Zamek w Gołuchowie

zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce
 • Marcin
 • 8 lipca 2022
Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie to jeden z najbardziej fascynujących i najpiękniejszych zamków Wielkopolski! Znajduje się kilkanaście kilometrów na północny-zachód od Kalisza. Jego historia liczy sobie ponad 400 lat. Początkowo był on zamkiem o charakterze obronnym ale szybko przekształcono go w okazałą rezydencję magnacką. Kolejne stulecia to ciągłe zmiany właścicieli zamku oraz powolne chylenie się rezydencji ku ruinie… Wszystko uległo zmianie, gdy w XIX wieku zamek w Gołuchowie nabył Tytus Działyński dla swojego syna Jana Kantego i jego przyszłej żony Izabeli Czartoryskiej, która to ostatecznie po zaangażowaniu Działyńskich w powstanie styczniowe została właścicielką zamku.

Izabela Działyńska niemal od razu przystąpiła do remontu i przebudowy zamku. Ściągnęła do Gołuchowa francuskich architektów i wyznaczając za wzór francuskie zamki na Loarą, przystąpiła do przekształcenia renesansowego zamku w romantyczną rezydencję, która miała zostać również muzeum dóbr gromadzonych przez Czartoryską. W ten sposób po zakończeniu przebudowy w gołuchowskim zamku otwarto ogólnodostępne muzeum, które funkcjonowało do II wojny światowej. Podczas wojny zbiory gołuchowskie rozgrabiono a zamek zdewastowano. Po wojnie zamek w Gołuchowie przejęty został przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które w kolejnych latach przeprowadziło liczne prace konserwatorskie, przywracając rezydencji dawny blask. Obecnie we wnętrzach zamku można podziwiać zbiory Muzeum Narodowego oraz eksponaty odzyskiwane po wojennych grabieżach.

Zamek w Gołuchowie otacza rozległy park zamkowy – arboretum, które jest jednym z najstarszych i największych w Polsce! Rośnie w nim ponad 600 gatunków drzew i krzewów, spośród których około 300 jest pomnikami przyrody. Najcenniejszym okazem jest liczący sobie ponad 200 lat, najstarszy w Polsce grab pospolity. W parku znajdują się również liczne zabudowania gołuchowskiej rezydencji, m. in. oficyna, zabytkowe winnice czy dawne zabudowania gospodarcze, mieszczące obecnie zbiory Muzeum Leśnictwa.

region
lokalizacja

Działyńskich 2, Gołuchów

GALERIA

Zamek w Gołuchowie

zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich wyjątkowe zamki w polsce
wejście do zamku w gołuchowie
wejście do zamku w gołuchowie
zamek w gołuchowie gołuchów zamek czartoryskich

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Tak urokliwych i malowniczych zamków jak zamek w Gołuchowie wiele w Polsce nie znajdziecie. Piękna architektura, bogate wnętrza i okazałe zbiory a także otoczenie zamku, sprawiają że miejsce to na pewno jest jedyne w swoim rodzaju!

 • MOIM ZDANIEM

Gołuchowski zamek to perełka Wielkopolski, która bez wątpienia zachwyci lub zaskoczy każdego z Was. Moim zdaniem zamek w Gołuchowie wraz ze swoim otoczeniem to miejsce, które należy poznać i zobaczyć!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek w Gołuchowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.8 / 5

Zamek w Gołuchowie


CENY

3.5 / 5

Ceny biletów kształtują się na akceptowalnym poziomie i wynoszą około kilkunastu złotych na osobę.

ILOŚĆ TURYSTÓW

3.5 / 5

Zamek w Gołuchowie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów oraz wycieczki zorganizowane. Mimo to, poza weekendami nie ma tutaj tłumów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4.5 / 5

Znajdziecie wszystko co trzeba: tablice i drogowskazy przy głównej drodze, kierunkowskazy prowadzące do zamku z parkingów oraz dodatkowe elementy informacji w samym zamku. Choć jest bardzo dobrze, można zadbać o to, by było jeszcze bardziej przejrzyście i przyjaźniej dla odwiedzających.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Przy ulicy Borowskiego znajduje się duży, utwardzony i bezpłatny parking dla gości gołuchowskiej rezydencji.

POTRZEBNY CZAS

By zwiedzić wnętrza zamku oraz zobaczyć tę imponującą rezydencję z zewnątrz warto mieć zarezerwowane około 2 – 2,5 godziny.

SUGEROWANY WIEK

Moim zdaniem od 5 lat wzwyż. Dla młodszych dzieci może być tutaj nieco nudnawo:)

DOSTĘPNOŚĆ

Zamek tylko częściowo jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Również aby przejechać np. na wózku inwalidzkim dookoła zamku warto mieć kogoś do pomocy, bo parkowe alejki są miejscami kamieniste.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Do końca 2022 roku niemożliwe jest zwiedzanie wnętrz zamku – trwają w nim prace remontowe.

Zamek w Gołuchowie

MOCNE STRONY

 • perła architektury,
 • bogate zbiory, które można podziwiać we wnętrzach,
 • przepiękny park otaczający zamek,
 • bardzo dobrze przygotowana informacja turystyczna,
 • akceptowalne ceny biletów,
 • wygodny i znajdujący się możliwie blisko parking,
 • położenie wśród wielu innych ciekawych miejsc i atrakcji,

SŁABE STRONY

 • bywa tłumnie, szczególnie w letnie weekendy

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!