katedra w poznaniu ulica ostrów tumski w poznaniu

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu to najstarsza polska katedra i jeden z najstarszych kościołów, który tak naprawę nosi nazwę Bazyliki archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła.Przyjmuje się, że poznańska katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz jednym z prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski (obok Ostrowa Lednickiego i Gniezna). Obecnie katedra w Poznaniu, to jeden z najważniejszych kościołów w Polsce oraz siedziba biskupa poznańskiego.

Jej historia sięga początków chrześcijaństwa w Polsce, czyli 968 roku, kiedy do utworzono diecezję poznańską. Była to pierwsza diecezja na ziemiach Polski, którą objął biskup Jordan, pierwszy polski biskup. Kościół został umiejscowiony na wyspie (dzisiaj to Ostrów Tumski) i pierwotnie znajdował się w centrum średniowiecznego Poznania. Oczywiście na przestrzeni stuleci kościół wielokrotnie był przebudowywany, niszczony i remontowany. Jego obecny wygląd to efekt odbudowy po zniszczeniach z okresu II wojny światowej, kiedy do świątynia została mocno zniszczona. Odbudowując świątynie starano się wzorować na jej XIV-XV wiecznym wyglądzie.

Wnętrze bazyliki to unikatowy zbiór zabytków sakralnych, z których na szczególną uwagę zasługuje XIV-wieczny ołtarz główny, dzieło śląskich rzeźbiarzy. Za ołtarzem znajduje się najcenniejsza z katedralnych kaplic – Złota Kaplica, w której znajduje się sarkofag pierwszych władców Polski. Całości wnętrza dopełniają ulokowane dookoła kaplice, których w sumie jest 12. Ich wystrój jest szczególnie cenny, ponieważ ocalały od zmieszczenia w czasie ostatniej wojny światowej, dzięki czemu możemy podziwiać ich oryginalne wyposażenie.

Katedra w Poznaniu była świadkiem wielu historycznych wydarzeń z historii Polski. Jest jednym z trzech prawdopodobnych miejsc Chrztu Polski, zawierali w niej śluby polscy królowie i książęta oraz była miejscem licznych pogrzebów władców Polski a także jest miejscem ich pochówku. Z najnowszej historii, w 1983 roku odwiedził ją papież Jan Paweł II. Poznańska katedra jest również miejscem wiecznego spoczynku biskupów poznańskich, którzy pochowani zostali w podziemiach bazyliki. Również w podziemiach możemy podziwiać pozostałości pierwotnej katedry, które zostały odkryte w czasie badań archeologicznych prowadzonych w XX wieku.

Na uwagę zasługuje również bezpośrednie sąsiedztwo katedry, w którym znajdziemy zabytkowy kościół NMP in summo, zarys dawnego palatium Mieszka I, zabytkowy budynek Psałterii, Pałac Arcybiskupi oraz nieco dalej rezerwat archeologiczny Genius loci i Bramę Poznania.

Dokładną lokalizację miejsca: Katedra w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Katedra w Poznaniu to niewątpliwie jeden z najważniejszych kościołów w Polsce, wraz z katedrą krakowską, gnieźnieńską i innymi kościołami katedralnymi. Jej unikalność i wyjątkowość wynika z tego, że ze wszystkich nich jest ona najstarsza! To właśnie w Poznaniu utworzono pierwsze polskie biskupstwo i z tego powodu w poznańskim grodzie wzniesiono pierwsza katedrę.

Katedra w Poznaniu

ostrów tumski w poznaniu katedra poznańska
katedra poznańska widok od tyłu od wschodu kaplice
wejście do katedry poznańskiej bazylika mniejsza
archikatedra w poznaniu poznańska katedra wnętrze nawa główna
ołtarz główny katedra w poznaniu
miecz świętego piotra relikwia ostrów tumski w poznaniu katedra w poznaniu
4 / 5

Jestem pewien, że poznańskiej katedry po prostu nie możesz przegapić. To miejsce, w którym najprawdopodobniej rozpoczęła się historii chrześcijańskiej Polski a następnie przez setki lat było jej ważnym punktem na religijnej mapie Polski. Dowodem tego są wszystkie zgromadzone zbiory, unikalne wyposażenie oraz osobistości, które w niej spoczęły na wieki. Ogromny kawał historii Polski i Poznania jest zamknięty w murach właśnie tej świątyni!

Katedra w Poznaniu
4 / 5

4 / 5

Wstęp do katedry jest bezpłatny. Płatne jest jednak wejście do podziemi katedry. Dla chcących dowiedzieć się więcej istnieje możliwość zwiedzania katedry oraz wyspy katedralnej z audioprzewodnikiem, który jest dostępny wraz z biletem na zwiedzanie Bramy Poznania.

3.5 / 5

W katedrze niemal zawsze ktoś spaceruje wolnym krokiem, podziwiając jej wnętrze. Dodatkowym minusem jest (uzasadniona) możliwość zwiedzania katedry tylko w czasie między nabożeństwami, co wpływa na kumulowanie się turystów.

4.5 / 5

Świetnym rozwiązaniem jest dostępny w Bramie Poznania audioprzewodnik, do którego bardzo Was zachęcam. To dzięki niemu poznacie doskonale najstarszą katedrę w Polsce. W samej katedrze również nie brakuje tablic informacyjnych, dzięki którym dowiecie się bardzo wielu ciekawych informacji.

4.5 / 5

Parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski (obowiązuje tutaj Strefa Płatnego Parkowania). Większy i płatny parking katedralny znajduje się na ul. Dziekańskiej.

W zależności od chęci poznania katedry można ją zwiedzić w 15 minut, jak również można w niej spędzić nawet kilka godzin.

Małe dzieci (do 3 lat) oczywiście mogą zobaczyć katedrę, jednak nie wyniosą z tego miejsca zbyt wiele. Również nieco starsze dzieci (w wieku przedszkolnym) mogą różnie odbierać to miejsce, które oprócz tego że jest monumentalną świątynią i pięknym zabytkiem, jest również miejscem wiecznego spoczynku wielu osób.

W zdecydowanej większości katedra w Poznaniu jest dostępna dla każdego. Problemem mogą być jednak schody i podejścia czy to do kaplic bocznych czy podziemi.

  • historia katedry,
  • bogate wyposażenie wnętrza świątyni,
  • możliwość zwiedzania z audioprzewodnikiem,
  • lokalizacja,
  • parking
  • konieczność zwiedzania wyłącznie między nabożeństwami

Już o tym wspomniałem przy okazji opisywania cen ale z racji tego, jak bardzo fajna jest to opcja, powiem o niej jeszcze raz! Zwiedzając Bramę Poznania otrzymujemy możliwość skorzystania z dodatkowej opcji w pakiecie, czyli audioprzewodnika po wyspie katedralnej! Dzięki niemu poznamy katedrę zdecydowanie lepiej! Więcej szczegółów w moim wpisie o Bramy Poznania.

Katedra w Poznaniu

Wpis opublikowano: 19 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl