zwiedzam Polskę
ostrów tumski w poznaniu ostrów tumski poznań

Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!

Ostrów Tumski w Poznaniu to jedno z najciekawszych historycznie i turystycznie miejsc w mieście. W tym wpisie poznasz wszystkie najciekawsze miejsca i atrakcje na poznańskiej Wyspie Katedralnej, która w ostatnich latach odzyskuje dawny blask i znaczenie! Sprawdź jak wiele ciekawego może być na tak niewielkim terenie.

Spis treści

Ostrów Tumski w Poznaniu. Lokalizacja

Ostrów Tumski w Poznaniu to wyspa rzeczna na Warcie, położona na północny-wschód od obecnego centrum miasta. Od zachodu opływa ją wspomniana Warta, natomiast od wschodu jej dopływ – Cybina, która spiętrzona utworzyła pobliskie Jezioro Maltańskie.

Dojazd na Ostrów Tumski w Poznaniu

Samochód

Samochód to najwygodniejsza forma dojazdu z bardziej odległych zakątków Wielkopolski czy Polski. Dzięki położeniu Poznania na skrzyżowaniu ważnych dróg, jak np. autostrada A2 czy drogi ekspresowe S5 czy S11, dojazd do Poznania nie powinien być problemem. Na Ostrowie Tumskim przygotowany został parking, specjalnie dla odwiedzających to miejsce. Parking znajduje się on na ul. Dziekańskiej, niemal na przeciwko Śluzy Katedralnej. Oznaczyłem go na poniższej mapie.

Komunikacja publiczna

Poznań posiada również świetniej rozwiniętą komunikację publiczną. Do miasta dojeżdżają setki pociągów i autobusów kursowych, które kończą swój bieg na dworcu głównym. Z niego bez problemu dostaniemy się komunikacją miejską w okolice Ostrowa Tumskiego. Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście tramwaj, którego przystanek znajduje się tuż obok najciekawszych miejsc. Przystanek nosi nazwę „Katedra” i również oznaczyłem go na poniższej mapie.

Rower

Ostatnie lata w Poznaniu, to bardzo duży nacisk na infrastrukturę rowerową, dlatego dojazd rowerem na Ostrów Tumski w Poznaniu jest jak najbardziej możliwy i dzięki Wartostradzie wygodny. Dzięki licznym ścieżkom rowerowym w mieście, możemy komfortowo dojechać na poznańską Śródkę (przebiega przez nią wspomniana Wartostrada) a z niej Mostem Jordana, przedostać się na wyspę katedralną.

Ostrów Tumski w Poznaniu. Mapa ciekawych miejsc

Ostrów Tumski w Poznaniu to miejsce w którym, ponad 1000 lat temu powstała pierwsza osada na tych terenach. Przez setki lat zabudowania wyspy się rozbudowywały oraz stawały coraz bardziej liczne. Zawsze jednak Ostrów Tumski w Poznaniu, był miejscem wyjątkowym i z tego powodu nie budowano tutaj byle czego!

Właśnie dlatego ten niewielki skrawek obecnego, około pół milionowego miasta, jest dzisiaj tak naprawdę jednym wielkim zabytkiem i pomnikiem historii. Oto poglądowa mapa z naniesionymi najciekawszymi miejscami i budynkami na poznańskim Ostrowie Tumskim.

ostrów tumski w poznaniu ostrów tumski poznań ciekawe miejsca mapa
kliknij aby powiększyć

Lista miejsc

Na mapie oznaczyłem 16 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć, odwiedzając Ostrów Tumski w Poznaniu. Wszystkie miejsca poznacie w dalszej części wpisu, a poniżej ich krótka lista!

 1. Katedra Poznańska
 2. Złota Kaplica (Kaplica Królów Polski)
 3. Kościół Najświętszej Marii Panny In Summo
 4. Zarys palatium Mieszka I
 5. Psałteria
 6. Figura Matki Boskiej Niepokalanej
 7. Makieta Ostrowa Tumskiego
 8. Pomnik Jana Pawła II
 9. Pałac Arcybiskupi
 10. Ulica ks. Ignacego Posadzego
 11. Przekrój (P)poznania
 12. Rezerwat archeologiczny Genius loci
 13. Akademia Lubrańskiego
 14. Most biskupa Jordana
 15. Dawne tory tramwajowe na ul. Dziekańskiej
 16. Śluza Katedralna (Brama Poznania)

Dodatkowo literą P oznaczyłem parking a literą T – przystanek tramwajowy.

Odwiedź kierunkowo.pl na Instagram!

Poznaj Ostrów Tumski w Poznaniu i jego atrakcje!

Przejdźmy do listy najciekawszych miejsc na poznańskim Ostrowie Tumskim.

katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Górująca na poznańskim Ostrowem Tumskim, Katedra Poznańska, a tak dokładniej Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, to największy i najbardziej okazały budynek na wyspie. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych świątyń katolickich w Polsce, dodatkowo jako jedna z nielicznych jest również miejscem wiecznego spoczynku królów Polski.

Na dokładkę kilka zdjęć wnętrz świątyni!

Poznańska katedra to również liczne kaplice, podziemia, dzieła sztuki sakralnej, będące świadkami historii, która miała miejsce w samej katedrze i ale i całym kraju. Właśnie dlatego będąc w katedrze warto zobaczyć również wszystkie jej zakamarki. Jednym z najpiękniejszych jest Złota Kaplica, czyli kaplica w której domniema się, że spoczywają pierwsi władcy Polski: Mieszko I i Bolesław Chrobry.

katedra w poznaniu katedra poznań katedra poznańska ostrów tumski w poznaniu
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Bez wątpienia Złota Kaplica to najpiękniejsza i najbardziej okazała kaplica poznańskiej katedry. Przyjmuje się, że to właśnie w niej spoczywają szczątki pierwszych władców Polski. Jej historia jest jednak bardzo ciekawa, dlatego warto poznać ją bliżej i odwiedzić, gdy będzie ku temu okazja.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo ostrów tumski w poznaniu
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Ten niepozorny kościół stojący przez katedrą, to dla mnie najważniejsza świątynia na Ostrowie Tumskim a nawet całym mieście. Stoi on w miejscu dawnego palatium Mieszka I i kaplicy książęcej, która była najprawdopodobniej pierwszą chrześcijańską świątynią w Polsce!

palatium w Poznaniu ostrów tumski w poznaniu
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Palatium Mieszka I było pierwszym pałacem polskiego władcy! I to wcale nie małym:) Potwierdziły to badania przeprowadzone w ostatnich kilkudziesięciu latach, dzięki którym poznaliśmy dokładne wymiary oraz układ budynku. By ukazać wyniki badań wszystkim zainteresowanym, stworzono instalację ze szkła, która przedstawia w uproszczeniu przebieg murów budowli. Możemy podziwiać ją w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła NMP In Summo.

kliknij i przejdź do opisu miejsca

Psałteria to jeden z najciekawszych budynków, jaki skrywa Ostrów Tumski w Poznaniu. Co prawda nie możemy zobaczyć jego wnętrz, jednak warto poznać jego rozśpiewaną historię!

6. Figura Matki Boskiej Niepokalanej

Pomiędzy budynkiem Psałterii i kościołem NMP In Summo znajdziemy bez problemu, stojącą na wysokim cokole kolumnę Matki Boskiej Niepokalanej. Rzeźbę ufundował w 1886 roku kanonik Michał Sibilski. Na początku swojego istnienia figura stała na placu katedralnym (przed katedrą), dopiero w dwudziestoleciu międzywojennym przeniesiono ją w obecne miejsce.

7. Makieta Ostrowa Tumskiego

ostrów tumski w poznaniu

W 2012 roku Ostrów Tumski w Poznaniu stał się o wiele bardziej przyjazny osobom niewidzącym i słabo widzącym, ponieważ właśnie wtedy odsłoniętą makietę najstarszych zabudowań na wyspie. Wykonana z brązu makieta i zawiera opisy również w języku Braille’a. Dodatkowo zastosowano ciekawy zabieg, mianowicie przerysowano niektóre budynki i detale, by osobom niewidzącym łatwiej było poznać ich bryłę, wygląd oraz szczegóły wykończenia.

8. Pomnik Jana Pawła II

Bardzo blisko makiety Ostrowa Tumskiego znajdziemy rzeźbę przedstawiającą Jana Pawła II. Stoi ona w tym miejscu od 2000 roku i była pierwszym pomnikiem Papieża Polaka w Poznaniu. Mierzy ponad 2 metry wysokości i zyskał przydomek „Surfującego Papieża”, z racji formy rzeźby.

9. Pałac Arcybiskupi

W sąsiedztwie katedry, znajduje się rezydencja biskupów poznańskich. Najbardziej reprezentacyjną jej częścią jest oczywiście pałac arcybiskupów poznańskich. Obiekt, który dzisiaj możemy oglądać pochodzi z XVIII wieku, choć już nawet od XV wieku w tym miejscu stał dwór biskupi. Niestety historia nie była dla tego miejsca łaskawa, przez co pałac wielokrotnie niszczał, był odbudowywany czy przebudowywany. Rezydencja nie jest udostępniona turystom z racji pełnienia swojej funkcji.

10. Ulica ks. Ignacego Posadzego

ostrów tumski w poznaniu ostrów tumski poznań

Ulica ks. Posadzego, biegnąca na tyłach Ostrowa Tumskiego, jest bez wątpienia najbardziej urokliwą uliczką tej okolicy. Znajdziemy przy niej tak ciekawe miejsca jak rezerwat archeologiczny Genius loci czy unikatową instalację Przekrój (P)poznania. Ale również przy niej znajdziemy pełne uroku budynki, jak np. ten poniższy „szachulec”.

Ulica ks. Posadzego to również wymienione wcześniej miejsca przepełnione archeologią i odkrywaniem historii. Oto one!

przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Ta instalacja, na pierwszy rzut oka oderwana od klimatu ul. Posadzego i całego Ostrowa Tumskiego, doskonale oddaje potęgę poznańskiego grodu sprzed ponad 1000 lat! Po więcej informacji zapraszam do opisu miejsca w kategorii tu byłem (link poniżej).

rezerwat archeologiczny genius loci
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Przedłużeniem instalacji Przekrój (P)poznania jest rezerwat archeologiczny Genius loci, znajdujący się dosłownie „za płotem”. To w nim poznamy historię dawnego Ostrowa Tumskiego ale również zobaczymy na własne oczy odkryte w ramach prac archeologicznych, pozostałości dawnych umocnień grodowych i nie tylko!

13. Akademia Lubrańskiego

ostrów tumski w poznaniu ostrów tumski poznań

Renesansowy budynek przy ulicy Lubrańskiego, czyli jego fundatora, to obecnie Muzeum Archidiecezjalne (od 2007 roku). Historia tego budynku jest jednak zupełnie inna, ponieważ pierwotnie mieściła się w nim, założona przez biskupa Jana Lubrańskiego uczelnia wyższa. Funkcjonowała ona w tym miejscu przez ponad 250 lat (od 1519 do 1780 roku). Obecnie to poza muzeum, jeden z najcenniejszych zabytków na Ostrowie Tumskim.

Zobacz mapę atrakcji w Polsce!

most jordana w poznaniu
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Co prawda Most Jordana nie leży na Ostrowie Tumskim a jedynie łączy go ze Śródką, nie można zapomnieć o nim w tym miejscu. Niegdyś przeprawa w tym miejscu, była jedyną drogą do miasta od wschodu. Obecnie Most Jordana (na cześć pierwszego biskupa poznańskiego) to najciekawsza przeprawa w mieście z pięknym widokiem na poznańską katedrę!

15. Dawne tory tramwajowe na ul. Dziekańskiej

Pamiątką po czasach, gdy wokół katedry kursował tramwaj są pozostałości dawnych torów tramwajowych na ul. Dziekańskiej. Historia akurat tych torów, które możemy oglądać sięga okresu II wojny światowej, kiedy to niemiecki okupant w tym miejscy wybudował tramwajową mijankę. Widoczny obecnie 150-metrowy odcinek jako jedyny ocalał z rozbiórki torowiska w latach 90. XX wieku.

ostrów tumski w poznaniu ostrów tumski poznań
kliknij i przejdź do opisu miejsca

Budynek dawnej Śluzy Katedralnej to obecnie obiekt wchodzący w skład Bramy Poznania, czyli interaktywnego muzeum historii Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Główny budynek muzeum znajduje się na drugim brzegu Cybiny, na terenie Śródki, jednak również w budynku dawnej śluzy możemy natrafić na ciekawą wystawę, wydarzenie lub skorzystać z części oferty muzeum.

Śluza Katedralna powstała w połowie XIX wieku, jako jeden z elementów fortyfikacji Twierdzy Poznań. Krótko po budowie została przebudowana, jednak mimo tego nigdy nie pełniła swojej pierwotnie założonej funkcji. Do dnia dzisiejszego dotrwał jedynie przyczółek zachodni, który możemy zobaczyć na wyspie katedralnej. Pozostałe budynki i obiekty Śluzy katedralnej nie dotrwały do naszych czasów.

Odwiedź kierunkowo.pl na Facebook!

Co jeszcze warto zobaczyć w Poznaniu?

Poznań jest pełen ciekawych miejsc, które warto zobaczyć odwiedzając to miasto. Wiele z nich znajdziesz w kategorii tu byłem! Wszystkie miejsca oznaczyłem dla Waszej wygody tagiem #poznań. Kilka spośród nich znajdziesz poniżej!

Poznaj również okolice Poznania!

Okolice Poznania to również bardzo ciekawe tereny! Znajdziesz tam zarówno piękną, dziką przyrodę, cudowne rezydencje magnackie, miejsca przepełnione historią a także wiele nieodkrytych zakątków, które skrywają wiele historii i tajemnic! Poznaj inne wpisy na blogu, dotyczące atrakcji w Wielkopolsce!

Praktyczne i pełne informacji opisy miejsc w Wielkopolsce!

Poznaj również miejsca w Wielkopolsce, które opisałem dla Was w kategorii tu byłem! Kilka z nich poniżej!

Sprawdź również moje poradniki dla turystów!

W kategorii poradnik na kierunkowo.pl, znajdziesz skarbnice cennej i sprawdzonej wiedzy, również przydatnej turystom! Sprawdź moje poradniki turystyczne!

0 0 votes
Article Rating
ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

więcej!

Odkryj więcej ciekawych miejsc w kategorii zwiedzam Polskę!

Więcej wpisów w kategorii zwiedzam Polskę znajdziecie tutaj.

Poznaj setki ciekawych miejsc w Polsce w kategorii tu byłem!

Więcej opisów miejsc znajdziecie w kategorii tu byłem.

Przeczytaj poradniki turystyczne, aby być przygotowanym na każdą sytuację.

Więcej poradników znajdziecie tutaj!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x