątkowa architektura, wzorowana na zamkach znad francuskiej Loary. Swój ostateczny wygląd zawdzięcza Izabeli Czartoryskiej, która będąc jego właścicielką przebudowała go i zaczęła gromadzić w nim swoje zbiory i eksponaty, co ostatecznie pozwoliło otworzyć w nim jedno z pierwszych muzeów w tych stronach.

zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich

W zamku wystawiona jest ekspozycja starożytnych waz greckich (tzw. wazy gołuchowskie), które uznawane są na najcenniejsze eksponaty w zamku. Ale wrażenie zrobią na Was również okazałe wnętrza, zabytkowe wyposażenie i przepiękne dzieła sztuki. Na pewno poznacie też historię Czarnej Damy, czyli gołuchowskiego ducha krążącego po zamku.

zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich

Gołuchowski zamek wpadł w oko również twórcom filmów. Kręcono tutaj m. in. Królową Bonę czy legendarną Akademię Pana Kleksa! Więcej o zamku możecie przeczytać w przygotowanym przeze mnie opisie tego miejsca, który znajdziecie w kategorii tu byłem: Zamek w Gołuchowie a tymczasem przejdźmy do kolejnych zakątków Gołuchowa.

Arboretum – ogród dendrologiczny

Zamek w Gołuchowie otoczony jest zabytkowym i rozległym parkiem – arboretum. Jest on jednym z najstarszych tego typu parków w Polsce a na jego terenie rośnie około 80000 drzew i krzewów z około 600 różnych gatunków.

park w gołuchowie arboretum w gołuchowie trzemna stawy

Wiele z drzew to okazy wręcz pomnikowe. Choć formalnie pomników przyrody jest zaledwie kilkadziesiąt, z pewnością kilkaset gołuchowskich drzew zasługiwało by na ten tytuł. W gołuchowskim arboretum rośnie prawdopodobnie najstarszy w Polsce grab pospolity, liczący sobie ponad 200 lat!

park zamkowy arboretum w gołuchowie
park zamkowy arboretum w gołuchowie

Powierzchnia parku to blisko 160 hektarów na których rozsiane są kolejne ciekawe miejsca, które możecie zobaczyć odwiedzając tą niewielką miejscowość na południu Wielkopolski.

Poznacie tutaj każdy ciekawy okaz przyrody!

Park w Gołuchowie to arboretum, czyli mówiąc prościej ogród dendrologiczny w którym kolekcjonuje się różne odmiany i gatunki drzew i krzewów. Założony został w połowie XIX wieku w stylu angielskim, czyli zamiast wytyczenia “z góry” wszystkich ścieżek, zrobiono je tam, gdzie wydeptali je spacerowicze. Dzięki czemu czujemy się w nim swobodniej i naturalniej.

opisy drzew arboretum w gołuchowie
arboretum w gołuchowie tabliczki informacja

Bo docenić i poznać jego zróżnicowaną roślinność na terenie arboretum znajdziecie tabliczki informacyjne, przybliżające nam rosnące w nim drzewa i krzewy. Najwięcej tabliczek znajdziecie przy głównych ścieżkach parku, przy których rosną też najciekawsze okazy gołuchowskiego arboretum.

Ogród ziołowy-kwiatowy

Wśród drzew parku, w niewielkiej odległości od zamku skrywa się kolejna gołuchowska perełka – ogród ziołowo-kwiatowy, który urzeka zapachem, kolorami, harmonią i spokojem.

ogród ziołowo-kwiatowy w gołuchowie

Dojdźcie do niego, idąc od zamku w kierunku pokazowej zagrody zwierząt parkową alejką, z której w pewnym momencie musicie skręcić na wschód.

W ogrodzie rośnie ponad 200 gatunków roślin, tworząc kolorowe rabaty, efektowne szpalery zieleni a nawet zielone labirynty.

ogród ziołowo-kwiatowy w gołuchowie gołuchów atrakcje
ogród ziołowo-kwiatowy w gołuchowie

Układ ogrodu ziołowego został odtworzony i zrekonstruowany w 2020 roku na podstawie zapisków ogrodnika książąt Czartoryskich, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klimat tej wyjątkowo urokliwej magnackiej rezydencji.

ogród ziołowo-kwiatowy w gołuchowie sasanka zwyczajna
ogród ziołowo-kwiatowy w gołuchowie płomyk szydlasty

Ogród kwiatowo-ziołowy to nie tylko uczta dla zmysłów ale również solidna dawka i lekcja botaniki! Wiele z rosnących tutaj roślin jest opisanych tabliczkami, dzięki którym łatwiej nam je zapamiętać i również zainspirować, by po powrocie z Gołuchowa również swój ogród czy balkon zamienić w namiastkę tego pięknego miejsca.

Zabytkowe winnice

Na obrzeżach ogrodu kwiatowo-ziołowego stoją, wyglądające na pierwszy rzut oka nieco dziwnie, szklane konstrukcje. Choć gołuchowskie winnice nie grzeszą urodą, są bardzo cennym i nietypowym zabytkiem.

zabytkowe winnice w gołuchowie atrakcje

Wybudowane zostały w XIX wieku i do dzisiaj uprawiane są w nich winorośle, które również są bardzo cenne, bo to odmiana która od końca XIX wieku rośnie właśnie w tym miejscu.

zabytkowe winnice w gołuchowie gołuchów atrakcje winorośl
zabytkowe winnice w gołuchowie winorośl
zabytkowe winnice w gołuchowie gołuchów atrakcje

Nie radzę wchodzić do winnic, nawet gdy ich drzwi będą otwarte bo jest w nich piekielnie gorąco:) Zresztą wasze wejście do nich, mogło by uszkodzić winorośle co było by ogromną stratą… Zachęcam zatem by ograniczyć się do oglądania:) Niestety nie wiem, czy można gdzieś spróbować wina z gołuchowskich winnic – gdybyście coś wiedzieli na ten temat, dajcie znać w komentarzu.

Muzeum Leśnictwa

W dawnych budynkach gospodarskich magnackiej rezydencji, znajduje się obecnie jeszcze jedno, wyjątkowe muzeum – Muzeum Leśnictwa. Muzeum zostało otwarte w 1986 roku a obecnie działa pod egidą Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

gołuchów atrakcje muzeum leśnictwa powozownia i owczarnia

Początkowo muzeum mieściło się w dwóch budynkach a z biegiem lat ekspozycja było powiększana i kolejne dawne zabudowania gospodarskie, były dostosowywane do potrzeb wystaw muzealnych. Obecnie muzeum mieści się w aż 5 budynkach: dawnej powozowni, owczarni, Dybulu, okazałej oficynie zamkowej i drewnianej chałupie.

Dawna powozownia

Pierwszym obiektem muzeum jest dawna powozownia z 1854 roku, w której znajduje się ekspozycja z zakresu przyrodniczych podstaw leśnictwa, noszącą tytuł „Spotkanie z lasem”.

Ekspozycja którą znajdziecie w tym obiekcie, jest urządzona w nowoczesny i interaktywny sposób. Dzięki właśnie takiej formie prezentacji, wystawa robi duże wrażenie ale też mimowolnie przekazuje nam ogrom ciekawej wiedzy.

muzeum leśnictwa w gołuchowie gołuchów atrakcje powozownia przyrodnicze podstawy leśnictwa
muzeum leśnictwa w gołuchowie

Moim zdaniem właśnie od ekspozycji w dawnej powozowni warto zacząć zwiedzanie Muzeum Leśnictwa, ponieważ ona przybliża nam podstawową wiedzę z zakresu leśnictwa i tym samym ułatwia poznanie dalszych części wystawy.

Dawna owczarnia

Po sąsiedzku z powozownią znajduje się budynek dawnej owczarni, który mieści w sobie ekspozycję “Technika leśna”. To głównie wystawa urządzeń i maszyn, używanych w gospodarce leśnej.

muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie owczarnia technika leśna

Po za maszynami zgromadzonymi wewnątrz budynku owczarni, większe maszyny, sprzęty i pojazdy są wystawione w drewnianych wiatach, znajdujących się w pobliżu budynku owczarni.

muzeum leśnictwa w gołuchowie owczarnia technika leśna
muzeum leśnictwa w gołuchowie owczarnia technika leśna
muzeum leśnictwa w gołuchowie

Budynki powozowni i owczarni łączy szklany pasaż, dzięki czemu nie musimy wychodzić na zewnątrz by przejść do dalszej części ekspozycji.

Dybul

Kolejnym obiektem Muzeum Leśnictwa jest tzw. Dybul, czyli zabudowania dawnego gospodarstwa, które zamieszkiwał młynarz Dybuł, od którego wzięła się dzisiejsza nazwa tego miejsca. To właśnie w tym budynku oraz oficynie mieściło się pierwotnie Muzeum Leśnictwa, które otwarto w latach 80. XX wieku.

dybul muzeum leśnictwa w gołuchowie

Obecnie w budynku Dybul, znajduje się ekspozycja pt. “Ochrona lasu”. Przed budynkiem, który znajduje się po drodze do pokazowej zagrody zwierząt, znajdują się elementy wystawy plenerowej, szczególnie lubianej przez najmłodszych.

muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie

Wystawa w plenerze to nie tylko stanowiska edukacyjne i informacyjne ale również atrakcje, gdzie możemy spróbować swoich sił w skoku w dal, sprawdzając czy jesteśmy bardziej jenotem czy sarną.

Kancelaria Leśniczego i historia bartnictwa

Tuż obok Dybula znajduje się kolejny obiekt Muzeum Leśnictwa, który mieści się w drewniane chałupie. W jej wnętrzu urządzono kancelarię i mieszkanie leśniczego z połowy XX wieku.

chata barnika muzeum leśnictwa w gołuchowie
ule chata bartnika muzeum leśnictwa w gołuchowie pszczelarstwo

Dodatkowo w tym miejscu znajduje się również ekspozycja poświęcona bartnictwu, czyli dawnej formie pszczelarstwa leśnego, które w późniejszych latach ewoluowało w znane nam do dzisiaj pszczelarstwo.

ule chata bartnika muzeum leśnictwa w gołuchowie pszczelarstwo
ule chata bartnika muzeum leśnictwa w gołuchowie pszczelarstwo gołuchów atrakcje

Przed chatą pod wiatami można zobaczyć kilkanaście rodzajów ulów a dodatkowo możemy dowiedzieć się nieco więcej o tym rzemiośle z tablic, które przygotowano dla nas w tym miejscu.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Oficyna

Choć budynek oficyny również jest częścią ekspozycji Muzeum Leśnictwa, postanowiłem z racji jego piękna i niewątpliwego uroku, opisać nie tylko jako część muzeum ale również jako osobną atrakcję!

Oficyna została wzniesiona pod koniec XIX wieku na bazie budynku dawnej gorzelni, wybudowanej w połowie XIX wieku. Od czasu przebudowy przez Działyńskich była budynkiem mieszkalnym, w którym aż do II wojny światowej mieszkali Właściciele gołuchowskiego majątku w tym również Izabela Działyńska z Czartoryskich (do 1899 roku). Czasy II wojny światowej budynek przetrwał bez większych zniszczeń a po wojnie został przekształcony na mieszkania, przedszkole i biura administracji parku. W latach 70. XX wieku budynek przejęły Lasy Państwowe i po pracach remontowych, wnętrza oficyny zaadaptowano na pomieszczenia Muzeum Leśnictwa.

oficyna przy zamku w gołuchowie muzeum leśnictwa

Od 1986 roku oficyna wraz z budynkiem Dybul, mieści wystawę Muzeum Leśnictwa. Ekspozycja w oficynie poświęcona jest sztuce i kulturze inspirowanej lasem (“Kulturoznawcza rola lasu”) oraz historii leśnictwa w Polsce (“Dzieje leśnictwa w Polsce”).

gołuchów atrakcje oficyna przy zamku muzeum leśnictwa
oficyna przy zamku w gołuchowie muzeum leśnictwa

Nie da się przejść muzealnej ekspozycji, nie zauważając i nie doceniając piękna wnętrz oficyny zamkowej. Niektóre pomieszczenia zachwycają swoim wyglądem, ilością detali i unikatowym wyposażeniem.

oficyna w gołuchowie wnętrza muzeum leśnictwa
oficyna w gołuchowie wnętrza muzeum leśnictwa
oficyna w gołuchowie wnętrza muzeum leśnictwa

To już ostatni obiekt Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. Zachęcam Was do odwiedzenia wszystkich wystaw bo wiele z nich to naprawdę świetnie przygotowane i ciekawe ekspozycje. Tym bardziej, że całe Muzeum możecie zwiedzić na jednym bilecie łączonym. Więcej praktycznych informacji o Muzeum Leśnictwa przeczytacie w opisie tego miejsca w kategorii tu byłem: Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Gołuchów. Pokazowa zagroda zwierząt

Dla wielu to właśnie żubry są najciekawszym miejscem jakie ma Gołuchów, atrakcje takie jak zamek choć bardzo znane często ustępują popularnością tym największym europejskim ssakom. Gołuchów to jedno z kilku miejsc w kraju, gdzie prowadzona jest hodowla żubrów w pokazowej zagrodzie.

żubry w gołuchowie

Pokazowa zagroda zwierząt w Gołuchowie została założona w 1977 roku na terenach przylegających do gołuchowskiego arboretum. Zajmuje powierzchnię około 20 hektarów a na jej terenie znajdują się cztery wybiegi: dzików, żubrów, danieli i koników polskich.

pokazowa zagroda zwierząt w gołuchowie żubry w gołuchowie koniki polskie
pokazowa zagroda zwierząt w gołuchowie żubry w gołuchowie daniele w gołuchowie

Przy każdej zagrodzie znajduje się podest (podwyższenie) z którego wygodniej można oglądać zwierzęta. Dodatkowo ustawiono tablice z informacją o mieszkańcach zagrody.

pokazowa zagroda zwierząt w gołuchowie żubry w gołuchowie
pokazowa zagroda zwierząt w gołuchowie żubry w gołuchowie
pokazowa zagroda zwierząt w gołuchowie żubry w gołuchowie daniele

Sercem zagrody jest oczywiście wybieg dla żubrów, których hodowla jest dla Gołuchowa dużym powodem do dumy! Na budynku zagrody możecie poznać imiona żubrów mieszkających w Gołuchowie oraz daty i miejsce ich urodzenia. Kilka z nich przyszło na świat właśnie w Gołuchowie co jest ogromnym sukcesem tutejszych opiekunów tych zwierząt.

Na terenie Pokazowej Zagrody Zwierząt znajdziecie również sklepik z pamiątkami i przekąskami, wiele tablic edukacyjnych i informacyjnych oraz miejsce na chwilę odpoczynku. Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem, w opisie: Żubry w Gołuchowie. Pokazowa zagroda zwierząt

Ścieżka w kierunku zagrody

Do zagrody żubrów dojdziemy zamkowym parkiem. By leśna droga nie była nuda, szczególnie dla najmłodszych, urządzono tutaj ścieżkę edukacyjną, która zaczyna się przy budynku Dybula i prowadzi aż do zagrody zwierząt.

ścieżka do żubrów dziuple dla ptaków w gołuchowie
ścieżka do żubrów park w gołuchowie

Wzdłuż leśnej ścieżki zamontowano tablice edukacyjne oraz pokazowe stanowiska, na których możemy zobaczyć np. budki lęgowe i poznać bliżej świat ptaków żyjących w polskich lasach.

Ośrodek Sportu i Turystyki

Gołuchów to nie tylko piękny zamek i jego bajkowe otoczenie. To również bardzo popularne w regionie miejsce letniego wypoczynku. W Gołuchowie na Jeziorem Gołuchowskim działa ośrodek wypoczynkowy, który pozwala cieszyć się słonecznym latem.

Plaża Gołuchów

W Gołuchowskim Ośrodku Sportu i Turystyki znajdziecie m. in. piaszczystą plażę ze strzeżonym kąpieliskiem, wypożyczalnię sprzętu wodnego, ośrodek wczasowy z domkami do wynajęcia oraz zaplecze gastronomiczne.

Plaża Gołuchów
Plaża Gołuchów

Ośrodek jest również miejscem wielu wydarzeń (koncertów, eventów itp.), odbywających się głównie w sezonie letnim.

Więcej o gołuchowskim ośrodków wypoczynkowym przeczytacie w kategorii tu byłem: Plaża Gołuchów. Gołuchowski Ośrodku Sportu i Turystyki

Dojście w okolice zamku znad jeziora

Z ośrodka wypoczynkowego łatwo dostać się w okolice gołuchowskiego zamku. Ulica Leśna, biegnąca od ośrodka na północ w kierunku zamku początkowo jest utwardzoną leśną ścieżka, która po kilkuset metrach dochodzi do głównej drogi (ul. Jana Pawła II).

ścieżka w gołuchowskim lesie
ulica borowskiego w gołuchowie

Później wystarczy odbić w ulicę Klemensa Borowskiego i po kilku minutach spaceru docieramy do pierwszych zabudowań dawnej magnackiej rezydencji. Możecie tę trasę równie przyjemnie pokonać rowerem. Dystans to zaledwie około 1 km.

Pozostałe atrakcje Gołuchowa

Najważniejsze punkty na mapie Gołuchowa już Wam przedstawiłem ale poznajcie jeszcze kilka innych ciekawych zakamarków, które skrywa Gołuchów: atrakcje mniej znane a równie ciekawe. Oto kilka z nich, bo naprawdę trudno wymienić w jednym wpisie wszystkie miejsca, które warte są waszej uwagi.

W pobliżu zamku

Wróćmy ponownie do okolic gołuchowskiego zamku przy którym znajdziecie jeszcze kilka interesujących miejsc i obiektów.

Botaniczny kalendarz celtycki

Niedaleko budynku Dybula w zamkowym parku od niedawna znajduje się drewniana wiata edukacyjna, położona nad parkowym stawem, w której można nie tylko odpocząć ale również poznać botaniczny kalendarz celtycki.

kalendarz celtycki w gołuchowie kalendarz botaniczny park w gołuchowie arboretum
kalendarz celtycki w gołuchowie kalendarz botaniczny park w gołuchowie arboretum
kalendarz celtycki w gołuchowie kalendarz botaniczny park w gołuchowie arboretum wiata drewniana

Kalendarz podobno stworzyli celtyccy kapłani na podstawie własnych obserwacji przyrody oraz posiadanej wiedzy astrologicznej. Na ścianach wiaty zamontowano kilkadziesiąt tabliczek z datami i rysunkami drzew, by każdy mógł odnaleźć jakim jest drzewem według Celtów.

Mauzoleum Izabeli Czartoryskiej
mauzoleum czartoryskiej w gołuchowie izabela czartoryska grób

W pobliżu budynku oficyny, znajduje się niewielka kaplica, będąca mauzoleum i miejscem wiecznego spoczynku Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej – właścicielki gołuchowskiej rezydencji, która przyczyniła się do znacznej rozbudowy gołuchowskiego majątku. To dzięki jej wieloletnim staraniom i trudowi możemy dzisiaj cieszyć swoje zmysły tym pięknym zakątkiem Wielkopolski. Sama nazwała Gołuchów rajem na ziemi i zażyczyła sobie by spocząć właśnie tutaj.

Światowid
światowid gołuchów posąg

Na dziedzińcu Muzeum Leśnictwa, który otaczają budynki i wiaty ekspozycyjne stoi… rzeźba Światowida. Jest to drewniany obelisk przedstawiający wyobrażenie pogańskiego bóstwa, choć co do tego wielu historyków ma pewne wątpliwości…

Co on robi w Gołuchowie oraz skąd się tutaj znalazł, niestety nie wiem…

Pozostałe zabudowania gospodarcze

Dawna powozownia i owczarnia w których możecie oglądać ekspozycje Muzeum Leśnictwa to nie jedyne obiekty gospodarcze dawnej rezydencji, które dotrwały do naszych czasów.

szopa tartaczna muzeum leśnictwa w gołuchowie
obowa zabudowania gospodarcze zamek w gołuchowie

Dziedziniec muzeum otaczają również takie budynki podworskie jak dawna obora (obecnie obiekt edukacyjno-konferencyjno-noclegowy, wyremontowany w 2007 roku) oraz zrekonstruowana drewniana szopa tartaczna (obecnie przestrzeń wielofunkcyjna). Obok nich, po wschodniej stronie dziedzińca znajduje się również wybudowana w 2018 roku wiata edukacyjna, która jest w stanie pomieścić pod swoim dachem wydarzenia nawet dla 300 osób.

Dom Pracy Twórczej
dom pracy twórczej w gołuchowie

Pomiędzy dziedzińcem Muzeum Leśnictwa a parkingiem przy ul. Borowskiego znajduje się jeszcze jeden, niepozorny budynek. To dom zarządcy dawnego folwarku, który przez ostatnie lata funkcjonował jako Dom Pracy Twórczej a od kilku lat oferuje noclegi wraz z ofertą gastronomiczną jako Hotel Muzealny. Więcej przeczytacie o nim, na jego stronie internetowej.

Kawiarnia Muzealna
restauracja muzealna w gołuchowie

Na terenie rozległego parku i gołuchowskiej posiadłości jest jeszcze jeden “smaczny” adres. Mam na myśli kawiarnię Muzealną, która sąsiaduje z budynkiem oficyny. Możecie w niej napić się filiżanki pobudzającej kawy, skosztować jednego ze słodkich deserów lub posilić się obiadem. Na uwagę zasługuje wnętrze kawiarni, które nawiązuje do tematyki leśnej.

Stary dworek
stary dworek w gołuchowie

Na tyłach budynku dawnej owczarni, znajduje się jeszcze jeden zabytkowy dom folwarczny, tzw. stary dworek. To XIX-wieczny budynek mieszkalny, który służył jako mieszkanie dzierżawcy gołuchowskiego majątku. Niestety jeszcze nie doczekał się remontu i póki co prezentował się tak jak na zdjęciu…

Czas opuścić teren rezydencji, która niewątpliwie jest chlubą miejscowości ale na pewno, po za nią znajdzie się coś jeszcze, czym może pochwalić się Gołuchów – atrakcje, to już co prawda mniejszego kalibru, ale dla wielu mogą być ciekawym uzupełnieniem.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej

Przy głównej drodze przebiegającej przez Gołuchów, znajduje się jeszcze jeden tutejszy zabytek – kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gołuchowie

kościół w gołuchowie
kaplica przy kościele w gołuchowie

Obecna świątynia wzniesiona została w latach 1949 – 1961, po tym jak hitlerowcy w czasie II wojny światowej rozebrali wcześniejszą świątynię z XVII wieku. Przy kościele znajduje się kaplica pogrzebowa oraz figura pasyjna z 1911 roku.

Budynek poczty
budynek poczty w gołuchowie

Fajnie, że również inne obiekty położone w pobliżu parku, swoim wyglądem nie odbiegają od charakterystycznych zabudowań folwarcznych. Jednym z nich jest budynek urzędu pocztowego, stojący naprzeciwko kościoła, który pięknie się prezentuje!

Jezioro Gołuchowskie

Wspomniałem już o gołuchowskim ośrodku wypoczynkowym, który znajduje się nad brzegiem Jeziora Gołuchowskiego, które samo w sobie dla wielu również będzie ciekawym miejscem w okolicy.

Jezioro Gołuchowskie gołuchów atrakcje
Jezioro Gołuchowskie plaża

Jezioro Gołuchowskie jest popularne wśród plażowiczów ale i wędkarzy. Często organizowane są tutaj zawody wędkarskie.

Zapora i promenada

Jezioro Gołuchowskie nie istniało by gdyby nie zapora, która spiętrzyła wodę niewielkiego cieku Trzemna. Znajduje się ona na północnym krańcu jeziora i przedłużeniu ulicy J. Słowackiego.

promenada w gołuchowie zapora w gołuchowie na jeziorze
zapora jezioro w gołuchowie
jezioro gołuchów zapora

Oprócz swojej podstawowej funkcji hydrotechnicznej, zapora jest obecnie również promenadą. Po jej grzbiecie biegną równolegle ścieżka rowerowa oraz chodnik dla pieszych.

Gołuchów – atrakcje to nie wszystko! Ciekawostki i opowiastki…

Można długo opisywać i przybliżać Gołuchów: atrakcje, piękno przyrody i spokój jaki tu panuje ale z racji, że te strony są mi szczególnie bliskie, podzielę się z Wami jeszcze kilkoma opowiastkami:)

Miłorzębie! Jeszcze tu jesteś?

Gołuchów to miejsce o ogromnym potencjale edukacyjnym. Można odbyć tutaj solidną lekcję przyrody, historii czy architektury. Sam wiele lat temu, odwiedziłem Gołuchów w ramach powiatowego konkursu przyrodniczego i do dzisiaj pamiętam, które z gołuchowskich drzew wylosowałem do opracowania. Był to rosnący niedaleko zamku miłorząb dwuklapowy, który przywędrował do nas aż z Chin.

miłodząb dwuklapowy w gołuchowie liść
miłorząb dwuklapowy w gołuchowie

To długowieczne drzewo (szacuje się, że najstarsze znane nam miłorzęby mają kilka tysięcy lat) jest obecnie zagrożone wygięciem na swoich naturalnych stanowiskach. Obecnie przyjmuje się, że miłorząb dwuklapowy rośnie dziko jedynie w jednej ze wschodnich prowincji Chin. W Gołuchowie na własne oczy możecie przekonać się o jego ogromie i odnaleźć charakterystyczne liście, z których podobno można zaparzać bardzo prozdrowotne napary.

Szpilki na kamieniach

Co jeszcze potrafi zaoferować Gołuchów – atrakcje zupełnie inne niż piękne budowle czy pomnikową przyrodę. Przykład? Bardzo proszę – spacer w szpilkach po nierównej, kamiennej drodze prowadzącej lekko pod górę do zamku. Mieliśmy to szczęście, że moje liceum (II Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu) właśnie na gołuchowskim zamku, organizowało uroczyste zakończenie szkoły, na które wypadało się elegancko ubrać. Właśnie wtedy moje licealne koleżanki, które serdecznie pozdrawiam(!), miały okazję na własnej skórze doświadczyć tej wyjątkowej “przyjemności”:)

zamek w gołuchowie kamienista droga wjazd
drzewo ławki przy wejściu do zamku w gołuchowie

Pamiętam do dzisiaj, że zbieraliśmy się przed wejściem głównym do zamku. Rośnie przy nim okazała lipa do którego prowadzą dwie drogi: jedna po kamienistej drodze i druga, znacznie bardziej przyjazna od strony dawnej powozowni. Kto to wiedział, ten nie cierpiał:) Nas, młodych facetów ten problem nie dotyczył, bo męskie półbuty sprawdzały się w każdym terenie, nawet kamienistym.

Cały dzień w Gołuchowie?

Mam nadzieje, że już dobrze wiecie co najpiękniejszego i najcenniejszego skrywa w sobie “niepozorny” Gołuchów: atrakcje i zabytki rodem z baśni, piękną przyrodę, ciekawe muzea, nieco relaksu i sielski spokój! Tego wszystkiego wystarczy by wypełnić sobie cały, intensywny dzień!

trawa siedzenie na trawie zamek w gołuchowie buty

Oprócz jednodniowej mikropodróży, możecie spędzić tutaj również weekend a nawet tydzień i również gwarantuje Wam, że nie powinniście się nudzić. Zresztą mimo, że Gołuchów atrakcje i wyjątkowe miejsca wręcz kolekcjonuje, zawsze można ruszyć poznać jeszcze najbliższą jego okolicę. Choć nie ma tutaj ani morza ani gór, ciekawych zakątków w dolinie Prosny nie brakuje!

Poznajcie moje rodzinne strony!

Gołuchów znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od mojego rodzinnego domu. Pochodzę z niewielkiego Chocza, położonego nad rzeką Prosną do której dopływa przepływająca przez Gołuchów Trzemna. Mimo, że dla wielu te okolice nie są podróżniczymi sztosami, jak każdy zakątek Polski skrywają w sobie ciekawe historie, wyjątkowe zabytki, piękną przyrodę oraz tak bardzo poszukiwany dzisiaj – spokój!

Więcej już wkrótce! Tymczasem zachęcam Was do poznania mapy atrakcji turystycznych w Polsce, na której znajdziecie wszystkie opisane przeze mnie miejsca w okolicy. Zapraszam Was również do odwiedzenia i obserwowania blogowych socialmediów: Facebooka, Instagrama i Twitera, dzięki którym żadna nowość na kierunkowo.pl nie umknie waszej uwadze!

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca