To był piękny dzień! Wiedzieliśmy, że Nowe ZOO w Poznaniu to cudowne miejsce, ale to co zobaczyliśmy wprawiło nas w osłupienie! Wszystko nam sprzyjało, zarówno pogoda, zwierzęta jaki i inni turyści, których nie było wielu. Oczywiście, niedosyt był również, bo wybieg tygrysów był dopiero w budowie (stary był nieczynny), żyrafy dopiero co się przeprowadziły do nowego pawilonu, który jeszcze nie został udostępniony dla odwiedzających a lew… spał:) Mimo to, w poznańskim ZOO spędziliśmy cudowny dzień! O tym wszystkim przeczytacie poniżej, gdzie również opisze dla Was wiele praktycznych informacji.
Lokalizacja ZOO w Poznaniu
Poznańskie ZOO znajduje się na terenie wschodniego klina zieleni miasta, na tyłach terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Maltańskim.
Najciekawsze miejsca ZOO w Poznaniu
Trudno wyróżnić najciekawsze miejsca, kiedy cały poznański ogród zoologiczny jest ciekawy! Gdybym jednak miał wskazać komuś, kto ma niewiele czasu, najciekawsze miejsca oraz zwierzęta w ZOO w Poznaniu, byłby to:
- Foka
- Ogródek dziecięcy (m. in. osiołki, kozy, kuce, kurki, papużki)
- Zebry
- Pomost widokowy
- Niedźwiedziarnia
- Tygrysiarnia
- Słoniarnia
- Pawilon żyraf i nosorożców
- Wielbłądy
- Punkt widokowy na staw
- Insektarium
- Żubry
- Kangury
- Dawny Fort III, część fortyfikacji Twierdzy Poznań

Wszystkie te miejsca oznaczyłem na poniższej mapie. Dodatkowo literą P oznaczyłem parking, a literą T przystanek autobusowy oraz kolejki Maltanka.
Nasz spacer po ZOO w Poznaniu
Nasza trasa po ZOO w Poznaniu
Po poznańskim ZOO można wyznaczyć spokojnie kilkadziesiąt różnych trasa, a każda z nich byłby ciekawa. Jednak na coś musieliśmy się zdecydować i wybraliśmy trasę, którą wrysowałem na poniższej mapie.

Start i koniec trasy oczywiście przy bramie głównej a kierunek spacerowania po poznańskim ogrodzie zoologicznym był przeciwny do ruchu wskazówek zegarka. Na wybranej trasie oczywiście mijaliśmy najciekawsze (moim zdaniem) miejsca parku. Szczegóły przeczytacie poniżej!
Ruszamy!
Na spacer po poznańskim ZOO ruszyliśmy całą rodzinką czyli razem z naszym 2,5 letnim synkiem, dla którego miało być ono największą atrakcją. Oczywiście pierwszym widokiem była brama główna ZOO w Poznaniu. Warto zwracać uwagę na umieszczone na niej napisy i instrukcje, dzięki którym sprawniej dostaniemy się na teren ogrodu zoologicznego.

Po poszukiwaniach foki, które można spotkać od razu po wejściu na teren ZOO ruszyliśmy w prawo (na południe) i po kilku minutach byliśmy przy imponującym rozmiarami pawilonie ptaków drapieżnych. To była pierwsza styczność z mieszkańcami ZOO w Poznaniu, ponieważ pawilon zwierząt nocnych był nieudostępniony dla gości a foka niestety schowała się…

Fauna Afryki
Co małe “tygrysy” lubią najbardziej? Oczywiście lwy, żyrafy, tygrysy, zebry i inne afrykańskie zwierzęta. Wiadomo pospolitą kurką i osiołkiem również nie pogardzą, ale Afryka to jest hit. Po kawałku drogi doszliśmy do strefy fauny Afryki, gdzie spotkaliśmy flamingi, zebry i… pusty wybieg żyraf, które właśnie “przeprowadzały” się do nowego pawilonu, o czym przeczytacie dalej.


Mieliśmy sporo szczęścia, ponieważ zwierzęta nie pochowały się w dalekich kątach swoich wybiegów a stały dosłownie za ogrodzeniem. Nie mogliśmy odpuścić takiej okazji do pamiątkowego zdjęcia! Dzięki temu, jest również okazja poznać się! Oto My, Marcin, twórca tego bloga i mój synek o którym również przeczytacie więcej w kategorii jestem tatą, gdzie opisuję dla Was, jak to jest być tatą oraz to jak rozwija się moja pociecha i czego nas uczy!

Pomost widokowy
Tuż obok wybiegu dla zebr, na pobliskim stawie powstała urokliwa kładka widokowa, dzięki której możemy podziwiać piękno przyrody oraz okoliczne wybiegi zwierząt z Ameryki Południowej.

Z kładki rozciąga się niesamowity widok, który nie przypomina widoku miejsca, które dziennie odwiedzają setki gości. To jedno z miejsc, gdzie przez chwilę można odetnąć od innych i pobyć chwilę sam na sam z przyrodą, choć nie zawsze…

Niedzwiedziarnia
Jednym z najpopularniejszych miejsc parku oraz najbardziej znanym zwierzątkiem poznańskiego ZOO zostały niedźwiedzie. Dzięki temu zainteresowaniu na terenie ZOO powstał nowy pawilon dla nich, który pozwala nam podglądać je niemal w naturalnych warunkach.


Niedźwiedzie to bardzo ważni mieszkańcy ZOO, dlatego ich wybiegi nie znajdują się jedynie przy nowym pawilonie ale również kilka kroków dalej, tuz za pawilonem lemurów! To tam właśnie spotkaliśmy Baloo, czyli niedźwiadka uratowanego z cyrku, który niestety nie okazał się dla niego rajem… O Baloo bardzo często przeczytacie w socialmediach poznańskiego ZOO, np. Facebook-a.

Idąc w kierunku słoniarni, minęliśmy po drodze wybieg dla tygrysów. Niestety trafiliśmy na czas, gdy był on w budowie, przez co nasze spotkanie z tymi pasiastymi drapieżnikami nie było możliwe… Muszę przyznać, że nowy wybieg dla tych kocurów wyglądał imponująco, a jeszcze nie było gotowy! (nowy wybieg dla tygrysów ma zostać udostępniony pod koniec czerwca 2021)
Słoniarnia!
Dla mnie osobiście słoniarnia do serce ZOO w Poznaniu! Genialnie zaprojektowany budynek, który jest zarówno wygodny dla poznańskich słoni jak i wszystkich chętnych je zobaczyć! Jednak sam budynek to dopiero połowa zachwytów, ponieważ to figlujące słonie, które się bawią, jedzą i chłodzą w upalne dni są główną atrakcją, szczególnie dla dzieci.

Co prawda wewnątrz budynku słoni nie było, po prostu wyszły na spacer, jednak ich obecność była tutaj bardzo “wyczuwalna”! Osoby o bardzo wyczulonym węchu nie będą miały tutaj łatwo:)

Budynek słoniarni zachwyca wewnątrz jeszcze bardziej niż z zewnątrz! Cudo architektoniczne w mojej ocenie i do tego bardzo funkcjonalne zarówno dla nas jak i słoni.
Trzeba jednak iść dalej. Kierujemy się na wschód w stronę nowo powstałego budynku żyraf i nosorożców!
Wioska afrykańska
Najkrótsza droga ze słoniarni do wybiegu żyraf, biegnie przez wioskę afrykańską, która jest tak naprawdę zapleczem gastronomicznym. Nim do niej dojdziemy musimy pokonać uroczą kładkę!

Kładka przebiega nad wybiegiem dla słoni i jest doskonałym punktem widokowym na miejsce, gdzie swój czas spędzają te potężne zwierzęta!


To właśnie w tym miejscu naszym oczom ukazał się ten przepiękny widok!

Żyrafy, nosorożce i wielbłądy!
Po przejściu wioski afrykańskiej i zjedzeniu pysznych lodów, ruszyliśmy dalej w stronę dobrze widocznego, nowego budynku, który będzie domem dla żyraf i nosorożców! Niestety z tego co udało mi się dowiedzieć, byliśmy o kilka dni za wcześnie:( Dlatego pewnie, kiedy Ty już czytasz ten wpis, właśnie tutaj spotkasz żyrafy i nosorożce (zgodnie z informacjami od samego ZOO w Poznaniu, pawilon żyraf i nosorożców będziemy mogli odwiedzać od lipca 2021).

Idąc kawałek dalej dochodzimy do wybiegu dla kolejnych, charakterystycznych zwierząt – wielbłądów. Trzeba przyznać, że ich wielkość robi wrażenie, szczególnie na najmłodszych!

ZOO w Poznaniu to nie tylko zwierzęta!
ZOO w Poznaniu nie ogranicza się jedynie do przybliżania świata zwierząt ale również wykorzystuje swoje położenie i specyfikę terenu do edukacji nt. roślinności i środowiska. Położenie ZOO na terenie o bardzo zróżnicowanej przyrodzie, powoduje, że możemy wylądować niemal w środku liściastego lasu!



Dodatkowo na terenie parku w najbardziej charakterystycznych przyrodniczo miejscach, postawione zostały tablice informacyjne, dzięki którym możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o miejscu, w którym się właśnie znajdujemy.
Jest to doskonały wstęp do poznania kolejnego bardzo cennego przyrodniczo obszaru, znajdującego się tuż za granicami miasta, czyli Wielkopolskiego Parku Narodowego! Więcej o nim dowiecie się z poniższych wpisów!
Tylko na kierunkowo.pl!
Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!Poczuj się jak obserwator przyrody!
Idziemy dalej! Jeżeli chcesz poczuć się jak obserwator ptaków, odbij przy wybiegu dla makaków w ścieżkę pomiędzy stawami. Znajdują się tam dwie wieże dla obserwatorów, z których możemy obserwować przede wszystkim ptaki!

Stawy poza cudownym widokiem, uraczyły również nasze uszy chóralnym rechotem żab! Niesamowity koncert! W tym miejscu zaczepił nas również jeden z pracowników parku, który poopowiadał nam trochę o ptakach, które można zobaczyć oraz żabach, które doskonale słyszeliśmy. Serdecznie go pozdrawiamy!

Ruszamy dalej, kierując się ku insektarium.
Ku robakom, pająkom i innym
Insektarium, bo tak został nazwany pawilon z małymi “robaczkami”, to idealne miejsce dla fanów pająków, robaków i innych insektów. Oczywiście oglądamy je zza szyby, bo nie z każdym z nich chcielibyśmy się spotkać osobiście:)

Kolejny nasz cel to zagroda żubrów, która okazał się dla nas bardziej ciekawa niż się spodziewaliśmy.
Uroki wyjazdów z dzieckiem
Przy zagrodzie żubrów musieliśmy zrobić dłuższą, nieplanowaną przerwę ponieważ najmłodszy z naszej trójki miał chwilowy kryzys. Takie są właśnie uroki podróżowania z dzieckiem, które z jednej strony są nieprzewidywalne ale z drugiej są świetną przygodą! Kryzys wynikał z braku drzemki, od której powoli odchodzimy, o czym raportuję dla Was w cyklu tata raportuje. To właśnie w nim, miesiąc po miesiącu opisuję rozwój dziecka męskim okiem!

Po chwili kryzysu, lekkim odpoczynku i lizaku dla dodania sił, po kilkunastu minutach ruszyliśmy dalej. Tym razem wszyscy spacerowaliśmy na własnych nogach, ponieważ wcześniej nasza pociecha zwiedzała ZOO w Poznaniu z perspektywy swojego wózka, co dla nas było niezwykle wygodne, ponieważ podziwialiśmy ZOO w szybszym tempie a po drugie, nie musieliśmy “zachęcać” do śmiałego spacerowania naszego synka.
Idziemy do wyjścia…
Teraz już spokojniej i wolniejszym krokiem zmierzamy ku wyjściu z ZOO w Poznaniu. Po drodze oczywiście podchodzimy jeszcze do wybiegów takich zwierząt jak antylopy tomi, kangury, nosorożce czy świnki wisajskie!

Po kilku minutach dochodzimy pod bramę główną ogrodu zoologicznego. Jednak nim wyjdziemy, mijamy jeszcze wartownię kaprala Wojtka, którego historię poznacie m. in. tutaj. Miejsce to ma przypominać wszystkim odwiedzającym tego niezwykłego polskiego żołnierza!

Ogródek dziecięcy
Przy samej bramie głównej znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce, szczególnie dla dzieci! Ogródek dziecięcy to przygotowana z myślą o dzieciach, specjalna strefa ze zwierzętami, które dzieci doskonale znają i mogą poznać z bliższej bezpośrednio lub z bliższej odległości.


W właśnie w ogródku dziecięcym możemy pozwolić naszym dzieciom pogłaskać alpakę czy osiołka. Mamy tutaj również, dosłownie na wyciągnięcie ręki kózki, kuce, “odstrojone” kurki czy papużki! Wszystkie oczywiście pokojowo nastawione do dzieci, które oczywiście odpowiednio się zachowują!


Oczywiście ogródek dziecięcy można odwiedzić na samym początku wizyty w ZOO w Poznaniu. Ja potraktowałem go jednak jako wisienkę na torcie!
Czas wracać…
Po przejściu całego ogródka dziecięcego został nam tylko jeden kierunek – wyjście… Pamiątkowy magnes, balon dla brzdąca i akurat My ruszamy do domu.
To jednak nie koniec ciekawych miejsc w tych okolicach, dlatego każdy to spragniony dalszych atrakcji nie powinien się nudzić. Podam tylko jeden przykład, który jest dosłownie “za płotem”, czyli ścieżka w koronach drzew! Przeczytaj więcej o tym miejscu w moim wpisie:
ZOO w Poznaniu – praktyczne wskazówki
Małe dziecko w poznańskim ZOO
Poznańskie ZOO, jak i inne ogrody zoologiczne to głównie atrakcja dla dzieci. ZOO w Poznaniu to jednak bardzo rozległy teren i przemierzenie go z małym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem. Są jednak sposoby i akcesoria, dzięki którym możemy pomóc sobie, jednocześnie w żaden sposób nie psując frajdy naszym pociechom.
Po pierwsze, zabierz wózek dla dziecka! Przyda się on zarówno dla niemowlaka jak i kilkulatka. Niestety nie wszędzie mamy wygodny asfalt, po którym dosłownie przemiękniemy wózkiem dziecięcym. Szczególnie w okolicach słoniarni, wioski afrykańskiej i nowego pawilonu żyraf, zamiast asfaltu znajdziemy ścieżki o mniej przyjaznej nawierzchni. Dodatkowo dojazd do niektórych pawilonów i wybiegów, np. insektarium, wyłożone są betonowymi płytami, które nie są zbytnio przyjazne dla wózków.
Po drugie, pamiętaj o kremie z filtrem ochronnym do opalania. Mimo, że wiele ścieżek biegnie w terenie zadrzewionym, długość “spaceru” po ZOO może wystawić wasze pociechy na zbyt długi kontakt ze Słońcem.
Zabierz butelkę wody! Jej nigdy zbyt wiele, szczególnie na długim spacerze na świeżym powietrzu.
Na koniec, pamiętaj o extra frykasach🙂 Sami przekonaliśmy się już nie raz, a po raz kolejny w ZOO, że lizak (ciasteczko, truskawka, soczek, mus itp.) potrafi dodać super siły i motywacji naszemu dziecku:)
Mapa ogrodu zoologicznego
Najbardziej aktualną mapę znajdziecie na stronie internetowej ZOO w Poznaniu (link poniżej). Z racji wielu prac budowlanych, remontowych oraz po prostu życiem zwierząt w ZOO, niektóre wybiegi czy pawilony mogą być chwilowo niedostępne. Właśnie dlatego za każdym razem, nim przybędziecie do ZOO, sprawdźcie mapę i aktualności z ogrodu zoologicznego.
- aktualna mapa ZOO na oficjalnej stronie internetowej ogrodu,
- poznańskie ZOO na Facebook-u,
- poznańskie ZOO na Twitter,
- konto poznańskiego ZOO na Instagram
Dodatkowo ZOO w Poznaniu, przygotowało razem z SmartZOO wygodną aplikację na smartfony, w której znajdziemy mapę ogrodu. Możecie pobrać ją pod tym linkiem.
Bilety i ceny
Bilety do poznańskiego ZOO kształtują się na średnim poziomie, jednak dzięki wielu opcjom, możemy kupić bilet rodzinny czy skorzystać z ulg, dzięki czemu wydamy po prostu mniej. Aktualną ofertę i ceny sprawdzaj zawsze na stronach internetowych parku. Warto skorzystać z opcji kupna biletu online, dzięki czemu unikniemy kolejki do kas, już na miejscu.
Potrzebny czas
Poznańskie ZOO może być atrakcją nawet na cały dzień! Jednak patrząc realnie, minimum to 2 godziny, choć podczas tak krótkiego czasu zobaczysz jedynie najciekawszych mieszkańców.
Dodatkowe atrakcje i ułatwienia
Kolejka parkowa
W tym miejscu wspomnę jeszcze o jednej ważnej rzeczy, jest nią kolejka parkowa (nie mylić z “Maltanką”), którą możemy podróżować po terenie parku w ramach biletu wstępu do ZOO. Jest to szczególnie cenne, ponieważ teren ZOO w Poznaniu jest naprawdę rozległy.

Na terenie ZOO zostało wyznaczonych kilka przystanków, między którymi możemy przemieszczać się stylizowanym składem kolejki parkowej. Przystanki mają nieprzypadkowe nazwy, które odpowiadają najciekawszym zwierzętom w ich okolicy, stąd przystanki Flaming, Słoń czy Ryś. Na poniższych zdjęciach dwa przystanki: wspomniany Flaming i przystanek początkowy.


Zaplecze gastronomiczne
Na terenie parku są dwa główne miejsca, gdzie możemy zjeść i napić się a jednocześnie odpocząć i nabrać sił. To Bar Miś oraz wioska afrykańska w okolicach słoniarni. Mniejsze punkty z lodami, kawą itp. znajdziemy rozsiane po całym parku.
Dojazd do ZOO w Poznaniu
Kolejka parkowa Maltanka
Maltanka to kolejna doskonała atrakcja w okolicy, dzięki której możemy również dojechać pod bramę główną ogrodu zoologicznego. Kolejka parkowa Maltanka, to skład wagoników ciągnięty przez niewielki parowóz po torach, ciągnących się wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego. Będzie to niesamowita atrakcja dla każdego a głównie dzieci!
Komunikacja miejska
Pod brama główną ogrodu zoologicznego znajduje się pętla autobusowa “Nowe ZOO“. Dojedziemy na nią lub ruszymy z niej w stronę miasta, autobusową komunikacją miejską. Szczegóły na stronach Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Rower
Do ogrodu zoologicznego możemy dojechać również rowerem. Z racji że Regulamin ogrodu zabrania poruszania się po jego terenie na rowerze, musimy zostawić je przez bramą główną, gdzie znajduje się parking dla rowerów. Najwygodniejszy dojazd rowerowy, to prawdopodobnie trasa po terenach rekreacyjnych nad Jeziorem Maltańskim.
Samochód
Samochodem możemy dojechać do ZOO w Poznaniu, jadąc ulicą Krańcową. Krzyżuje się ona z ul. Warszawską, będącą jedną z głównych “wlotówek” do miasta. Sam Poznań znajduje się na skrzyżowaniu ważnych tras, m. in. autostrady A2, dróg ekspresowych S5 i S11 oraz dróg krajowych, dzięki czemu bez problemu i wygodnie można dotrzeć do Poznania, z każdego zakątka Polski.
Parking
Duży parking znajduje się na końcu ul. Krańcowej, tuż obok głównego wejścia do ZOO w Poznaniu. Niestety parking jest dodatkowo płatny (nie wlicza się w cenę wejścia na teren ogrodu zoologicznego). Opłata to kilka złotych za każdą godzinę postoju.