podziemia poznańskiej katedry relikty dawnej świątyni preromoańskiej romańskiej grobowce monarsze poznań krypty

Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry

Poznańska katedra to najstarsza świątynia katedralna w Polsce, która dodatkowo stała się miejscem wiecznego spoczynku pierwszych polskich władców. Jej niezwykłą historię możemy odkryć zwiedzając podziemia poznańskiej katedry, gdzie wyeksponowane zostały relikty wcześniejszych świątyń, grobowce pierwszych władców Polski a także baptysterium, które być może było miejscem przyjęcia chrztu przez Mieszka I…

Po II wojnie światowej, w ramach prowadzonych prac przy odbudowie katedry ze zniszczeń wojennych, prowadzono równolegle prace i badania archeologiczne, w ramach których odsłonięto liczne fragmenty pierwotnej katedry poznańskiej (preromańskiej), pozostałości po późniejszej romańskiej świątyni katedralnej oraz relikty grobowców i domniemanej misy chrzcielnej. Pozwoliły one archeologom doprecyzować historię poznańskiej katedry ale też postawiły wiele kolejnych pytań i wątpliwości, które być może nigdy nie zostaną rozwiązane.

Odkrycia archeologiczne eksponowane są w podziemiach katedry poznańskiej, które tworzą trzy pomieszczenia. Pierwsze i największe, gdzie znajdują się relikty wcześniejszych świątyń, grobowców i baptysterium; drugiego (środkowego) gdzie znajduje się wystawa lapidaryjna reliktów różnych płyt i kamieni wydobytych podczas prac archeologicznych oraz trzeciego pomieszczenia, będącego kryptą wiecznego spoczynku arcybiskupów poznańskich. Wszystkie one znajdują się pod posadzką nawy głównej katedry i powstały w latach 1950-1955 (odrestaurowano je w 1997 roku). Wejście do krypt znajduje się w posadzce nawy południowej.

Najbardziej szczególnym reliktem, który znajduje się w podziemiach poznańskiej katedry jest wapienna misa, najprawdopodobniej chrzcielna (baptysterium), która daje powody aby przypuszczać, ze Chrzest Polski mógł mieć miejsce właśnie w Poznaniu. Baptysteria znajdują się również w innych miejscach Polski, m. in. na Ostrowie Lednickim, przez co miejsce chrztu Mieszka I zapewne nigdy nie zostanie potwierdzone. Tym bardziej, że część badaczy wysuwa tezę, iż domniemana misa chrzcielna w poznańskiej katedrze miałaby być misą do przygotowywania zaprawy w czasie budowy katedry… Również wyeksponowana przypuszczalna krypta grobowa Mieszka I, zdaniem innych badaczy mogła być miejscem spoczynku pierwszego biskupa poznańskiego – Jordana, a nie jak przyjęto księcia. Mimo to, podziemia katedry poznańskiej to miejsce, gdzie można zobaczyć ponad 1000 lat historii zarówno poznańskiej świątyni jak i naszego kraju, szczególnie jego początków.

Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry

Poznań, Ostrów Tumski 17 (krypty pod pasadzką dzisiajszej katedry)

Dokładną lokalizację miejsca: Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Każda świątynia i każde relikty dawnych świątyń, skrywają inną historię. Obecnie dzięki pracy i wiedzy archeologów możemy z odkrytych reliktów odczytać jak kościoły wyglądały dawniej i jakich wydarzeń mogły być świadkami. Takim miejscem są podziemia katedry poznańskiej, w których wyeksponowane zostały pozostałości najstarszej katedry w Polsce, miejsca monarszych grobowców i być może nawet Chrztu Polski…

Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry

Podziemia katedry poznańskiej misa chrzcielna baptysterium poznań chrzest polski
podziemia poznańskiej katedry tablica informacyjna baptisterium
krypty katedra w poznaniu relikty makieta podziemia poznańskiej katedry
grobowce mieszka i i bolesława chrobrego poznań katedra relikty
lapidarium krypty katedra poznań
podziemia poznańskiej katedry sarkofag trumny grobowce arcybiskupów krypty grobowe
3 / 5

Za każdym razem jak wchodzę do tego typu miejsc, czuję ekscytację oraz pewnego rodzaju powagę. Wszak zaglądam blisko 1000 lat w przeszłość, oglądam relikty historycznych miejsc i wydarzeń o których uczyłem się w szkole oraz oddaje należny szacunek wszystkim, którzy zostali pochowani w podziemnych kryptach. Choć dla każdego świadomego turysty takie miejsce będzie ekscytujące, wielu z odwiedzających to miejsce może mieć problem z docenieniem jego wyjątkowości i znaczenia. Ta niepozorna zbieranina kamieni jest otwartą księgą historii, trzeba tylko chcieć ją przeczytać!

Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry
4 / 5

4 / 5

Podziemia katedry poznańskiej można zwiedzać po uprzednim zakupie biletów, które są do nabycia w punkcie obsługi turystycznej w katedrze. Bilety nie są drogie, kosztują kilka złotych ale płatność możliwa jest tylko gotówką.

4 / 5

Tak jak do katedry poznańskiej przybywa wielu turystów i pielgrzymów, niewielu z nich schodzi do podziemi. Dzięki temu, w tym wyjątkowym miejscu nie musicie obawiać się tłumów, tym bardziej, ze niektóre przejścia są wąskie i przy dużej ilości osób byłyby problematyczne.

4 / 5

W podziemiach katedry poznańskiej, szczególnie w części gdzie prezentowane są relikty wcześniejszych świątyń, przygotowano wiele elementów informacyjnych doskonale przybliżających to co zostało wyeksponowane w tym miejscu. Nieco gorzej wygląda to w kaplicy gdzie pochowano poznańskich arcybiskupów (przydałaby się chociażby krótka informacja o każdym z nich) oraz na dojściu do krypt, które praktycznie wcale nie jest oznakowane…

4 / 5

Około 100 metrów od katedry (przy ul. Dziekańskiej) znajduje się duży i wygodny parking (płatny), dedykowany odwiedzającym katedrę. Dodatkowo można zaparkować na ulicach Ostrowa Tumskiego, nawet pod sama katedrą. Należy jednak pamiętać że obowiązuje tutaj Strefa Płatnego Parkowania.

Przejście podziemnych krypt w katedrze poznańskiej zajmuje ok. 15 minut, choć oczywiście osoby bardziej zainteresowane tematem mogą spędzić tutaj więcej czasu.

Moim zdaniem podziemia katedry poznańskiej to miejsce minimum dla dzieci w wieku szkolnym, nastolatków i osób dorosłych. Małe dzieci mogą różnie reagować na ciasne i ciemne pomieszczenia, pełne niezrozumiałych dla nich reliktów i przede wszystkich trumien i sarkofagów biskupich.

Podziemia katedry poznańskiej otwarte są od poniedziałku do soboty w sezonie ciepłym (marzec – listopad). W okresie zimowym podziemia są zamknięte. Dokładne daty i godziny otwarcia znajdziecie na stronie internetowej Archidiecezji Poznańskiej.

 

  • pięknie wyeksponowane relikty dawnych świątyń katedralnych w Poznaniu,
  • starannie przygotowana informacja turystyczna (w części z reliktami),
  • niewygórowana cena biletów,
  • słabo oznakowane wejście i kasa biletowa,
  • brak szerszej informacji o pochowanych w kryptach arcybiskupach poznańskich,
  • krypty są zamknięte zimą oraz w każdą niedziele,

Podobnie jak katedry, również jej podziemi nie można zwiedzać podczas mszy, nabożeństw, koncertów i uroczystości. Dlatego też, odradzam zwiedzanie katedry i jej podziemi w soboty, kiedy w świątyni odbywają się m. in. śluby, chrzty itp. i trudno przewidzieć godziny niedostępności katedry dla turystów.

Podziemia katedry poznańskiej. Relikty najstarszej polskiej katedry

Podziemia katedry poznańskiej to tylko jedno z kilku miejsc na poznańskim Ostrowie Tumskim, które warto odwiedzić i zobaczyć przybywając w tą część Poznania. Więcej atrakcji i miejsc Ostrowa Tumskiego w Poznaniu możecie poznać z mojego innego wpisu – Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!

Oprócz tego, po sąsiedzku warto zwiedzić również urokliwą Śródkę (Śródka w Poznaniu. Odradzająca się perełka!) oraz wyjątkowe muzea i ekspozycje w tej części miasta:

Więcej atrakcji stolicy Wielkopolski możecie odkryć na stronie: Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

Wpis opublikowano: 13 maja 2024, ostatnia modyfikacja treści: 13 maja 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl