Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo ostrów tumski w poznaniu
  • Marcin
  • 22 maja 2021
Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu

Najbardziej tajemnicza, najstarsza i chyba również najmniejsza poznańska świątynia, czyli Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu mający również dopisek in summo Posnaniensi, czyli w grodzie poznańskim to moim zdaniem najważniejszy kościół w mieście! Mimo, że kilkaset metrów obok stoi okazała katedra poznańska a w centrum imponująca fara, to właśnie niewielka świątynia pod wezwaniem NMP kryje w sobie najwięcej historii i tajemnic.

Świątynie wzniesiono częściowo w miejscu, w którym stało palatium Mieszka I, przez co na przestrzeni wielu lat uważano ją jako tę, która stoi na miejscu pałacowej kaplicy. Dopiero badania archeologiczne prowadzone w XXI wieku, ukazały faktyczny przebieg fundamentów i lokalizacje pierwotnej kaplicy książęcej, która ostatecznie położna jest po południowej stronie kościoła. Sam kościół wybudowano jednak częściowo w miejscu dawnego palatium, co widać dzisiaj doskonale za sprawą szklanej instalacji, oddającej rozmiary i obrysy dawnego pałacu książęcego.

Świątynia którą dzisiaj możemy podziwiać pochodzi z XV wieku, kiedy to rozebrano wcześniejszą świątynie i na jej miejscu pobudowano nowy kościół od podstaw. Bez większych zawirowań świątynia dotrwała XIX wieku, kiedy to władze zaborcze nakazały rozbiórkę świątyni, głównie ze względu na jej zły stan. Jednak staraniem duchownych udało się uratować świątynię przed rozbiórką i przeprowadzić generalny remont. Niestety kościół w okresie II wojny światowej został magazynem muzealiów i po raz kolejny ulegał powolnemu niszczeniu. Po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do odnawiania kościoła, które poza rekonstrukcją wnętrza obejmują również prace w obrębie elewacji. W 1988 roku kościół zamknięto i przystąpiono do trudnych prac budowlanych, które mają poprawić stateczność budowli, co dodatkowo komplikowały prace archeologiczne na przełomie XX i XXI wieku. Po wielu latach trudnych ale ważnych prac oraz badań, kościół przywracany jest do swojej pierwotnej funkcji, dzięki czemu od 2021 roku pełni funkcje sakralne. Obecnie kościół jest już udostępniony do zwiedzania, dzięki czemu możemy zobaczyć jego wnętrza oraz poznać historię, dzięki multimedialnej prezentacji wyświetlanej na ekranie wbudowanym w posadzkę kościoła.

Tuż obok kościoła stoi kolumna z figurą Matki Boskiej Niepokalanej z 1886 roku oraz budynek psałterii a pod murami samego kościoła rozciąga się szklana ekspozycja dawnego palatium Mieszka I.

 

region
lokalizacja

Poznań, Ostrów Tumski 17

GALERIA

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo ostrów tumski w poznaniu
Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo wnętrze ołtarz ekran
Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu in summo
Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu wnętrze sklepienie
kościół in summo w poznaniu rzut tablica informacyjna we wnętrzu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Jedna z najstarszych świątyń w Poznaniu a może nawet i w Polsce musi być wyjątkowa! Dodatkowa historia kościoła i miejsca w którym stoi, sprawia, że nie znajdziemy drugiej takiej świątyni.

  • MOIM ZDANIEM

Mimo, że kościół nadal nie jest dostępny dla turystów (co mam nadzieje niedługo się zmieni) warto przyjść w to miejsce i zobaczyć go na własne oczy!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.2 / 5

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu nie jest miejscem obleganym przez turystów.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Jak na unikalność i historię kościoła informacja turystyczna jest umiarkowanie rozwinięta. Wewnątrz świątyni na ekranie wbudowanym w posadzkę wyświetlany jest multimedialny pokaz, częściowo opowiadający historię kościoła. We wnętrzu znajduje się również tablica informacyjna z rzutem świątyni. Dla oczekujących jeszcze większej ilości informacji polecam audioprzewodnik, który można otrzymać w Bramie Poznania, z którym odbędziecie spacer po poznańskim Ostrowie Tumskim i poznacie również kościół pw. NMP w Poznaniu.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się na ul. Dziekańskiej.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie świątyni z zewnątrz to kwestia kilku minut. Dodatkowo zwiedzanie wnętrz to kwestia kolejnych kilku minut, choć ja zachęcam by wejść do niej na około 20 minut i zobaczyć w całości przygotowany film.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Film, który jest wyświetlany na ekranie wewnątrz kościoła trwa około 14 minut, ale wart jest obejrzenia w całości.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • historia i niepowtarzalność,
  • unikatowa bryła,
  • lokalizacja,
  • udostępnione wnętrze kościoła i wyświetlany wewnątrz film,

SŁABE STRONY

  • niewspółmiernie do unikalności i historii kościoła rozwinięta informacja turystyczna,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej o kościele pw. NMP na poznańskim Ostrowie Tumskim oraz samej poznańskiej Wyspie Katedralnej przeczytacie we wpisie: Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!

Przeczytajcie również inne moje wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!