zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie wyjątkowe zamki w polsce

Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!


Urzeka pięknymi wnętrzami oraz efektowną fasadą, zachwyca barokowym przepychem i wprawia w osłupienie swoją wielkością, dzięki której jest największym spośród wielkopolskich zamków. Taki właśnie jest zamek w Rydzynie – dawna rezydencja króla Leszczyńskiego, która mimo zawiłej i momentami tragicznej historii, wprawia w podziw kolejne pokolenia. Jego niezwykłość i znaczenie zostało docenione wpisaniem zamku na listę Pomników Historii. Poznajcie zamek w Rydzynie z mojego wpisu, gdzie przygotowałem dla Was wszystko co najważniejsze wraz z dużą porcją zdjęć!

Zamek w Rydzynie. Podstawowe informacje

Nim przybliżę Wam dzisiejszy wygląd zamku oraz możliwości, jakie nam oferuje, jak zwykle w moich wpisach na początek garść cennych i praktycznych informacji oraz krótki opis historii rydzyńskiego zamku.

Historia zamku

Historia rydzyńskiej warowni sięga początków XV wieku, kiedy na sztucznej wyspie wzniesiono zamek dla Jana Rydzyńskiego. Pierwotny zamek przetrwał blisko 200 lat, aż do czasów Potopu Szwedzkiego. Pod koniec XVII wieku, częściowo na murach zniszczonej warowni z inicjatywy rodu Leszczyńskich, wzniesiono barokową rezydencję, która była dziełem włoskich architektów: Józefa Szymona Bellottiego i Pompeo Ferrariego, który również jest autorem m. in. :

Barokowy zamek już wtedy był czterokondygnacyjną budowlą z czterema basztami, zaprojektowanym na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem. Na początku XVIII wieku był rezydencją króla Polski Stanisława Leszczyńskiego a w 1709 roku, zamek częściowo spłonął w pożarze. W latach 30. XVIII wieku zamek wraz z okolicznymi dobrami od Leszczyńskich zakupił Aleksander Józef Sułkowski. Nowy właściciel podjął się kolejnej przebudowy zamku, dzięki której rezydencja odzyskała dawną świetność.

zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie
stowarzyszenia inżynierów i techników mechaników polskich rydzyna

Pod koniec XVIII wieku rydzyńska rezydencja Sułkowskich była ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym. Do 1909 roku zamek był własnością rodu Sułkowskich, po czym przeszedł we władanie pruskich władz. W czasach I wojny światowej w zamku mieścił się niemiecki obóz jeniecki a w dwudziestoleciu międzywojennym, we wnętrzach zamku funkcjonowało eksperymentalne gimnazjum i liceum im. Sułkowskich, realizujące nauczanie w nowoczesnej formie zgodnie z programem autorstwa prof. Tadeusza Łopuszańskiego.

Okres II wojny światowej to czas, gdy w murach rezydencji mieściła się nazistowska szkoła średnia z internatem Napola. Pod koniec wojny zamek został ograbiony i spalony przez żołnierzy Armii Czerwonej. W latach 50. i 60. XX wieku trwała powolna odbudowa zamku do stanu surowego, jednak dopiero przejęcie zamku przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) w 1970 roku, dało impuls do szeroko zakrojonego remontu i odtworzenia dawnego blasku rezydencji. Budynek przekształcono na hotel z zapleczem konferencyjnym i gastronomicznym, jednocześnie niezwykle starannie odtwarzając najcenniejsze pomieszczenia zamku. Wszystkie prace zakończono w 1989 roku i od tego czasu, niezmiennie Zamek w Rydzynie pełni funkcję hotelowo-konferencyjną, będąc nadal własnością SIMP-u.

Zamek w Rydzynie – lokalizacja

Zamek Leszczyńskich znajduje się w Rydzynie, niewielkim mieście położonym na południowy-wschód od Leszna, na pograniczu środkowej i południowej Wielkopolski.

Zamek położony jest we wschodniej części miasta. Rezydencję widać z rydzyńskiego rynku, względem którego została zlokalizowana osiowo, ze skierowaną ku niemu zachodnią elewacją.

Zamek w Rydzynie – dojazd i komunikacja

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Rydzyny i tutejszego zamku jest samochód osobowy. Przez miasto przebiega droga wojewódzka nr 309, którą dotrzemy do przebiegającej zaledwie kilka kilometrów na zachód od miasta drogi ekspresowej S5, prowadzącej do Poznania oraz Wrocławia i przebiegających w ich pobliżu autostrad.

W pobliże zamku można dotrzeć również pociągiem. Kilka kilometrów na zachód od Rydzyny przebiega linia kolejowa nr 271 (Poznań Główny – Wrocław Główny), a najbliższa stacja kolejowa to położona na południowy-zachód od miasta stacja Rydzyna. Dojeżdżają do niej pociągi POLREGIO oraz Kolei Wielkopolskich.

Do Rydzyny dojeżdża również komunikacja autobusowa, którą obsługuje przedsiębiorstwo Milla z Leszna.

Zwiedzanie zamku oraz oferta dla gości

Dla mnie zamek w Rydzynie to przede wszystkim cenny zabytek, Pomnik historii i atrakcja turystyczna, jednak ten największy zamek w Wielkopolsce oferuje nam nie tylko turystyczne i podróżnicze doznania i wrażenia. Oto w wielkim skrócie to wszystko, na co możecie liczyć odwiedzając rydzyńską rezydencję.

Zwiedzanie zamku

Z racji, że zamek w Rydzynie został wpisany na listę Pomników historii, która zawiera szczególnie cenne zabytki o wyjątkowej wartości historycznej, naukowej i artystycznej oraz mających duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski, otrzymujemy oczywiście możliwość zwiedzania zamku.

zamek leszczyńskich rydzyna wnętrze

Zwiedzanie zamku możliwe jest w każdy dzień tygodnia o określonych godzinach. Najbardziej aktualne informacje oraz szczegóły dotyczące godzin zwiedzania znajdziecie na stronie internetowej zamku w Rydzynie.

Zamek w Rydzynie można zwiedzać samodzielnie z przygotowanym informatorem dla zwiedzających lub w towarzystwie przewodnika (wymaga wcześniejszego umówienia i minimum 10 osobowej grupy). Dla zwiedzających zamek indywidualnie przygotowano dodatkowo kilka tablic informacyjnych, rozmieszonych w różnych zakątkach rezydencji.

rydzyna tablica informacyjna przy zamku
tablica park rydzyna

Zwiedzanie zamku jest płatne. Bilety w cenie kilkunastu – kilkudziesięciu złotych można zakupić w Recepcji Zamku. W tym miejscu dostępne są również pamiątki oraz niewielki bufet kawowo-herbaciany.

Ze względu, że zamek oferuje usługi wynajmu popieszczeń na cele konferencyjne, organizację uroczystości i wydarzeń, w niektórych terminach poszczególne pomieszczenia mogą być niedostępne dla zwiedzających. Warto przed przyjazdem zadzwonić i dowiedzieć się o aktualnej dostępności pomieszczeń do zwiedzania.

Restauracja i hotel

Podstawową działalnością, która realizowana jest w murach blisko 600-letniego zamku w Rydzynie jest hotel, gastronomia oraz wynajem powierzchni na cele konferencyjne lub wydarzenia. Hotel w zamku oferuje blisko 100 miejsc noclegowych w pokojach o różnym standardzie. Możecie przenocować się nawet w apartamencie Króla Stanisława Leszczyńskiego! Goście hotelowi mogą bez dodatkowych opłat zwiedzać zamek w Rydzynie oraz skorzystać z innych przygotowanych atrakcji np. Zamkowej Strefy Gier czy pokoju dla dzieci.

W murach zamku mieści się również restauracja “U króla Stanisława“, która serwuje dania głównie kuchni polskiej z wykorzystaniem regionalnych produktów. Restauracja oferuje również bogatą ofertę gastronomiczną czy cateringową, dedykowaną dla osób zainteresowanych organizacją imprez, wydarzeń czy uroczystości. Więcej szczegółów znajdziecie na stronach internetowych zamku.

Organizacja konferencji, wydarzeń i uroczystości

Zamek w Rydzynie to miejsce, gdzie możecie zrealizować swoje plany i marzenia np. o ślubie czy weselu w iście królewskim stylu i miejscu. Możecie zorganizować w zamku również inne uroczystości rodzinne czy spotkania.

lampy stołowe wyposażenie zamek w rydzynie
zastawa restauracja hotel rydzyna

Rydzyński zamek oferuje również bardzo szeroką ofertę konferencyjną wraz z ofertą gastronomiczną oraz niezbędnym sprzętem audio-video.

Poznajcie bliżej imponujący zamek w Rydzynie!

Czas przejść do tego, co każdego podróżnika interesuje najbardziej, czyli wszystkiego co można zobaczyć w największym i jednocześnie jednym z najpiękniejszych zamków Wielkopolski.

Zamek w Rydzynie z zewnątrz

Przybywając do rydzyńskiego zamku, pierwszym co wpadnie Wam w oko jest jego wygląd zewnętrzny. Zasługuje on na chwilę Waszej uwagi, ponieważ jest on owocem prac wybitnych architektów, działających na zlecenie Właścicieli rezydencji.

Elewacja zachodnia, którą prawdopodobnie ujrzycie jako pierwszą, jest dziełem Józefa Szymona Bellottiego, który przebudował ją w taki sposób, by w wyrazisty sposób stworzyć oś kompozycyjną z rynkiem miasta.

zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie

Główne wejście do zamku, znajduje się w północnym skrzydle do którego prowadzi okazały kamienny most nad sztuczną fosą, okalającą zamek. Wygląd elewacji północnej oraz wschodniej, to zasługa projektu autorstwa Karola Frantza, śląskiego architekta, który zmienił styl zamkowych elewacji na rokokowy.

rzeźby na zamku leszczyńskich w rydzynie
wejście główne zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie
zamek kydzyna elewacja wscodnia

Na szczególną uwagę zasługują imponujące rzeźby gladiatorów, malowidła ścienne, zdobione attyki oraz liczne sztukaterie, których szczególnie wiele widać na elewacji wschodniej, czyli tej skierowanej w stronę parku. Jednak mimo niewątpliwego uroku zamku z zewnątrz, to wnętrza są największym skarbem dawnej rezydencji królewskiej w Rydzynie.

Majestatyczne wnętrza rezydencji

Miałem przyjemność, mimo trwających konferencji we wnętrzach zamku, zobaczyć kilka z przepięknych sal, które oczywiście uwieczniłem dla Was na poniższych zdjęciach. Musicie zaufać mi na słowo, że zdjęcia nie oddają w całości ich piękna!

Sala Balowa

Pierwszą z sal, do których dotarłem była największa z reprezentacyjnych sal zamku, czyli Sala Balowa. Wysoka na 12 metrów i mająca około 250 metrów kwadratowych powierzchni Sala Balowa zachwyca przede wszystkim swoją barokową formą z imponującą kolumnadą i niezwykłym malowidłem na suficie.

sala balowa zamek w rydzynie

To, co możemy oglądać nad swoim głowami to zrekonstruowana kopia fresku J. W. Neunhertza (autora m. in. malowideł w kopule opactwa w Lądzie nad Wartą) z poł. XVIII wieku. Malowidło przedstawia w gloryfikujący sposób zaślubiny Aleksandra Józefa Sułkowskiego z Anna Przebędowską, których otaczają postacie mitologiczne i alegoryczne.

Sala Morska

Sala Morska to moim zdaniem najpiękniejsza z sal rydzyńskiego zamku! Przedstawia ona podwodne królestwo boga mórz – Posejdona.

sala morska zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie

Na suficie możecie zobaczyć niezwykle bogatą i wykonaną z niesamowitą szczegółowością dekoracje, która dosłownie zapiera dech w piersiach! Zgodnie z tematyką sali, znajdziecie na nim wiele elementów morskich, takich jak muszle, wodną roślinność czy morskie stworzenia. Nad przejściem do Sali Balowej znajduje się głowa meduzy, będąca dekoracją drzwi.

sala morska zamek leszczyńskich w rydzynie
sala morska zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie

Równie okazale prezentuje się również drewniana podłoga. W jej centralnym punkcie znajduje się róża kierunków, wokół której symetrycznie ułożono pozostałe wzory, tworzące poza posadzką również niezwykle efektowną dekorację.

Gabinet Chiński

Z Sali Morskiej możemy przejść dalej do niewielkiego gabinetu, zlokalizowanego w jednej z baszt. Nosi on nazwę Gabinetu Chińskiego i choć jest znacznie mniejszy i mniej okazały od wcześniej odwiedzonych sal, mieści w sobie ciekawe eksponaty.

ekspozycja wyposażenie zamek leszczyńskich rydzyna gabinet chiński
motyle obrazy rydzyna gabinet chiński

Szczególnie efektownie prezentuje się bogata kolekcja motyli z całego świata oraz wystawa drewnianych masek i figurek, rodem z Afryki. Po lewej stronie od wejścia znajduje się również makieta statku Profesor Mierzejewski, która nie stoi tutaj przypadkowo. Profesor Henryk Mierzejewski był wybitnym inżynierem, naukowcem oraz założycielem SIMP-u, obecnego właściciela zamku.

Sala Myśliwska

Kolejną z sal reprezentacyjnych zamku w Rydzynie jest Sala Myśliwska, którą zdobią przede wszystkim liczne trofea łowieckie.

sala myśliwska zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie

Znajdziecie tutaj m. in. niedźwiedzia brunatnego, skórę wilka białego, medaliony żubrów czy kolekcję ptaków.

sala myśliwska rydzyna
sala myśliwska zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie

Unikalnym eksponatem jest czaszka mamuta wraz z kością udową i zębem, którą wyeksponowano w szklanej gablocie.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Wystawa oręża “1000 lat w obronie Biało-Czerwonej”

W jednej z zamkowych sal, umieszczono wystawę poświęconą historii polskiego oręża na przestrzeni ponad 1000 lat – od okresu pierwszych Piastów aż po niemal czasy współczesne.

wystawa zwiedzanie historia zamek rydzyna
wystawa ekspozycja 1000 lat w obronie biało czerwonej rydzyna

Wśród prezentowanych eksponatów możecie zobaczyć kolekcję toporów, broni białej oraz broni palnej. Dodatkowo prezentowane jest wyposażenie i ubiór żołnierza a także wiele przedmiotów osobistych, które towarzyszyły polskim wojownikom.

siekiery tasaki broń ostrza rydzyna zamek
wystawa 1000 lat w obronie biało czerwonej rydzyna talerzyk

Całość ekspozycji uzupełniają dzieła sztuki o tematyce wojskowej, które znajdują się na ścianach pomieszczenia.

Pozostałe pomieszczenia, sale i gabinety zamku

Jak wspomniałem, ze względu na odbywające się w zamku konferencje i spotkania, nie mogłem zobaczyć wszystkich sal reprezentacyjnych. Warto wspomnieć, że oprócz dotychczas zaprezentowanych sal, w trakcie zwiedzania zobaczyć można również Salę Rycerską, Gabinet Kryształowy, Salę Wielka Alkowa, Salę Czterech Pór Roku czy Salę Posągową z reprezentacyjną klatka schodową.

zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie wnętrza korytarze hol
rydzyna zamek leszczyńskich hol wystawa

Poza pomieszczeniami reprezentacyjnymi, również inne przestrzenie są warte waszej uwagi. Na holach często można na trafić na wystawy stałe lub czasowe a także tablice pamiątkowe, poświęcone głównie osobom zasłużonym dla zamku.

Urokliwy dziedziniec

Po zwiedzaniu wnętrz, warto wstąpić również na zamkowy dziedziniec. Znajdziecie tam miejsce, gdzie możecie wygodnie wypić kawę czy herbatę.

zamek w rydzynie rydzyna pałac leszczyńskich hotel zwiedzanie dziedziniec
brama zamek rydzyna

Będąc na dziedzińcu warto zwrócić uwagę na kilka smakowitych detali, m. in. okazałe drzwi czy efektownie wyglądające pnącze, porastające część ścian zamku.

Zabytkowy park zamkowy

Ostatnim miejscem, które warto poznać i odwiedzić jest zabytkowy park zamkowy, który rozciąga się na wschód od zamku. Park otacza sztuczna fosa a jego teren podzielony jest na dwie części. W pierwszej części, położonej bliżej parku znajdziecie staw, wokół którego rośnie wiele pomnikowych drzew.

staw oczko wodne park zamkowy rydzyna
park przy zamku leszczyńskich w rydzynie

Druga część to park w stylu angielskim, który jest bardziej kameralny i spokojny. Niewątpliwe uroki parku zamkowego z bujną i zabytkową zielenią, często znajdują uznanie w oczach fotografów, którzy chętnie przybywają tutaj realizować swoje sesje fotograficzne. Dlatego niech nie zdziwi Was widok np. pary młodej, która właśnie bierze udział w sesji ślubnej.

para młoda park rydzyna
staw w parku zamkowym rydzyna
pomnik leszczyńskiego w rydzynie

Na terenie parku znajduje się również pomnik króla Stanisława Leszczyńskiego, jednego z najznakomitszych właścicieli zamku w Rydzynie.

Poznajcie więcej ciekawych atrakcji w Wielkopolsce!

Cała Wielkopolska warta jest odkrycia! Może zaskoczę wielu z Was, ale dosłownie każdy jej zakątek skrywa w sobie coś ciekawego. Odnajdźcie kilka mikropodróżniczych inspiracji z moich wpisów, właśnie z Wielkopolski!

Po więcej wpisów z całej Wielkopolski zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę i tagu #województwo wielkopolskie.

Poznajcie niezwykłe miejsca w Wielkopolsce!

Opisy setek miejsc z całej Wielkopolski znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych oraz w kategorii tu byłem! Oto kilka z nich:

Po więcej zapraszam do praktycznych opisów w kategorii tu byłem, które przypisałem do do regionu: Wielkopolska!

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca