Park Miejski w Kaliszu altana chińska gdzie na majówkę pomysł na majówkę

Park Miejski w Kaliszu. Najstarszy w Polsce!

Park Miejski w Kaliszu to najstarszy z ogólnodostępnych parków w Polsce a przez wielu uważany również za najpiękniejszy polski ogród publiczny! Rozciąga się na południowy-wschód od kaliskiego Starego Miasta, zajmując około 25 hektarów powierzchni, ograniczonej wodami rzeki Prosny i jej dopływów (m. in. Swędrni, Kanału Bernardyńskiego czy Kanału Rypinkowskiego). Rośnie w nim kilka tysięcy drzew i krzewów, z około 150 gatunków i odmian a ponad 60 z nich kwalifikuje się do uznania za pomniki przyrody. Szczególnym okazem jest dąb czerwony zwany „Dębem Asnyka”, rosnący we wschodnim krańcu parku. To liczące sobie ponad 150 lat drzewo o charakterystycznym wyglądzie jest darem księżnej Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej – właścicielki pobliskiego Gołuchowa o którym możecie przeczytać we wpisie: Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!. Park Miejski w Kaliszu jest utrzymany w stylu ogrodu angielskiego, prezentując w najlepszy możliwy sposób jego wyjątkowy charakter a ze względu na swoją wartość historyczną i przyrodniczą, wpisany został do rejestru zabytków w 1964 roku.

Kaliski park założony został w 1798 roku w kilka lat po objęciu rządów przez pruskiego zaborcę, na terenie pojezuickich ogrodów warzywnych, istniejących od przełomu XVI i XVII wieku. Jednym z inicjatorów jego powstania był ówczesny prezydenta Kalisza Jan Karol Horning. Początkowo park dostępny był wyłącznie dla słuchaczy i wykładowców utworzonego w pojezuickich zabudowaniach Korpusu Kadetów. Dla mieszkańców park otwarto dopiero w czasach Księstwa Warszawskiego (1807-1815) i w tym samym czasie, utworzono stanowisko parkowego ogrodnika który miał zarówno dbać i troszczyć się o kaliski zieleniec jak również pilnować w nim porządku. Z biegiem lat park się rozwijał i rozrastał. W latach 30. XIX wieku wzniesiono jeden z pierwszych budynków parkowych, tzw. „Dom Foerstera”, który szybko stał się ważnym miejscem na kulturalnej mapie miasta (obecnie mieści się w nim restauracja oraz siedziba Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego, stąd też jego potoczna nazwa “KTW”). Kilkanaście lat później przeprowadzono prace regulacyjne na Prośnie w wyniku których powstały dwa kanały: Rypinkowski oraz Bernardyński, mające chronić miasto przed częstymi powodziami. Wtedy to również powiększeniu uległ Park Miejski w Kaliszu, który powiększono o tereny znajdujące się między głównym korytem a kanałami. Na nowoprzyłączonych obszarach w 1843 roku utworzono staw z wyspą, zwany „Kogutkiem” (wspomina o nim w “Nocach i Dniach” Maria Dąbrowska) a rok później wybudowano „Domek Szwajcarski”, który miał być siedzibą parkowych ogrodników. W 1878 roku w sąsiedztwie „Domku Szwajcarskiego” ustawiono zegar słoneczny, który w parku możemy oglądać aż do dzisiaj.

Niestety w 1880 roku miasto oraz park nawiedziła potężna powódź oraz wielka wichura, które znacznie zniszczyły kaliski park. Odbudowę parku powierzono znanemu warszawskiego biologowi i ogrodnikowi – prof. Edwardowi Jankowskiemu oraz planiście terenów zielonych – Franciszkowi Szaniorowi. To właśnie im wizjom i pomysłom zawdzięczamy współczesny kształt parku w Kaliszu. Ostatnie lata XIX wieku to dalszy rozwój parku, podczas którego na terenie parku pojawiły się m. in. okazałe rzeźby (6 posągów), z których do dzisiaj zachowała się jedynie „Flora”, stojąca dla jej bezpieczeństwa na patio kaliskiego ratusza, natomiast w parku oglądać możecie jej kopię. Dodatkowo na ternie parku powstał również zwierzyniec, oranżeria czy romantyczne ruiny a w 1900 roku wybudowano również dwie stróżówki dla dozorców parku (jedna z nich – na północy parku, przetrwała do dziś, niestety jej stan pozostawia wiele do życzenia). Dalej w 1904 roku wybudowano zakład wodoleczniczy, tzw. „Hydropatie”, który był pierwszym i jedynym kaliskim sanatorium (obecnie mieści się w nim przedszkole). Dalsze lata 1. poł. XX-wieku nie były dla parku łatwe, jego urok oraz charakter niszczyli zarówno Rosjanie jak i Niemcy. Dodatkowo w latach 60. ubiegłego stulecia zlikwidowano zwierzyniec i oranżerię a później, w 1986 roku ich los podzielił również “Domek Szwajcarski”, który był już wtedy de facto ruiną. W latach 70. ubiegłego stulecia w parku ustawiono kilka nowych rzeź, m. in. Muzykantów czy Tańczące Eurydyki greckie.

W ostatnich latach, kaliski park zyskał w północnej strefie wejściowej okazałą fontannę “Noce i Dnie” której nazwa nawiązuje do autobiograficznej powieści, pisarki pochodzącej z tych stron – Marii Dąbrowskiej. Dzisiaj Park Miejski w Kaliszu to przede wszystkim letni salon miasta, będący chętnie odwiedzanym przez wszystkich szukających zieleni, odprężenia i spokoju.

Park Miejski w Kaliszu. Najstarszy w Polsce!

położony na południowy-wschód od kaliskiego Starego Miasta, w klinie ograniczonym rzeką Prosną i jej dopływami

Dokładną lokalizację miejsca: Park Miejski w Kaliszu. Najstarszy w Polsce!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Park Miejski w Kaliszu to nie tylko najstarszy park w Polsce ale również wybitne dzieło architektury ogrodowej w naszym kraju. Na dodatek umiejscowiony jest w bezpośrednim sąsiedztwie kaliskiego Starego Miasta oraz na niezwykle malowniczym terenie, otoczonym wodami Prosny i innych kanałów wodnych. Bez wątpienia to niepowtarzalny park miejski, spośród wszystkich miejskich ogrodów w Polsce!

Park Miejski w Kaliszu. Najstarszy w Polsce!

Park Miejski w Kaliszu staw
Park Miejski w Kaliszu alejka parkowa
wiewiórka w kaliskim parku
Park Miejski w Kaliszu fontanna
Park Miejski w Kaliszu rzeźba flora
dąb asnyka w kaliskim parku
3 / 5

Obecnie Park Miejski w Kaliszu to największa oaza zieleni i spokoju dla mieszkańców centrum miasta oraz jedna z atrakcji turystycznych, chętnie odwiedzana przez gości przybywających do miasta na Prosną. Dzięki temu, że znajduje się bardzo blisko ścisłego centrum miasta, warto do niego zajrzeć i osobiście poczuć jego naturalność oraz wyjątkowość.

Park Miejski w Kaliszu. Najstarszy w Polsce!
3.8 / 5

5 / 5

Bez opłat

4 / 5

Na pewno spotkacie tutaj więcej mieszkańców niż turystów, jednak dzięki dużej powierzchni i wielu alejek spacerowych zawsze znajdziecie w nim miejsce aby odpocząć na osobności.

2.5 / 5

Na terenie parku znajdziecie tablice z jego mapą i regulaminem (przede wszystkim przy głównych wejściach) oraz wiele ławek, na których możecie przysiąść i przez chwilę podelektować się jego spokojem i ciszą, przerywaną tylko przez odgłosy natury. Niestety poza tym brakuje innych elementów, które pozwoliłyby poznać to miejsce lepiej.

4 / 5

Najwięcej miejsc parkingowych znajdziecie w pobliżu kaliskiego teatru oraz wzdłuż Alei Wolności (od poniedziałku do piątku parkowanie jest płatne – Strefa Płatnego Parkowania).

Wybierając się do parku warto zarezerwować sobie minimum 30 minut, choć oczywiście możecie w nim spędzić więcej czasu.

Dla każdego, tym bardziej że dla najmłodszych przygotowano w parku również kilka placów zabaw.

Park Miejski w Kaliszu jest dostępny dla każdego. Jedynie w kilku miejscach utrudnieniem mogą być kilkustopniowe schody, które można zazwyczaj ominąć idąc inną alejką.

  • wyjątkowa i długa historia parku,
  • rozległa oaza zieleni, o wielu walorach przyrodniczych i wyjątkowej lokalizacji,
  • kilkadziesiąt pomnikowych drzew, ponad 150 gatunków drzew i krzewów, których ogółem jest kilka tysięcy w całym parku,
  • wyjątkowy zabytek i wybitne dzieło architektury ogrodowej,
  • przez wielu uznanych ogrodników i botaników uznawany za najpiękniejszy ogród publiczny w Polsce!
  • słabo rozwinięte zaplecze i informacja turystyczna, która ułatwiłaby poznanie historii i walorów tego miejsca,
  • niewykorzystany potencjał turystyczny miejsca,

Za każdym razem kiedy spaceruję po kaliskim parku spotykam wiewiórki, dlatego jest bardzo prawdopodobne że i Wy w tym miejscu spotkacie te rude gryzonie. Pamiętajcie jednak że wiewiórki w Polsce podlegają ochronie (do 2014 roku ochronie ścisłej, obecnie ochronie częściowej), dlatego lepiej ich nie próbować karmić ani tym bardziej płoszyć. Najlepiej oglądać te zwinne i szybkie gryzonie z odległości kilku metrów.

Park Miejski w Kaliszu. Najstarszy w Polsce!

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 16 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 16 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl