tu byłem

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu to najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych kościołów, który tak naprawę nosi nazwę Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła.Przyjmuje się, że poznańska katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz jednym z prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski (obok Ostrowa Lednickiego i Gniezna). Obecnie katedra w Poznaniu, to jeden z najważniejszych kościołów w Polsce oraz siedziba biskupa poznańskiego.

Jej historia sięga początków chrześcijaństwa w Polsce, czyli 968 roku, kiedy do utworzono diecezję poznańską. Była to pierwsza diecezja na ziemiach Polski, którą objął biskup Jordan, pierwszy polski biskup. Kościół został umiejscowiony na wyspie (dzisiaj to Ostrów Tumski) i pierwotnie znajdował się w centrum średniowiecznego Poznania. Oczywiście na przestrzeni stuleci kościół wielokrotnie był przebudowywany, niszczony i remontowany. Jego obecny wygląd to efekt odbudowy po zniszczeniach z okresu II wojny światowej, kiedy do świątynia została mocno zniszczona. Odbudowując świątynie starano się wzorować na jej XIV-XV wiecznym wyglądzie.

Wnętrze bazyliki to unikatowy zbiór zabytków sakralnych, z których na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczny ołtarz główny, dzieło śląskich rzeźbiarzy. Za ołtarzem znajduje się najcenniejsza z katedralnych kaplic – Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag pierwszych władców Polski. Całości wnętrza dopełniają ulokowane dookoła kaplice, których w sumie jest 12. Ich wystrój jest szczególnie cenny, ponieważ ocalały od zmieszczenia w czasie ostatniej wojny światowej, dzięki czemu możemy podziwiać ich oryginalne wyposażenie.

Katedra w Poznaniu była świadkiem wielu historycznych wydarzeń z historii Polski. Jest jednym z trzech prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski, zawierali w niej śluby polscy królowie i książęta oraz była miejscem licznych pogrzebów władców Polski a także jest miejscem ich pochówku. Z najnowszej historii, w 1983 roku odwiedził ją papież Jan Paweł II. Poznańska katedra jest również miejscem wiecznego spoczynku biskupów poznańskich, którzy pochowani zostali w podziemiach bazyliki. Również w podziemiach możemy podziwiać pozostałości pierwotnej katedry, które zostały odkryte w czasie badań archeologicznych prowadzonych w XX wieku.

Na uwagę zasługuje również bezpośrednie sąsiedztwo katedry, w którym znajdziemy zabytkowy kościół NMP in summo, zarys dawnego palatium Mieszka I, zabytkowy budynek Psałterii, Pałac Arcybiskupi oraz nieco dalej rezerwat archeologiczny Genius loci i Bramę Poznania.

region:

lokalizacja: Poznań, Ostrów Tumski 17

Katedra w Poznaniu

zdjęcia

unikalność

3/5

Katedra w Poznaniu to niewątpliwie jeden z najważniejszych kościołów w Polsce, wraz z katedrą krakowską, gnieźnieńską i innymi kościołami katedralnymi. Mimo niezwykłej historii oraz cennego wyposażenia, nie wyróżnia się ona znacznie pośród wymienionych świątyń, stąd taka moja ocena. Nie wątpię w jej wyjątkowość, choć poddaję dyskusji niepowtarzalność.

moim zdaniem

4/5

Co do oceny unikalności miałem wątpliwości, tak w przypadku mojej opinii jestem pewien, że poznańskiej katedry po prostu nie możesz przegapić. To miejsce, w którym najprawdopodobniej rozpoczęła się historii chrześcijańskiej Polski, które następnie przez setki lat było jej ważnym punktem na mapie. Dowodem tego są wszystkie zgromadzone zbiory, unikalne wyposażenie oraz osobistości, które w niej spoczęły na wieki. Ogromny kawał historii Polski i Poznania jest zamknięty w murach właśnie tej świątyni!

Katedra w Poznaniu

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

4/5

Wstęp do katedry jest bezpłatny. Płatne jest jednak wejście do podziemi katedry. Dla chcących dowiedzieć się więcej istnieje możliwość zwiedzania katedry oraz wyspy katedralnej z audioprzewodnikiem, który jest dostępny wraz z biletem na zwiedzanie Bramy Poznania.

ilość turystów

3.5/5

W katedrze niemal zawsze ktoś spaceruje wolnym krokiem, podziwiając jej wnętrze. Dodatkowym minusem jest (uzasadniona) możliwość katedry tylko w czasie między nabożeństwami, co wpływa na kumulowanie się turystów.

infrastruktura turystyczna

4.5/5

Świetnym rozwiązaniem jest dostępny w Bramie Poznania audioprzewodnik, do którego bardzo Was zachęcam. To dzięki niemu poznacie doskonale najstarszą katedrę w Polsce. W samej katedrze również nie brakuje tablic informacyjnych, dzięki którym dowiecie się bardzo wielu informacji.

przydatne informacje

potrzebny czas

W zależności od chęci poznania katedry można ją zwiedzić w 15 minut a można w spędzić nawet godziny.

sugerowany wiek

Małe dzieci (do 3  lat) oczywiście mogą zobaczyć katedrę, jednak nie wyniosą zbyt wiele z jej zwiedzania.

parking

4.5/5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się około 100 metrów od świątyni na ul. Dziekańskiej.

dostępność

W zdecydowanej większości katedra w Poznaniu jest dostępna dla każdego. Problemem mogą być jednak schody i podejścia czy to do kaplic bocznych czy podziemi.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Już o tym wspomniałem przy okazji opisywania cen ale z racji tego, jak bardzo fajna jest to opcja, powiem o niej jeszcze raz! Zwiedzając Bramę Poznania otrzymujemy możliwość skorzystania z dodatkowej opcji w pakiecie, czyli audioprzewodnika po wyspie katedralnej! Dzięki niemu poznamy katedrę najlepiej jak można! Więcej szczegółów na stronach internetowych Bramy Poznania.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Katedra w Poznaniu

mocne strony

  • historia katedry,
  • bogate wyposażenie wnętrza świątyni,
  • możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem,
  • lokalizacja,
  • parking

słabe strony

  • konieczność zwiedzania wyłącznie między nabożeństwami
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Katedra w Poznaniu

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x