przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Wał obronny dawnej osady, która dała początek Poznaniowi, przez dziesięciolecia nie był traktowany szczególnie wyjątkowo. Jego znaczenie urosło po przeprowadzeniu badań archeologicznych w XX i XXI wieku, które ujawniły, że był znacznie większy, potężniejszy i masywniejszy niż sądzono. By ukazać jego wielkość stworzono wyjątkową instalację, która została nazwana Przekrój Poznania (dokładnie Przekrój P(p)oznania). To właśnie ją możemy podziwiać na ul. Posadzego na poznańskim Ostrowie Tumskim, gdzie została zlokalizowana w sąsiedztwie rezerwatu archeologicznego Genius loci, którego zresztą jest przedłużeniem.

Dawny wał obronne w tym miejscu było imponujących rozmiarów jak na tamte ale i obecne czasy. Miał 11 metrów wysokości i 24 metry szerokości u podstawy, czyli był wysoki jak typowy dom jednorodzinny oraz szeroki niemal jak boisko do koszykówki… po długości(!). Jednym słowem kolos, który dodatkowo ciągnął się na setki metrów. Nad ulicą widzimy jedynie fragment zarysu wału, ponieważ pozostałe 6 metrów jego wysokości znajduje się pod ziemią a jego fragmenty możemy podziwiać w rezerwacie Genius loci, znajdującym się po sąsiedzku. Warto zaznaczyć, że wcale nie było to najbardziej okazały wał obronny średniowiecznego Poznania, ponieważ po drugiej stronie Ostrowa Tumskiego odkryto wał, który w podstawie miał ponad 40 metrów szerokości! (więcej)

Sama instalacja pt. Przekrój Poznania zawiera w sobie jeszcze jedną ciekawostkę. Do jej budowy użyto częściowo drewno pochodzące z średniowiecznego wału obronnego, który został wykopany podczas badań archeologicznych.

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Poznań, ul. Posadzego; na wysokości rezerwatu archeologicznego Genius loci

Dokładną lokalizację miejsca: Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Choć instalacja Przekrój Poznania nie jest turystycznym hitem, zasługuje ze względu na swoją unikatowość na najwyższą notę w tej kategorii. Drugiego takiego miejsca w Polsce na pewno nie znajdziecie!

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I ostrów tumski w poznaniu
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I
przekrój poznania instalacja rzeźba dawne wały obronne mieszka I
3 / 5

Rzeźba Przekrój Poznania otwiera oczy na to jak potężną osadą był średniowieczy Poznań. Archeolodzy m. in. na podstawie wymiarów wałów grodowych, określają znaczenie Poznania na mapie ówczesnej Polski. Warto zobaczyć na własne oczy, co to znaczy monstrualny wał obronny, potężny na tyle, by i dzisiaj być nie lada przeszkodą…

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny
4.8 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Raczej będziecie sami w tym miejscu, ewentualnie z pojedynczymi spacerowiczami.

4.5 / 5

Powieszone na ogrodzeniu rezerwatu Genius loci, tablice informacyjne wystarczająco przybliżają znaczenie instalacji. Maluteńki minus za brak kierunkowskazów, np. przy parkingu na ul. Dziekańskiej.

4 / 5

Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego.

Maksymalnie kilka minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • unikalna forma instalacji,
  • historia miejsca,
  • wykorzystanie jako budulec drewna z dawnych wałów grodowych,
  • dostępność,
  • nie zauważyłem

Pamiętajcie, że to co widzicie to jedynie fragment przekroju wału grodowego! Reszta jego konstrukcji znajduje się pod ziemią aż do głębokości 6 metrów! Jej fragmenty możecie podziwiać w rezerwacie archeologicznym Genius loci. Warto również wspomnieć, że instalacja posiada konturowe oświetlenie, co daje ciekawy efekt wieczorem i nocą.

Przekrój Poznania, czyli rzeźba niczym dawny wał obronny

Wpis opublikowano: 23 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 28 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl