muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956 muzea w poznaniu

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Chwytające za gardło i serce, przejmujące a przy tym niezwykle efektownie się prezentujące! Takie właśnie jest Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, które znajduje się w podziemiach Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Poświęcone ono jest oczywiście zrywowi mieszkańców Poznania przeciwko ówczesnej władzy w czerwcu 1956 roku ale gromadzi również źródła historyczne związane z działalnością opozycyjną w czasach PRL.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 na swojej ekspozycji, która została dosłownie “wciśnięta” w podziemia Zamku Cesarskiego, co nie jest żadnym przypadkiem. To właśnie pod poznańskim Zamkiem i na biegnącej tutaj ulicy Święty Marcin, rozegrało się wiele z pamiętnych wydarzeń. Ekspozycja choć niewielka przepełniona jest oryginalnymi eksponatami, robiącymi wrażenie makietami, multimediami oraz poprzez odwzorowanie wielu miejsc tamtych wydarzeń, doskonale oddaje ducha tamtych czasów. Oprócz przybliżania nam samych wydarzeń Poznańskiego Czerwca, przedstawia również jego przyczyny, późniejsze skutki ale również historię powstania pomnika, który dzisiaj jest jednym z wielu symboli miasta.

O tym jak doskonale zaprojektowana została ekspozycja, przekonacie się odwiedzając na niej przeciętne poznańskie mieszkanie z lat 50. XX wieku, pokój przesłuchań UB, fabryczny warsztat, partyjną trybunę czy ulicę na której stoją rzeczywistych rozmiarów makiety czołgu i tramwaju! Całość dopełniają zebrane oryginalne eksponaty oraz multimedia, które możemy oglądać na wielu rozlokowanych ekranach oraz lecące w tle relacje świadków wydarzeń, czy czytana lista ofiar tamtych dni. Ekspozycja robi ogromne wrażenie i sam muszę się Wam przyznać, że wyszedłem z niej niezwykle poruszony…

 

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Poznań, ul. Święty Marcin 80-82 (w podziemiach Zamku Cesarskiego; wejście od południowej strony)

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Drugiego takiego muzeum w Polsce nie ma! Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 jest unikatowe nie tylko z tego powodu, bo jego ekspozycja to również muzealne arcydzieło! Choć znacznie mniejsze to dorównujące pomysłem i dbałością o szczegóły chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956 muzea w poznaniu
muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956
muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956
muzeum powstania poznańskiego – czerwiec 1956 muzea w poznaniu
4 / 5

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 polecam Wam z całego serca! Osobiście uważam, że powinno ono stać się jedynym z najważniejszych punktów turystycznych na mapie Poznania! Niewątpliwie na to zasługuje!

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
3.8 / 5

3.5 / 5

Cena biletu normalnego wynosi około kilkunastu złotych i jest jak najbardziej zasadna i akceptowalna.

4 / 5

Choć z bólem serca muszę przyznać, że Muzeum Powstania Poznańskiego nie jest licznie odwiedzane przez turystów to liczę, że niedługo to się zmieni. Z drugiej strony możliwość przejścia ekspozycji w samotności była niezapomniana i jeszcze bardziej dała możliwość poznać tamte wydarzenia i choć odrobinę poczuć je na własnej skórze!

4 / 5

W samym muzeum nie można się do niczego przyczepić ale mimo, że przed wejście stoi duża instalacja “1956” niewielu wie, gdzie jest wejście do muzeum. Brakuje również drogowskazów miejskiej informacji turystycznej, kierujących do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.

3 / 5

W bezpośrednich okolicach Muzeum Czerwca 1956 nie znajdziemy zbyt wielu miejsc do pozostawienia samochodu. Najbliższy parking znajdziemy przy Zamku, niemal bezpośrednio przy wejściu do muzeum. Jest on jednak niewielki i płatny. Inne, znacznie większe parkingi znajdziecie pod Placem Wolności oraz pod Rondem Kaponiera. Oba są płatne. Alternatywą jest poszukiwanie miejsc do zaparkowania na pobliskich ulicach, należy jednak mieć na uwadze, że obszar ten znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania.

Dobrą alternatywą są parkingi Park & Ride, zlokalizowane na obrzeżach miasta i dojazd komunikacją miejską.

Minimum 30 minut, optymalnie około 40 minut, choć oczywiście można spędzić tutaj więcej czasu.

Ze względu na tematykę i tragizm przedstawianych wydarzeń sugeruję by nie zabierać tutaj dzieci młodszych niż 10 lat.

Muzeum dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przygotowane dla nich zostało osobne wejście (do wejścia prowadzą oznaczenia) i winda, dzięki której zjadą do podziemi gdzie mieści się muzeum.

  • niesamowita ekspozycja, która robi piorunujące wrażenie,
  • lokalizacja w miejscu, gdzie działy się wydarzenia Czerwca ’56
  • unikalność miejsca i przedstawianej historii,
  • położenie w bezpośrednim sąsiedztwie innych ciekawych miejsc i atrakcji w Poznaniu,
  • przystosowanie ekspozycji do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • słabo oznakowane dojście do muzeum i niejednoznacznie (choć oryginalnie) oznaczone wejście,
  • krótkie godziny otwarcia…

Bilet sieciowy to bilet, dzięki któremu będziecie mogli zobaczyć wszystkie muzea Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Co ważne ważny jest on przez 7 dni, kosztuje w przybliżeniu 2 razy tyle co bilet wstępu do jednego z oddziałów WMN a dzięki niemu będzie mogli zobaczyć aż 6 muzeów.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl