spacer w koronach drzew poznań atrakcje

Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)


W Poznaniu istnieje od kilku lat bardzo nietypowa i ciekawa atrakcja, dzięki której możemy przeżyć spacer w koronach drzew! Mimo, że ścieżka w koronach drzew w Poznaniu nie powala swoją długością, zdecydowanie nadrabia urokliwością! Zobaczcie jak wygląda spacer w koronach drzew w Poznaniu zarówno podczas pięknej zielonej wiosny jak i śnieżnej zimy oraz dowiedz się wszystkiego co warto wiedzieć, planując swój spacer na wysokościach.

Podstawowe informacje (Spacer w koronach drzew)

Lokalizacja

Ścieżka w koronach drzew została zlokalizowana w Dolinie Szklarki, znajdującej się we wschodniej części miasta. Są to tereny o bardzo rekreacyjnym i turystycznym charakterze, ponieważ po sąsiedzku znajduje się Jezioro Maltańskie, poznańskie Nowe ZOO czy jeden z poznańskich fortów.

Kładka w koronach drzew jest dużo bardziej widoczna na mapach OpenStreetMap.

Dokładniejszy opis ze wskazówkami gdzie zaparkować, którędy wejść na kładkę i jak najlepiej wrócić znajdziecie w dalszej części wpisu.

Historia

Kładka w koronach drzew biegnąca nad Doliną Szklarki w Poznaniu powstała i została udostępniona w kwietniu 2020 roku. W chwili otwarcia była to dopiero druga tego typu konstrukcja w Polsce! Szczegółowe plany projektowe kładki były już znane w 2018 roku, a kładka jest jedynie jednym z elementów budowanych szlaków rekreacyjno-turystycznych na terenie tutejszego leśnictwa. Fakt, że właśnie ścieżka w koronach drzew jest największą z zaprojektowanych konstrukcji i na pewno będzie największym magnesem, przyciągającym w te strony miasta.

Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu

Unikalność

Kładka w chwili otwarcia była drugą tego typu konstrukcją w Polsce. Wzorowana jest głównie na rozwiązaniach czeskich, które były najbliższymi tego typu obiektami dla nas Polaków, przez kilka lat. Konstrukcja kładki wykorzystuje leśny charakter doliny oraz ukształtowanie terenu, dzięki czemu możemy wznieść się nad poziom terenu aż o 13 metrów. Liczy sobie 260 metrów długości co nie jest wynikiem wybitnym, ale wystarczającym by poczuć klimat spaceru w koronach drzew. Podstawowym budulcem kładki jest drewno, dzięki czemu doskonale wpasowała się w leśne otoczenie.

Spacer w koronach drzew wśród zieleni

Podstawowa trasa

Projektanci tej wyjątkowej atrakcji, przewidzieli w pobliżu również niewielki parking z którego najwygodniej jest wyruszyć na spacer w koronach drzew. Trasę z tego miejsca, możecie zobaczyć na poniższej mapie.

mapa: OpenStreetMap

Zielonym i czerwonym punktem zaznaczyłem dla Was początek i koniec trasy, zlokalizowany na parkingu dla odwiedzających kładkę w koronach drzew.

Lasem ku koronom

Nie powinniście mieć problemu ze znalezieniem właściwej trasy, ponieważ dojście do kładki w koronach drzew jest dobrze oznakowane.

Nim dojdziemy do drewnianej kładki, musimy przejść kilkaset metrów lasem, którym wiedzie droga do głównej atrakcji.

spacer w koronach drzew

Po krótkim spacerze, dochodzimy do miejsca, gdzie swój początek ma drewniana kładka w koronach drzew.

spacer w koronach drzew

W tym miejscu warto się poznać! Ja mam na imię Marcin a to mój blog!

Po przeczytaniu tego wpisu zachęcam Was gorąco do lepszego poznania kierunkowo.pl! Znajdziecie u mnie wiele podróżniczych wpisów, poradników pełnych praktycznych wskazówek i przepisów, które przypomną Wam smaki dzieciństwa oraz zainspirują do małego, kulinarnego szaleństwa.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

13 metrów nad ziemią!

Spacer w koronach drzew w Poznaniu wiedzie po drewnianej kładce, która wznosi się nawet na wysokość 13 metrów ponad teren Doliny Szklarki.

spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew

Po chwili dojdziemy do jedynej na trasie wiaty, w której możemy odpocząć, zjeść czy porozmawiać. Wszystko oczywiście na wysokości:) Dalej ścieżka wiedzie wśród zielonych koron drzew!

spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew

Na pewno atutem tej podniebnej trasy jest to, że nie czuć aby szło się “mostkiem” kilkanaście metrów ponad terem. Bujne korony drzew, rosnące wzdłuż ścieżki skutecznie skracają horyzont, dzięki czemu zapominamy o tym gdzie jesteśmy.

Tego na zdjęciach nie widać!

Gdy drzewa dookoła ścieżki w koronach drzew się zielenią, niemal na pewno Was spacer w koronach drzew urozmaicą śpiewające ptaki oraz przyjemny szum lasu. Szczególnie ptaszki robią tutaj fantastyczną oprawę!

spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew

Pod koniec “podniebnej” trasy, również znajdziecie miejsce by na chwilę usiąść i nacieszyć się widokiem i dźwiękami natury.

spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew

Kładka w koronach drzew liczy sobie trochę ponad 250 metrów długości i niestety kończy się zdecydowanie za szybko. Jeżeli jest Wam mało, wracajcie z powrotem tą samą trasą:)

spacer w koronach drzew

Warto wspomnieć, że drewniana kładka wygląda równie okazale z poziomu terenu. Pod kładką biegną również ścieżki po Dolinie Szklarki, z których możemy zobaczyć ścieżkę w koronach od dołu. Są one również przyjemnym miejscem do dalszego spaceru wśród zieleni i śpiewających ptaków.

Jak to wysoko i czy jest bezpiecznie?

Oczywiście, że jest bezpiecznie a o odczuciu wysokości, już wspominałem – poczujecie ją tylko jak wychylicie się zza barierki.

Dodatkowo balustrady kładki na całej długości zabezpieczono siatką, dzięki czemu nie ma obaw, że ktokolwiek, nawet małe dziecko czy czworonożny przyjaciel spadnie na dół. A sama konstrukcja? Wygląda bardzo solidnie, skoro wytrzymała mój ciężar to da radę z każdym innym:)

Zimowy spacer w koronach drzew

Mój pierwszy spacer w koronach drzew miał miejsce podczas pięknego zimowego dnia! Choć było to samo miejsce, niemal wszystko wyglądało inaczej. Bez wątpienia nasz zimowy spacer w koronach drzew w Poznaniu był jednym z milszych akcentów zimy w mieście!

Pierwsze kroki

Nas samochód zaparkowaliśmy na niewielkim parkingu przy ulicy Krańcowej, który znajduje się na wysokości skrzyżowania z ul. Wiankową. Jest to miejsce, które zostało przewidziane właśnie dla odwiedzających kładkę w koronach drzew.

By nacieszyć się zimową aurą spaceru w koronach, trzeba było ruszyć możliwie wcześnie rano, co z małym dzieckiem nie jest wcale takie proste:) Byliśmy tutaj kilka minut po godzinie 10. Temperatura rosła a dodatkowo zaczęło wychodzić Słońce, które mogło skutecznie stopić całą zimową scenerię.

Lasem ku koronom

Bez zbędnej zwłoki ruszyliśmy lasem ku drewnianej kładce, która była bardzo dobrze oznakowana.

spacer w koronach drzew

Urokliwa ale błotnista była leśna ścieżka, prowadząca do kładki. Niestety temperatura na granicy zera, robiła swoje i miejscami można było ubrudzić buty. Oczywiście nam takie problemy nie groźne, jednak zapewne wiele Pań w kozaczkach lub Panów w eleganckich butach, nie raz rzuciliby mięsem:) Po kilku minutach stanęliśmy u wejścia na kładkę.

Warto wspomnieć, że ruch jednokierunkowy obowiązywał tylko w czasie pandemii koronawirusa.

Spacer w koronach drzew wśród bieli

Nasz spacer w koronach drzew okazuje się wygodniejszy niż myśleliśmy. Bez problemu po lekko oblodzonej kładce jadą sanki z naszym małym gagatkiem.

spacer w koronach drzew

Trzeba przyznać, że strefa do odpoczynku i skosztowania co nieco, prezentuje się bardzo dobrze. Sporo miejsca jak na “balkon”, masywne stoły z ławkami i to w na prawdę ilości większej niż dwa. W ciepły letni dzień, bardzo miło będzie tutaj posiedzieć!

Mimo tego, że kładkę bardzo starannie odśnieżono, sanki jadą po niej bez problemu, wcale nie szorując po deskach. Nasz brzdąc wygodnie się rozsiadł w swojej gondoli na płozach ale nie ma się się co martwić o swoje pociechy, chcące pobiegać na ścieżce w koronach, która pokryta jest śniegiem. Boczne balustrady poza drewnianymi belkami, jak już wspominałem wcześniej są dodatkowo zabezpieczone siatką, co jest dodatkowym zabezpieczeniem.

wielkopolska ciekawostki
spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew

Ścieżka dwa razy wyraźnie skręca, dzięki czemu jest szansa, że na danym odcinku będziemy sami i na pamiątkowych zdjęciach nie będziemy mieli dodatkowych gości. Pozwala nam to również oglądać ścieżkę przy różnym oświetleniu, które dodatkowo będzie się różniło od pory dnia. Fajne rozwiązanie, szczególnie dla amatorów fotografii.

Spacer w koronach drzew dobiega końca…

Jest pięknie, wręcz bajkowo ale spacer w koronach drzew zbliża się ku końcowi. Widać już zejście z kładki, które łagodnie opada w stronę terenu.

spacer w koronach drzew

Zimą, nie można wrócić pod samą kładką tak jak to zrobiłem latem, ponieważ może to być dla Was niebezpieczne. Zejście jest strome, a pokryte śniegiem może być po prostu śliskie.

Powrót Doliną Szklarki

Ruszyliśmy zatem jedyną dostępną opcją, czyli trasą przez Dolinę Szklarki. Mimo, że wielu może się to wydawać drogą nieco dookoła, powiedzmy sobie uczciwie Dolina Szklarki to nie Rogaliński Park Krajobrazowy i obejście jej “dookoła” to kwestia minut a nie godzin.

Droga na parking wiedzie przez las, a do wyboru mamy kilka opcji. Możemy podążać zgodnie z drogowskazami lub odbić w jedną z węższych ścieżek i zdać się na orientację. Ciężko jest tutaj zabłądzić, ponieważ ścieżki są dobrze widoczne nawet gdy przysypał je śnieg.

Przemierzając Dolinę Szklarki, możemy również jak latem podziwiać drewnianą konstrukcję kładki od dołu.

spacer w koronach drzew
spacer w koronach drzew

Z miejsca gdzie wcześniej zaczynaliśmy nasz spacer w koronach drzew, teraz ruszyliśmy ponownie lekko błotnistą ścieżką w stronę parkingu. Jedyną różnicą było zdecydowanie więcej osób zmierzających w stronę kładki, co zresztą widać było po parkingu, który gdy przyjechaliśmy był pusty a jak wróciliśmy stało ponad 10 samochodów, dlatego warto przyjechać tutaj możliwie wcześnie, by nie martwić się o miejsce parkingowe.

Spacer w koronach drzew – cenne wskazówki

Jak dojechać?

Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu, znajduje się w dobrze skomunikowanej części miasta. Dzięki temu możemy dotrzeć tam na kilka sposobów. Szczegóły poniżej.

Komunikacja miejska

Tuż przy parkingu dla odwiedzających kładkę w koronach drzew na ul. Krańcowej (skrzyżowanie z ul. Wiankową) znajduje się przystanek komunikacji miejskiej Tor Regatowy Malta. Można dojechać do niego komunikacją autobusową – szczegóły na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W okolice Doliny Szklarki i kładki w koronach drzew można przyjechać również komunikacją tramwajową. Najbliższy przystanek to Krańcowa na ul. Warszawskiej (ok. 1 kilometr od parkingu) lub przystanek Baraniaka na ul. Jana Pawła II (ponad 2,5 kilometra dojścia). W obu przypadkach czeka nasz spacer, dłuższy lub krótszy jednak druga opcja, która jest dłuższa jest również ciekawsza ponieważ spacerujemy brzegiem Jeziora Maltańskiego mijając sąsiadujące z nim atrakcje i miejsca rekreacji.

Samochód

Dojazd samochodem jest wygodny z racji położenia w pobliżu ważnej ulicy miasta – ulicy Warszawskiej, która to jest ważną “wlotówką” do miasta od wschodu. Łączy się ona z pozostałymi ważnymi trasami jak ul. Jana Pawła II czy ulicą Hlonda, którymi to szybko dostaniemy się w inne dzielnice miasta i do pozostałych tras wylotowych.

Końcowe metry dojazdu to ul. Krańcowa, prowadząca do Nowego ZOO w Poznaniu.

Gdzie zaparkować?

Dla odwiedzających ścieżkę w koronach drzew dedykowany jest parking na skrzyżowaniu ul. Krańcowej i Wiankowej. Mieści on około 25-30 samochodów i jest bezpłatny. Tuż obok znajdują się drogowskazy kierujące na kładkę oraz wejście na leśną ścieżkę, która do niej prowadzi.

Jeżeli główny parking się zapełni mamy jeszcze do dyspozycji parking przy Nowym ZOO lub “dzikie” parkowanie przy ul. Czekalskie, którego nie polecam.

Rower

Rowerem możemy dojechać pod samą kładkę, gdzie znajdziemy stojaki rowerowe przy których możemy bezpiecznie pozostawić swój rower. Najlepiej dojechać do Doliny Szklarki przez tereny Jeziora Maltańskiego, gdzie znajdziemy wiele wygodnych ścieżek rowerowych.

A może nietypowo – Kolejka parkowa “Maltanka”

Ostatnim, najbardziej nietypowym sposobem dotarcia w okolice ścieżki w koronach drzew jest niepowtarzalna kolejka parkowa “Maltanka”. Sposób unikatowy i bardzo ciekawy, choć nie najwygodniejszy dla zmierzających do kładki w koronach. “Maltanka” to atrakcja sezonowa, która jest wąskotorową kolejką, którą ciągnie uroczy parowóz. Ogromna gratka dla dzieci! Możemy pokonać nią trasę ze stacji “Maltanka” przy ul. Jana Pawła II aż do stacji “Zwierzyniec” przy Nowym ZOO, od którego będziemy mieli jeszcze krótki spacerek nim wejdziemy na kładkę w koronach drzew.

Więcej o Maltance na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu. Dodatkowo krótki filmik o tej nietypowej ciuchci, mimo że nagrany wiele lat temu bardzo ciekawy!

Dojście Doliną Szklarki do kładki

Kładka po której poprowadzona została ścieżka w koronach drzew nie znajduje się po sąsiedzku z parkingiem czy przystankiem komunikacji. Znajduje się w niemal centralnym punkcie Doliny Szklarki i dojście do niej, niezależnie z którego miejsca rozpoczynamy spacer po dolinie, zajmuje kilka lub kilkanaście minut.

Idziemy wtedy typowymi leśnymi ścieżkami, które w upalnie dni dają trochę ochłody a przy deszczowej pogodzie, z pewnością ubrudzą nasze obuwie.

Ceny

Wstęp na kładkę w koronach drzew nie wiąże się z opłatami.

Dostępność i bezpieczeństwo

Wielkim plusem kładki w koronach drzew jest jej dostępność dla każdego. Mimo, że miejscami spacerujemy 13 metrów nad ziemią, nie musimy pokonywać żadnych schodów. Na kładkę z obu stron prowadzą łagodne najazdy, które powinny być do pokonania zarówno przez osoby niepełnosprawne jak i dziecięce wózki. Cała kładka jest również wystarczająco szeroka by swobodnie się minąć.

Dodatkowo kładka wyposażona została w drewniane balustrady, zabezpieczone siatką. Jest to szczególnie przydatne gdy na nasz spacer w koronach drzew zabraliśmy dzieci czy czworonożnych ulubieńców. Pisałem o tym już wcześniej, dodałem również zdjęcia na którym wyraźnie widać zabezpieczenie balustrad.

Bliskość innych terenów rekreacyjnych i nie tylko

Ścieżka w koronach drzew, znajdująca się w Dolinie Szklarki jest kolejną atrakcją na poznańskiej “dzielnicy rekreacji”. W bardzo niewielkiej odległości od siebie znajdują się tutaj Nowe ZOO, kładka w koronach oraz Jezioro Maltańskie, wokół którego nie brakuje przeróżnych ciekawych atrakcji. Bardzo blisko znajdują się również imponujące Termy Maltańskie a tylko kilometr z kawałkiem dalej poznańska Śródka, dzielnica która obecnie przeżywa swój renesans i jest przedsionkiem poznańskiego Ostrowa Tumskiego, który możecie poznać z mojego wpisu: Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!.

TEJ! ZERKNIJ TUTEJ!
ODKRYJ POZNAŃ! Wszystkie najważniejsze atrakcje, zabytki, muzea, parki, dzielnice, instamiejsca i zakątki warte odkrycia w jednym miejscu! Najobszerniejszy opis atrakcji Poznania!
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca