muzeum leśnictwa w gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, będące placówką Ośrodka Kultury Leśnej to unikatowe w skali kraju muzeum, przybliżające nam historię i technikę gospodarki leśnej ale również przyrodę polskich lasów i działania podejmowane do jej ochrony i kształtowania. Choć historia utworzenia muzeum narodziła się już pod koniec XIX wieku, to dopiero intensywne działania w latach 70. XX wieku sprawiły że w 1986 roku Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, otworzyła swoje drzwi dla odwiedzających.

Siedzibą Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie są zabytkowe zabudowania gospodarcze zamku. Obecnie muzeum zajmuje aż 5 dawnych budynków gospodarczych: Owczarnię, Powozownię, XIX-wieczną oborę “Dybul”, drewnianą chałupę czyli dawną leśniczówkę oraz okazałą oficynę. Każdy z obiektów mieści w sobie odrębną ekspozycję, poświęconą innej tematyce związanej z lasem. Poznanie na nich m. in. dzieje leśnictwa w Polsce, ekspozycję poświęconą ochronie lasów, wystawę przybliżającą bartnictwo, bogatą wystawę maszyn i urządzeń leśnych prezentujących technikę leśną czy multimedialną i nowoczesną ekspozycję przybliżającą nam szczegółowo polskie lasy.

Miejsce jest wyjątkowe również z powodu lokalizacji na terenie pięknego i rozległego parku – arboretum, na którym rośnie około 80 000 drzew, z których około 300 to pomniki przyrody!

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Gołuchów; Działyńskich 2

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Nie znalazłem w Polsce drugiego muzeum poświęconemu leśnictwu – to już wystarczy aby uznać to miejsce za prawdziwy unikat. A przecież trzeba pamiętaj jeszcze w jak niezwykłym miejscu i budowlach się ono znajduje!

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa gołuchów
muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie
muzeum leśnictwa w gołuchowie
3 / 5

Muzea mają to do siebie, że wielu nie potrafi docenić ich ekspozycji i ładunku potężnej, rzetelnej wiedzy jakie ze sobą niosą. Podobnie jest w Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie, które choć bogate w eksponaty i z różnicowaną ekspozycją jednych zainteresuje swoją tematyką innych znudzi… Moim zdaniem mimo wszystko warto odwiedzić, bo jest co oglądać!

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie
3.8 / 5

3 / 5

Ceny biletów na średnim poziomie. Dostępne są bilety na pojedyncze obiekty (ekspozycje) jak i bilet łączony, który jest znacznie korzystniejszy cenowo.

4.5 / 5

We wnętrzach Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie nie spotkacie wielu zwiedzających. Niestety.

4 / 5

Ekspozycje zostały bardzo dobrze przygotowane, by łatwo było się zapoznać z przygotowanymi eksponatami i wystawami. Każdy eksponat jest opisany a w najnowszej części ekspozycji “Spotkanie z lasem” znajdziecie również ekrany multimedialne i panele dotykowe, angażujące nas jeszcze bardziej w poznawanie ekspozycji. Nieco gorzej wygląda kierowanie nas na zewnątrz pomiędzy budynkami, rozsianymi po zamkowym parku.

5 / 5

Przy ulicy Borowskiego znajduje się duży, utwardzony i bezpłatny parking.

Każda z 4 ekspozycji wymaga od nas od 25 do 35 minut (można oczywiście zwiedzać dłużej). Z racji, że budynki muzeum są oddalone od siebie trzeba mieć jeszcze kilkadziesiąt minut zapasu na przejście między nimi.

Ze względu na tematykę muzeum będzie odpowiednie dla dzieci w wieku od 6 lat. Mniejszym dzieciom trudno będzie przybliżyć to co widzą, tak by wyniosły z muzeum coś wartościowego.

Duża część ekspozycji dostępna jest dla większości osób. Problemem dla osób z trudnościami w poruszaniu mogą być ekspozycje w budynku oficyny, Dybulu czy na piętrach dawnych zabudowań gospodarczych. Również by przemieszczać się pomiędzy budynkami, miejscami będzie potrzebna pomoc innych osób.

  • obszerna ekspozycja z dużą ilością zgromadzonych eksponatów, podzielona tematycznie na 4 części, rozlokowana po zabytkowych budynkach,
  • położenie na terenie gołuchowskiej rezydencji, otoczonej imponującym arboretum,
  • wygodny i bezpłatny parking,
  • bilet łączony na wszystkie ekspozycje,
  • brak oznakowania ułatwiającego dotarcie z jednego obiektu muzeum do kolejnego,

Najnowocześniejsza część ekspozycji, urozmaicona multimedialnymi elementami znajduje się w budynku dawnej powozowni natomiast ekspozycja znajdująca się w budynku oficyny, zachwyca nie tylko eksponatami ale również samymi wnętrzami tego pięknego budynku.

Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie

Wpis opublikowano: 8 lipca 2022, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl