tu byłem

Rezerwat archeologiczny Genius loci

Rezerwat archeologiczny Genius loci w Poznaniu, to niezwykłe miejsce na mapie miasta. Przybliża ono nam potęgę średniowiecznego grodu poznańskiego, poprzez prezentowanie autentycznych, doskonale zachowanych konstrukcji wału obronnego z X wieku. To właśnie dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym wokół dawnych obwarowań mamy wiedzę, jak bardzo potężną i ważną warownią był w średniowieczu Poznań. Rezerwat Genius loci eksponuje właśnie jeden z wykopów archeologicznych, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, zapis setek lat istnienia grodu poznańskiego. Wszystko to otoczone interaktywną ekspozycją multimedialną, która dopełnia wiedzę na temat średniowiecznego Poznania.

Zwiedzanie rezerwatu odbywa się przy wykorzystaniu audioprzewodnika oraz w oparciu o tzw. infokioski, czyli interaktywne ekrany. Wszystko to oczywiście w otoczeniu odkrywek archeologicznych, które są niezwykle cennym i unikatowym eksponatem. Placówka jest udostępniona do zwiedzania od 2012 roku a dodatkowo w 2020 roku na ulicy Posadzego, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu stanęła instalacja artystyczna Przekrój P(p)oznania, która swoją formą i wielkością nawiązuje do wielkości dawnych wałów grodowych. Jest ona nierozerwalnym elementem rezerwatu, ukazującym potęgę umocnień X-wiecznego grodu.

Tak naprawdę rezerwat archeologiczny Genius loci, ukazuje historyczne pamiątki państwa polskiego, którego bezsprzecznie w opinii historyków, najważniejszym i najbardziej umocnionym grodem był Poznań. Prezentuje również najstarszą i najprawdopodobniej najbardziej rozbudowaną zabudowę grodową, która nawet dzisiaj w XXI wieku, stanowiła by nie lada przeszkodę i umocnienie. Oprócz ekspozycji stałej rezerwat archeologiczny Genius loci, podobnie jak pobliska Brama Poznania, jest miejscem wystaw czasowych i ekspozycji okolicznościowych.

region:

lokalizacja: Poznań, ul. ks. Ignacego Posadzego 3

Rezerwat archeologiczny Genius loci

zdjęcia

unikalność

4/5

Rezerwat archeologiczny Genius loci, mimo bardzo pospolitej nazwy, prezentuje bardzo niepowtarzalne relikty dawnych wałów grodowych Poznania. Najprawdopodobniej jest to jedyne miejsce, gdzie możemy zobaczyć tak wiele z czasów, gdy powstawało państwo polskie!

moim zdaniem

4/5

Niewiele jest miejsc, które po prosto trzeba zobaczyć! Choć wielu może lekceważyć ekspozycję rezerwatu Genius loci, ma ona ogromną wartość historyczną, edukacyjna i archeologiczną. Możemy tutaj na własne oczy zobaczyć tysiące lat historii, tysiące dni pracy archeologów i historyków, których wiedza i doświadczenie pozwala odczytać z tych reliktów przeszłości, informacje kształtujące naszą obecna wiedzę. To niepozorne miejsce, czyli rezerwat archeologiczny Genius loci, jest właśnie kwintesencją docenienia pracy badaczy ale i naszych przodków sprzed ponad tysiąca lat!

Rezerwat archeologiczny Genius loci

dowiedź się więcej!

mapa

oceny

średnia ocena
4.5/5

ceny

4/5

Ceny akceptowalne a dodatkowa szeroka oferta biletów, pozwala zaoszczędzić kilka złotych w przypadku bardziej licznej chęci zwiedzania.

ilość turystów

4.5/5

Bez tłumów, jedynie wycieczki mogą trochę zaludnić to miejsce.

infrastruktura turystyczna

5/5

W tej kwestii jest doskonale! Nie ma się do czego przyczepić.

przydatne informacje

potrzebny czas

Zwiedzanie rezerwatu trwa około 30-40 minut.

sugerowany wiek

Z racji charakteru rezerwatu i wiedzy, którą w nim otrzymamy jest to miejsce przewidziane dla minimum 5-6 latków.

parking

4/5

Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego.

dostępność

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Zwiedzaj rezerwat archeologiczny Genius loci wirtualnie! Wejdź na stronę rezerwatu i wybierz opcję „Wirtualny spacer po rezerwacie„. Więcej wirtualnych spacerów znajdziesz w moim wpisie: Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Rezerwat archeologiczny Genius loci

mocne strony

  • ekspozycja oparta na autentycznych reliktach dawnych wałów i murów, która uzupełniona została interaktywnymi elementami wystawy,
  • szeroka oferta biletów wejściowych pozwala wybrać najbardziej optymalną opcję zwiedzania,
  • wygodny parking w pobliżu,
  • brak tłumów,
  • lokalizacja,
  • dostępność,

słabe strony

  • nie zauważyłem…
więcej o miejscu w internecie

dowiedź się więcej!

Rezerwat archeologiczny Genius loci

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x